www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Avtomatski odklopnik

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Saran
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2009 16:26
Prispevkov: 729
Aktiv.: 3.96
Kraj: Zasavje

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 03, 2018 10:36 am    Naslov sporočila:  Avtomatski odklopnik Odgovori s citatom

Zdravo.

Iščem en nasvet oz. rešitev glede zaščite električnih naprav pred izpadom toka, ker je naše elektro omrežje v bolj slabem stanju. Doma imam porabnik, ki v bistvu obratuje konstantno oz. dokler se ga ne izklopi z ON/OFF stikalom ali pa potegne kabel iz vtičnice. Lansko leto se spomnim, da smo decembra imeli pravo novoletno okrancanje, ko nam je elektrika (predvidoma zaradi sneženja) konstantno izpadala ter se ponovno vklapljala cel večer tako, da je celo mesto žmerkalo.

Ker takšno vklaplanje ter izklaplanje ni najbolj zdravo za število električnih naprav, me zanima kako bi se takšne naprave dalo zaščititi. S kakim UPS nebi želel komplicirati, ker neprekinjeno napajanje ni tako kritično, sem pa prišel na idejo, da bi tukaj uporabil nekakšno stikalo, ki se ga ročno vklopi, izklopi se pa samostojno pri prvem izpadu električne energije ter se pri ponovni vzpostavitvi ne vklopi nazaj - ga je treba vklopiti ročno.

Ali že obstaja kaj takšnega? Razmišljal sem, da bi vzel kar klasični kontaktor za elektro motor ter njegovo tuljavo vezal na izhod. Ko se kontaktor vklopi ročno s pritiskom na "gumb", se vzpostavi stik in tuljava je pod napetostjo ter vzdržuje magnetno polje, ki drži premični element v stanju kontakta. Ko pa elektrika izpade, pa vzmet avtomatsko odstrani kontakt.

Rabim za enofazno napetost, porabnik je pa par kW.

lp

_________________
Moja mama je strela, moj fotr je grom. Če hočeš bit moja, prključ se na štrom.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lucca brassi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Feb 2004 12:46
Prispevkov: 4045
Aktiv.: 18.22
Kraj: KOČEVJE

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 03, 2018 11:01 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

samodržalni rele . ponavadi so konice ob vklopu krivec za odpoved , zato daj na izhod kakšno prenapetostno zaščito


neimenovano.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  11.83 KB
 Pogledana:  2102 krat

neimenovano.png



_________________
Moments before detonation ,....... TT
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
polkic
Član
Član



Pridružen-a: Pon 04 Dec 2017 20:27
Prispevkov: 68
Aktiv.: 0.88

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 03, 2018 5:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdravljen,
Tudi sam sem najprej pomislil na samodržno varianto releja.

Lep pozdrav.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
matej22
Član
Član



Pridružen-a: Čet 29 Dec 2011 16:31
Prispevkov: 88
Aktiv.: 0.59
Kraj: blade

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 09, 2018 9:34 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Spoštovani,
Uporaba kontaktorja zahteva stalno rabo električne energije za delovanje le tega - tuljava.
Predlagam drugo tudi zelo enostavno rešitev in sicer motorsko zaščitno stikalo z dodanim podnapetostnim sprožnikom.
V primeru izpada napetosti ali padca pod 80% stikalo izklopi. Ponovni vklop je možen ročno in sicer v pogojih prisotnosti mrežne napetosti.

lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Saran
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2009 16:26
Prispevkov: 729
Aktiv.: 3.96
Kraj: Zasavje

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 10, 2018 7:51 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Koliko elektrike pa porabi tuljava motorskega kontaktorja? Doma imam enega klasičnega 3-faznega, pa na njemu nič ne piše.
_________________
Moja mama je strela, moj fotr je grom. Če hočeš bit moja, prključ se na štrom.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3352
Aktiv.: 17.02

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 10, 2018 2:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zanemarljivo, preko palca cca 5W.

Če bi našel nek resni katalog kontaktorjev, je to velikokrat zapisano.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group