www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

ATX napajalnik v benchtop supply

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
LukaL
Član
Član



Pridružen-a: Pet 03 Sep 2004 15:59
Prispevkov: 304
Aktiv.: 1.36
Kraj: okolica Grosupljega

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 21, 2018 5:27 pm    Naslov sporočila:  ATX napajalnik v benchtop supply Odgovori s citatom

Najprej se opravičujem če sem "falil" temo...Wink
Skratka, predelal sem že več ATXnapajalnikov za "relativno kakovosten" vir +5, +12 in 3V3 napetosti...s tem pa imam težave...
Na +5V in GND linijo sem dodal kot breme avtomobilsko žarnico...
Na Power Good se dal prek upora ledico...
Na PWR_on sem dodal stikalo...

zadeva ne "zalaufa"...

Napajalnik nima 3V3 voltage sense žice in me res spravlja v obbup...ker delam to za kolega, ki ni vešč, bi prosil za kakršnokili pomoč...Wink

Prilagam tudi sličice, če bo komu kaj bolj jasno...

lp Luka



20180121_155322.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  4.19 MB
 Pogledana:  41 krat

20180121_155322.jpg




Nazadnje urejal/a LukaL Ned Jan 21, 2018 6:13 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
DusanK
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Nov 2012 23:46
Prispevkov: 1747
Aktiv.: 12.57
Kraj: Medvode - med vodami

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 21, 2018 6:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sličice so nevidne. Smile
Imaš 20 ali 24 pinski ATX napajalnik konektor?
PS_ON je pri 20 pinskem št. 14, pri 24 pinskem pa 16. Navadno je vodnik zelene barve.
Začni po korakih.
Najprej kratko skleni PS_ON in GND ter vklopi napajanje. Če ni kak star ATX napajalnik bo vsak štartal, brez bremena.
Če ne štarta imaš nek drug problem.
Če štarta pa priklopi še ledico (pazi na polariteto), prek serijskega upora 220R med GND in pinom 8. Navadno je vodnik sive barve. Ni pa nujno.

p.s.
Ob oddaji mojega posta še ni bilo slike.
Imaš vsaj en napihnjen kondenzator, ki ga boš moral najprej zamenjati, drugače se boš vrtil v krogu zakaj ne štarta.
Tudi tisti siv vodnik, ki ti gre na stikalo, ne vem, če je res PS_ON...

_________________
Največji čar - električar
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LukaL
Član
Član



Pridružen-a: Pet 03 Sep 2004 15:59
Prispevkov: 304
Aktiv.: 1.36
Kraj: okolica Grosupljega

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 21, 2018 7:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Dusan K...
imam 20 pinski konektor...vse naredil po korakih...
Najprej sem sklenil PS_ON pin in GND in se ventilator samo na kratko zavrti...
Ledica je na PG pin vezana prek 220R upora na GND in zasveti samo če držim tipko za vklop...



20180121_155308.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  3.99 MB
 Pogledana:  4 krat

20180121_155308.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LukaL
Član
Član



Pridružen-a: Pet 03 Sep 2004 15:59
Prispevkov: 304
Aktiv.: 1.36
Kraj: okolica Grosupljega

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 21, 2018 8:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja sem opazil tisti napihnjen elko..."hec" je v tem, da je zadeva na računalniku delovala Wink
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
DusanK
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Nov 2012 23:46
Prispevkov: 1747
Aktiv.: 12.57
Kraj: Medvode - med vodami

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 21, 2018 8:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Aha, ok, glede kondenzatorja. Je pa vseeno to mina, ki samo čaka, kdaj te bo presenetila. Verjemi.
Namesto tipke daj stikalo in bo delovalo. PS_ON je vseskozi na 0V, ko napajalnik obratuje.

_________________
Največji čar - električar
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LukaL
Član
Član



Pridružen-a: Pet 03 Sep 2004 15:59
Prispevkov: 304
Aktiv.: 1.36
Kraj: okolica Grosupljega

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 21, 2018 8:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Aha, torej mora biti zadeva vseskozi sklenjena proti GND...zanimivo...res pa je, da je to napajalnik iz leta 2001 Wink
Ponavadi je dovolj da se na kratko sklene Pwr_On in GND da zadeva steče...zamenjal sem tudi ventilator, ampak ne zaštarta.....hec pa je da je VSB na +5V...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1336
Aktiv.: 11.95
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 21, 2018 10:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

LukaL je napisal/a:
Aha, torej mora biti zadeva vseskozi sklenjena proti GND...zanimivo...res pa je, da je to napajalnik iz leta 2001 Wink

Letnica nima veze, če je ATX, je ATX in pika, vsi na zunaj glede na priključke konektorja delujejo enako, še notri so si zelo zelo podobni.

LukaL je napisal/a:
Ponavadi je dovolj da se na kratko sklene Pwr_On in GND da zadeva steče...zamenjal sem tudi ventilator, ampak ne zaštarta.....hec pa je da je VSB na +5V...

Noben ATX napajalnik ne deluje stalno po kratki sklenitvi, to velja samo če to storiš na računalniku... matična plošča potem stalno daje pull-down oziroma GND (0V) na pwr_on, tako da tukaj si ga malo zamešal ane.

Tisti kondenzator zamenjaj, preglej še ostale, če ti bo vseeno nagajal, ga flikneš stran in vzameš drugega, teh napajalnikov je na odlagališčih za tovrstne zadeve dovolj.

