www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Arduino projekt - "avtocestna" elektrarna
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Arduino sekcija
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
jorga01
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jan 2019 14:38
Prispevkov: 33
Aktiv.: 0.52
Kraj: Ravne na Koroškem

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 21, 2019 2:54 pm    Naslov sporočila: icon_idea Arduino projekt - "avtocestna" elektrarna Odgovori s citatom

Zdravo,

sem dijak drugega letnika srednje elektrotehniške šole. S pomočjo krmilnika Arduino (kitajska verzija - Freenove) Uno bi hotel narediti raziskovalno nalogo za katero sem se že prijavil. Imam časa do maja ampak bi hotel to že do polovice februarja ali še prej imeti narejeno.

Kot vidite v naslovu, gre se za model elektrarne, ki bi bila izdelana na avtocesti med prometnima pasovoma. Postavil bi generator, čigavo turbino bi vrtel veter, ki ga ustvari hitrost vozil na avtocesti. Veter bi simuliral s pomočjo ventilatorjev. Na zgornjem delu elektrarne, ki bi bila stolpaste oblike bi dodal še sončno celico, ki bi pomagala pri zbiranju še več energije.

Arduino bi pa imel nalogo, da izmeri energijo, ki jo ustvari generator, ter sončna celica, ter jo izpiše na zaslonu, ki bi ga izpostavil na maketi. Možno da bi naredil tudi tako, da se energija, ki jo proizvede "avtocestna" elektrarna uporabi za napajanje razsvetljave na avtocesti.

Glede na to da se še nisem lotil naloge, bi hotel slišati vaše nasvete, predloge, itd.
Ali mislite da bo ventilator lahko vrtel turbino? Kako izmerim količino energije na izhodu?

Dancing

EDIT: Kasneje bom naredil ter objavil skico projekta.

_________________
if it does not go right, it goes left


Nazadnje urejal/a jorga01 Čet Jan 24, 2019 1:36 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lucca brassi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Feb 2004 12:46
Prispevkov: 4045
Aktiv.: 18.22
Kraj: KOČEVJE

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 21, 2019 4:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

https://inhabitat.com/highway-wind-power/


https://www.google.si/search?safe=active&source=hp&ei=sdJFXJnpKYGkwAKh8aCAAw&q=highway+wind+power+generation&oq=highway-wind-power&gs_l=psy-ab.1.0.0i30l2j0i8i30l3.1639.1639..4100...0.0..0.193.279.1j1......0....2j1..gws-wiz.....0.40uQHSWjXsk

_________________
Moments before detonation ,....... TT
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Milek
Član
Član



Pridružen-a: Ned 02 Avg 2015 13:50
Prispevkov: 104
Aktiv.: 0.99
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 22, 2019 7:37 pm    Naslov sporočila: icon_great odlično Odgovori s citatom

Dober projekt Dancing
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
jorga01
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jan 2019 14:38
Prispevkov: 33
Aktiv.: 0.52
Kraj: Ravne na Koroškem

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 23, 2019 7:09 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

lucca brassi je napisal/a:
https://inhabitat.com/highway-wind-power/


https://www.google.si/search?safe=active&source=hp&ei=sdJFXJnpKYGkwAKh8aCAAw&q=highway+wind+power+generation&oq=highway-wind-power&gs_l=psy-ab.1.0.0i30l2j0i8i30l3.1639.1639..4100...0.0..0.193.279.1j1......0....2j1..gws-wiz.....0.40uQHSWjXsk


Hvala. Prej sem že pogledal a je kaj podobnega na spletu, ampak nikjer nisem najdel model (maketo) takšne elektrarne. Najbolj me pa zanimajo tista vprašanja na koncu:

jorga01 je napisal/a:
Ali mislite da bo ventilator lahko vrtel turbino? Kako izmerim količino energije na izhodu?

_________________
if it does not go right, it goes left
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jorga01
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jan 2019 14:38
Prispevkov: 33
Aktiv.: 0.52
Kraj: Ravne na Koroškem

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 23, 2019 7:10 am    Naslov sporočila: icon_great Re: odlično Odgovori s citatom

Milek je napisal/a:
Dober projekt Dancing


Hvala, se bom potrudil. Na koncu bom objavil tudi par slik.

_________________
if it does not go right, it goes left
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Milek
Član
Član



Pridružen-a: Ned 02 Avg 2015 13:50
Prispevkov: 104
Aktiv.: 0.99
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 23, 2019 4:32 pm    Naslov sporočila: icon_great Re: odlično Odgovori s citatom

jorga01 je napisal/a:
Milek je napisal/a:
Dober projekt Dancing


Hvala, se bom potrudil. Na koncu bom objavil tudi par slik.


