www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Dodatni električni pretočni grelec za sanitarno vodo
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
grega09
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Okt 2014 11:17
Prispevkov: 392
Aktiv.: 3.40

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 03, 2018 11:56 am    Naslov sporočila:  Dodatni električni pretočni grelec za sanitarno vodo Odgovori s citatom

Zaradi malo prostora v strojnici bom za ogrevanje objekta in sanitarne vode uporabil TČ voda-voda kompaktne izvedbe z vgrajenim zalogovnikom sanitarne vode volumna 200 L.

Ker ne morem oceniti, če bo to za celotno življenjsko dobo TČ dovolj sem prišel na idejo vgradnje pretočnega grelca. Vsi mi zagotavljajo, da mi tople vode na bo zmanjkalo, samo vseeno bi rad imel pokrite tiste redke primere, ko je poraba vode v hiši v nekem trenutku velika, kar (pa verjetno) bo redko.

Ideja je, da se takoj na izhodu na zalogovniku sanitarne vode zmontira električni pretočni grelec, ki bi se vklopil samo, kadar bi bila voda, ki teče preko grelca, hladnejša od 40°C (ali nekaj podobnega). Ta bi samo dogrel vodo, ki pa v nobenem primeru ne teče iz zalogovnika čisto hladna. Torej grelec s tipalom (nastavljivo) in možnostjo ročnega vklopa/izklopa.

To možnost bi si pustil odprto, ker lahko to zmontiram, kadar hočem. Zanima me samo, kje lahko takšne grelce najdem in če imate še kakšno idejo in predlog se priporočam.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2537
Aktiv.: 13.13
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 03, 2018 1:37 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Saj si seznanjen, da če se ti TČ prižge, da je to 10 kW+ moči za segrevanje vode in da ima TČ v sebi regulacijo, kajne.

Q=m*c* delta T

In si izračunaj kaj in kako. Povsem brez potrebe se greš to investicijo po mojem.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
grega09
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Okt 2014 11:17
Prispevkov: 392
Aktiv.: 3.40

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 03, 2018 4:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

No, to sem seveda seznanjen. Jes pa res, da bom vgrajeval TČ voda-voda toplotne moči 7,5 kW.

Malo me za prihodnost skrbi, ker bodo na ta zalogovnik priključene sigurno dve, v prihodnosti pa verjetno tri kopalnice + kuhinja + kakšen pomivalni stroj in pralni stroj. V primerih, da se bi voda na polno točila vsepovsod (zelo malo verjetno), bo 200 L zalogovnik po moje premalo. V vsakem primeru tega še ne bom vgrajeval, vse lahko naknadno naredim, če bo treba.

Pravzaprav vem, da lahko TČ sproti ob polnem pretoku dogreva zalogovnik, samo ne vem na kakšno temperaturo, ker je vse skupaj odvisno od pretoka samega. Rad bi v vsaki porabi imel na izhodu najmanj 40°C.

Če pa na hitro poračunamo je za segreti 200 kg vode iz 10°C na 60°C potrebno 42 MJ energije, kar pri 10 kW grelcu pomeni čas cca. 1,2 uri. Pri 7,5 kW pa čas cca. 1,6 ure. Brez upoštevanja izgub preko ovoja. Vse skupaj je malo dolgo, če rabiš toplo vodo takoj.

Ena stvar je še tu. 7,5 kW TČ ima v sebi še 3x3 kW el. grelce za primer dogrevanja v res hudih špicah mraza (minimalni strošek) in v primeru izpada kompersorja. Moram preveriti, če so za ogrevanje vode v uporabi samo pri izpadu ali se lahko uporabijo tudi pri sanitarni vodi za hitro in sprotno dogrevanje v primeru res hude porabe.

