www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Težave z elektriko
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
elko30
Član
Član



Pridružen-a: Čet 23 Nov 2017 15:26
Prispevkov: 10
Aktiv.: 0.13
Kraj: sv. jurij ob ščavnici, prlekija

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 23, 2017 3:43 pm    Naslov sporočila:  Težave z elektriko Odgovori s citatom

Pozdravljeni kaj bi lahko bil vzrok da po določenem času pregori varovalka ali ven vrže fid stikalo? Vse se začelo enkrat ponoči in pol smo drug dan ugotavljali kaj je, vklopim fid stikalo, tam za kako uro ali dve ga spet ven vrže in sem vse kar možno sprobal in enako dalje blo, potem pa sem še pogledal varovalke in ko sem odškrnil varovalko za tisti problematični del je bil mir pol. Varovalka je bila preluknjana, na steklu predi malo zasmojeno, skurlo pa je ni, ker ni bla originalna očitno. Sem pa kasneje ugotovil da blo še par takih čudnih varovalk notri v omarici, ki jih je očitno nekoč nekdo sam popravljal in sem jih zamenjal z novimi originalnimi, gre za talilne vložke. Za ta del ko je metalo vun pa je to novo ki sem jo dal not skurlo sčasoma.
Zdaj ali bi lahko bil problem v omarici tu ko ta varovalka not zaškrjena ali v kaki dozi? Vtičnice sem pregledal in videt vse ok povezano, priklopljen je bil edino hladilnik ki je zdaj preko podaljška drugje not. Zdaj mamo ven vzeto varovalko za tisti del.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
elko30
Član
Član



Pridružen-a: Čet 23 Nov 2017 15:26
Prispevkov: 10
Aktiv.: 0.13
Kraj: sv. jurij ob ščavnici, prlekija

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 23, 2017 5:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj mislite je problem v kaki dozi to lahko ali v omarici da varovalko skuri po določenem času ali pa vrže ven fid? Bi lahko blo kaj to krivo če ni bla prej originalna varovalka not?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
igo
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Okt 2006 19:11
Prispevkov: 3638
Aktiv.: 17.11

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 23, 2017 9:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Koliko kvadrat je kabel in kaj močnega je bilo doslej priklopljeno na njem?
Gre kabel iz omarice naravnost do vtičnic(e), ali je instalacija še klasika s podometnimi dozami?

Varovalka se ne skuri iz dolgčasa, ampak mora steči kar precejšen tok.

Ravno pred dnevi sem popravljal pri sosedu, ki mu je naključno kurilo varovalke in je bila kriva predrgnjena žica za napajanje motorčka od polža za pelete v notranjosti kamina. Motorček je vpet v gumijaste blažilce in se je ob vsakem vklopu motor malo premaknil in je žica podrgnila po notranjosti ohišja. Ob zataknjenem peletu se je motorček zavrtel malo nazaj in spet naprej, zato je varovalko skurilo povsem naključno od nekaj ur do nekaj dni.

_________________
Teoretično je praksa posledica teorije, praktično je pa ravno obratno. (igo 2001)
LP, Igor
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
elko30
Član
Član



Pridružen-a: Čet 23 Nov 2017 15:26
Prispevkov: 10
Aktiv.: 0.13
Kraj: sv. jurij ob ščavnici, prlekija

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 23, 2017 10:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hladilnik je bil priklopljen, zdaj je prek podaljška drugje, saj vse blo v redu do zdaj, pa če nič ni priklopljeno isto dela, jaz mislim če bi v dozi kaj blo, mamo še doze ja, ali pa v omarici ko varovalka pride not, ker prejšnjo preluknjalo ni pa je skurlo, ker ni bla originalna očitno, nekdo je nekoč flikal uničene varovalke, sem par takih še našel in jih zamenjal z novimi. Ko sem pa tu novo dal not jo je po določenem času skurlo. Je možno da bi v omarici ko not zaškrjena blo kaj narobe, se kaj poškodovalo če ni bla originalna not ali da bi se v dozi kaj samo od sebe?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
igo
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Okt 2006 19:11
Prispevkov: 3638
Aktiv.: 17.11

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 23, 2017 11:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če je v dozi kak spoj slab, se pregreva in izolacija počasi zogleni v dolžini 2 do 3 cm. V dovolj natlačenih dozah se lahko v tej razdalji dve žici prednapeto dotikata in posledično zogleni še tista izolacija.

