www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Li ion
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Napajalniki, polnilci in baterije
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Bgrguric
Član
Član



Pridružen-a: Pon 28 Maj 2012 14:44
Prispevkov: 105
Aktiv.: 0.73
Kraj: Ribnica

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 22, 2012 9:57 pm    Naslov sporočila:  Li ion Odgovori s citatom

Pozdravljeni . Imam 2 li ion baterije in 1 ne potrebujem. Baterije so od mobilca pa me zanima ker piše da mora biti li ion napolnjena do 40 - 50 procentov pa v hladilniku. Zanima me zakaj ne več ali kar do konca polna ali bi se potem bolj praznila. Lp.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5327
Aktiv.: 24.78
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 22, 2012 10:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

S hranjenjem pri polni napolnjenosti se celici niža delovna kapaciteta. Velja za LiIon, LiPo.

Lp, g

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Bgrguric
Član
Član



Pridružen-a: Pon 28 Maj 2012 14:44
Prispevkov: 105
Aktiv.: 0.73
Kraj: Ribnica

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 22, 2012 10:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

A ok hvala in Lp.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ElGrigon
Član
Član



Pridružen-a: Pon 24 Jul 2006 22:38
Prispevkov: 3880
Aktiv.: 18.03
Kraj: okolica Lenarta

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 23, 2012 12:34 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kako dolgo pa velja to?

Kaj se zgodi npr. če ostane napoljena baterija v napravi? Se k temu doda kakšna zaščita?

_________________
lp, ElGrigon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5327
Aktiv.: 24.78
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 23, 2012 11:35 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hja, velja pač za daljša obdobja shranjevanja. To je na primer razlog, da baterija v prenosniku, ki je 2 leti na mizi in stalno priklopljen na elektroko, crkne.
Točen procent zavisi od točnega tipa akumulatorja, načeloma pa hranjenje na polni napolnjenosti trajno poškoduje celice v območju 5-10% mesečno!

LP, g

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bojans
Član
Član



Pridružen-a: Sob 17 Nov 2007 0:52
Prispevkov: 1196
Aktiv.: 6.00
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 23, 2012 12:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ni sicer referenca je pa ugotovitev.

2 enaka računalnika, kupljena hkrati,. Eden stalno priklopljen na polnilnik drugi pa terenski. Po 2. letih je terenski delal na baterijo z 90% časa, stalno priklopljeni pa ob izklopu napajanja "umrl".

Vem pa še za nekaj takšnih, ki po 2. letih stalnega "polnjenja" ne delujejo na baterijo. Meni pa začuda računalnik dela na baterijo 4 h in še napiše: "40% remain" po 2. letih uporabe. Sklepam, da bateriji koristijo cikli polnjenje - praznjenje.

Sicer pa. Baterije so cela znanost. Kdo bi to vse razumel.

_________________
Razlike med mrličem in butlom ni. Nobeden od niju se ne zaveda. Trpi pa okolica.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Profesor Einstein
Član
Član



Pridružen-a: Ned 24 Sep 2006 0:13
Prispevkov: 1423
Aktiv.: 6.67
Kraj: Rogaška Sl.

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 23, 2012 1:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zdravo

Ravno prava debata za moj primer.

Odločam se za nakup malo boljše baterijske vrtalke, ki bi jo rad imel vsaj 10let ... in gledam da imajo vse boljše LIIon baterije.

In ravno to me je strah, ker je ne bom uporabljal vsaki dan kot tišlerji, da mi bodo napolnjene baterije pocrkale same od sebe zaradi redke uporabe.

Najraje bi vzel NiCd baterije a jih pri dobrih modelih mašin ni možno več dobiti.

V katero smer naj gledam ?

Hvala za nasvete

Lp.

Darko

_________________
--
"Če bi volitve kaj pomagale, bi jih prepovedali." (Mark Twain)
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
PZUFIC
Vseved



Pridružen-a: Sob 17 Nov 2007 19:06
Prispevkov: 6987
Aktiv.: 35.08
Kraj: Rakek

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 23, 2012 1:04 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kupi Li-ion pa je. Če bodo akumulatorji umrli jih boš pa zamenjal, če le BMS ni preveč pameten. Mislim, da je nakup Ni-Cd v današnjem času in sploh ob občasni uporabi zaradi praznjenja velika napaka.
_________________
Ne čakaj, da se bo nekaj premaknilo pojdi in nekaj premakni.
Lp Primož
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
pomar
Član
Član



Pridružen-a: Čet 04 Dec 2008 21:15
Prispevkov: 242
Aktiv.: 1.30
Kraj: okolica Ptuja

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 23, 2012 1:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mucek je napisal/a:
S hranjenjem pri polni napolnjenosti se celici niža delovna kapaciteta. Velja za LiIon, LiPo.

