www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Napaka v napajanju - ničelni vodnik je pod tokom v omarici

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
kass1
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pon 22 Okt 2018 16:25
Prispevkov: 3
Aktiv.: 0.05

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 22, 2018 4:45 pm    Naslov sporočila:  Napaka v napajanju - ničelni vodnik je pod tokom v omarici Odgovori s citatom

Imam en problem glede elektrike v hiši, saj naj bi mi že nekaj tednov nazaj predvidoma zaradi udara strele skurilo nekaj naprav: ojačevalec antene, dvd player, napravi za vklapljanje plošč za ogrevanje stanovanja; v začetku sem mislil da je to pač se zgodilo in je z elektriko vse ok, potem pa se je dogajalo, da je bilo nekaj časa ok, drugič pa si dobil v vtčnicah fazo na obeh vodnikih; ker se je to dogajalo le občasno takrat nisem posvečal prevelike pozornosti temu, vendar ko je prišlo do "izpada" je spet skurilo kako drugo napravo (še radio in steklokeramično ploščo). Preveril sem v omarici v hiši z avtomatskimi varovalkami in ugotovil, da tudi če izklopim posamezno varovalko še vedno imam fazo v vtičnicah, zato sem izklopil FID stikalo, da elektrike dejansko ni bilo po hiši, ter preveril faze, ki so priklopljene na to stikalo. Gre za trofazni tok, tako da so priklopljeni trije fazni in en ničelni vodnik; zanimivo pa mi je to, da vsi štirje vodniki so pod fazo (torej tudi ničelni vodnik), kar pomeni napako že pri vstopu elektrike v hišo. Ali je možno, da je skurilo ničelni vodnik v omarici zunaj kjer je števec, ter kdo je odgovoren za to; saj sem bral, da se je nekaj podobnega zgodilo tudi ljudem med dopustom ko so bili odsotni in ko so dokazali, da to ne more biti krivda napeljave, jim je elektrodistributer oziroma njegova zavarovalnica povrnila celo škodo na napravah. Mogoče sploh ni vzrok toliko udar strele, ampak predhodno preslabo privit ničelni vodnik v omari z števcem ali nekaj takšnega se tudi dogaja.
Mene sicer najprej zanima ali pokličem kar distributerja, da naj preverijo zunaj v omarici, saj mora biti napaka tam, če je tudi ničelni vodnik pod napetostjo ko pride v hišno omarico. Ali ima kdo podobno izkušnjo?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 22, 2018 7:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kako pa si meril napetosti? Proti ozemljitvi?
Torej med vsakim od faznih vodnikov in ničelnim vodnikom bi moral izmeriti približno 230V.
Če je na faza na prvem tebi dostopnem koncu vodnika N, potem moraš poklicati distributerja. In ja, odgovornost je njegova. Ti do tam praviloma nimaš dostopa.

Dokler se ne uredi pa ne smeš priključevati porabnikov, saj lahko dobijo medfazno napetost - 400V.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
malci
Član
Član



Pridružen-a: Sob 15 Sep 2007 21:05
Prispevkov: 792
Aktiv.: 3.93
Kraj: Polhov Gradec

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 22, 2018 8:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Opis je tipični pokazatelj slabega spoja na ničelnem vodniku. Če se je to dogajalo že na dovodu iz števca pred kakršnokoli sponko v omarici, potem ni druge, kot da pokličeš distributerja in naj preveri vse spoje v omarici in tudi pred omarico. In v tem primeru običajno dobiš povrnjeno škodo, razen v primeru, da si pred časom že dobi obvestilo o potrebnem popravilu hišnega priključka, pa si ga ignoriral. V tem primeru nosiš stroške sam.

Napiši kraj iz kje si - mogoče ti lahko pomagam.

lp
Uroš

_________________
Elektronika za hobi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok_S
Član
Član



Pridružen-a: Sre 13 Apr 2016 10:06
Prispevkov: 417
Aktiv.: 4.30
Kraj: Ljubljana, Trzin

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 23, 2018 4:37 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Definitivno slab kontakt na ničelnem vodniku.
V mojem primeru, ki sem ga opisal tukaj... je bil slab spoj na zbiralki v razdelilni omarici z varovalkami v hiši.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kass1
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pon 22 Okt 2018 16:25
Prispevkov: 3
Aktiv.: 0.05

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 23, 2018 4:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

bostjang je napisal/a:
Kako pa si meril napetosti? Proti ozemljitvi?
Torej med vsakim od faznih vodnikov in ničelnim vodnikom bi moral izmeriti približno 230V.
Če je na faza na prvem tebi dostopnem koncu vodnika N, potem moraš poklicati distributerja. In ja, odgovornost je njegova. Ti do tam praviloma nimaš dostopa.

Dokler se ne uredi pa ne smeš priključevati porabnikov, saj lahko dobijo medfazno napetost - 400V.


Ok tnx za odgovor.
Porabnike se v bistvu niti ne upram priklapljat, sem pa v začetku še priklapljal, ker sem mislil, da je štroma le zmanjkalo in je pač vse ok ko je zopet bil štrom, ampak nekaj dni je bilo [slovenščina je zame švedska vas] rekoč brez problema, potem pa nek dan ko pridem domov zopet brez elektrike oziroma ne brez, ampak vsi vodniki pod napetostjo.
Ja pred FID stikalom je na vodniku N ko pride v hišno omarico že faza. Sicer pa tudi, če je FID stikalo vklopljeno, potem tudi če varovalke izklapljaš, vseeno je povsod faza po vtičnicah, saj pride preko vodnika N. Elektriko v hiši izklopiš le na ta način na FID stikalo izklopiš.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kass1
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pon 22 Okt 2018 16:25
Prispevkov: 3
Aktiv.: 0.05

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 23, 2018 4:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

malci je napisal/a:
Opis je tipični pokazatelj slabega spoja na ničelnem vodniku. Če se je to dogajalo že na dovodu iz števca pred kakršnokoli sponko v omarici, potem ni druge, kot da pokličeš distributerja in naj preveri vse spoje v omarici in tudi pred omarico. In v tem primeru običajno dobiš povrnjeno škodo, razen v primeru, da si pred časom že dobi obvestilo o potrebnem popravilu hišnega priključka, pa si ga ignoriral. V tem primeru nosiš stroške sam.

Napiši kraj iz kje si - mogoče ti lahko pomagam.

lp
Uroš


TNX Se mi je zdelo, da je kaj takšnega, kot slab spoj na ničelnem vodniku, saj sem tudi malo preverjal, če se je kaj takšnega že komu dogajalo.

iz dolenjskega konca - okolica Zagradca
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok_S
Član
Član



Pridružen-a: Sre 13 Apr 2016 10:06
Prispevkov: 417
Aktiv.: 4.30
Kraj: Ljubljana, Trzin

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 23, 2018 8:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdravljen Kass1
Najbolje, da pokličeš elektro. Včasih je bilo v Zagradcu (na Fužini) stalno dežurstvo elektra Ljubljana okolica, sedaj pa so ga prodali. Škoda kajti to je bilo za lokalce zelo pomembno.

Svet je majhen. Vse vasi okoli Zagradca je elektrificiral moj pokojni oče kot vodja investicij za to regijo. Ne vem koliko si star ampak predvidevam, da so ga tvoji starši sigurno poznali, Natkov Janez (po domače), nasproti stare Matjaževe gostilne.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group