Če ti lahko kaj pomagano,ko ne bo šlo javi.
lp Wink
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
jorga01
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jan 2019 14:38
Prispevkov: 33
Aktiv.: 0.52
Kraj: Ravne na Koroškem

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 24, 2019 8:18 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Naredil sem (bolj bogo Applause) skico makete.

Legenda:
-modra --> LCD
-rumena --> sončna celica
-bela (pri modri) --> ventilatorja
-bela (na sredini) --> elektrarna
-vijolična --> avta
-oranžna --> razsvetljava

V ohišju (znotraj ceste) se bo nahajal arduino, protoboard ipd.

Me pa še vedno zanima, kakšna ventilatorja naj uporabim, če bo turbina postavljena približno 15cm daleč? Uporabil bom priblžno takšen generator.




1.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  955.98 KB
 Pogledana:  0 krat

1.png



2.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  670.32 KB
 Pogledana:  0 krat

2.png



3.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  623.51 KB
 Pogledana:  2 krat

3.png



_________________
if it does not go right, it goes left
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MOND
Član
Član



Pridružen-a: Sre 12 Okt 2005 20:05
Prispevkov: 623
Aktiv.: 2.81
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 24, 2019 9:10 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Podaj še približno velikost makete in kakšen generator bo na vetrnici (verjetno kakšen DC motor). Premer vetrnice..

Če prav razumem, bi rad da bi vetrnica na maketi proizvajala dovolj energije za malo svetilko. Z dvema ventilatorjema pa boš ponazoril mimoidoče avtomobile?
Kje bosta stala ventilatorja? Verjetno bi lahko za maketo uporabil kakšne računalniške ventilatorje s prigrajenimi tulci za usmerjanje zračnega toka. Bodo ventilatorji delovali stalno, al bodo oponašali promet?

Lahko bi bil celo samo en ventilator pod cesto, kjer bi bil zajem zraka, izhodi zraka pa bi bila obe maketi avtomobilov na cesti....
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jorga01
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jan 2019 14:38
Prispevkov: 33
Aktiv.: 0.52
Kraj: Ravne na Koroškem

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 24, 2019 10:15 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

MOND je napisal/a:
Podaj še približno velikost makete in kakšen generator bo na vetrnici (verjetno kakšen DC motor). Premer vetrnice..


Približna velikost bo recimo 45x40x10. Na vetrnici bo takšen generator, kot je na sliki v mojem prejšnjem sporočilu.

MOND je napisal/a:
Če prav razumem, bi rad da bi vetrnica na maketi proizvajala dovolj energije za malo svetilko.


Tako, dal bi mogoče kakšno lediko na vsaki strani, da zgleda tako kot razsvetljava na avtocesti.

MOND je napisal/a:
Kje bosta stala ventilatorja? Verjetno bi lahko za maketo uporabil kakšne računalniške ventilatorje s prigrajenimi tulci za usmerjanje zračnega toka. Bodo ventilatorji delovali stalno, al bodo oponašali promet?


En ventilator je pri LCDju, drug pa na drugi strani.
Pač jaz sem si zamislil tako, da imam eno stikalo, ki je povezano na arduino, ki bo krmilil vse ostale komponente na maketi. Poskušal bi narediti tako da ventilatorja dobijata napetost od arduina. Ventilatorja pač vrtita turbino na generatorju, ki izpiše proizvedeno energijo, ter jo hkrati uporablja za napajanje razsvetljave. Sončna celica bo tudi povezana na LCD in bo proizvajala še več energije.

_________________
if it does not go right, it goes left
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s57bic
Član
Član



Pridružen-a: Sre 17 Dec 2003 8:18
Prispevkov: 615
Aktiv.: 2.77
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 24, 2019 12:04 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Gremo na začetek.

Kako si lahko prijavil raziskovalno nalogo za stvar katero ne zmoreš sam. Ali je to tvoja naloga ali je to naloga par deset ljudi, ki rešujejo tvoje neznanje in probleme. Pa še v enem mesecu bi imel rad narejeno.
Za raziskovanje je potreben čas. V tem času je potrebno ''naštudirat'' tematiko, narediti stvar in seveda napisati poročilo. V tem poročilu je potrebno navest tudi vse, ki so pripomogli k uspešni izvedbi. Bodo vsa imena dobrih duš ki so ti priskočila na pomoč tudi navedena?

Taka naloga ni isto kot domači projekti nekoga s slabim znanjem in velikim apetitom. Kjer mu dobrosrčni ljudje priskočijo na pomoč.
Tole je šolska stvar in tako početje ni pošteno od nobene udeležene strani. Niti v osnovni šoli, niti srednji niti na fakulteti, pa tudi ne v službi. To je na koncu koncev kitenje s tujim perjem.
Na srečo v zadnjem času obstajajo orodja, da lahko preveriš če je kaj že objavljeno na internetu enakega, kar se znajde v zaključnem delu kanditata. Mislim na copy paste delo. Vedno se najdejo osebki ki režejo ovinke trdega dela.

