www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Bluetooth speaker mod

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Sentinel66
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Feb 2016 19:29
Prispevkov: 214
Aktiv.: 2.14
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 13, 2019 4:51 pm    Naslov sporočila:  Bluetooth speaker mod Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

Doma imam 4 bluetooth zvočnike, vendar imajo vsi tako slabo baterijo da zdržijo 30-60 minut predvajanja. Ker imam ogromno odveč litijevih baterij bi rad zvočnike nadgradil, ob enem pa se kaj novega naučil, saj zelo rad popravljam/izboljšujem elektroniko.

Prilagam 2 sliki tega kar sem naredil do sedaj. Privzeto baterijo, ki je očitno prešibka ali iztrošena (zvočnik se ugasne po par sekundah, baterija pri ugasnjenem zvočniku kaže 4.2V, pri polni obremenitvi se giba med 3.2 in 3.6V) sem zamenjal z 18500 baterijo, ki je bila po vsej verjetnosti iz baterijskega vrtalnika.

Imam pa majhen problem, namreč nikjer na bateriji ne vidim charge/discharge zaščite. Ali je možno da ima baterija to zaščito vgrajeno ali da je zaščita na samem vezju zvočnika ? To kar sem do sedaj naredil je bilo samo za testne namene, preden pa zvočnik dejansko začnem uporabljati sproščeno bi rad vedel, ali moram bateriji dodati zaščitno vezje, da ne bo šlo kaj narobe ?

Trenutno je povezana samo ena 18500 baterija, v končni verziji bi rad povezal 4 vzporedno vezane baterije.



20190313_151008.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.95 MB
 Pogledana:  12 krat

20190313_151008.jpg



20190313_153843.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.75 MB
 Pogledana:  9 krat

20190313_153843.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ogblaz
Član
Član



Pridružen-a: Pet 04 Mar 2016 12:08
Prispevkov: 137
Aktiv.: 1.39

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 13, 2019 8:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če prav sklepam multimeter imaš, pomeri kako ti polni. Glede na to da je bila prej notri liion baterija, sklepam po videzu in napisanih karakteristikah bi načeloma morala zaščita biti že v vezju. Kar si ti naredil si zamenjal liion neke oblike za liion druge oblike.
Pomeri ko polniš če pri 4.1 oz. 4.2 volta neha polnit. Pomeri napetost in tok kater gre v baterijo pri polnjenju.
Imaš pa 18650 baterijo, če ni prestara ima kake 1000mah kapacitete in bo ok za tvoj zvočnik. Če jih boš dal več jih poveži vzporedno in boš povečal kapaciteto. Tudi polnilo bo normalno le dlje...
Takšne baterije ponavadi nimajo zaščite zato pazljivo, niso pa nevarne, da bo kar počilo če boš kaj dal v stik Smile zato le brez strahu. Nekatere jo imajo vendar le za kratek stik in prevelik tok, ampak iz laptop ponavadi tega ni.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sentinel66
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Feb 2016 19:29
Prispevkov: 214
Aktiv.: 2.14
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 20, 2019 8:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Živjo, sem izmeril in očitno ni zaščite v vezju, polni tudi preko 4.4V. Tista baterija ki je bila že notri je bila 4.7V ko sem izmeril. Ne vem ali je to posebna baterija ali pa pač ta zvočnik nima zaščite in jo je na tako nevarno voltažo napolnil. Sem pa ugotovil da se polnjenje precej ustavi ko pride do 4.2V tako da je zadeva kot taka že delno uporabna. Prosil pa bi za informacijo kakšnega poceni ebay vezja ki bi ga dal čez baterijo in jo s tem zaščitil pred prenapolnjenjem. Mislim da zaščite pred prehitrim polnjenjem/praznjenjem ne rabim, saj polni zelo počasi (začetni tok 0.5A), glede na 2x3W pa tudi prazni zelo počasi.

