www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Senzor za nivo vode v vodnjaški vrtini

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Merilna tehnika in senzorji
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
grega09
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Okt 2014 11:17
Prispevkov: 392
Aktiv.: 3.42

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 23, 2018 11:18 pm    Naslov sporočila:  Senzor za nivo vode v vodnjaški vrtini Odgovori s citatom

Ima kdo kakšno idejo, kako bi bilo najlažje spremljati nivo vode v vodnjaški vrtini? Notranji premer cevi je 110 mm in globina vrtine 14 m.

Pogoj je, da poleg potopne črpalke spravim notri še to. Se da kaj takšnega dobiti na trgu ali obstaja kakšna DIY poceni izvedba?

Pa ne mi omenjati vrvice in uteži na koncu, ker to že imam. Very Happy V mislih imam nekaj, kar bi na nekem enostavnem prikazovalniku izpisalo globino gladine vode pod površjem.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3222
Aktiv.: 33.20

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 23, 2018 11:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hidrostatični tlak s potopnim senzorjem:
https://www.bdsensors.de/en/level/submersible-probes/

LP,
M.

_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
grega09
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Okt 2014 11:17
Prispevkov: 392
Aktiv.: 3.42

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 23, 2018 11:43 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Super. Hvala za odgovor, sem si mislil, da bo kaj takšnega. Zdaj me pa še zanima cena in kako to spravim v prakso na en prikazovalnik. Nisem elektrotehnik, zato me zanima kaj me čaka.
Kot vidim so izhodi linearni ponavadi med 4 in 20 mA in to je potrebno pretvoriti v metre z neko pametjo.
Če zdaj razmišljam, bi bilo pa super, če je zraven še temperatura vode.

To je vse za domačo uporabo in stremim k enostavnosti in uporabnosti.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3222
Aktiv.: 33.20

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 24, 2018 12:27 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tile senzorji niso poceni. Vse bo v rangu 200 eur in navzgor. So pač namenjeni merjenju s cm natančnostjo v vodovodni distribuciji.

Mogoče bi se dalo stvari poenostaviti. Rabil bi absolutni senzor tlaka, ki ga lahko potopiš v vodo. Spremembe zračnega tlaka sicer vplivajo na tako meritev, vendar so te spremembe relativno majhne. Prednost je, ker odpade povratni vod za popolnoma diferencialno meritev hidrostatičnega tlaka in do senzorja lahko napelješ le električni kabel. Potopni senzorji imajo namreč eno od žil priključnega kabla "prazno" - je cevka, ki pripelje zračni tlak na notranjo stran membrane potopnega senzorja.

Kar mi zdajle pade na pamet, so razni senzorji tlaka v avtu. Te bi morda enostavno našel na kakem avto odpdu. Prednost je, ker so ti senzorji ponavadi namenjeni za vgradnjo nekje okrog motorja, kar pomeni, da imajo ustrezno IP zaščito. Če boš iskal na odpadu, moraš obvezno odcvikniti še konektor, ker noben avtomobilski senzor nima standardnega konektorja. Išči pa npr. senzor na kompresorju klime (cca. 30 bar, analogni izhod, večinoma 5V napajanje), morda kak senzor tlaka v gumah za kamione (10 bar absolutni, težaven priklop - boš moral razdret, verjetno je zalit, ...).

Ena opcija je tudi "diving" senzor, recimo kaj takega:
http://si.farnell.com/sensor-solutions-te-connectivity/ms580305ba01-00/pressure-sensor-5bar-digital-3/dp/2717378

Tu bi moral pa peljat "dol" recimo 4 žilni kabel (Napajanje in I2C), to pa potem brati z enim mikrokontrolerjem in lahko prikazuješ na LCD.... Ceneje kot bi rad prišel skozi, več bo dela Smile

_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
japek
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Feb 2004 22:50
Prispevkov: 780
Aktiv.: 3.51
Kraj: Radenci

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 24, 2018 6:21 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V www.ebay.com vpiši " Submersible Water Level Transmitter " in ti bo vrglo kar nekaj odgovorov. Jaz sem ga kupil tako in moj je imel meritev temperature že vgrajeno poleg tlaka.
_________________
73 de S55WT, Janko
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
grega09
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Okt 2014 11:17
Prispevkov: 392
Aktiv.: 3.42

