www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Termostat iskri

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
primo
Član
Član



Pridružen-a: Sob 26 Jan 2008 11:36
Prispevkov: 46
Aktiv.: 0.23
Kraj: Koper

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 05, 2018 10:26 am    Naslov sporočila:  Termostat iskri Odgovori s citatom

Imam oljni radiator z vgrajenim timerjem in termostatom. Ni nov ampak zgleda kot nov in tudi deluje v redu. Problem je samo v tem, da ko termostat vklapja se na kontaktu zelo močno zaiskri. Se da kaj popravit ali pa kje se lahko kupi nov.

Hvala in lep pozdrav!



termostat_preview.jpeg
 Opis:
Termostat
 Velikost datoteke:  171.97 KB
 Pogledana:  2 krat

termostat_preview.jpeg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 05, 2018 11:39 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nekaj iskrenja je normalno.
Ali je preklop normalno hiter?
Termostat pa je najbrž namenski za prav ta tip radiatorja.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
primo
Član
Član



Pridružen-a: Sob 26 Jan 2008 11:36
Prispevkov: 46
Aktiv.: 0.23
Kraj: Koper

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 05, 2018 11:49 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ko preklapja kar oreng zasveti, da nas je strah ga pustit brez nadzora, da kaj ne zagori.
Preklopi pa mislim da normalno. Ko doseže temperaturo se lučke za gretje ugasnejo takoj. Termostat je res namesnki original. Ampak po moje bi se dalo ga menjat, važen je samo obseg gumba.
Vendar kaj podobnega ne najdem, Ko iščem vgradne termostate mi pokaže samo termostate z sondo.
Če počistim malo kontakte z brusnim papirjem, bi kaj pomagalo?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1324
Aktiv.: 11.92
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 05, 2018 12:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pusti kontakte pri miru, z brušenjem boš kontakte uničil in NE, ne bo pomagalo. Kontakti so lahko v celoti iz namenske zlitine ali pa so sestavljeni iz dveh različnih materialov - zlitin. Osnova je en material, na površini je drug material. Kako so kontakti izdelani pri tvojem termostatu najbrž ve samo proizvajalec, ampak načeloma se kontakotv ne obdeluje kar za brez veze zaradi malo iskrenja ob preklopu.

Zelo verjetno poiskri za kratek čas nekaj 10ms, ne pa celo sekundo ali več. Če bi na kontaktu švasalo 2 ali 3 sekunde, mogoče več, bi bil razlog za skrb.

Radiator je verjetno v celoti iz kovine, tudi pokrov, ki je čez termostat, torej nima kaj zagoreti. Tudi če bi se posmodile žice in kabel notri, lahko tudi zaščitni termostat (sem že imel tak primer), se nima zunaj ohišja kaj vžgat... saj se moraš držati navodil proizvajalca, da na radiator ni dovoljeno polagat vnetljivih snovi oziroma karkoli, in da v bližini radiatorja ne sme biti vnetljivih snovi.

Kaj pomeni v bližini? Recimo vsaj 20cm ali bolje 50cm bo čisto v redu in upam da tudi ZKP (zdrava kmečka pamet) daje vedeti, da je tako tudi prav.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
primo
Član
Član



Pridružen-a: Sob 26 Jan 2008 11:36
Prispevkov: 46
Aktiv.: 0.23
Kraj: Koper

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 05, 2018 12:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

hvala za nasvete. Res je da zaiskri zelo na hitro. Včasi čisto malo. včasih bolj intenzivno. Na radiator in njegovo bližino pa itak ne dajemo nič.
Lep pozdrav!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
baresi
Član
Član



Pridružen-a: Tor 28 Jun 2005 19:14
Prispevkov: 667
Aktiv.: 3.00
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 05, 2018 6:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Podoben termostat je v navadnem likalniku, ne vem pa če bo mehansko pasal.
_________________
lp
baresi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
joztom
Član
Član



Pridružen-a: Sob 11 Nov 2017 0:42
Prispevkov: 270
Aktiv.: 3.48
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 05, 2018 10:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz bi dal noter SolidStateRelay (SSR) in ga s termostatom samo krmilil. Mir za zmeraj.

Klik

Ni sedaj lažje čitljivo?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
stursc
Član
Član



Pridružen-a: Tor 08 Jun 2004 14:29
Prispevkov: 323
Aktiv.: 1.45

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 05, 2018 10:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

v.j. je napisal/a:

Zelo verjetno poiskri za kratek čas nekaj 10ms, ne pa celo sekundo ali več. Če bi na kontaktu švasalo 2 ali 3 sekunde, mogoče več, bi bil razlog za skrb.


Ta navedba pove dovolj, saj je to pri taki izvedbi in takem toku normalno in so vsa nakladanja odveč. Če se bo termostat odpovedal svoji namenbosti ga bo pa zamenjal.

LP, stursc
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1324
Aktiv.: 11.92
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 05, 2018 11:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

joztom je napisal/a:
Jaz bi dal noter SolidStateRelay (SSR) in ga s termostatom samo krmilil. Mir za zmeraj.

Ni res Exclamation

Krmilna napetost in tok za SSR sta tako nizka, da bo zadeva prej ali slej prenehala delovat zaradi delno oksidiranih kontaktov termostata. Napetost ne bo prebila oksida na kontaktih in SSR ne bo vklopil.

Druga zadeva pa je, da bo 2000W oziroma tok večji od 8A skozi SSR še dodatno segrevalo ta SSR nad že tako vročo okolico... SSR bo crknil.
Pa ne moreš montirat SSR na vroč radiator no Shame on you

Primer:

Lansko leto sem popravljal en večji mobilni grelnik vode na nafto oz. kurilno olje, crknila je 24V tuljava na elektromagnetnem ventilu za odpiranje kurilnega olja na gorilniku.

Preko termostata je bil priključen samo elektromagnetni ventil 24V. Termostat je izgubljal kontakt, pogosto ni vklopil ali pa je vmes preprosto izgubljal kontakt...

Posumil sem kontakte termostata, za odpoved tuljave. Tuljava elektromagnetnega ventila je verjetno crknila zaradi prepogostih vklopov/izklopov zaradi izgubljanja kontakta na termostatu. Kontakti termostata so bili 10A 250V, to so robustni kontakti in pogosto delajo težave če čeznje ne teče dovolj velik tok, preprosto se nabere tanka plast oksida...

V napravi sem delno spremenil vezavo tako, da gre po novem preko termostata 230V, torej še pred transformatorjem za napajanje elektromagnetnega ventila. Tok je sicer manjši, napetost je 10x višja. Od predelave naprej ni naprava zatajila niti 1x, torej je to praktični dokaz za konstrukcijsko napako proizvajalca.

Zakaj je bila sploh uporabljena napetost 24V in ne kar 230V za ventil čeprav ni bilo potrebe po mali napetosti? Jah, preprosto zato, ker je bil pred ventilom še reed kontakt za tipanje prisotnosti vode... no, ta je še vedno ostal na 24V, ampak reed ne bo oksidiral ker je hermetično zaprt. Mala napetost je bila torej le zaradi reed-a, ne zaradi varnosti, ampak težave so pa bile na termostatu, preprosto niso kontakti narejeni za majhen tok in napetost. Kdo bi si mislil, nekako ni logično... vzrok je oksid na kontaktih, razlago nazorno prikaže opisan primer.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group