www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Prevezava iz daljink na delovne luči?
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Avtoelektrika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Exy
Član
Član



Pridružen-a: Ned 10 Dec 2017 3:12
Prispevkov: 14
Aktiv.: 0.18
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 10, 2017 4:00 am    Naslov sporočila:  Prevezava iz daljink na delovne luči? Odgovori s citatom

Pozdravljeni!

Na terencu imam na strehi tovarniško nameščene luči, ki so trenutno vezane kot daljinke - vklop je možen samo kadar so prižgane dolge luči. Ker bi jih želel uporabljati kot delovne luči, bi rad napeljavo nekoliko predelal, da bi jih lahko vklopil tudi kadar gorijo navadne, zasenčene luči.

Če je možno, bi zadevo najraje rešil z vezavo dodatnega stikala, ki bi ob vklopu obvozilo rele, ki omogoči vklop kadar so prižgane dolge luči, vendar ne vem točno kako naj takšno stikalo vežem. Če varianta s stikalom ni možna, sprejmem tudi kakšno drugačno rešitev.

Spodaj pripenjam shemo napeljave iz servisnega pripočnika.

Ima kdo kakšno idejo, kako naj se lotim zadeve?

Hvala za pomoč! Smile



headlight_wiring_diagram.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  300.63 KB
 Pogledana:  53 krat

headlight_wiring_diagram.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Nace
Član
Član



Pridružen-a: Pon 12 Maj 2003 0:12
Prispevkov: 828
Aktiv.: 3.73
Kraj: Zagorje ob Savi

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 10, 2017 12:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

B/R žica, ki pride iz dolgih luči na stikalo strešnih luči prekineš in daš vmes preklopno stikalo z delovnim in mirnim kontaktom. Mirni kontakt na dolge luči, delovni na + , skupni pa na stikalo strešnih luči.
Upam, da si razumel.

_________________
LP Nace
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Exy
Član
Član



Pridružen-a: Ned 10 Dec 2017 3:12
Prispevkov: 14
Aktiv.: 0.18
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 10, 2017 5:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Najprej sem mislil, da razumem, potem pa bolj kot sem razmišljal, manj mi je bilo jasno. Sem pa skiciral nekaj podobnega, a malo po svoje. Bi bilo tako ok (priponka)?

Kaj pa stikalo? Bi bilo takšno ustrezno? -klik-



headlight_wiring_diagram_2.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  267.95 KB
 Pogledana:  25 krat

headlight_wiring_diagram_2.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Nace
Član
Član



Pridružen-a: Pon 12 Maj 2003 0:12
Prispevkov: 828
Aktiv.: 3.73
Kraj: Zagorje ob Savi

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 10, 2017 9:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Stikalo bo dobro, samo vezavo pa sem mislil drugače.


headlight_wiring_diagram.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  262.89 KB
 Pogledana:  43 krat

headlight_wiring_diagram.jpg



_________________
LP Nace
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5766
Aktiv.: 25.97
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 10, 2017 9:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mislim, da bo ta vezava, ki jo je pripel Nace, boljša, ker gredo še vedno vsi večji tokovi skozi releje in ne stikalo in za tako dodelavo ne bi potreboval 25A stikala.
_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Exy
Član
Član



Pridružen-a: Ned 10 Dec 2017 3:12
Prispevkov: 14
Aktiv.: 0.18
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 11, 2017 8:31 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ker sem ravno na sveže registriran, moram še kakšen dan počakati, da si lahko ogledam priponko.

Koliko ampersko stikalo pa potrebujem, če stikalo vežem kot je predlagal Nace?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5766
Aktiv.: 25.97
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 11, 2017 1:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mislim, da bi bilo tako stikalo popolnoma dovolj, če zvežeš tako kot je predlagal Nace.
_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Exy
Član
Član



Pridružen-a: Ned 10 Dec 2017 3:12
Prispevkov: 14
Aktiv.: 0.18
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 14, 2017 6:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Evo, danes sem zadevo povezal tako kot je predlagal Nace, pa se je žal pojavil problem...

