www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Kateri tranzistor za krmiljenje sirene?
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Cip
Član
Član



Pridružen-a: Ned 02 Dec 2018 23:20
Prispevkov: 42
Aktiv.: 0.65

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 02, 2018 11:34 pm    Naslov sporočila: icon_question Kateri tranzistor za krmiljenje sirene? Odgovori s citatom

Pozdravljeni mojstri elektronike.
Imam sireno, katero želim krmiliti preko Arduina s pomočjo MOSFET tranzistorja (tako so mi svetovali). Ker sem v elektroniki laik, bi vas prosil za nasvet glede izbora in priključitve tranzistorja.

Specifikacije sirene:
- Bosch SG 200, 12/24V (za napajanje bom uporabljal 24v) (Data sheet: https://resource.boschsecurity.com/documents/Data_sheet_enUS_1332635915.pdf)

Kateri MOSFET bi bil torej primeren za to sireno?
Pri roki imam tudi tale NPN tranzistor: https://www.adafruit.com/product/756 bi lahko zadevo krmilil tudi s to zadevo?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jan
Član
Član



Pridružen-a: Sob 10 Jun 2006 14:19
Prispevkov: 313
Aktiv.: 1.44
Kraj: Dolenjska

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 03, 2018 9:48 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pogledaš v specifikacije sirene:
- napajalna napetost je 24V
- največji tok je lahko 32mA

Rabiš torej tranzistor, ki ima višje omejitve kot sirena:
- najvišja dovoljena VCE0 mora biti več kot 24V (za 2PN2222 je maks. VCE0 = 40V)
- najvišji dovoljen tok IC mora biti več kot 32mA (za 2PN2222 je maks. IC = 1A)

Torej tokovno in napetostno ta tranzistor ustreza.
(Če bi imel kakšen večji porabnik, bi moral izračunati še moč na tranzistorju... ampak tu ne boš imel problemov s pregrevanjem)

Če hočeš najti ustrezen MOSFET, pa moraš pogledati parametre:
- največji dovoljeni tok ID
- največja dovoljena napetost VDS


Jan
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Cip
Član
Član



Pridružen-a: Ned 02 Dec 2018 23:20
Prispevkov: 42
Aktiv.: 0.65

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 03, 2018 10:07 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Super, hvala za info.
Bom uporabil kar 2PN2222. Kakšen upor pa naj uporabim na vratih tranzistorja?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom
Član
Član



Pridružen-a: Sob 11 Nov 2017 0:42
Prispevkov: 270
Aktiv.: 3.48
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 03, 2018 10:36 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

To je small signal tranzistor in ni za tak namen, da žvižga eno uro. S segrevanjem mu moč drastično pade pod SOA, ker lahko to eno uro piska. Uporabi kaj konkretnega, kot je IRF540, je enako poceni. Ker je MosFet, se krmili z voltažo in ne na ojačevanje baznega toka. Kakšno vezje imaš to v mislih? Prilagam poenostavljeno shemo s čipom TL081


images.pdf
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  images.pdf
 Velikost datoteke:  84.87 KB
 Downloadano:  19 krat

Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Cip
Član
Član



Pridružen-a: Ned 02 Dec 2018 23:20
Prispevkov: 42
Aktiv.: 0.65

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 03, 2018 11:59 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

joztom je napisal/a:
To je small signal tranzistor in ni za tak namen, da žvižga eno uro. S segrevanjem mu moč drastično pade pod SOA, ker lahko to eno uro piska. Uporabi kaj konkretnega, kot je IRF540, je enako poceni. Ker je MosFet, se krmili z voltažo in ne na ojačevanje baznega toka. Kakšno vezje imaš to v mislih? Prilagam poenostavljeno shemo s čipom TL081


Iščem nekaj takšnega, kar bom lahko krmilil preko Arduina. Kakšnega konkretnega vezja si nisem zamislil oz. iz mojega vidika (drugače sem programer, tako da kar se tiče elektronike sem bolj laik) sem si zadevo zamislil nekako tako: 24v adapter, ki bi ga vezal na sireno in vmes dal tranzistor, katerega vrata bi krmilil z enim izmed izhodov Arduina. Med izhodom Arduina in vratam tranzistorja bi bil verjetno potreben še kakšen upor?

Če je tale IRF540 bolj primeren, bi seveda uporabil raje tega, hvala za info.
Lahko prosim še enkrat pripneš shemo. Klik na "Download" mi odpre stran "pravila obnašanja na forumu".
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
nima
Član
Član



Pridružen-a: Čet 27 Feb 2014 14:03
Prispevkov: 192
Aktiv.: 1.56
Kraj: Bakovnik

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 03, 2018 12:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ali ste prebrali pravila, tam piše zakaj jih odpira.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Cip
Član
Član



Pridružen-a: Ned 02 Dec 2018 23:20
Prispevkov: 42
Aktiv.: 0.65

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 03, 2018 12:58 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ah, 6.točka... bom počakal 3 dni, da pridem do pripete sheme Confused
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Cip
Član
Član



Pridružen-a: Ned 02 Dec 2018 23:20
Prispevkov: 42
Aktiv.: 0.65

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 03, 2018 4:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mi pa za tale IRF540 npr. na Conrad-ovi strani vrne cca 5 različic.
Bo TALE ok ?
Mi lahko prosim svetujete še kakšen upor potrebujem na vratih tranzistorja za priključitev na Arduino?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5766
Aktiv.: 25.97
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 03, 2018 7:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Cip je napisal/a:
Mi pa za tale IRF540 npr. na Conrad-ovi strani vrne cca 5 različic.......