Takšna dograditev se mi zdi minimalni strošek, če bo potreben. Škoda mi je vgrajevati neke 400 L zalogovnike, ki se jih rabi parkrat na leto. Tudi solarnega sistema ne planiram, tam pride večji volumen bolj do izraza.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2537
Aktiv.: 13.13
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 03, 2018 4:57 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

In kakšno moč pretočnega grelca planiraš?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
robert
Član
Član



Pridružen-a: Sob 29 Maj 2004 21:48
Prispevkov: 1871
Aktiv.: 8.40
Kraj: Tolmin

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 03, 2018 6:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V blokih so bili včasih montirani 80-100 litrski bojlerji z 2kW grelcem pa se je cela družina lahko stuširla (na obroke).
Sedaj pa 200 litrov in 7,5kW ne bi bilo dovolj ?
Cel bojler res ne bo segret na nastavljeno temperaturo, ker se topla voda sama dvigne na vrh, kjer je tudi odvod. Tipalo za vklop grelcev (kompresorja) pa je montirano precej nižje in vklopi dogrevanje že precej prej.
Potem pa še računaj, da se nikoli ne tuširaš z do konca odprto toplo vodo (cca 60*C) temveč tam okrog polovice odprto.
Se pravi, da boš imel pri ogretemu bojlerju na voljo dvakratno količino tople vode - to je 400 litrov brez vmesnega dogrevanja.
Za tuširanje se porabi cca. 60 litrov na osebo potem pa računaj.

Razen, če zidaš toplice ali kaj podobnega potem pa res ne bo dovolj Wink

_________________
LP Robert
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7769
Aktiv.: 34.89
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 03, 2018 6:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

robert je napisal/a:
...Razen, če zidaš toplice ali kaj podobnega potem pa res ne bo dovolj Wink
Applause
_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
brezimenko
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Jun 2017 12:09
Prispevkov: 471
Aktiv.: 5.64

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 03, 2018 6:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz bi pa raje razmišljal o plinskem grelcu in zalogovniku oz. bojlerju za zalogo sanitarne tople vode. Za pralni in pomivalni stroj pa stranišče ne potrebuješ tople vode za tuš pa pomivalna korita pa ja.

Ja če pa je mišljeno imeti toplice v malem (banja) potem je pa to druga zgodba.

_________________
Izgubil sem račun pod imenom kobranka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
grega09
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Okt 2014 11:17
Prispevkov: 392
Aktiv.: 3.40

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 03, 2018 6:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Se strinjam in sam vem, da smo veliki porabniki tople vode in vode nasploh. Kaj je bilo včasih me ne zanima preveč, ker živim danes in bom moral v prihodnosti. Če je dovolj žensk pri hiši je pa včasih res tako, kot bi bile toplice. Very Happy

Trenutno imamo na lokaciji, kjer živimo 230 L zalogovnik, ki napaja dve kopalnici in kuhinjo ter še nekaj armatur s toplo vodo po hiši.
Ta je sicer gret preko plinske peči in niti približno ni v njem 230 L vode pri 55°C, tudi ko peč zaključi. Včasih (redko) se pri veliki skupni porabi zgodi, da ga izpraznemo. Spodnji del je ogrevan pa preko solarnega sistema, ki pozimi ne doprinese veliko.

Moral bi malo oceniti maksimalni pretok na začetnih ceveh sanitarne vode, potem bi lahko ocenil tudi moč grelca. Enkrat sem zasledil te pretočne armature za kuhinje, ki so cca. nekje med 3 in 5 kW in ogrejejo vodo, da je dovolj vroča za uporabo v kuhinji. Nisem pa še imel možnosti tega videti v praksi.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
brezimenko
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Jun 2017 12:09
Prispevkov: 471
Aktiv.: 5.64

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 03, 2018 6:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pravijo, da so podpultni bojlerčki še zmeraj in. Pretočne armature, če imaš v mislih tisto kjer se voda ogreje sprotno skozi ogrevano spiralo verjetno pride vredu pri dogrevanju napol tople vode. Če daš skozi to pretočno armaturo mrzlo vodo, zlasti pozimi, bo ta le malo mlačna.
_________________
Izgubil sem račun pod imenom kobranka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2537
Aktiv.: 13.13
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 03, 2018 7:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zakaj bi imel podpultni bojler? To je nekaj najbolj bedastega, če imaš centralno ogrevanje in centralni boljer.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Bizgec65
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Mar 2010 11:46
Prispevkov: 2057
Aktiv.: 11.98
Kraj: Trebnje

