www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Pralni stroj Gorenje wa83140

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Krevselj
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Tor 22 Jan 2019 19:47
Prispevkov: 5
Aktiv.: 0.08
Kraj: Ljunljana

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 22, 2019 7:59 pm    Naslov sporočila:  Pralni stroj Gorenje wa83140 Odgovori s citatom

Imam pralni stroj wa83140. Pred dvema dnevoma se je zamašil filter kar sem uredil.
V glavnem - danes zjutraj sem zagnal program steriltube in odšel od doma. Ko sem se zvečer vrnil domov je bil v prostoru poseben vonj (podoben vonju drseče sklopke avtomobila). Boben je bil poln vode, na display-u pa napis Napaka 4. Stroj sem izklopil in ga vklopil še enkrat. Po zagonu stroja se na displayu izpiše "zapri vrata". Posledično se ne zažene ničesar. Kaj točno naj pogledam?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
damjango
Član
Član



Pridružen-a: Pon 03 Sep 2012 7:56
Prispevkov: 721
Aktiv.: 5.12
Kraj: Murska Sobota

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 22, 2019 8:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Najprej preveri, če deluje ključavnica, potem preglej krmilno elektroniko (programator), če kaj ni zažganega. Sploh zaklene vrata, in če ključanica da povratni signal. Pozor tu pazi okoli ključanice, ker tam je gor 230V.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Krevselj
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Tor 22 Jan 2019 19:47
Prispevkov: 5
Aktiv.: 0.08
Kraj: Ljunljana

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 23, 2019 7:43 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

damjango je napisal/a:
Najprej preveri, če deluje ključavnica, potem preglej krmilno elektroniko (programator), če kaj ni zažganega. Sploh zaklene vrata, in če ključanica da povratni signal. Pozor tu pazi okoli ključanice, ker tam je gor 230V.


Hvala za hiter odgovor!
Ključavnico sem vzel ven in stikalo na ključavnici nastavil tako, kot da je zaklenjeno (tole kar sem označil na sliki). Stroj se je zagnal. Seveda sem zadevo takoj ugasnil saj sem imel vse skupaj razdrto.

Sedaj pa me zanima kako naj preiskusim celotno pranje. Torej da bi naredil nekakšen bypass ključavnice in bi lahko dejansko zaprl vrata. Nikakor nebi rad kasneje ugotavljal, da je narobe še kaj drugega in na koncu v popravilo vložil več denarja kolikor stane nov stroj....



stikalo.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  31.57 KB
 Pogledana:  1 krat

stikalo.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
damjango
Član
Član



Pridružen-a: Pon 03 Sep 2012 7:56
Prispevkov: 721
Aktiv.: 5.12
Kraj: Murska Sobota

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 23, 2019 7:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ključavnica ima 3 priključke L(faza), N(nula) in C. Sprobaš jo tako, da na priključka L in N pripelješ fazo in nulo, priključek C pa povezi preko ene žarnice na fazo. Ko pride na petost na L in N, potem more ključavnica narediti "klik". Ko se sliši klik, potem se sklene kontak med N in C. Takrat mora žarnica zasvetiti. To pomeni, da ključavnica da povratni signal, da stroj ve, da so vrata zaprta. Ko pa iztekaš iz vtičnice, še boljše daj še eno stikalo na kabel med vtičnico in fazo na ključavnici. Takrat bimetal drži nekje eno do 2 minuti in nato se spet sliši "klik" in vrata lahko odreš. Najboljše, da si narediš takšno pripravo, za testiranje ključavnice, kot kaže na na tem posnetku .

Če bo to delovalo, potem je lahko napaka samo še na krmilni elektroniki.

Načeloma je sicer možno kratko skleniti preko nekega stikala priključka N in C, tako stroj "ogoljufaš", da stroj misli, da so vrata zaprta.