Lp, g

Potem sem tudi jaz delal napako. Pred hranjenjem sem napolnil lionsko baterijo zaradi slabih izkušenj. To sem delal ker se baterija ne sme spraznit pod 3,2V na celico. Zgodilo se mi je že pri dveh baterijah za telefon. Pustil sem, da je telefon izpaznil baterijo. Ker jo nekaj mesecev nisem napolnil je baterijo napihnilo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Profesor Einstein
Član
Član



Pridružen-a: Ned 24 Sep 2006 0:13
Prispevkov: 1423
Aktiv.: 6.67
Kraj: Rogaška Sl.

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 23, 2012 1:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zdravo

Poučni primer s prakse z Li-Ion baterijami:

Kolega je kupil novega notebooka, napolnil baterijo do konca in jo nato skladiščil v omari 6 mesecev.

Ko jo je skušal uporabiti ni bilo več znakov življenja... ravno tega se bojim pri vrtalki.

Lp.

Darko

_________________
--
"Če bi volitve kaj pomagale, bi jih prepovedali." (Mark Twain)
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
PZUFIC
Vseved



Pridružen-a: Sob 17 Nov 2007 19:06
Prispevkov: 6987
Aktiv.: 35.08
Kraj: Rakek

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 23, 2012 1:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Profesor Einstein je napisal/a:
Ko jo je skušal uporabiti ni bilo več znakov življenja... ravno tega se bojim pri vrtalki.


Imam že več kot dve leti Li-ion vrtalko pa jo hranim skoraj vedno popolnoma napolnjeno pa ni opaziti nobenega padca kapacitete. In gre za ceneno vrtalko ranga 60Eur.

Potem pa imam še Makito predelano na Li-po pa tudi ni nobenih težav s kapaciteto.

_________________
Ne čakaj, da se bo nekaj premaknilo pojdi in nekaj premakni.
Lp Primož
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
Matej79
Član
Član



Pridružen-a: Ned 11 Sep 2011 21:15
Prispevkov: 342
Aktiv.: 2.24
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 23, 2012 1:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Po zadnji uporabi, pred skladiščenjem, preveri napetost baterije. Vsaka celica naj ima cca 3.8V . Pred ponovno uporabo jo priklopiš za kratek čas na polnilec, da se napolni do konca in to je to. Če jo boš pravilno skladiščil, ti bo vsekakor zdržala vsaj 10 let, če ne več.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ElGrigon
Član
Član



Pridružen-a: Pon 24 Jul 2006 22:38
Prispevkov: 3880
Aktiv.: 18.03
Kraj: okolica Lenarta

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 23, 2012 10:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Glede teh baterijskih sem se sam tudi zamislil zdaj. Namreč vsakič je ena rezervna baterija napolnjena in čaka v kovčku na uporabo. Lahko preteče tudi mesec dni včasih, da jo uporabim.

Mogoče pa imajo ti packi le kakšnega porabnika v ohišju, da jo malo prazni?

_________________
lp, ElGrigon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
luksorzi
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Jun 2011 18:32
Prispevkov: 105
Aktiv.: 0.68
Kraj: Brezovica pri Ljubljani

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 22, 2013 11:53 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Si bom sposodil temo.

Mi zna kdo svetovat, kakšne baterije potrebujem? Problem je sledeč:
Imam porabnik, ki za svoje delovanje potrebuje ~150mA pri ~4V. Ta porabnik bi rad napajal preko baterije, ki pa bi jo polnil zelo nekonstantno. Se pravi, da bi jo lahko polnil enkrat 10s, včasih 2s, lahko pa 30s ali več, med dvema polnjenjema pa bi lahko bilo 2s ali pa 20h ... Porabnik tudi ne bo vklopljen ves čas, od 10min do 1h, med dvema uporabama, pa bi verjetno minilo vsaj 10h.
Zdaj se pa sprašujem, kakšno baterijo vzet, da bo dostojno prenašala tak režim.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kobranka
Član
Član



Pridružen-a: Sob 24 Jul 2010 19:37
Prispevkov: 3403
Aktiv.: 20.43
Kraj: nekje v zgornjem posočju

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 22, 2013 11:59 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tavelik kondenzator?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Napajalniki, polnilci in baterije Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group