Imel pa bi še eno vprašanje. Rad bi ta 2x3W zamenjal z močnejšimi zvočniki. Imam 2 seta pc zvočnikov, ki bi pasali notri. Bi si kdo upal napovedati kakšen bo rezultat ? Iskal bom isto impedanco ter vsaj 2x6W ali 2x10W.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
dejko1
Član
Član



Pridružen-a: Ned 16 Mar 2008 0:21
Prispevkov: 265
Aktiv.: 1.35
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 21, 2019 10:08 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Precej izdelkov ima problem, da ima neobstoječo ali slabo delujočo zaščito pred prenapolnjenjem in preizpraznjenjem, zato tudi baterija precej hitro "umre". Pri preizpraznjenju načeloma ne pride do poškodb / ognja, samo baterija se naslednjič ne napolni več tako kot bi se mogla...

Za polnilni del lahko malo pogledaš po ploščici, kaj je na njej. Je precej šans, da lahko identificiraš polnilni IC.

Če boš dal isto impedanco zvočnikov mislim da ne bo razlike v glasnosti (če to želiš doseči), bo pa mogoče v reprodukciji zvoka. Poskusi Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5333
Aktiv.: 24.73
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 21, 2019 10:23 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Oja, z zvocnikom z boljsim izkoristkom (dB/W) dobis tudi glasnejsi zvocnik. Zal krivulja ni ravno frekvencno linearna ... Polnjenje nad 4.2 V ni zdravo ... Magari dodaj polnilec na svoji platki.
_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sentinel66
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Feb 2016 19:29
Prispevkov: 214
Aktiv.: 2.14
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 21, 2019 1:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mislil sem dati zvočnik z več W in sedaj se mi postavlja vprašanje ali je ojačevalec narejen točno za 2x3W ali bi zmogel učinkoviti (beri glasneje) gnati tudi kaj več. Glede samega vezja bom težko kaj ugotovil saj tole presega moje znanje.

Imel bi še vprašanje glede W samega zvočnika. Je kakšna formula s katero bi npr. izračunal ali je glasneje ali enako 2x3W ali 1x6W ? Vem da gre pri dB za linearno funkcijo, vendar v tem primeru me zanimajo samo W.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MOND
Član
Član



Pridružen-a: Sre 12 Okt 2005 20:05
Prispevkov: 623
Aktiv.: 2.80
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 21, 2019 2:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če te zanimajo samo W, potem ni važna glasnost, saj se le ta ne meri z njimi.
Preštudiraj, kaj pomeni SPL (sound pressure level), kar posredno pomeni glasnost zvoka na določeni razdalji (ponavadi 1m).
Recimo tole na hitro Google pove:
https://spinditty.com/instruments-gear/Speaker-Watt

(Zvočniki, ki so deklarirani za višjo moč (W) niso nujno glasnejši...)
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sentinel66
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Feb 2016 19:29
Prispevkov: 214
Aktiv.: 2.14
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 21, 2019 7:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala za link, sem si malce pogledal. Sicer trenutno ostajam na W in testiranju različnih zvočnikov, da bi ugotovil gornjo mejo zmogljivosti ojačevalca. V kolikor je kdo kot jaz vesel testnih rezultatov, testiral sem 4 zvočnike. dB sem meril z mobitelom, da bi dobil neko primerjavo zvočnikov, vrednosti jasno niso točne, sama primerjava bi pa znala biti. Torej:


1) default zvočnik 4cm premer 4Ohm 3W = ~65dB
2) zvočnik iz pc ohišja 5.5cm prevemer 8Ohm 0.5W = ~60dB
3) zvočnik iz soundbar-a od ekrana 4cm premer 12Ohm 5W = ~56dB
4) zvočnik iz cheap pc stereo zvočnikov 7.5cm premer 4Ohm 3W velik = ~75db

Teli zadnji bi bili kar velik upgrade, žal ne pašejo v default ohišje, so ravno malce preveliki. Ima kdo kakšno idejo kje iskati poceni zvočnike ? Po možnosti 4Ohm 6-10W. Malce gledam po ebay in podobni stanejo toliko kot cel bluetooth zvočnik.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sentinel66
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Feb 2016 19:29
Prispevkov: 214
Aktiv.: 2.14
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 25, 2019 1:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Naročil sem 2x6W zvočnike in bom poročal kako se bo izšlo. Imel bi vprašanje glede ojačevalca, sklepam da v kolikor bo preobremenjen bom to opazil tako, da bo zvok popačil ? Bi imelo smisel kakšno posebno komponento na vezju dodatno hladiti z rebri ?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 68 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group