www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Pomoč pri izdelavi dipol antene - balun
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> VF tehnika in sistemi radijskih zvez
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7768
Aktiv.: 34.98
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 16, 2017 2:10 pm    Naslov sporočila: icon_funny Malo za šalo, malo zares Odgovori s citatom

Je to tvoja navada pisati proizvajalcem, prej preden se nekaj povsem ne prepričaš?

Če je tako, potem si dodaj v svoj podpis "Moja mama je strela, moj fotr je grom, jaz pa gromska strela." Smile

_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Saran
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2009 16:26
Prispevkov: 729
Aktiv.: 3.96
Kraj: Zasavje

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 16, 2017 2:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

In v čem točno je težava tu?

S proizvajalcem se deloma poznam, saj sem že v preteklosti večkrat naročeval od njega in tudi večkrat z njim govoril glede omenjene sdr opreme. Mimo grede, v mojem prejšnjem postu sta dva linka - prvi na wikipedijo, drugi pa na sliko naprave, ki jo uporabljam.

_________________
Moja mama je strela, moj fotr je grom. Če hočeš bit moja, prključ se na štrom.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7768
Aktiv.: 34.98
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 16, 2017 6:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nisem vedel, da si nabavil dongle pri proizvajalcu. Jaz sem ga kupil pred leti na Aliekspess za 6Eur s poštnino vred in ne vem kdo in kje je proizvajalec. Zato se mi je zdelo čudno. Saj ne vem koga naj bi spraševal. Prodajalca ziher ne.
_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Saran
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2009 16:26
Prispevkov: 729
Aktiv.: 3.96
Kraj: Zasavje

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 16, 2017 9:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tale dongle je namensko narejet za SDR. Ima čipa RTL2832U in R820T2, ki veljata za ena boljših na tem področju. Ohišje je narejeto iz aluminija, kar zmanjša motnje ter izboljša hlajenje (PCB je v stiku s ohišjem preko notranje termoprevodne plasti). Na koncu pa ima še SMA konektor za priklop zunanje antene. Njegova občutljivost je mnogo boljša od tistih poceni sdr ključev na ebay oz. aliexpress. Sem zadevo testiral in ima dosti nišje ozadje šuma. Poleg tega pa podpira bias-tee (napajanje aktivnih anten preko koaksialca) in ima možnost za direct sampling.

https://www.rtl-sdr.com/buy-rtl-sdr-dvb-t-dongles/


Pa še odgovor proizvajalca na moja vprašanja:
The impedance on the V3 is designed for 50 Ohms, but like most low cost SDRs it's not tightly controlled over the entire frequency range. But please note that any losses from using 50 Ohm vs 75 Ohm cabling are going to be totally negligible. At most the loss from cable impedance mismatch will be about 0.2 dB. This is why we recommend that people use the cheaper and more common 75 Ohm RG6 cabling if a long cable run is needed.

_________________
Moja mama je strela, moj fotr je grom. Če hočeš bit moja, prključ se na štrom.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Saran
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2009 16:26
Prispevkov: 729
Aktiv.: 3.96
Kraj: Zasavje

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 23, 2017 7:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Brane, koliko je pa pomembno, da so elementi te HB9CV antene točno takšnih premerov, kot napiše kalkulator? Meni je skalkuliralo debeline palic 2mm in nosilca 5 mm. Danes sem šel v Obi po medeninaste palice, pa točno takšnih niso imeli. Dobil sem 3mm in 6mm.

Pa še to: Ali morajo elementi biti polne palice ali so lahko cevi?

lp

_________________
Moja mama je strela, moj fotr je grom. Če hočeš bit moja, prključ se na štrom.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7768
Aktiv.: 34.98
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 23, 2017 7:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Seveda so lahko cevi, že zaradi teže. Saj tokovi tečejo samo po površini vodnika. Napravi s tem kar imaš in malo eksperimentiraj. Uglašuješ tako ali tako s trimerjem.
_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Saran
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2009 16:26
Prispevkov: 729
Aktiv.: 3.96
Kraj: Zasavje

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 24, 2017 4:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Eto, tole je za enkrat nastalo. Poiskati moram še neko debelejšo trdo bakreno žico za feed element. Kakšne vrednosti trimer kondenzatorja pa naj uporabim za uglasitev na frekvenco 434 MHz? Na spletni strani kalkulatorja piše 1,8 pF, samo to je za frekvenco 1276 MHz.