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 24, 2018 9:14 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

japek, ali lahko prosim podaš kakšen link do tvoje izvedbe. Trenutno ne najdem nič, kar si omenil. Ali je bila tvoja izvedba že končana in pripravljena za uporabo ali si kupil samo senzor in ga potem dodelal?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
grega09
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Okt 2014 11:17
Prispevkov: 392
Aktiv.: 3.42

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 24, 2018 10:09 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ko sem že ravno v iskanju nekaj stvari bom še povprašal, ker ste tu bolj doma.

Torej, rad bi pretestiral vodnjaško vrtino, in sicer tri parametre: trenutni nivo gladine vode pod površjem, temperatura vode in pretok.

Ker je vse bolj "za doma" sem, kot že omenjeno, cenovno omejen. Glede nivoja ste mi nekaj odgovorov že podali.
Malo gledam za merilci pretoka. Eden domačih zastopnikov mi je ponujal merilce s cenami od 500 € navzgor. 10x čez budget.
Kaj mislite o takšnih igračkah:
https://www.ebay.de/itm/2-Wasser-Durchflusssensor-Durchflussmesser-LCD-Display-Quantitative-Kontrolle/222636217377?hash=item33d6271421:g:8okAAOSwmOJaTIyr
Rad bi ga zaporedno vezal na alakten cev in meril pretok v le tej. Ta npr. meri pretok in temperaturo, potem še najdem smo nekaj ugodnega za nivo.

Sicer ne bom postavljal nič preveč pomembnega na tehtnico preko teh podatkov in še vedno jih lahko prekontroliram po kmečko (vrvica z utežjo, termometer in posoda ter štoparica), me pa vseeno zanima, če se splača vložiti teh 40 € ali je stran vržen denar?

Sem pa prej omenil narobe. Notranji premer cevi vrtine je 100 mm (4"), notri imam pa trenutno vodnjaško črpalko premera 3". Vrtina se trenutno uporablja za hlajenje s konvektorjem in za zalivanje. V prihodnosti je planirana toplotna črpalka voda-voda.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2534
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 24, 2018 12:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Čemu ti bo služil podatek o pretoku? Imaš črpalko na frekvenčnik ali direktni zagon preko konkaktorja ali mehkega zagona?

Če imaš slednje, potem veš, kakšen pretok ima črpalka za globino, ki jo imaš. To je konstanta, lahko jo razbereš iz krivulj.

V kolikor hočeš pretok, vendar kumulativno, potem lahko kupiš en vodomer z dajalnikom impulzev, pa dobiš vrednosti skozi čas.

Če boš imel TČ voda-voda, boš moral narediti še eno vrtino za ponor vode. Pri tem moraš paziti, da bo ta vrtina za črpalno vrtino, da ne boš imel težav pri tem, da bi črpalk ohlajeno vodo spet na površje.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
grega09
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Okt 2014 11:17
Prispevkov: 392
Aktiv.: 3.42

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 24, 2018 1:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ponorno vrtino oz. ponikovalnico že imam.
Pred nekaj leti je bila narejena črpalna vrtina in jo uporabljamo za vse kar počnemo z vodo na vrtu, zadnje dve leti pa še (bolj testno) hladimo prostor v nedokončani gradnji.
Kasneje sem se začel malo zanimati in sem izvedel, da je ponorna vrtina lahko problem, ker se zna "zapackati" (nekaj potrjenih primerov) in sem izdelal ponikovalnico, ki ima malo večji volumen in z njo sem prebil nepropustno plast ilovice, tako, da s ponorom ni problem. Imam jo tudi za vso meteorno vodo. Izpust meteorne vode v kanalizacijo sem tako blindiral in ga speljal v ponikovalnico, ter se tako znebil še prispevka za meteorno vodo.