Ko je na novem stikalu vklopljen obvod, se strešne luči preko originalnega stikala sicer prižgejo, a se poleg tega hkrati prižgejo še glavni žarometi, tako kratke kot dolge luči. Se pa stikalo tudi takoj izklopi, ne ostane prižgano kot bi moralo oz. kot ostane kadar ga vklopim po tovarniško zamišljeni funkciji.

Kakšna ideja?

Hvala!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MOND
Član
Član



Pridružen-a: Sre 12 Okt 2005 20:05
Prispevkov: 623
Aktiv.: 2.81
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 14, 2017 7:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Natančno preglej shemo, ki jo je narisal Nace. Če je zvezano tako, potem skoraj ni možnosti, da bi se ob preklopu stikala prižigale tudi glavne luči (uporabit moraš mirovni in delovni kontakt stikala). Veliko tovrstnih stikal nima fizično sredinskega kontakta na sredini. Premeri z ohmmetrom, kateri kontakti na stikalu so skupaj ob določenih pozicijah stikala.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Exy
Član
Član



Pridružen-a: Ned 10 Dec 2017 3:12
Prispevkov: 14
Aktiv.: 0.18
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 14, 2017 9:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mislim, da vem kje sem naredil napako. B/R žico sem prekinil tik pred stikalom, moral bi jo pa višje gor, pred tistima dvema povezavama.

Bo treba bolj globoko pod armaturo, kot sem mislil... Evil or Very Mad
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MOND
Član
Član



Pridružen-a: Sre 12 Okt 2005 20:05
Prispevkov: 623
Aktiv.: 2.81
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 14, 2017 9:58 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

B/R žico moraš prekiniti v točki L (Verjetno je to oznaka konektorja) med stikalom strešnih luči in glavnimi žarometi.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Exy
Član
Član



Pridružen-a: Ned 10 Dec 2017 3:12
Prispevkov: 14
Aktiv.: 0.18
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 14, 2017 10:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ne, to je oznaka, da se shema nadaljuje na drugem listu. Oznaka konektorja je npr. M104, ki je pred stikalom.

Ravno preučujem še drugo shemo iz servisnega priročnika, kjer je narisana komplet napeljava. Jutri se lotim iskanja, ampak po moje bo kar problem, ker so žice tako lepo zavite v ceveh in bužirkah, da ne vidiš točno kje je kaj...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kose19
Član
Član



Pridružen-a: Sre 02 Mar 2005 19:37
Prispevkov: 1228
Aktiv.: 5.53
Kraj: okolica Kobarida

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 14, 2017 10:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zakaj pa enostavno ne dodaš se enega ali dveh relejev (npr. po 2 luči na rele, če jih je več), varovalke in stikala?
+ z akumulatorja preko varovalke na rele in priklopiš vzporedno na obstoječo instalacijo (izhodni kontakt releja s katerega gre žica direkt na luči katere bi rad prižigal), signal preko stikala pa pobereš naprimer z avtoradija, kateri se izklopi, ko izvlečeš ključ.

_________________
- Absens, carens -
- Tisti, ki ga ni, bo prikrajšan -
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5766
Aktiv.: 25.97
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 15, 2017 12:42 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

kose19 je napisal/a:
Zakaj pa enostavno ne dodaš se enega ali dveh relejev (npr. po 2 luči na rele, če jih je več), varovalke in stikala?.......
Zakaj bi enostavno, če lahko kompliciramo?
Glede na tvoj predlog, bi potreboval res dobrega psa, da bo našel ustrezne povezave pod armaturno ploščo ali pa pod ohišjem varovalk.
Releji so že v vozilu in ne potrebuje dodatnih relejev.
Enostavno izmenično stikalo reši vse in definitivno je predlog Naceta najenostavnejši in najcenejši.

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kose19
Član
Član



Pridružen-a: Sre 02 Mar 2005 19:37
Prispevkov: 1228
Aktiv.: 5.53
Kraj: okolica Kobarida

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 15, 2017 10:55 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kakor komu najlažje Very Happy
Jaz sem samo povedal moj predlog, kar še ne pomeni, da ga mora tudi upoštevati.
Če pa kje najdeš psa, ki voha povezave mi zrihtaj še meni enega Wink

_________________
- Absens, carens -
- Tisti, ki ga ni, bo prikrajšan -
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Avtoelektrika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
Stran 1 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 47 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group