Za hiše s podometnimi dozami in večkrat prebeljenimi pokrovčki bi bilo treba sprejeti predpis ali zakon, da se pred vsakim beljenjem odpre doze in pozategne sponke. Brez potrdila zavarovalnica ne bi krila škode po požaru.

Odpri vsaj tisto dozo ali dve do vtičnice. Ko boš videl povsem razrahljane (zlahka zategneš 1 do 2 navoja) in pregrete spoje, se boš lažje sprijaznil z razkopavanjem vseh doz po hiši.

_________________
Teoretično je praksa posledica teorije, praktično je pa ravno obratno. (igo 2001)
LP, Igor
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
elko30
Član
Član



Pridružen-a: Čet 23 Nov 2017 15:26
Prispevkov: 10
Aktiv.: 0.13
Kraj: sv. jurij ob ščavnici, prlekija

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 24, 2017 12:17 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ok bom preveril dozo za vtičnice, če pa tam vse ok pol pa edino še omarica ostane ko varovalka bla not če bi se tam kaka izolacija na podnožju? Smo meli primer pred kratkim v kleti ko varovalko en za onim kurlo samo tam bila ena vtičnica hin, ko sem odprl pokrovček blo črno not in odprem vtičnico ter ugotovim da sta dve žici skup prišli, pol sva s kolegom dala novo vtičnico gor in je bil problem rešen, varovalka drži, škoda da tudi tu ni samo vtičnica problem, ali doza ja ali pa v omarici.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
igo
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Okt 2006 19:11
Prispevkov: 3638
Aktiv.: 17.11

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 24, 2017 2:42 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Daj malo bolj po slovensko piši.

Tisti dve žici nista kar tako malo "skup prišli", saj so izolacije žic dimenzionirane za medfazno napetost in so v kablu žice kar tako malo skupaj po vsej dolžini kabla in nič ne poka.

Pač ob pogledu na žici v stiku nisi prepoznal zaporedja dogodkov, ki so si sledili, da je na koncu metalo ven varovalke. Če bi ga, bi takoj po popravilu po vsej hiši zategnil sponke v vtičnicah in stikalih.

Izolacija je narejena tako, da pri "neki" temperaturi "nekaj" časa prenese nazivne napetosti med sosednjimi vodniki. Recimo kar na slepo pri 40°C enih 200 let.

Problem se pojavi pri mehanski poškodbi (stik gole in izolirane žice, ko mora ena debelina izolacije zdržati napetosti, ki so predvidene za dve debelini), pri mehanski deformaciji (izolacija od mikroraztrganin ali zmečkanin lokalno postane bela) ali toplotni preobremenitvi izolacije.
Prva dva problema sta posledica šlamparije izvajalca, toplotna preobremenitev pa se običajno pojavi ob slabo izvedenih spojih. Tudi tu gre za šlamparijo izvajalca, a bi hkrati morali iz trga umakniti kar nekaj stikal, vtikačev in vtičnic, ki fizično (ob zategovanju pobere navoj, ...) ali konstrukcijsko (ni prostora, premajhna podložka ali glava vijaka, ...) ne omogočajo izvedbo kakovostnega spoja oziroma se je treba zanj izdatno potruditi (na primer dodajanje koščkov žice na drugo stran podložke pri Modul seriji).

Slab spoj se lokalno bolj segreje in temperaturni raztezek žice poskrbi, da se njen presek poveča. Ker vijaka in sponke ni možno odriniti, se baker pač iztisne drugam. Če so raztezki znotraj elastičnost bakra, sicer ne pride do deformacije in iztiskanja, a material se utrudi in nadaljevanje je enako. Spoj postaja vse slabši in se pri enakih tokovih vse bolj greje. Baker je odličen prevodnik toplote in prenaša povišano temperaturo še mnogo premerov žice daleč. S tem se spoj sproti hladi, kar upočasnjuje propadanje spoja. Če so temperature dovolj visoke, pa to pomeni uničevanje izolacije na večji dolžini. Če se pregret del žice dotika sosednjih žic in je ned njimi napetost, lahko tudi poči ali se kaj vžge. Če je vse po sreči, pa se samo izgubi stik.