antena.jpg
 Opis:
Antena
 Velikost datoteke:  110.23 KB
 Pogledana:  4 krat

antena.jpg



_________________
Moja mama je strela, moj fotr je grom. Če hočeš bit moja, prključ se na štrom.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok_S
Član
Član



Pridružen-a: Sre 13 Apr 2016 10:06
Prispevkov: 417
Aktiv.: 4.30
Kraj: Ljubljana, Trzin

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 24, 2017 5:18 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Dipol narejen s kabla
Sem ga izdelal ampak na networku ga nisem mogel pomeriti, ker ne morem kalibrirati voda do same napajalne točke antene. Bi moral s signal generatorjem in spektralnim analizatorjem. Na žalost mi je v signal generatorju odpovedal napajalnik. Sem ga že nekajkrat poskusil popravit pa mi ne rata. Dokumentacije ne najdem (HP 8648A 1 GHz). sicer mi ga je uspelo zrihtat do neke točke, ko deluje BP, če ga obremenim z žarnicami. V generatorju starta le občasno, ko ga prej obremenim z omskim bremenom in takrat generator deluje OK.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7768
Aktiv.: 34.98
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 24, 2017 5:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Saran je napisal/a:
... Dobil sem 3mm in 6mm...

Zakaj pa nisi naredil reflektor in radiator iz 3mm šipke? V boom zvrtaj luknji 3,2mm vtakni notri šipki in zalotaj. Za boom imajo v Bauhausu medeninaste profile 10 x 10 in še manjše, ki so lažji za vrtanje kot ta tvoja 6mm palica. Tudi pritrjevanje antene tako je lažje.

Trimer vzami nek od 4 - 20pF.

Malo si poglej slike kako so drugi naredili.



saran_hb9cv.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  774.77 KB
 Pogledana:  8 krat

saran_hb9cv.png



_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Saran
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2009 16:26
Prispevkov: 729
Aktiv.: 3.96
Kraj: Zasavje

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 24, 2017 7:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Brane: Ne razumem točno kaj želiš s tem povedati.

V bistvu sta radiator in reflector oba iz 4mm medeninastih cevk. Boom je pa iz 6mm medeninaste cevi, v katero sem zavrzal 4mm luknji in skozi porinil ostali dve cevi ter zalotal. Včeraj sem se zmotil pri merjenju, očitno sem domov prinesel 4mm in 6mm cevi in ne 3mm, kot sem originalno napisal. Sicer pa 3,2 svedri ne vem, če obstajajo. Imam sicer vrsto svedrov, ki se večajo po 0,5mm v premeru. Moj 4mm sveder je zvrtal takšno luknjo, da cevka na tesno paše noter.

Na kalkulatorju je sicer napisalo, da morata biti radiator in reflektor 2mm, boom pa 5mm premera. Zakaj bi moral uporabiti 10x10 profil za boom?

lp

_________________
Moja mama je strela, moj fotr je grom. Če hočeš bit moja, prključ se na štrom.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7768
Aktiv.: 34.98
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 24, 2017 7:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Branez je napisal/a:
... Za boom imajo v Bauhausu medeninaste profile 10 x 10 in še manjše, ki so lažji za vrtanje kot ta tvoja 6mm palica. Tudi pritrjevanje antene tako je lažje...

Pogled na sliko mi je dejal, da si uporabil obe enaki cevki.
Saran je napisal/a:
... Sicer pa 3,2 svedri ne vem, če obstajajo...
Obstajajo, za navoj M4 moraš vrtati z njim.

Sicer pa, bolj debele so cevi, bolj "široka" je antena.

_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
mirkatmir
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jul 2003 9:14
Prispevkov: 1876
Aktiv.: 8.45
Kraj: Ribnica (JN75IR)

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 24, 2017 9:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Branez je napisal/a:
Pogled na sliko mi je dejal, da si uporabil obe enaki cevki.

EMŠO Branko Shhh

_________________
lp, Miran (Miro - S51SK)
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7768
Aktiv.: 34.98
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 24, 2017 9:37 pm    Naslov sporočila: icon_funny Malo za hec, malo zares Odgovori s citatom

Če on ni opazil v naturi razliko med 3 in 4mm, se lahko meni tudi opraviči spregledano, kljub visokemu EMŠO. Whistle
_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> VF tehnika in sistemi radijskih zvez Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
Stran 2 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group