www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

RF oddajnik sprejemnik

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> VF tehnika in sistemi radijskih zvez
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Kopernik
Član
Član



Pridružen-a: Sob 24 Okt 2015 22:03
Prispevkov: 99
Aktiv.: 0.96
Kraj: Črnomelj

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 19, 2017 1:01 pm    Naslov sporočila:  RF oddajnik sprejemnik Odgovori s citatom

Živijo!

Zadnjič sem dobil od kolega daljinca za traktorsko vitel v popravilo..
Ko sem videl, da v tistem "homemade" daljincu ni nobene posebne logike,
sem se odločil, da iz firbca naredim še jaz enega..

Uporabil sem čipe RF600E in RF600D, kateri so bili uporabljeni tudi v tistem daljincu..
Vezje sem sestavil, vendar imam problem z dometom.
Deluje samo do 7m.. Uporabil sem oddajnik in sprejemnik kateri je mišljen za arduino-ta. cca 2€ iz kitajske (433Mhz).. vem da ni nevem kaj, ampak sem upal, da bo deloval vseeno malo dlje..

zanima me pa, kateri oddajniki in sprejemniki se uporabljajo v te namene?
kje se jih dobi?

LP
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1324
Aktiv.: 11.92
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 20, 2017 7:14 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

S kitajskimi moduli z lahkoto dosegam 30-40m dometa ( z nekaterimi moduli celo 200m in več ), tako da ne vem kje je napaka pri tebi. Možno je, da sta modulčka slaba ali pa bolj verjetno, da je toliko motenj, da decoder sprejeti signal zavrne oziroma ga ne prepozna. Bo treba naštudirat tole:
https://www.rfsolutions.co.uk/downloads/1456220424DS-RF600.pdf
in seveda malo pomeriti z osciloskopom, kako zgleda digitalni signal na različne razdalje oddajnega modula in kolkiko motenj imaš že brez oddajanja z daljinčkom.

Mimogrede, kje si nabavil encoder-decoder čipe?

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
arksi
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Sep 2008 10:19
Prispevkov: 741
Aktiv.: 3.91
Kraj: Dolenjska

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 20, 2017 7:26 am    Naslov sporočila:  Re: RF oddajnik sprejemnik Odgovori s citatom

Kopernik je napisal/a:
................
zanima me pa, kateri oddajniki in sprejemniki se uporabljajo v te namene?
kje se jih dobi?

LP


Recimo tale modulček lahko "nese" tudi do kilometer vidne razdalje. Je zanesljiv in dokaj enostaven za uporabo. Mislim, da se ta modul uporablja tule.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Kopernik
Član
Član



Pridružen-a: Sob 24 Okt 2015 22:03
Prispevkov: 99
Aktiv.: 0.96
Kraj: Črnomelj

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 20, 2017 12:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

v.j. je napisal/a:
S kitajskimi moduli z lahkoto dosegam 30-40m dometa ( z nekaterimi moduli celo 200m in več ), tako da ne vem kje je napaka pri tebi. Možno je, da sta modulčka slaba ali pa bolj verjetno, da je toliko motenj, da decoder sprejeti signal zavrne oziroma ga ne prepozna. Bo treba naštudirat tole:
https://www.rfsolutions.co.uk/downloads/1456220424DS-RF600.pdf
in seveda malo pomeriti z osciloskopom, kako zgleda digitalni signal na različne razdalje oddajnega modula in kolkiko motenj imaš že brez oddajanja z daljinčkom.

Mimogrede, kje si nabavil encoder-decoder čipe?


Sem pogledal z spektralcem in se že nekaj dogaja na tej frekvenci..
Moram samo locirat kaj..
Pa najverjetneje bi moral dodati se par kondenzatorjev za filter napajanja,
saj pise da je zelo obcutljiv na to.
Imam najverjetneje se kar nekaj tezav.

Dobi se jih pa v farnell-u oz. preko IC elektronike.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Kopernik
Član
Član



Pridružen-a: Sob 24 Okt 2015 22:03
Prispevkov: 99
Aktiv.: 0.96
Kraj: Črnomelj

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 20, 2017 12:09 pm    Naslov sporočila:  Re: RF oddajnik sprejemnik Odgovori s citatom

arksi je napisal/a:
Kopernik je napisal/a:
................
zanima me pa, kateri oddajniki in sprejemniki se uporabljajo v te namene?
kje se jih dobi?

LP


Recimo tale modulček lahko "nese" tudi do kilometer vidne razdalje. Je zanesljiv in dokaj enostaven za uporabo. Mislim, da se ta modul uporablja tule.


Bom kar tega stestiral..
Hvala!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1324
Aktiv.: 11.92
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 20, 2017 8:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kopernik je napisal/a:

Sem pogledal z spektralcem in se že nekaj dogaja na tej frekvenci..


Spektralni analizator bo seveda pokazal nekaj, da je na tej frekvenci, saj je gor polno daljincev, vremenskih postaj, temperaturnih senzorjev, brezžičnih alarmov, ...

Rabiš pomerit z osciloskopom DATA linijo med Rx modulčkom in decoder čipom, tebe zanima predvsem kaj lovi Rx modul, manj pa kaj bo "videl" sprektralc Wink

Seveda so kitajski Rx modulčki precej neselektivni, zato vsaj za sprejemnik uporabiš boljše modulčke, za oddajnik pa lahko kar navadne. Seveda je slabši domet zaradi morebitnih motenj možen predvsem tam, kjer je teh motenj več, ni povsod enako, mogoče imam jaz srečo in v moji okolici kjer testiram ni toliko zasvinjan eter na tem pasu.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> VF tehnika in sistemi radijskih zvez Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group