www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Ei Niš Orfej tranzistor popravilo

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Stari radijski sprejemniki
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.43
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 27, 2018 5:06 pm    Naslov sporočila:  Ei Niš Orfej tranzistor popravilo Odgovori s citatom

Pozdravljeni, v roke sem prejel omenjeni tranzistor. Kot tak je lepo ohranjen, manjka mu le izmenljiva antena.

Hkrati pa relativno slabo deluje, oz. nima moči. Hiter test je pokazal dosti slabih elektrolitskih kondenzatorjev, ki jih bom zamenjal.


Najbolj pa me zanima, če kje obstaja oz. če kdo ima shemo za ta radio. Kolikor sem na hitro pogledal po moji literaturi, je nisem našel. Če jo kdo ima, bi prosil, da mi jo pošlje ali pripne v forum Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.43
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Sre Avg 08, 2018 5:56 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Po kar dolgem iskanju, sem našel zelo podobno (vendar ne identično!) shemo na Radiomuseum. Gre za model Trixi TR6.

Trenutno je skoraj popolnoma delujoč, zamenjal sem dva elektrolita, ki sta bila odprta, ter vse papirne kondenzatorje, saj sta dva bila odprta oz. je eden prekinjal, zaradi tega radio ni imel nobene moči, pa tudi na momemte je začel brneti. Tukaj bi se lahko ustavil, vendar je radio izgubil KV, pa tudi na SV je občasno nehal igrati.

Po meritvah sem prišel do zaključka, da so edino preklopniki lahko krivci. Zato sem vse skupaj razdrl, jih kompletno očistil (meglio za premikajoče se dele, radirka za statične jezičke), podmazal pa sem tudi mehanizem. Glavni vzrok pa so bili jezički kontaktov, ki niso več dobro pritiskali na nekatere kontakte. No ko sem vse skupaj uredil in sestavil, še vedno nisem imel KV. Vzrok je bila utrgana žica na eni izmed tuljav.

Ves čas pa sem opažal šumenje iz zvočnika, tudi, če je bila glasnost na minimumu. Tukaj imam občutek, da je težava v enem ali obeh izhodnih tranzistorjih. Ker takšnih germanijevih nimam, sem razmišljal, da bi ju zamenjal s silicijevimi. Kolikor sem gledal shemo, bi moral zamenjati 100 ohmska upora (R3 in R4) s 330 ohmskimi, da bi prišel na cca 0.7V na bazi, namesto 0.2V kakor je zdaj. Bi pa to bilo hkrati vprašanje za koga, ki je to že počel, torej menjal germanijeve tranzistorje za silicijeve, če je to dovolj.



orfej-shema1.jpg
 Opis:
Shema HEA Trixi TR6
 Velikost datoteke:  1.79 MB
 Pogledana:  27 krat

orfej-shema1.jpg



IMG_1830.JPG
 Opis:
Šasija pred popravili
 Velikost datoteke:  2.2 MB
 Pogledana:  15 krat

IMG_1830.JPG



IMG_1975.JPG
 Opis:
Čiščenje kontaktov 1 (žal preslab makro fokus na telefonu)
 Velikost datoteke:  2.12 MB
 Pogledana:  6 krat

IMG_1975.JPG



IMG_1973.JPG
 Opis:
Čiščenje kontaktov 2
 Velikost datoteke:  2 MB
 Pogledana:  6 krat

IMG_1973.JPG


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Ivan2
Član
Član



Pridružen-a: Ned 06 Jan 2013 21:40
Prispevkov: 89
Aktiv.: 0.65
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Avg 08, 2018 10:17 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mitchW je napisal/a:
Ves čas pa sem opažal šumenje iz zvočnika, tudi, če je bila glasnost na minimumu. Tukaj imam občutek, da je težava v enem ali obeh izhodnih tranzistorjih. Ker takšnih germanijevih nimam, sem razmišljal, da bi ju zamenjal s silicijevimi. Kolikor sem gledal shemo, bi moral zamenjati 100 ohmska upora (R3 in R4) s 330 ohmskimi, da bi prišel na cca 0.7V na bazi, namesto 0.2V kakor je zdaj. Bi pa to bilo hkrati vprašanje za koga, ki je to že počel, torej menjal germanijeve tranzistorje za silicijeve, če je to dovolj.