_________________
Teoretično je praksa posledica teorije, praktično je pa ravno obratno. (igo 2001)
LP, Igor
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
elko30
Član
Član



Pridružen-a: Čet 23 Nov 2017 15:26
Prispevkov: 10
Aktiv.: 0.13
Kraj: sv. jurij ob ščavnici, prlekija

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 24, 2017 8:06 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala za pomoč tu v kleti vemo kaj bil problem. Vtičnica je bila prenizko in je bila izpostavljena vlagi, se je videlo po koroziji na vijakih. Ta vtičnica vsaj 20 let ni bla v uporabi in je ni nihče redno pregledoval. Sedaj je nova dosti višje narejena, gre seveda za nadometno v obeh primerih.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
aljoš
Član
Član



Pridružen-a: Čet 08 Sep 2005 20:03
Prispevkov: 3132
Aktiv.: 14.10
Kraj: Škofja loka-poljanska dolina

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 24, 2017 8:52 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ista težava...le da je proi meni odneslo kondl RSO filtra pri flurescenti žarnici v kopalnici....odščipnil kondl vstran in mir...
_________________
Najprej se je pokadilo, nato izjavi Sokrat: dva Watt-a my ass...LOOOLL:::
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
DusanK
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Nov 2012 23:46
Prispevkov: 1735
Aktiv.: 12.55
Kraj: Medvode - med vodami

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 24, 2017 11:50 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tudi jaz sem en večer iskal napako, zakaj mi kuri 16A navadno/talilno varovalko. Hišna inštalacija je še z ničenjem in nima fid-a. Po treh zamenjanih varovalkah in vsakokrat selektivnem izklapljanju naprav, sem prišel do akvarija, kjer je prebijal grelec.
A prvi pomislek je bil vhodni filter kondenzator v fluorescentni osvetlitvi akvarija in jo kot prvega osumljenca izklopil. V tretje gre rado. Smile

_________________
Največji čar - električar
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
baresi
Član
Član



Pridružen-a: Tor 28 Jun 2005 19:14
Prispevkov: 667
Aktiv.: 3.00
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 24, 2017 11:59 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

elko30, čim prej poišči enega električarja ali vzdrževalca, teh je na tvojem območju precej. Domnevam da gre za starejšo hišo, od opreme imaš samo probirko, znanja pa bolj malo. Nikakor ti ne želim to, da bi na koncu instalacijo popravljali gasilci.
_________________
lp
baresi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
elko30
Član
Član



Pridružen-a: Čet 23 Nov 2017 15:26
Prispevkov: 10
Aktiv.: 0.13
Kraj: sv. jurij ob ščavnici, prlekija

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 24, 2017 12:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Saj zdaj je ven vzeta varovalka tak da ni nevarnosti, bom poklical enega ja da pogleda, za klet pa sem sam reša problem nove vtičnice gor in je mir.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2534
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 24, 2017 1:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nove vtičnice ne bodo dosti pomagale, razen, če je v starih kaj v stiku.

Jaz bi začel z varčevanjem za novo inštalacijo, vse prevečkrat vidim stara skropucala, katerim se samo čudim, da kaj ne zagori.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
elko30
Član
Član



Pridružen-a: Čet 23 Nov 2017 15:26
Prispevkov: 10
Aktiv.: 0.13
Kraj: sv. jurij ob ščavnici, prlekija

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 24, 2017 1:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Saj sem napisal kaj blo v stari vtičnici v kleti da bla prenizko in je vlaga zraven prišla pa je korozija naredila svojo, sta dve žici skupaj ble, zdaj je rešeno to.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
elko30
Član
Član



Pridružen-a: Čet 23 Nov 2017 15:26
Prispevkov: 10
Aktiv.: 0.13
Kraj: sv. jurij ob ščavnici, prlekija

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 26, 2017 6:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Dozi sem odprl za ta ko odklaplja pregledal vse, spoji spozategnjeni in spet isto naredilo pol ure mir in znova izklopilo fid. Pol očitno je res v omarici problem ko pride talilni vložek not. Kaj mislite? Na podnožju varovalke če bi kaj blo narobe?

Hu, vejic pa niste jemali, kanede?
Tole skrpucalo, se tudi slučajno ne da brati!
Jaka
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 47 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group