Bi-metal.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  67.69 KB
 Pogledana:  3681 krat

Bi-metal.png


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Krevselj
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Tor 22 Jan 2019 19:47
Prispevkov: 5
Aktiv.: 0.08
Kraj: Ljunljana

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 23, 2019 11:58 pm    Naslov sporočila:  Pralni stroj Gorenje wa83140 Odgovori s citatom

damjango je napisal/a:
Ključavnica ima 3 priključke L(faza), N(nula) in C. Sprobaš jo tako, da na priključka L in N pripelješ fazo in nulo, priključek C pa povezi preko ene žarnice na fazo. Ko pride na petost na L in N, potem more ključavnica narediti "klik". Ko se sliši klik, potem se sklene kontak med N in C. Takrat mora žarnica zasvetiti. To pomeni, da ključavnica da povratni signal, da stroj ve, da so vrata zaprta. Ko pa iztekaš iz vtičnice, še boljše daj še eno stikalo na kabel med vtičnico in fazo na ključavnici. Takrat bimetal drži nekje eno do 2 minuti in nato se spet sliši "klik" in vrata lahko odreš. Najboljše, da si narediš takšno pripravo, za testiranje ključavnice, kot kaže na na tem posnetku .

Če bo to delovalo, potem je lahko napaka samo še na krmilni elektroniki.

Načeloma je sicer možno kratko skleniti preko nekega stikala priključka N in C, tako stroj "ogoljufaš", da stroj misli, da so vrata zaprta.


Sem preveril - stikalo je OK. Ker sem malo podvomil v vse skupaj sem kupil novo stikalo - stroj še vedno ne deluje, še vedno se pojavi napaka: "close the door". Glede na tole lahko zaključim, da gre za najverjetneje za napako v krmilni elektroniki. Kakšne krtačke bi lahko še zamenjal - elektronike se pa raje ne bom dotikal, ker o tem vem mnogo premalo oz nič.
Morebiti kdo ve koliko me bo stalo popravilo na servisu? Je morebiti tule kdo ki bi zadevo lahko popravil? Pripeljem tudi na dom Smile Sem iz Ljubljane.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
damjango
Član
Član



Pridružen-a: Pon 03 Sep 2012 7:56
Prispevkov: 721
Aktiv.: 5.12
Kraj: Murska Sobota

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 24, 2019 6:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kratčke na motorju lahko preveriš, nekateri gorenjevi stroji imajo napako 4, da so krtačke izrabljene.

Krevselj je napisal/a:

Ključavnico sem vzel ven in stikalo na ključavnici nastavil tako, kot da je zaklenjeno (tole kar sem označil na sliki). Stroj se je zagnal. Seveda sem zadevo takoj ugasnil saj sem imel vse skupaj razdrto


Glede na to bi lahko še bili kabli oziroma konektorji na ključavnici, da je kakšen slab stik. Preveri konektorje na elektroniki in na ključavnici.

N
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sscott
Član
Član



Pridružen-a: Pet 10 Jul 2009 12:11
Prispevkov: 1133
Aktiv.: 6.32
Kraj: Medvode

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 24, 2019 7:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

napaka 4 pri gorenju ponavadi pomeni okvara motorja. Po vsej verjetnosti izrabljene krtačke, ki na servisu stanejo 9eur.

zamenjaš jih v 10min. Rabiš samo torx izvijač.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Krevselj
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Tor 22 Jan 2019 19:47
Prispevkov: 5
Aktiv.: 0.08
Kraj: Ljunljana

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 26, 2019 7:13 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

sscott je napisal/a:
napaka 4 pri gorenju ponavadi pomeni okvara motorja. Po vsej verjetnosti izrabljene krtačke, ki na servisu stanejo 9eur.

zamenjaš jih v 10min. Rabiš samo torx izvijač.


Ja, to napako je izpisalo ko sem se vrnil domov. Od kar pa sem nato stroj izklopil pa javlja nonstop napako “ close the door”.
Če zamenjam krtačke bo verjetno zgodba ista. Je tule kdo, ki zadevo bolje pozna in bi ga bil pripravljen popraviti?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sscott
Član
Član



Pridružen-a: Pet 10 Jul 2009 12:11
Prispevkov: 1133
Aktiv.: 6.32
Kraj: Medvode

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 26, 2019 9:34 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

a je po napaki error 4 boben kaj zavrtelo ali je bil pri miru?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Krevselj
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Tor 22 Jan 2019 19:47
Prispevkov: 5
Aktiv.: 0.08
Kraj: Ljunljana

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 26, 2019 10:10 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

sscott je napisal/a:
a je po napaki error 4 boben kaj zavrtelo ali je bil pri miru?


Nikoli. Od takrat dalje se mi ob prižigu stroja takoj pojavi napaka " close the door". Stroj niti ne prične s kakršnikmkoli delom.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group