www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Pomivalni stroj Candy-izčrpavanje vode

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
mipax
Član
Član



Pridružen-a: Tor 07 Jun 2005 22:35
Prispevkov: 100
Aktiv.: 0.45
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 09, 2018 2:17 pm    Naslov sporočila:  Pomivalni stroj Candy-izčrpavanje vode Odgovori s citatom

Ker sem imel težave s črpanjem vode sem odmontiral in razdrl črpalko za izčrpavanje vode.
V črpalki je motor z magnetnim rotorjem pa me zanima, če kdo ve kako deluje oziroma kakšen je princip, da se vrti v pravo smer.
Zanima me pa tudi zakaj ima lopatica prosti hod levo-desno cca. četrt obrata, ali je to normalno oziroma ali ima to kakšno zvezo s smerjo vrtenja. Ali pa morda smer vrtenja za črpanje sploh ni pomembna in se pač motor naključno vrti vsakokrat v drugo smer.

Kot izgleda ima feritni magnet dva pola pravokotno na os.

Pripenjam še sliko



crpalka.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  82.62 KB
 Pogledana:  10 krat

crpalka.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom
Član
Član



Pridružen-a: Sob 11 Nov 2017 0:42
Prispevkov: 270
Aktiv.: 3.48
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 09, 2018 4:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ma kupi novo, lufta ne sme biti, ker lahko da se sploh vrti rotor v prazno. Pumpa je poceni. (Etis)
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mipax
Član
Član



Pridružen-a: Tor 07 Jun 2005 22:35
Prispevkov: 100
Aktiv.: 0.45
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 09, 2018 4:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Saj vzrok sem ugotovil, je bil košček stekla, pa se je včasih vrtelo, včasih pa tudi ne.
Če bi se držal pravila, da se naj takoj vsaka stvar zamenja bi očitno zgrešil (prav poceni pa črpalka tudi ni). Se ne vrti v prazno, samo ima pa propelerček prosti hod levo desno, morda namenoma, zato sprašujem koga, ki to ve?

Zgornje vprašanje pa še vedno ostaja. Wink
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 12, 2018 3:55 pm    Naslov sporočila:  Re: Pomivalni stroj Candy-izčrpavanje vode Odgovori s citatom

mipax je napisal/a:
V črpalki je motor z magnetnim rotorjem pa me zanima, če kdo ve kako deluje oziroma kakšen je princip, da se vrti v pravo smer.

Pri izvedbi motorja s kratkostično kletko gre za motor z zasenčenimi poli.
Shaded-pole motor - Wiki
Poglej, če je tudi pri tebi tako.

Torej: Shaded-pole synchronous motor
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mipax
Član
Član



Pridružen-a: Tor 07 Jun 2005 22:35
Prispevkov: 100
Aktiv.: 0.45
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 15, 2018 10:47 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nisem prepričan, če gre za tak motor.
Meni se bolj zdi da gre za koračni motor z dvema poloma in omrežna napetost motor vsako periodo prevrže za 180 stopinj (smer magnetnega polja v eni periodi se odrine od polja magneta rotorja).

Sem tudi sam iskal po spletu in nisem našel kakšnega opisa delovanja motorja.

Po razmisleku sem prišel do zaključka, da se začne vrteti v naključni smeri in da smer vrtenja pri tej črpalki sploh ni pomembna. Če se kaj zatakne v lopatico pa izgleda, da zaradi prostega hoda levo desno lopatice, pride do vrtenja v nasprotni smeri. S tem se tudi poveča možnost, da se smeti, ki ovirajo vrtenje sprostijo iz lopatic.

To je moja teorija, morda sem se pa tudi zmotil.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lipa
Član
Član



Pridružen-a: Ned 27 Sep 2009 9:39
Prispevkov: 734
Aktiv.: 4.16
Kraj: Lipa Beltinci

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 15, 2018 4:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Takih motorjev je veliko. Tudi biciklin dinama je tak motor, če ga priklopiš na trafo 6V

https://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2380057.m570.l1313.TR6.TRC2.A0.H0.XSynchronous+motor.TRS0&_nkw=Synchronous+motor&_sacat=0

_________________
Lep pozdrav!
Boris Z.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lipa
Član
Član



Pridružen-a: Ned 27 Sep 2009 9:39
Prispevkov: 734
Aktiv.: 4.16
Kraj: Lipa Beltinci

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 15, 2018 6:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Garažni prototip Very Happy

https://www.youtube.com/watch?v=08MY1mTXmLE

_________________
Lep pozdrav!
Boris Z.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lucca brassi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Feb 2004 12:46
Prispevkov: 4045
Aktiv.: 18.22
Kraj: KOČEVJE

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 15, 2018 8:42 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Rotor je plastomagnet narejen pa je v Idriji.

http://www.kolektor.com/en/automotive/magnetic-components

Naredi se tako da se plastika s prahom iz redkih zemelj brizga v gnezdo ki je namagneteno.

Tako se kovinski prah že fizično prej orienteira in ima po kasnejši magnetizaciji veliko močnejše magnetno polje.

_________________
Moments before detonation ,....... TT
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group