Nekaj podatkov pa v lastni režiji zbiram zato, ker ko sem zbral nekaj informativnih ponudb za tč voda-voda, so se mi zdele potopne črpalke malo predimenzionirane. Zdi se mi škoda, da je potopna črpalka premočna, ker lahko hitro pomeni 25% električne moči kompresorja toplotne črpalke.
Rad bi zvedel, kakšen pretok dobim s to poceni vodnjaško črpalko preko celotnega sistema cevi, da bom lahko dobil čimbolj efektiven sistem. Na dolgi rok (20-30 let) pa že nekaj nanese, če je potopna črpalka 370 W ali pa 550 W oz. še močnejša. Seveda je potem zraven še tlačni padec v uparjalniku oz. toplotnem izmenjevalcu. Nekaj podatkov glede tega že tudi imam.
Črpalko bom kasneje seveda zamenjal s kvalitetnejšo, ki jo bom z znanimi podatki lažje določil.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
japek
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Feb 2004 22:50
Prispevkov: 780
Aktiv.: 3.51
Kraj: Radenci

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 24, 2018 9:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Grega09,

česa ne najdeš, če na Ebay napišeš, kar sem ti napisal, meni vrže ven kar nekaj teh tlačnih nivojskih sond. Je pa to res le del do celote. Tu je pa tako, kako se pač znajdeš. Jaz sem, ker se s tem pač bavim, uporabil en Unitronics krmilnik z analognimi vhodi in se dobesedno igral z programiranjem tega. Jaz imam sicer cisterno za zalivanje in noter speljano vodo iz žlebov. Preračunavam dnevno komulativo v plus ali minus, omejujem porabo vode, le 200l max. na dan (to je za taščo, da ne pretirava, HI), če je čez polovico ni omejitve, pa riše mi grafe, pa zaščita črpalke, pa mogoče sem kaj še pozabil. Dejansko si krmilnik programiraš s tem, kar ti pade na pamet, če seveda to obvladaš, HI.

Janko

_________________
73 de S55WT, Janko
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Tidra
Član
Član



Pridružen-a: Sre 14 Maj 2008 20:36
Prispevkov: 186
Aktiv.: 0.96
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 24, 2018 10:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kar se nivoja tiče se mi zdi tole kar zanimivo, nima sicer temperature in max kar sem našel je 10m kabla zraven,... ne vem pa kaj pomeni če bi kabel podaljšal,... mogoče je za vprašat.

https://www.ebay.de/itm/4-20MA-level-transmitter-Water-liquid-level-Sensor-Light-Column-Display-220V/123065880549?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&var=423491293659&_trksid=p2060353.m1438.l2649
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
grega09
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Okt 2014 11:17
Prispevkov: 392
Aktiv.: 3.42

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 24, 2018 10:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja, sem videl vse tiste sonde, samo kot sem omenil nisem ravno doma v iskanju takšnih in drugačnih krmilnikov oz. je to za moje potrebe preveč dela trenutno.

Imel sem v mislih takšno končano izvedbo, kot jo je našel Tidra. Nisem še sam uspel preiskati vseh zadetkov, ki jih vrže ven na ebay-u. Tole pa izgleda zanimivo.
Bi znalo biti tudi 10 m dovolj, saj se mi nivo giblje med 2 m in 2,5 m pod površjem in tako nizko ne bo nikoli padel (razen, če nam Savinja presahne Very Happy).
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2534
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 24, 2018 10:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ma ne moreš štukat tega kabla, pa tudi ni ravno najbolje, da se ga cvika. Noter v kablu je cevka, ki pripelje atmosferski tlak v sondo.

Tako, da najbolje je vedet točne dolžine in naročiti najbližjo možno varianto sonde.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3352
Aktiv.: 17.02

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 26, 2018 1:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz bi pa priporočil Slovensko firmo : Eltratec

Sem že nekaj njihovih stvari (predvsem merilni pretvorniki) montiral in nimam pripomb. Pa še fleksibilno je glede dolžine kabla do sonde, ... Malo si na strani oglej, pa lahko še telefon zavrtiš. Pa ne traja en mesec kot kaj iz Ebay-a Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
grega09
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Okt 2014 11:17
Prispevkov: 392
Aktiv.: 3.42

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 26, 2018 6:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Super. Hvala za odgovore. Bom malo preveril in videl kaj se da narediti.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Merilna tehnika in senzorji Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group