Saj ne potrebuješ tako močnega, BS170 je popolnoma dovolj.
Tisti pdf, katerega ne moreš pogledat, je za tvoj primer, Arduino->sirena, popolnoma irelevanten.

Povezano naj bi bilo takole:



Arduino_sirena.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  45.63 KB
 Pogledana:  1 krat

Arduino_sirena.JPG



_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom
Član
Član



Pridružen-a: Sob 11 Nov 2017 0:42
Prispevkov: 270
Aktiv.: 3.48
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 03, 2018 7:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

BS170 je prešvoh za eno uro piskanja, pa saj IRF540 ni nič dražji, pa vsaj 100W je za zmeraj.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
milan62
Član
Član



Pridružen-a: Ned 04 Jan 2004 23:19
Prispevkov: 2379
Aktiv.: 10.71
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 03, 2018 8:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

joztom je napisal/a:
BS170 je prešvoh za eno uro piskanja, pa saj IRF540 ni nič dražji, pa vsaj 100W je za zmeraj.


Kaj ima tu veze ena ura? Če bo piskalo 5 min, potem lahko piska tudi eno uro ali pa eno leto.
BS170 je povsem OK za ta namen, še 2PN2222 je čisto OK.

LP

_________________
Wasting time online since 1999
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Jan
Član
Član



Pridružen-a: Sob 10 Jun 2006 14:19
Prispevkov: 313
Aktiv.: 1.44
Kraj: Dolenjska

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 03, 2018 8:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tako BS170 kot PN2222 sta popolnoma v redu za ta namen.
Po tokovni sposobnosti sta oba za 30-krat, IRF540 pa 600-krat predimenzioniran.

Uporabiš lahko torej karkoli od tega, sploh če imaš kaj že doma.
Dejansko boš kar težko našel tranzistor, ki ne bi bil sposoben opravljati te funkcije.

Če boš uporabil NPN tranzistor, moraš dodati pred bazo nek upor, da omejiš bazni tok. Za krmiljenje s 5V daš recimo 2200 ohmov.

Če boš uporabil MOSFET, ne rabiš nujno upora do priključka vrat, lahko pa narediš tako kot ti je narisal Jaka, s čimer narediš bolj lep in pravilen vklop in definiraš izklopljeno stanje, dokler ni IO pin na Arduinu definiran kot vhod.

Jan
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Cip
Član
Član



Pridružen-a: Ned 02 Dec 2018 23:20
Prispevkov: 42
Aktiv.: 0.65

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 03, 2018 9:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jan je napisal/a:
Tako BS170 kot PN2222 sta popolnoma v redu za ta namen.


Joztom je napisal/a:
To je small signal tranzistor in ni za tak namen, da žvižga eno uro. S segrevanjem mu moč drastično pade pod SOA, ker lahko to eno uro piska.
...
Uporabi kaj konkretnega, kot je IRF540


Sedaj sem pa malo zmeden Smile Na zalogi imam PN2222, vendar mi ni problem odšteti nekaj več in naročiti IRF540. Rad bi, da zadeva deluje zanesljivo in da se res ne bi kaj pregrelo in prišlo do kakšnega požara.

Na zalogi imam pa tudi tale čip: ULN2003AN. Kaj pa pravite na tega, bi bil primeren za ta namen?


Jan je napisal/a:
lahko pa narediš tako kot ti je narisal Jaka, s čimer narediš bolj lep in pravilen vklop in definiraš izklopljeno stanje, dokler ni IO pin na Arduinu definiran kot vhod.

izklopljeno stanje - zanima me, če je to ta tako imenovani "pull-down resistor"? Ali pri NPN tranzistorju tega ne potrebujem?

Hvala vsem za pomoč.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5766
Aktiv.: 25.97
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 03, 2018 10:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Cip je napisal/a:
Sedaj sem pa malo zmeden Smile Na zalogi imam PN2222, vendar mi ni problem odšteti nekaj več in naročiti IRF540. Rad bi, da zadeva deluje zanesljivo in da se res ne bi kaj pregrelo in prišlo do kakšnega požara.

Na zalogi imam pa tudi tale čip: ULN2003AN. Kaj pa pravite na tega, bi bil primeren za ta namen?.......
Ne rabiš v štacuno hodit, lahko uporabiš PN2222 (kot je napisal Jan)
Jan je napisal/a:
Če boš uporabil NPN tranzistor, moraš dodati pred bazo nek upor, da omejiš bazni tok. Za krmiljenje s 5V daš recimo 2200 ohmov.
seveda pa lahko uporabiš tudi ULN2003, saj dovoljuje maksimalni kolektorski tok 500mA in ne potrebuješ dodatnih uporov, ker so že notri.
_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Cip
Član
Član



Pridružen-a: Ned 02 Dec 2018 23:20
Prispevkov: 42
Aktiv.: 0.65

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 04, 2018 1:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sedaj imam na zalogi tudi IRF540 Smile
Glede na to, da pri čipu ULN2003AN ne potrebujem dodatnih uporov in da imam pri tem čipu več vhodov in s tem možnost priklopa obeh priključkov sirene hkrati (sirena ima dva priklopa za aktivacijo dveh prednastavljenih zvokov), se bom za enkrat odločil za to varjanto. Stestiram in javim kako se obnese. Upam da ne bo kaj skurilo Razz

Hvala vsem za nasvete!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 47 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group