www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Varovalka na nevtralnem vodniku izmenične napetosti?

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Saran
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2009 16:26
Prispevkov: 729
Aktiv.: 3.96
Kraj: Zasavje

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 19, 2018 10:00 am    Naslov sporočila:  Varovalka na nevtralnem vodniku izmenične napetosti? Odgovori s citatom

Živjo, tole mi žal ne gre v glavo.

Sem govoril s parimi ljudmi ter prebral nekaj stvari na spletu, pa vsak trdi in piše po svoje. Skratka Kako je s tem? Varovalke se praviloma dajejo samo na fazne vodnike, ker lahko kakršna koli napetost pride le iz faznega vodnika. Napetost med nevtralnim vodnikom ter ozemljitvijo pa je (praviloma!) zanemarljiva. Zanima me ali se v katerem primeru varovalka veže tudi na nevtralni vodnik?

Na spletu piše, da se to nikjer ne počne. Ko sem to vprašal na IRC-u, so mislili, da sem prizadet. Spet električar, ki sem ga vprašal, pa trdi, da je tak sistem ponekod v uporabi. Seveda tukaj govorim o avtomatskih varovalkah na sitkalo - npr. pri trifaznem sistemu so tri varovalke vezane tako, da imajo stikala med seboj spojena. Če se ena varovalka izklopi, se bodo vse tri faze izklopile hkrati.

Kaj pa enofazni sistem z sklopljenima varovalkama na obeh vodnikih? Ker če logično razmišljamo, se take varovalke obnašajo podobno, kot stikalo z večimi kontakti. Ko ga izklopimo, se prekine in faza in ničla, PE vodnik pa vedno ostane sklenjen.

Kaj menite ostali?

_________________
Moja mama je strela, moj fotr je grom. Če hočeš bit moja, prključ se na štrom.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lucca brassi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Feb 2004 12:46
Prispevkov: 4045
Aktiv.: 18.22
Kraj: KOČEVJE

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 19, 2018 10:36 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

da nisi mislil prenapetostno zaščito ki zgleda kot varovalka ?

stran 15

http://www.kolektoravtomatizacija.com/resources/files/doc/Kolektor_Synatec/Katalogi/Prenapetostna_zaita_SLO_NR_14_4.pdf

_________________
Moments before detonation ,....... TT
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
igo
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Okt 2006 19:11
Prispevkov: 3638
Aktiv.: 17.11

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 19, 2018 10:49 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če imaš enofazno napravo, ki je na omrežje priključena s kablom, ki ima na koncu vtikač, ki ga vtakneš v vtičnico, ki nima predpisane vezalne sheme za fazni in nevtralni vodnik, zaradi česar je v drobovju naprave vsaka izmed žic lahko na potencialu faze, je kar koristno (ni vedno nujno) imeti dve cevni varovalki tik za glavnim stikalom, ki prekine oba vodnika.

Če je enofazna naprava priklopljena fiksno in ima predpisano, kje mora oziroma ne sme biti faza, zadostujeta stikalo in varovalka na faznem vodniku.

Pri trifaznih sistemih, kjer so položaji faz, nevtralnih in ozemljitvenih vodnikov predpisani, so varovalke samo na faznih vodnikih.

FID stikalo in kopalniško zaščitno stikalo pa odklopita fazne in nevtralni vodnike, ker sta, bolj kot za primer kratkega stika iz faze na nevtralni ali ozemljitveni vodnik, namenjena odklopu v primeru, ko razlika tokov med faznim in nevtralnim vodnikom ni enaka 0.

_________________
Teoretično je praksa posledica teorije, praktično je pa ravno obratno. (igo 2001)
LP, Igor
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
BojanR
Član
Član



Pridružen-a: Tor 08 Apr 2008 9:52
Prispevkov: 684
Aktiv.: 3.52
Kraj: Vnanje Gorice

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 19, 2018 11:34 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V industrijskih napravah (sploh iz tujine) sem večkrat naletel na to. V primeru okvare (ali servisa) je naprava popolnoma izklopljena iz omrežja. Je pa bistveno pri teh varovalkah, da imajo N pol zakasnjeni izklop in da z vklopom prehitevajo. Tako so tudi označene 1P+N, 3P+N in tudi s simbolom.
Npr:
Klik 1, klik 2 , klik 3 .

[/img]



3P+N.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  4.38 KB
 Pogledana:  2663 krat

3P+N.png


Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
malci
Član
Član



Pridružen-a: Sob 15 Sep 2007 21:05
Prispevkov: 792
Aktiv.: 3.93
Kraj: Polhov Gradec

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 19, 2018 11:38 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kako je po predpisih ne vem, sem pa sam zvezal tudi N vodnik preko varovalke za tokokrog vtičnic v dnevni sobi, da sem pridobil na razdalji med kontakti ob izklopu za primer prenapetosti (nevihta). Tako sedaj, namesto da izklapljam vsako napravo posebej, izklopim samo ti dve varovalki ( ki sta med seboj fizično povezani) v R omarici.

lp
Uroš

_________________
Elektronika za hobi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Saran
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2009 16:26
Prispevkov: 729
Aktiv.: 3.96
Kraj: Zasavje

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 19, 2018 12:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