Pogosto predelam ATX (še vedno včasih kakšen AT) napajalnik tako, da ga imam za 12V, lahko tudi 13,(V ali nekje vmes. Po starem sem samo dodal breme na 5V in je delovalo, le 12V linija ni bila 12V ampak malce manj, tudi odvisno od bremena. Predelava na tak način je preprosta in v bistvu sploh ni predelava, je zgolj dodatek, da približno deluje.

Za bolj zanesljivo in stabilno delovanje je potrebno predelat feedback napajalnika, da je vzeto iz 12V in ne iz 5V. Pri večini napajalnikov to deluje brez težav, tudi power_good se ne pritožuje. Obstaja nekaj verzij napajalnikov, ki jim nikakor ni všeč, če je feedback samo iz 12V linije... no, tak napajalnik običajno razkosam, škoda časa, ene parkrat sem se sicer malo poglobil, ampak brez uspeha, načrti in vezava sicer bolj ali manj standardni ampak ne, nekje v power_good vezju za nadzor nekaj ne štima, kar je na nek način logično, ker gre 5V linija pogosto tudi preko 6V, če želim na 12V liniji preko 13V do recimo 13,8V.

Uspešno sem predelal tudi nekaj napajalnikov tako, da sem iz njih naredil polnilnik svinčevih akumulatorjev, napetost gre do max 14,4V po mojih nastavitvah, dodana je še tokovna omejitev... tudi ni šlo predelat vseh napajalnikov.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
LukaL
Član
Član



Pridružen-a: Pet 03 Sep 2004 15:59
Prispevkov: 304
Aktiv.: 1.36
Kraj: okolica Grosupljega

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 21, 2018 10:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala za info...bom poskusil še s stikalom....
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MOND
Član
Član



Pridružen-a: Sre 12 Okt 2005 20:05
Prispevkov: 623
Aktiv.: 2.80
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 22, 2018 11:37 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

v.j. je napisal/a:
Obstaja nekaj verzij napajalnikov, ki jim nikakor ni všeč, če je feedback samo iz 12V linije... no, tak napajalnik običajno razkosam, škoda časa, ene parkrat sem se sicer malo poglobil, ampak brez uspeha, načrti in vezava sicer bolj ali manj standardni ampak ne, nekje v power_good vezju za nadzor nekaj ne štima, kar je na nek način logično, ker gre 5V linija pogosto tudi preko 6V, če želim na 12V liniji preko 13V do recimo 13,8V.

.


Zgornjo zgodbo sem tudi sam doživel, dokler nisem začel uporabljati 8,2V zenerc.
Brez večjih predelav in menjav uporov v sense veji za 5V se s preklopom le te na 12V linijo prek take zenerce dobi na izhodu uporabnih 13,2V.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1336
Aktiv.: 11.95
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 22, 2018 8:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@MOND, tudi z zenercami sem probal, vendar pri nekaterih napajalnikih brez uspeha. Sense veja iz 5V in/ali iz 12V gre tako ali tako na isti pin čipa, večinoma xx494 (xx so črke odvisno od proizvajalca). Večinoma ni problema, tipam samo 12V linijo in dela stabilno, veliko bolj kot z zenerco. Pri nekaterih napajalnikih ne gre in ne gre, kot sem nekako uspel ugotoviti mi ga serje power_good tipanje, ker pride 5V linija na preko 6V. Tipanje 5V linije za power_good sem predeloval z drugo zenerco in podobno, pri nekaj primerkih mi je uspelo in dela, pri nekaterih še vedno ne.

Ker je škoda izgubljat čas, je bolje tak problematičen napajalnik reciklirat in v predelavo uporabit drugega.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
LukaL
Član
Član



Pridružen-a: Pet 03 Sep 2004 15:59
Prispevkov: 304
Aktiv.: 1.36
Kraj: okolica Grosupljega

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 22, 2018 9:04 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

v.j.
sem dojel, da so nekateri PSUji za v kanto, tako kot je bil očitno omenjeni Wink
Ta je namenjen za reciklažo, potrebno bo drugega uprabit in poskusit srečo...hvala za vse nasvete in lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tone30
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Tor 20 Feb 2018 10:11
Prispevkov: 1
Aktiv.: 0.01
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 20, 2018 11:00 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem pogledal napajalnik- elektroniko, katero si prilepil v sliko in je viden napihnjen kondenzator. Zato je dobro, da pogledaš ali so še napihnjeni kondenzatorji, saj ti bodo povzročali težave.
Določeni napajalniiki imajo navedeni tok in če imaš preveliko moč porabnikov se ti nebo zagnal. Sam sem za namen kontrole napajalnikov in zagona uporabil posebni merilni inštrument.

Prav tako preveri, če se ti ne zažene ali morda imaš pravilno vezano stikalo z vklop na vodnik, kateri je vezan v 20 pinski konektor na ploščo. Na napajanik je priključena navadno žica popolnoma druge barve in je edina takšne barve.

Sam sem že predelal kar nekaj takšnih napajalnikov in moram reči, da je pri nekaterih problem predvsem napetostna regulacija, saj nimajo potenciometra za nastavitev. Najlažji so tisti, kateri imajo potenciometer in lahko napetost nastaviš do 13V.
Napajalnik je problematičen tisti, kateri slišiš brnenje.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ajatola
Član
Član



Pridružen-a: Pon 30 Mar 2015 16:37
Prispevkov: 55
Aktiv.: 0.50
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 21, 2018 5:11 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kako je pa kaj z motnjami preklopnih napajalnikov?
Študiram, da bi predelal en računalniški psu.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 70 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group