www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Balansiranje rotirajočih delov
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Merilna tehnika in senzorji
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Iztok_S
Član
Član



Pridružen-a: Sre 13 Apr 2016 10:06
Prispevkov: 417
Aktiv.: 4.30
Kraj: Ljubljana, Trzin

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 16, 2018 8:01 pm    Naslov sporočila:  Balansiranje rotirajočih delov Odgovori s citatom

Rad bi zbalansiral elektromotor z nastavkom in sklopko na rotorju. Zanimajo me senzorji in programska oprema za PC, da bi to lahko na elektromotorju izvedel sam. Iskal sem po netu. Nisem našel nič primernega za DIY.

Predelal sem Smarta v EV. Motor z adapter ploščo sem kupil pri Pečjaku katere pa niso zbalansirali kot treba niti v drugo, čeprav je sedaj dosti boljše kot v prvo. Pri 4000 obratih pride do vibracij, ki so še vedno absolutno previsoke za elektro pogon.

Kot popolnoma zadnja rešitev pride v poštev iskanje usluge balansiranja zaradi dosedanjih slabih izkušenj s površno opravljenim delom.
Hvala za nasvete vnaprej
LP Iztok



Nazadnje urejal/a Iztok_S Tor Okt 16, 2018 8:11 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2534
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 16, 2018 8:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vprašaj na strojni faks.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ro-bi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Jan 2007 16:53
Prispevkov: 3463
Aktiv.: 16.57
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 16, 2018 8:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Rotor in sestavljeno sklopko položi na dva vzporedna trakova, obrnjena "na nož". Prej to površino zbrusi in daj na vaservago.
Tako lahko zbalansiraš dokaj natančno. Če površine ležajev niso enakega premera, daj eno stran šine na ustrezno višino, da bo rotor vodoravno.

_________________
3 x 3 = 9
ena dalje
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok_S
Član
Član



Pridružen-a: Sre 13 Apr 2016 10:06
Prispevkov: 417
Aktiv.: 4.30
Kraj: Ljubljana, Trzin

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 16, 2018 8:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Motor lahko pritrdim na ponk in poženem rotor. Motorja nima smisla razdirat.

Takole modelarji balansirajo motorčke...
Iščem kakšno pol profi varianto za DINAMIČNO balansiranje.


Nazadnje urejal/a Iztok_S Tor Okt 16, 2018 9:28 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ecobra
Član
Član



Pridružen-a: Pet 27 Jun 2014 14:16
Prispevkov: 310
Aktiv.: 2.61
Kraj: Radeče

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 16, 2018 9:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nekoč sem sodeloval s strokovnjaki iz Trbovelj, kateri so balansirali tudi na licu mesta. Pokliči Kalmer d.o.o. mogoče ti bodo lahko pomagali.
l.p.

_________________
Luna sije, pa ne greje.
Piška pije, pa ne šči...
Uzdaj se use i svoje kljuse.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Peter123
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2009 15:34
Prispevkov: 1364
Aktiv.: 7.37
Kraj: Lj.

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 16, 2018 9:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ti mogoče kaj pomaga kako to delajo na motorju:
https://www.google.si/search?source=hp&ei=ozrGW4qFFsygsgGi5KzIAw&q=motorcicle+wheel+balancing&oq=motorcicle+wheel+balancing&gs_l=psy-ab.3...1696.11444.0.12243.0.0.0.0.0.0.0.0..0.0....0...1.1.64.psy-ab..0.0.0....0.exbmPyQbmTY
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok_S
Član
Član



Pridružen-a: Sre 13 Apr 2016 10:06
Prispevkov: 417
Aktiv.: 4.30
Kraj: Ljubljana, Trzin

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 17, 2018 8:01 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zanimiv primer balansirke... iz katere sem dobil nekaj idej za najverjetneje svojo konstrukcijo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Peter123
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2009 15:34
Prispevkov: 1364
Aktiv.: 7.37
Kraj: Lj.

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 17, 2018 8:55 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Namesto piezo elementa, bi lahko uporabil tudi polprevodniški senzor treslajev.

