www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Arduino, merjenje frekvence in težave z motnjami

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Arduino sekcija
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
peterv6i
Član
Član



Pridružen-a: Tor 22 Jan 2008 13:30
Prispevkov: 116
Aktiv.: 0.59
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 14, 2018 8:49 am    Naslov sporočila:  Arduino, merjenje frekvence in težave z motnjami Odgovori s citatom

Pozdravljeni elektroniki Wink

Spet imam težavo tokrat z motnjami (priznam nisem elektronik in sem bolj samouk sicer drugače programer)..

Razvil sem shield za arduino s pomočjo katerega štejem impulze. Za to sem uporabil komparator in izhod iz komparatorja sem povezal na vhod 2 in 3 (arduino uno) ter na attach interrupt-u povečujem impulz (štejem impulze).. V ozadju mi teče timer interrupt na 1 sekundo in tam dobim frekvenco..

Zadeva je takšna:
Ko testiram doma imam na vhod komaratorja priključen funkcijski generator (2 kanalni). Na njem imam nastavljeno frekvenco na kanalu A: 15 kHz in na kanalu B: 15 kHz..
Ko poženem program mi ta zadeva lepo deluje in nimam nikakršnih motenj.

Zadeva na terenu:
Namesto funkcijskega generatorja imam priklopljeni dve analogni sondi.. Ti sondi imata 3 kontakte: gnd, napajanje in signal.
Sondi sta potopljeni v morsko vodo.. Težava, ki se pojavi je ta, da v kolikor se z roko dotaknem žice med ohišjem merilne enote in mojim "shield-om" ta frekvenca "poskoči".. Sonde delujejo z bistveno nižjo frekvenco < 10 kHz..
Če ti sondi spet probam doma na suhem tudi deluje ok..
Občutek imam, da ima prisoten nekakšen šum (motnjo)? je to posledica kakšne slabe ozemljitve? Namreč na terenu je tako, da imam en podaljšek (električni) na katerem so povezane sledeč enote:
-svetilka (led)
-črpalka (pumpa) za vodo
-moja merilna enota (ta se napaja z 12V/2A usmernikom).. sondi se napajata iz istega vira (12V).. Arduino ima pretvornik iz 12/V na 8V (isti vir)..
- Sondi sta potopljeni v morsko vodo in s kablom (3 žilnim) s Din-3 konektorjem povezana na merilno enoto..

To je to.. Smile

Je izvor težav povezan z:
- nepravilno ozemljitvijo?
- napačnimi kabli (nisem prepričan, da sonda uporablja coaxialen kabel)?
- morsko vodo?

Kaj lahko storim? Bi pomagal morda kondenzator na vhdou med signalom in maso?

Še slikice



hvala za pripombe in nasvete Smile

Slike pripenjaj na forum!



screenshot_571.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  381.98 KB
 Pogledana:  12 krat

screenshot_571.jpg



screenshot_572.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  134.86 KB
 Pogledana:  24 krat

screenshot_572.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7768
Aktiv.: 34.98
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 14, 2018 9:50 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj oz. kakšni sta sondi? Mikrofon ali kaj drugega?
_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Peter123
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2009 15:34
Prispevkov: 1364
Aktiv.: 7.37
Kraj: Lj.

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 14, 2018 10:47 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če imaš doma še generator, lahko namesto vhodnih pravokotnih impulzev na vhod pošlješ trikot/žago ali pa sinus.
Boš videl razliko.
Drugače mi pa manjka kakšen filter/kondenzator med pini 2 in 6 proti GND.
Vrednost... po moje 0d 100nF do 1uF za sprobat, ker je zelo odvisno od frekvence signala, če je le ta nizka je višji C bolj primeren.

Viri morebitnih problematičnih motenj so popolnoma vsi, ki si jih napisal.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
peterv6i
Član
Član



Pridružen-a: Tor 22 Jan 2008 13:30
Prispevkov: 116
Aktiv.: 0.59
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 14, 2018 2:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Branez je napisal/a:
Kaj oz. kakšni sta sondi? Mikrofon ali kaj drugega?


sondi sta analognega tipa SBE-3 in SBE-4 (ena je za temperaturo druga za prevodnost)..
Proizvajala SeaBird electronics..

SBE-3 je po moje stara več ko 15 let..
https://www.seabird.com/modular/sbe-3f-3plus-3s-oceanographic-temperature-sensor/family?productCategoryId=54627473798#

SBE-4 tudi več kot 15 let..
https://www.seabird.com/modular/sbe-4-conductivity-sensor/family?productCategoryId=54627473797


Nazadnje urejal/a peterv6i Tor Avg 14, 2018 2:40 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
peterv6i
Član
Član



Pridružen-a: Tor 22 Jan 2008 13:30
Prispevkov: 116
Aktiv.: 0.59
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 14, 2018 2:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Peter123 je napisal/a:
Če imaš doma še generator, lahko namesto vhodnih pravokotnih impulzev na vhod pošlješ trikot/žago ali pa sinus.
Boš videl razliko.
Drugače mi pa manjka kakšen filter/kondenzator med pini 2 in 6 proti GND.
Vrednost... po moje 0d 100nF do 1uF za sprobat, ker je zelo odvisno od frekvence signala, če je le ta nizka je višji C bolj primeren.

Viri morebitnih problematičnih motenj so popolnoma vsi, ki si jih napisal.


Hvala sem ravnokar prišel iz terena.. Probal sem dat kondezator on 0.1 uF med pin 2 in 6 in 3 in 6..in ozelmljil sem konektorje..
Deluje brez težav.. zadeva je stabilna in huh.. mi ja padel kamen.. Wink en problem manj Wink
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
peterv6i
Član
Član



Pridružen-a: Tor 22 Jan 2008 13:30
Prispevkov: 116
Aktiv.: 0.59
Kraj: Izola

PrispevekObjavljeno: Čet Avg 16, 2018 3:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Evo tako pa izgledajo meritve, ki jih dodajam v video stream..

video

Tukaj sem uporabil Arduino, ki je povezan po ethernetu s PC-jem. Uporabil sem eno IP kitajsko kamero (sem spraševal v prejšnjih postih kako povezati). Potem pa sem spisal program, ki bere podatke iz Arduina (REST servis) in s programom FFMPEG ali OBS studio združim prebrane podatke v video stream..
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
gustinmi
Član
Član



Pridružen-a: Tor 26 Feb 2019 13:41
Prispevkov: 14
Aktiv.: 0.23

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 26, 2019 5:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Slana voda je zelo dober prevodnik. Kaj pa če bi najprej izločil morebitni problem (razliko) med napajanjem doma in na terenu, tako da bi doma potopil sonde v sod slane vode in primerjal rezultate. Če bo izoliral problem na morsko vodo, bo samo ena stvar za razmislit.

INTR pini imajo načeloma nek treshold (internega komparatorja), kaj določa ali je interupt sprejet ali ne. Morda bi se dalo posledico dotika tvoje roke minimizirat, če bi se ozemljil dobro.

Ali je domači akvarij že slanovodni ? Tako zgleda ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Arduino sekcija Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 47 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group