Preden menjaš izhodne tranzistorje: Ojačevalnik v dani shemi sestavljajo 4 tranzistorji (2x OC71 na začetku in dva izhodna OC72). Za germanijeve tranzistorje te generacije (sploh v večstopenjskem ojačevalniku, kot je ta) je šumenje lahko nekaj normalnega - zlasti, če ni zaznati kakšnih drugih (izstopajočih) popačenj zvoka. Preveri npr. DC napetosti na uporih 3 ohme izhodnih tranzistorjev (R5 in R6), če sta "enaki" (da med sabo ne odstopata veliko). Pričakujem ca. 30 mV na vsakem od teh dveh uporov. V tem primeru izhodna transistorja delujeta simetrično in najbrž ni kakšne napake.
Preveri tudi prva dva ojačevalna transistorja: Med kolektrojem in maso (+ zgornje baterije na shemi) prvega ojačevalnega transistorja (prvi OC71) bi moralo biti (zelo približno) ca. 5 V napetosti. Na kolektorju drugega OC71 proti masi bi morala biti skupna napetost obeh baterij, na uporu R11/560 ohm pa ca. 1.7 V (če sta obe bateriji 4.5 V oziroma skupaj 9 V). Pri navedenih napetostih mislim na DC napetosti. No, pomembno je tudi, da sta obe bateriji enako izrabljeni oziroma, čim bolj sveži, ker je tudi s tem pogojena simetrija delovanja izhodne stopnje ter popačenja... L.P. Ivan

_________________
Na koncu se vse uredi (če se ne, pomeni, da še ni konec).
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.43
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Čet Avg 09, 2018 11:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V tem radiu v NF stopnji so RR-ovi tranzistorji.

Torej za lažjo predstavo:
OC72=AC550,
OC71=AC542,
OC45=SFT306,
OC170=SFT317.

S tracerjem sem se sprehodil po stopnjah in šum se je nahajal na kolektorju OC71(2) po shemi oz. AC542 v tem primeru. Ko sem odspajkal žico, ki gre na primar transformatorja, je šum ponehal. Torej izhodni tranzistorji niso kritični.
Hkrati pa tudi nikjer drugje ni bilo najti šuma. Nato sem za test namesto tega AC542 prispajkal 2N2907, ki je silicijev PNP tranzistor.

Šumenje je zdaj popolnoma ponehalo in kvaliteta zvoka se je izboljšala. Kakšnih sprememb uporov nisem delal, vendar je videti, da očitno ne bo nič potrebno. Če ima kdo kak nasvet glede tega (Ge na Si), se priporočam.

Šumenje je sicer bilo kar glasno in ni bilo razlike, če je bila glasnost na nuli ali na četrtini. Tranzistor na testerju sicer ne kaže nekih napak, le Uf je zelo nizek, kljub temu, da gre za germanijevo zadevo, pa tudi ojačanje ni ravno visoko.

Sicer je tu in tam (pri šibkejših signalih) še vedno opaziti malenkostno popačenje, za kar sumim še drugi AC542, saj takoj za detektorsko diodo tega popačenja ni opaziti.

Kar se tiče pa ostalih komponent (upori, elektroliti in ostalo), pa vse štima.



2018-08-09 04.34.16.jpg
 Opis:
Komponent tester z omenjenim tranzistorjem. (predpotopni forum ne prebere pravilno EXIF podatkov v sliki in jo narobe obrne..)
 Velikost datoteke:  1.1 MB
 Pogledana:  11 krat

2018-08-09 04.34.16.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jozede
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jul 2014 18:32
Prispevkov: 342
Aktiv.: 2.90
Kraj: Jesenice

PrispevekObjavljeno: Sob Avg 11, 2018 3:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Iz tistih časov ena shema z opisom nastavitev, ki bi lahko bila zelo podobna.
Mogoče bo kaj koristnega.



Florida 01.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.82 MB
 Pogledana:  7 krat

Florida 01.jpg



Florida 02.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.92 MB
 Pogledana:  10 krat

Florida 02.jpg



Florida 03.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  2.07 MB
 Pogledana:  8 krat

Florida 03.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Stari radijski sprejemniki Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group