BojanR: Da, tole bo tisto o čemer mi je električar razlagal. Se pravi, da bo varovalka na N vodniku morala prehitevati oz. kasniti.
Kako je pa vezava paraviloma narejena pri uporabi večpoltih (sem to pravilno napisal?) stikal? Ali se pri enofazni napetosti oba vodnika speljeta skozi stikalo ali samo faza?

lp

_________________
Moja mama je strela, moj fotr je grom. Če hočeš bit moja, prključ se na štrom.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
nima
Član
Član



Pridružen-a: Čet 27 Feb 2014 14:03
Prispevkov: 192
Aktiv.: 1.56
Kraj: Bakovnik

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 19, 2018 1:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Saran je napisal/a:
BojanR: večpoltih (sem to pravilno napisal?) stikal?
večpolnih Wink
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
BojanR
Član
Član



Pridružen-a: Tor 08 Apr 2008 9:52
Prispevkov: 684
Aktiv.: 3.52
Kraj: Vnanje Gorice

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 19, 2018 1:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem mislil, da sem že odgovoril...
Ni prepovedano izklapljati N vodnika. Vprašanje je smiselnosti ali potrebe.
"Je pa bistveno pri teh varovalkah (in stikalih), da imajo N pol zakasnjeni izklop in da z vklopom prehitevajo."
Navadna dvopolna (štiripolna) varovalka ali navadno dvopolno (štiripolno) stikalo za izklapljanje N ni dovoljeno, vsaj kar se fiksnih instalacij tiče.
malci, tudi na tem forumu je bilo kar nekaj govora, kaj se vse zgodi, če v trifaznem sistemu izpade N. Zato prehitevanje/zaostajanje. Torej previdno saj si lahko povzročiš veliko škode.

Monofazni aparati na priključno vrvico, (večinoma, če proizvajalec ne "špara") izklapljajo oba priključka istočasno, saj ni definirano, kje je L in kje N priključek.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Saran
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2009 16:26
Prispevkov: 729
Aktiv.: 3.96
Kraj: Zasavje

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 19, 2018 6:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Okey, hvala vam za informacije. Mislim, da bom moral iti popraviti eno svojo napeljavo v delavnici.
_________________
Moja mama je strela, moj fotr je grom. Če hočeš bit moja, prključ se na štrom.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2534
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 19, 2018 7:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Namesto 1 polnega instalacijskega odklopnika za prekinitev faze, imaš na voljo 2 polno verzijo, kjer prekine fazo in nulo.

Varovalk se ne daje na nulo. Instalacijski odklopnik se pa daje. Vendar samo v napravah, kjer projektant to zahteva. Ni pa to tipično ori nas. V severnih delih Evrope je to bolj pogosta praksa.

Prednost pri priklopu ima vedno: ozemljitev, nula in nato faza(-e). Odklop je v obranem vrstnem redu: faza(-e), nula, ozemljitev.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Saran
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2009 16:26
Prispevkov: 729
Aktiv.: 3.96
Kraj: Zasavje

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 19, 2018 9:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

qwertz: Da, sem jih ravnokar gledal na spletni trgovini. Zbegalo me je, ker zadeva zgleda kot standardna varovalka, kar pa v bistvu ni. Daj mi še prosim nekaj povej. Mar se lahko v ta namen namesto varovalka + odklopnik uporabi tudi 2-polno FID stikalo oz. KZS (kombinirano zaščitno stikalo), pri čemer imamo še dodatno diferenčno/enosmerno zaščito (TIP A)?

lp

_________________
Moja mama je strela, moj fotr je grom. Če hočeš bit moja, prključ se na štrom.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2534
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 20, 2018 8:21 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

KZS ni nič drugega kot inštalacisjki odklopnik+FID. Če ti je to v redu, potem daj KZS.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Energetik-m
Član
Član



Pridružen-a: Pon 07 Dec 2009 19:16
Prispevkov: 1343
Aktiv.: 7.71
Kraj: Zagorje

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 20, 2018 6:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Odgovor na prvotno vprašanje.
Nevtralni vodnik moraš prekiniti hkrati s faznimi vodniki v sistemu TN-S, če instalacija napaja naprave v eksplozijsko ogroženem okolju. Ni pa ga potrebno varovati. Zato so na trgu instalacijski odklopniki s prigrajenim stikalom, z oznako 3p+N, na primer, kjer se četri pol le izklopi hkrati z ostalimi, ni pa v njem zaščite.
Beri TEHNIČNO SMERNICO, poglavje 3.3.2.
Takšen osnovni predpis, kot je tale tehnična smernica, bi sicer moral prebrati vsak, ki se gre štromarja. Vse to, kar v njej piše, najdemo tudi v standardih, ampak tehnična smernica je zastonj, za nekaj osnovnih standardov pa plačaš nekaj sto eur.
Še razlaga te zahteve, med nevtralnim in zaščitnim vodnikom v TN-S sistemu je nekaj napetostne razlike zaradi padcev napetosti, ker je nevtralni vodnik obremenjen, zaščitni pa ne. Izklopiš varovalko, ki ne izklaplja N. Greš v prostor, kjer je prisotna eksplozivna atmosfera in odklopiš napravo. Narediš stik nevtralnega vodnika na kakšno kovino v bližini in lahko nastane iskra.

_________________
lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group