www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

NanoFISH - projekt izdelave posode za jedkanje.
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4, 5, 6  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 63.83
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 13, 2006 8:33 pm    Naslov sporočila:  NanoFISH - projekt izdelave posode za jedkanje. Odgovori s citatom

Vem, vem.. je že ena tema. A tista tema obravnava razno razne posode, kjer vsak svojo malho (posodo) hvali. Tule pa bom opisal kako se tako stvar naredi doma in zakj tako in ne drugače.

NANOFISH ? Preprosto - bom kar sebe citiral :
Citiram:

Torej.. danes sem stopil do steklarja in naredil napako.
Razen dimenzij sem mu povedal zakaj to potrebujem. Zajokal je, da so za to potrebna posebna stekla, ki se ne topijo v kislini. Naj pridem čez kak dan, da jih bo naročil. Pobaral sem ga za ceno. Potem je začel jokat, da ima s tem samo izgubo, ker da mora naročiti celo ploščo,... v glavnem, poskus natega.
Zahvalil sem se mu in povedal, da 7K SIT za eno tako napravo pa že ne mislim dajati.

Ko sem prečkal cesto sem že bil pri drugem steklarju, poučen z zgodbo pri prvem, sem na vprašanje zakaj to rabim izdavil : "nanofish"! In nadalje razložil da so mi uturili nano ribice, ki v celem svojem življenju zrastejo največ do 3mm. Počakal sem 15 min, da je bilo steklo narezano, obrušeno, dodal je še silikonski kit, ki dobro "prime" in me za vse skupaj osušil le za 3 K SIT. Jasno, kaj več kot toliko hiša za tako majhno žival ne more stati.

Končno je naprava končana... Sicer v enem primerku, drugi še čaka.
Tu bom opisal kako je vse skupaj potekalo. Še prej pa seveda slika. Slika izdelka nanoFISH projekta !

Slika je zaščitni znak tega izdelka! V predogledu, je sicer opaziti "crknjeno ribo", a detaljni pogled nudi pravo nano izvedbo !



nanofish.gif
 Opis:
Bodite res pozorni ! Tole je nanoFISH !
 Velikost datoteke:  237.29 KB
 Pogledana:  239 krat

nanofish.gif



_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.


Nazadnje urejal/a VolkD Pon Dec 10, 2007 3:29 pm; skupaj popravljeno 2 krat
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 63.83
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 13, 2006 9:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za izdelavo potrebujemo bore malo.
Obisk steklarja in zahtevo po steklenih ploščah:
kosovnica:
Koda:

pravokotnik:  150x220 mm                                                   2 kom
pravokotnik:  142x 5   mm                                                  1 kom
trapez:       višina 200 mm; spodnja stranica 5 mm; zgornja stranica 15mm  2 kom
Eden od trapezov, naj ima zgornjo stranico rahlo prirezano, za uvod cevke z zrakom.


Steklo naj bo debeline 4mm, lepo obručeno po robovih, da ne bo nepotrebne krvi.
Pri steklarju se dobi tudi ustrezen silikonski kit.

Komplet stekla in silikonski kit me je prišel 3000 SIT.

Na srečo sem preostali potreben material imel doma.
Potrebujemo torej še silikonsko bužirko premera manj kot 6mm in primeren kos AL pločevine za izdelavo stojala.

Seveda tudi zračna črpalka za akvarij mora biti, a tudi to sem že imel doma.

Posamezni elementi so zbrani in lotiti se je treba dela.

Tega ni ravno mnogo. Previdno namažemo stranice stekal s silikonskim kitom in akvarij zložimo skupaj. Ker je debelina stekla majhna, je potrebno spodaj narediti dno nekoliko višje, da preostali prostor zapolnimo s kitom. Tako pridobimo na trenosti.



nanofish01.jpg
 Opis:
Sestavljena posoda nanoFISH.
 Velikost datoteke:  47.51 KB
 Pogledana:  32 krat

nanofish01.jpg



nanofish02.jpg
 Opis:
Tu se lepše vidi obliko posode nanoFISH.
 Velikost datoteke:  62.51 KB
 Pogledana:  36 krat

nanofish02.jpg



nanofish03.jpg
 Opis:
Lepo je vidna klinasta oblika posode
 Velikost datoteke:  48.86 KB
 Pogledana:  38 krat

nanofish03.jpg



_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 63.83
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 13, 2006 9:11 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Posoda je načrtovana tako, da je volumen te posode čim manjši. Razlog je v tem, da se tekočina v njej dovolj hitro segreje preko velike površine, saj posoda nima lastnega grelca.