Toliko v razmislek, Jože.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jorga01
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jan 2019 14:38
Prispevkov: 33
Aktiv.: 0.52
Kraj: Ravne na Koroškem

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 24, 2019 12:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Prvo kot prvo raziskovalno nalogo ne delam sam, ampak v ekipi treh dijakov. Imamo tudi svojega mentorja, ki nima nič proti da sprašujemo in se zanimamo po spletu, v knjigah itd.

Ni mi pa jasno zakaj vas moti to, da jaz pomoč iščem na forumu. Če se vam gre za ime v poročilu, lahko napišem, ni panike.

Saj nisem napisal prosim, da mi nekdo naredi in vse razloži, ampak hočem čuti mnenje ljudi, komentarje, predloge in podobno. Moja ideja je, 80% je že pripravljeno in "naštudirano" ampak, glede na to, da je naloga dokaj enostavna, bi prav prišel kakšen predlog ter še kaj "extra".

_________________
if it does not go right, it goes left
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lucca brassi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Feb 2004 12:46
Prispevkov: 4045
Aktiv.: 18.22
Kraj: KOČEVJE

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 24, 2019 2:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nič ni narobe če sprašuješ , ampak moraš pokazati tudi svoj napredek kot feedback.

Moje mišljenje :

pri vseh elektrarnah moraš raziskati okoljske parametre in na podlagi NJIH konstruiraš vetrnico , da dobiš vsaj pogojno dobre rezultate , kasneje sledi še optimizacija.

pri vodnih imaš parametre : padec , volumski ali masni pretok , padavinsko shemo za določeni del ozemlja glede na časovni obdobje

veterne : višina vetrnega toka , hitrosti , temperatura, smer , vetrno shemo glede na časovno obdobje.

mislim da bi moral definirat in ugotovit, koliko energije ob avtocesti imaš na voljo pri prehodu kamiona oziroma avta ( kamion ima velik uporovni količnik , avto zelo majhnega ), pač ljudje se radi vozijo ekonomično.

Tebi vetrnic ne bo vrtel zrak ki ga vozilo tišči pred sabo ampak vakuum ki ga pušča vozilo za sabo ( dober primer je dva velika tovornjaka s cerado ki vozita drug ob drugem in se lahko zlepita skupaj ) oziroma vrtinčenje zraka , ki bi rado zaprlo ta vakuum.

Kakšna je torej sploh prava oblika vetrnic , potem pa lahko pričneš razmišljat o čem drugem

_________________
Moments before detonation ,....... TT
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Milek
Član
Član



Pridružen-a: Ned 02 Avg 2015 13:50
Prispevkov: 104
Aktiv.: 0.99
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 29, 2019 12:35 pm    Naslov sporočila: icon_idea  Odgovori s citatom

jorga01 je napisal/a:
Prvo kot prvo raziskovalno nalogo ne delam sam, ampak v ekipi treh dijakov. Imamo tudi svojega mentorja, ki nima nič proti da sprašujemo in se zanimamo po spletu, v knjigah itd.

Ni mi pa jasno zakaj vas moti to, da jaz pomoč iščem na forumu. Če se vam gre za ime v poročilu, lahko napišem, ni panike.

Saj nisem napisal prosim, da mi nekdo naredi in vse razloži, ampak hočem čuti mnenje ljudi, komentarje, predloge in podobno. Moja ideja je, 80% je že pripravljeno in "naštudirano" ampak, glede na to, da je naloga dokaj enostavna, bi prav prišel kakšen predlog ter še kaj "extra".


Helou

Na pravi poti si.Ne beri neumnih komentarjev,to je tako kot naša birokracija;milijon razlogov najdejo zakaj ne,kdo bo vpleten,zakaj ne bo šlo in kdo bo imel korist od tega.Se bo že našel kdo,ki ti da tudi nasvet glede mehanike,mi smo bolj elektroniki.
lp Dancing
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
ro-bi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Jan 2007 16:53
Prispevkov: 3462
Aktiv.: 16.57
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 29, 2019 1:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sicer zanimiva ideja, a mislim, da bi v primeru večje in delujoče elektrarne dvignilo porabo mimovozečim, torej to ni nek free energy Wink
_________________
3 x 3 = 9
ena dalje
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5766
Aktiv.: 25.97
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 29, 2019 2:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če ne veste kako pomagat, potem ni potrebno postat kar neke komentarje.
Pobje so se odločili, da bodo to naredili in pika.
Kaj bodo pokazali rezultati pa potem.
In je lepo napisal, da gre za raziskovalno nalogo!
Vsevedi bi pa to v kali zatrli!

Se popolnoma strinjam z Milekom!

jorga01 optimistično naprej!

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Arduino sekcija Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group