www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

dimenzioniranje vodnikov

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
sirjost
Član
Član



Pridružen-a: Sob 20 Feb 2016 16:30
Prispevkov: 95
Aktiv.: 0.96
Kraj: pescenk bliz Cerknce

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 05, 2018 6:52 pm    Naslov sporočila:  dimenzioniranje vodnikov Odgovori s citatom

Pozdravjeni.
Za zaključno nalogo sem si izbral inštalacije v hiši.
Za konzultacijo moram narediti dimenzioniranje vodnikov.
Problem je v tem ker ne vem kako naj se lotim dimenzioniranje vodnikov od HPO do razdelilnika.
UPORABIL SEM te podatke:
- vsaka vtičnica 2000 W moči 18 kom.
- vsaka razsvetljava 250W 14 kom.
-boiler 2000 W
- trifazna pečica/štedilnik 7000 W
Skupna moč le teh je 48.5 kW
Zanima me kako naj izračunam oziroma dimenzioniram vodnike ( termično in električno) Ali moram še pomnožiti to moč z faktorjem izrabe oziroma faktorjem istočasnosti?

Kako se izračuna te faktorje.

Prosim za pomoč tisti mi mi misli v komentar vreči besede v smislu POGUGLEJ mu ni treba nit tega pisat.

_________________
lp jerc
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3352
Aktiv.: 17.02

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 05, 2018 9:15 pm    Naslov sporočila:  Re: dimenzioniranje vodnikov Odgovori s citatom

sirjost je napisal/a:

Skupna moč le teh je 48.5 kW


ne bom rekel POGUGLEJ, ampak opisal si eno čisto navadno hišo. Ali stanovanje. Sedaj pa poglej na vašo položnico za elektriko. Ali v podatku o priključni moči kje vidiš vsaj okvirno 48kW?

Malce izračunaj, koliko elektrike bi plačal, če bi stalno kuril 48kW..... Whistle

DA, res je treba upoštevat faktor istočasnosti. Ne vem, kje ga sicer najdeš - včasih je bil v standardih opisan - vsaj okvirno opisanega, ampak hiša/stanovanje običajno b.p. "zvozi skozi" s cca 7-10kW priključne moči... Kar pomisli, koliko so tvoje vtičnice obremenjene normalno.. Vse skupaj.. Koliko časa deluje štedilnik (na polno) Koliko časa deluje bojler. Koliko časa vse stvari delujejo istočasno..

Moraš pa res vodnike dimenzionirat na vršne tokovne vrednosti varovalk. Vsak tokokrog.

EDIT... če pa (vsaj tako si v postu omenil) moraš dimenzionirat vodnik od HPO - hišne priključne omarice do hišnega razdelilnika... Ta podatek je že javno dostopen in določen pri dobavitelju elektrike. Tudi na njihovi strani ga najdeš. recimo pri meni je to Elektro gorenjska (ki je ravno v teh dneh zamenjala izgled njihove strani in tega ne znam poiskat).

Srečno v nadajevanju.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom
Član
Član



Pridružen-a: Sob 11 Nov 2017 0:42
Prispevkov: 270
Aktiv.: 3.48
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 05, 2018 9:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Običajno je v stanovanjih priključna moč 3x20A, za hišo pa 3x25A zaradi kakšnih strojev, če ne so pavšali predragi. Po moje je 2,5mm2 zadosti močan drat za vse vtičnice, za luči pa že 1,5mm2 zadostuje. Fajn je planirat fid stikala za varnost, obvezno pa za kopalnico, na vhodu pa odklopnik proti streli ali kakšen drug surpresor za visoko napetost. Razdeliš pa obremenitev enakomerno po fazah, že sam štedilnik s pečico je polno prižgan (7,8+2,8), ene 10kW!! To je ocena tako preko prsta.

Nazadnje urejal/a joztom Tor Mar 06, 2018 1:05 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1324
Aktiv.: 11.92
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 06, 2018 11:55 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

joztom je napisal/a:
Fajn je planirat fit stikala za varnost,

zaščitno tokovno stikalo - FID (nikakor ne FIT)
več: http://www.elektronik.si/phpBB2/viewtopic.php?p=364103
joztom je napisal/a:
na vhodu pa odklopnik proti streli ali kakšen drug surpresor za visoko napetost.

Kakšen je odklopnik proti streli?
Supresor v bistvu ne odklopi, pač pa poveže proti zemlji...

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
joztom
Član
Član



Pridružen-a: Sob 11 Nov 2017 0:42
Prispevkov: 270
Aktiv.: 3.48
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 06, 2018 1:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala za prijazen popravek (FID!!). Za strelo recimo uporabimo iPRD65 od Schneider Electric. Res pa, če trešči v neposredni bližini, indukcija v razvodu za varovalkami itak vse živo poškoduje, pomaga le zaščita direkt pred aparatom.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Energetik-m
Član
Član



Pridružen-a: Pon 07 Dec 2009 19:16
Prispevkov: 1343
Aktiv.: 7.71
Kraj: Zagorje

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 07, 2018 8:42 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

TOLE preberi. Potem pa vprašaj, če rabiš še kaj.
_________________
lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
sirjost
Član
Član



Pridružen-a: Sob 20 Feb 2016 16:30
Prispevkov: 95
Aktiv.: 0.96
Kraj: pescenk bliz Cerknce

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 02, 2018 7:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdravljeni.
Ali me lahko kdo napoti kako najti karakteristiko (odklopno) od B16 in B10 varovalke (inštalacijskega odklopnika)
Iščem povsod po internetu in ne dobim nič dobrega.

_________________
lp jerc
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1324
Aktiv.: 11.92
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 02, 2018 8:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mogoče takole:

http://lmgtfy.com/?q=odklopna+karakteristika+in%C5%A1talacijski+odklopnik

Bo tale v redu?

http://www.eti.si/images/product_db/levels/sl-SI/3_TD.pdf

https://image.schrack.com/datenblaetter/h_bm-bms-e--_en.pdf

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group