Majhen volumen in velika površina pa prineseta nove probleme. Gladina tekočine bi se precej dvignila, ko bi vanjo dali ploščico. Problem je rešen z klinasto obliko akvarija.

Na eni strani je trapezoidna stena zarezana, kar omogoči napeljavo cevke z zrakom.



nanofish04.jpg
 Opis:
Na eni strani je trapezoidna stena zarezana, kar omogoči napeljavo cevke z zrakom.
 Velikost datoteke:  55.72 KB
 Pogledana:  17 krat

nanofish04.jpg



nanofisk05.jpg
 Opis:
Teflonska bužirka je pravšnja stvar za dovod zraka.
 Velikost datoteke:  51.06 KB
 Pogledana:  12 krat

nanofisk05.jpg



_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 63.83
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 13, 2006 9:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

No posoda mora stati tako, da se tekočina ne izlije! V ta namen je bilo narejeno aluminijasto stojalo. Kot aluminijasto ploščo sem uporabil čelno ploščo stare naprave za evidenco prisotnosti. Ko je bilo vse skrivljeno in posoda postavljena se je lepo videl znak ISKRA. V trenutku mi je postalo jasno, da ta izdelek ne bo ostal pri meni Laughing
Žal se tega naključja ne vidi na nobeni od mojih slik. Iskra, dodaj še ti kako tvojo!



nanofish06.jpg
 Opis:
Zdaj gre zares!
 Velikost datoteke:  61.07 KB
 Pogledana:  7 krat

nanofish06.jpg



nanofish07.jpg
 Opis:
Tudi ploščica je že pripravljena. Enostranska, a precej velikih dimenzij.
 Velikost datoteke:  74.36 KB
 Pogledana:  24 krat

nanofish07.jpg



nanofish08.jpg
 Opis:
Zagnali smo tudi mehurčke!
 Velikost datoteke:  64.81 KB
 Pogledana:  22 krat

nanofish08.jpg



_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 63.83
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 13, 2006 9:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zagon mehurčkov je bil napaka. Mehurčki ki pridejo do površine kisline se namreč razpočijo. Ob poku pa kislina šprica na vse strani. Na expres smo naredili plastičen pokrovček.

Tako, zdaj pa zares ! Ploščico namakamo v posodi.

V posodo sem zlil že rabljeno kislino pomešano z vodo. Dolil sem le peroksid.
V rabljeni tekočini se s časom do konca razgradi le peroksid. Kislina, ki jo nismo porabili ostane prav uporabna.
Da bi mi ne razneslo steklenice prilikom razgradnje, jo postavim za kako uro na prosto, šele nato jo shranim. Sonce zelo pospeši razgradnjo vodikovega peroksida. Hranimo ga torej v temnem prostoru.



nanofish09.jpg
 Opis:
Ne bi htel biti ploščica.
 Velikost datoteke:  74.1 KB
 Pogledana:  16 krat

nanofish09.jpg



nanofish10.jpg
 Opis:
Še pogled z druge strani.
 Velikost datoteke:  74.39 KB
 Pogledana:  10 krat

nanofish10.jpg



_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 63.83
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 13, 2006 9:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pokrovček sem naredil kar iz plastike. V ta namen je uporavno skoraj vse. Staro ravnilo recimo.
S spodnje strani sem nalepil dele plastike tako, da pokrov lepo stoji in se ne premika levo desno. Na zgornjo stran sem dodal košček, ki služi kot ročaj.