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 03, 2018 7:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Res ne vem zakaj je imeti bedasto bojler neodvisno od CK?
_________________
Če bi nekateri padli z višine svojega ega na višino svoje inteligence, bi se ubili. (Je pa res, da se meni ne smilijo!) Smile
Nazaj na vrh
Prisoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2537
Aktiv.: 13.13
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 03, 2018 7:49 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

2 bojlerja, 2 izgube, zavzame ti prostor, ki bi lahko bil koristneje uporabljen. Imeti moraš posebno pipo. Hitro ti zmanjka tistih 10 l.

Prednosti res ne vidim. Jih lahko ti našteješ?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
grega09
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Okt 2014 11:17
Prispevkov: 392
Aktiv.: 3.40

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 03, 2018 7:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Plina ne bi. Moram vse privlečti v hišo in to potegne za sabo marsikaj.

Glede tople vode za pralni in pomivalni stroj se ne bi strinjal. Večinoma imajo vsi že priklop za hladno in toplo in mešalni ventil za pravilno temperaturo. Za primer prehladne vode je notri el. grelec, kot pri starejših. Topla voda pri teh porabnikih iz zalogovnika se mi zdi ok, ker večinoma jo dovajaš cenejšo kot pa če jo direktno tam greješ z grelcem.

Sem pa malo preveril pretoke na parih armaturah in maksimum je tudi 0,35 L/s. Predvidevam, da je lahko takoj za zalogovnikom še več.
Torej moč grelca je 0,35 * 4200 * 10 = 15 kW, če želimo samo dogreti vodo za 10 K. 15 kW je že kar "ornk" grelec, 10 K pa pride prav samo v primeru, če dogrevaš, kot je tudi moja želja. Se pa pri poračunanih podatkih tudi sprašujem, če je to pametno.
Recimo, da grelec deluje 10 ur na leto, to pri 0,12 €/kWh nanese cca. 18 €, kar ni omembe vredno, bolj je problem priklopa in moči porabnika.

Moram videti, kaj je sposobna TČ in na koliko lahko ogreva vodo, ko je poln pretok čez zalogovnik in se potroši vsa topla voda. Če bi to bilo tam nekje med 30 in 40 °C, bi bilo verjetno že v redu. Pri 7,5 kW sicer da izračun za 0,35 L/s samo delta T = 5 K, kar pomeni, da bomo vodo iz 15°C segreli samo na 20°C. Ni v redu.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Bizgec65
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Mar 2010 11:46
Prispevkov: 2057
Aktiv.: 11.98
Kraj: Trebnje

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 03, 2018 10:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

qwertz je napisal/a:
2 bojlerja, 2 izgube, zavzame ti prostor, ki bi lahko bil koristneje uporabljen. Imeti moraš posebno pipo. Hitro ti zmanjka tistih 10 l.

Prednosti res ne vidim. Jih lahko ti našteješ?


Aha, pardon, nisem vedel da je govora o podpultnem 10l bojlerju.😉
Sam imam pač 80l bojler na elektriko neodvisno od CK. Prenavljala sva hiško spomladi in kljub vsem nasvetom sva vztrajala na navadnem "pametnem" el. bojlerju.
Prednosti tega...nočem imeti poleti prižiganja peči, vodo pa želim imeti vedno zelo vročo.

_________________
Če bi nekateri padli z višine svojega ega na višino svoje inteligence, bi se ubili. (Je pa res, da se meni ne smilijo!) Smile
Nazaj na vrh
Prisoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom
Član
Član



Pridružen-a: Sob 11 Nov 2017 0:42
Prispevkov: 272
Aktiv.: 3.47
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 04, 2018 2:35 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Podpultni bojler je na nizki tlak in druge pipe. Za TČ je poleg zalogovnika 200l potrebna še obtočna vezava, ki prišpara vodo, da je ne čakaš. 200l je popolnoma zadosti, ker itak zadovoljiv dovod treh faz za durhheizer (cca 8kW in več) tako nima nobeden in je treba posebej vleč kabel od omarice.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
Stran 1 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 67 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group