V vsakem primeru lahko zadevo malo drugače obrneš.
Uporabiš polprevodniški senzor treslajev, ga nalepiš/namontiraš na nosilec motorja/prenosa in eksperimentalno določiš minimum.
Lahko da bi kombiniral s LED in imel iskanje s pomočjo strobo efekta...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Energetik-m
Član
Član



Pridružen-a: Pon 07 Dec 2009 19:16
Prispevkov: 1343
Aktiv.: 7.71
Kraj: Zagorje

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 18, 2018 8:11 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pri enem drobilcu 90 kW in enem sesalcu 132kW sem uporabil TALE senzor vibracij, kot zaščito, če mu odtrga kakšen del, da ne razbije konstrukcije, ampak ta senzor vrne srednjo hitrost. Za bolj surov podatek bi bil verjetno boljši kakšen kapacitivni senzor pospeška, všeč mi je, ker ima firma online trgovino in dobiš robo v nekaj dneh. Pa še cene so za profi robo zelo normalne.
Mogoče tale ideja, senzor pospeška na en kanal osciloskopa, kakršenkoli signal, ki bo prišel enkrat na obrat motorja pa na drugi kanal

_________________
lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
bray
Član
Član



Pridružen-a: Sre 19 Jan 2005 23:53
Prispevkov: 325
Aktiv.: 1.46
Kraj: Vransko

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 18, 2018 11:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Recimo ena enostavna DIY varianta...
Nabaviš en flight kontrolerček (recimo naze32, openpilot cc3d,...) za quad copterje za ~$20, priklopiš na PC preko USB kabla, naložiš gor Betaflight firmware in imaš "merilec vibracij" z lepim grafičnim prikazom. Škatlico zmontiraš na motor. Potem pa metoda poizkušanja Wink
Je pa taka platka lahko tudi dobra osnova za kaj bolj resnega. Na teh platkah so STM procesorji....F0 pa vse do F4. Recimo dodaš še enkoder in potem "sinhroniziraš" pozicijo in podatke iz pospeškomera. Še en display in kos software-a pa imaš balansirko. Wink

_________________
I didn't know it was impossible when I did it!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2534
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 19, 2018 7:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Z osciloskopom lahko meriš tudi signale senzorja, narediš FFT in dobiš podatke o frekvencah, ki te motijo.

Senzorji vibracij ali hrupa so dobri tudi za preventivo in za preventivno vzdrževanje, saj s to vrsto diagnostike lahko zagotovimo bistveno zgodnejše odkrivanje napak na pogonih (ležaji ipd.). Preden začne ležaj cvilit, oddaja drobne vibracije, katere se bistveno hitreje zazna s senzorji, kot s človeškimi čutili.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
maki
Član
Član



Pridružen-a: Čet 17 Jan 2008 8:02
Prispevkov: 307
Aktiv.: 1.56
Kraj: Logatec

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 19, 2018 10:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

pred časom je bilo na netu objavljeno diy z arduino osnovo, mislim da je bilo na ameriškem forumu - poglej za balansiranje elis-propelerjev z arduino
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok_S
Član
Član



Pridružen-a: Sre 13 Apr 2016 10:06
Prispevkov: 417
Aktiv.: 4.30
Kraj: Ljubljana, Trzin

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 20, 2018 10:09 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala za nasvete. V kolikor bi rabil te zadeve večkrat bi zagotovo balansirko izdelal tako pa imam zgolj za rešiti en problem. V torek sem zmenjen, da mi bodo motor zbalansirali v Avtokomercu, kajti nisem našel druge hitre rešitve. Nameraval sem celo kaj kupiti, da ne izgubljam časa, kajti od vsega mi najbolj fali prav tega.

Popolnoma za vse detalje pa naj si bo glede diagnostike Smarta, preprostih avtomehaničnih opravil ali ostalih del še danes največ časa porabim s popravili površno in popolnoma nestrokovno opravljenega dela vseh v vrsti. Celo za kleparjem moram popravljat . POPOLNOMA VSA DELA, katera sem dal izvesti zunanjim izvajalcem sedaj popravljam že v drugo nekaj pa celo v tretje. Motor z adapterjem sklopke sem reklamiral in ga že drugič dobil nazaj z zagotovilom, da je sedaj dinamično zbalansiran dejansko pa so ga le statično in jaz bom tako že tretjič razdiral napeljavo in motor, ker... ma sem jezen, da ni za povedat, ker so se mi zlagali !?#! Vse pa sem pošteno plačal !!! To je zame prevara in tako se tudi počutim.
Lp Iztok
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2534
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 20, 2018 11:34 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kot potrošniki imamo poleg dolžnosti, da plačamo, tudi pravice. Uveljavljaj stvarno napako.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Energetik-m
Član
Član



Pridružen-a: Pon 07 Dec 2009 19:16
Prispevkov: 1343
Aktiv.: 7.71
Kraj: Zagorje

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 20, 2018 6:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če pa take stvari ne naročiš kot potrošnik (poglej v ZVPot, kdo je potrošnik) , ti preostane le sodna pot. Ampak obstaja precej velika verjetnost, da s tem ne boš dosegel nič drugega, kot veliko stroškov in izgubljenega časa. Bolje je, da v tem času narediš in prodaš kakšen nov projekt, tole pa vzameš kot izkušnjo, komu naslednjič ne boš dal nekaj delat.
edit: Iztok, oprosti, ker smetim temo.

_________________
lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Merilna tehnika in senzorji Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group