Lepljenje plastike ? To ne bo problem. Za čiščenje fotolaka p501 tako in tako uporabljam aceton. Ta je kot nalašč za lepljenje takega pokrovčka. Pokrovček je bil narejen zelo zelo hitro. Kaj hočemo, bila je nuja. Čas izdelave manj kot 2 minute!



nanofish11.jpg
 Opis:
Pokrov posode se lepo vidi.
 Velikost datoteke:  75.39 KB
 Pogledana:  12 krat

nanofish11.jpg



_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 63.83
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 13, 2006 9:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mehurčki igrajo svoj ples in baker izginja !


nanofish12.jpg
 Opis:
In ponekod ga že ni več.
 Velikost datoteke:  143.01 KB
 Pogledana:  23 krat

nanofish12.jpg



_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 63.83
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 13, 2006 9:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

No ko je bilo na posameznih mestih že tako malo bakra, da se je videlo skozi, smo luč premaknili na nasprotno stran. Slike so res lepe.


nanofish13.jpg
 Opis:
No coment - vse je samo za gledat.
 Velikost datoteke:  108.55 KB
 Pogledana:  22 krat

nanofish13.jpg



nanofish14.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  141.41 KB
 Pogledana:  18 krat

nanofish14.jpg



_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
bungee
Član
Član



Pridružen-a: Pon 07 Mar 2005 18:49
Prispevkov: 1479
Aktiv.: 6.63
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 13, 2006 10:17 pm    Naslov sporočila: icon_idea  Odgovori s citatom

Že pojedlo ploščico???

Pa še en pomislek glede aluminiastega stojala. Tale mešanica (HCl+H2O2) je hudo agresivna tudi za aluminij. Mogoče bi ga moral zaščitit s kakšnim "gumiastim" premazom ali kaj podobnega.

Drugače pa izgleda tale tvoj NanoFish akvarij zelo dobro! Cool
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 63.83
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 13, 2006 10:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Slike so postajale čedalje lepše. Ne zamerite mi, če jih vsaj tretjino objavim tule.


nanofish15.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  139.68 KB
 Pogledana:  21 krat

nanofish15.jpg



nanofish16.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  153.24 KB
 Pogledana:  20 krat

nanofish16.jpg



nanofish17.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  133.43 KB
 Pogledana:  25 krat

nanofish17.jpg



_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
mirkatmir
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jul 2003 9:14
Prispevkov: 1876
Aktiv.: 8.42
Kraj: Ribnica (JN75IR)

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 13, 2006 10:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zelo dobro (nazorno) predstavljeno VolkD, tako kot smo od tebe že navajeni Smile Tvoje poste je prav luštno pregledovat. Kako pa bo kaj držal silikon?
_________________
lp, Miran (Miro - S51SK)
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 63.83
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 13, 2006 10:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Še nekaj slik končane ploščice, da se vidi kaj je nastalo.


nanofish18.jpg
 Opis:
Še topla in vlažna.
 Velikost datoteke:  63.83 KB
 Pogledana:  69 krat

nanofish18.jpg



nanofish19.jpg
 Opis:
Tu pa že očiščena.
 Velikost datoteke:  91.8 KB
 Pogledana:  43 krat

nanofish19.jpg



nanofish20.jpg
 Opis:
No toliko tekočine je bilo v posodi.
 Velikost datoteke:  65.52 KB
 Pogledana:  12 krat

nanofish20.jpg



_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.29
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 13, 2006 10:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Darko, zelo lepo razloženo. Applause. Vrjetno se bom nečesa podobnega jutri sam lotil.
_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 63.83
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 13, 2006 11:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za vse, ki imate voljo čakati pa še nekaj avi datotek.


MVI_4388.rar
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  MVI_4388.rar
 Velikost datoteke:  4.48 MB
 Downloadano:  163 krat


_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.


Nazadnje urejal/a VolkD Ned Avg 13, 2006 11:38 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
NUFAN
Član
Član



Pridružen-a: Pon 05 Apr 2004 21:39
Prispevkov: 947
Aktiv.: 4.25
Kraj: Žalec

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 13, 2006 11:13 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Trikrat hura za VolkD-ja Applause Applause Applause. Zelo lepo razloženo in prikazano s slikami. Tiste slike pri jedkanju so res čudovite.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4, 5, 6  Naslednja
Stran 1 od 6

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 74 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group