www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Izdelava napajalnika
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1323
Aktiv.: 11.91
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 13, 2019 7:45 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tukaj imaš za trafo 24V in 30W
http://www.elektron.si/forum/viewtopic.php?p=3114

30V trafo je za LM317 kar preveč, ker se gladilni kondenzatorji polnijo preko 40V, drugače pa s tole shemo ni nič narobe


Trafo naj bo kar 24V, C1 2200uF je v redu, lahko daš tja do 4700uF, napetost C1 je lahko 50V ali 63V, ni potrebe za 100V, R1 predupor za LED naj bo 2K2 do 3K3 nekje. R2 je tipično 240ohm ampak je 220ohm čisto v redu, max izhodna napetost določa razmerje R2 in potenciometer R3.

Ti kar tega naredi za začetek, dodaš še poceni kitajski LED digitalni panel voltmeter (če se ti ne da čakat 2 meseca na dostavo, lahko dobiš pri meni). Za zgoraj linkani napajalnik elektron nisem naredil KIT kompletov, imam pa ves material.

Ko boš rabil več kot 1A toka, narediš z LM338K
http://reber.si/napajalniki/LM338K_usmernik_1,2-25V_5A/index.htm
cena regulatorja je sicer dokaj visoka je pa trpežen kot hudir, skoraj nemogoče skurit.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Prisoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
SlyCrespo
Član
Član



Pridružen-a: Sob 30 Mar 2019 22:01
Prispevkov: 171
Aktiv.: 2.81
Kraj: Ptuj

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 13, 2019 4:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala za ta link:
http://reber.si/napajalniki/LM338K_usmernik_1,2-25V_5A/index.htm

Zanima me samo, če bo pri tem projektu dovolj 24V trafo moči 30VA ?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1323
Aktiv.: 11.91
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 13, 2019 10:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za 5A rabiš 5A trafo, torej vsaj 100W oziroma 120-125W bo popolnoma v redu, lahko tudi 150W če želiš, saj je lahko močnejši.

Za tvoj 30W trafo je dober LM317 ni potrebe po močnejšem regulatorju, naredi najprej tega za začetek, za vajo, za osnovo, potem greš postopoma na bolj zahtevno.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Prisoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 14, 2019 9:33 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Glede uporov. Poizkusi vrednsti, ki si jih naračunal, pa boš videl, če bo prava napetost. Skuriti nimaš kaj, dokler je R2 nekaj 100Ohm.

Za 24V transformator in 5A trajnega toka na izhodu potrebuješ močnejši transformator kot 120VA.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SlyCrespo
Član
Član



Pridružen-a: Sob 30 Mar 2019 22:01
Prispevkov: 171
Aktiv.: 2.81
Kraj: Ptuj

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 14, 2019 12:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj pa tale trafo bi bil vredu?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
baresi
Član
Član



Pridružen-a: Tor 28 Jun 2005 19:14
Prispevkov: 667
Aktiv.: 3.00
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 14, 2019 1:11 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@SlyCrespo, brez zamere ampak se boš moral naučiti Ohmovega zakona. Če si končal srednjo elektro šolo, povej učitelju da te nič ni naučil. Pa še enkrat, brez zamere.
_________________
lp
baresi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
ule
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2004 20:32
Prispevkov: 1561
Aktiv.: 7.03
Kraj: Babno Polje

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 14, 2019 1:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če želiš 2A izhodnega toka, potem bo vredu.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1323
Aktiv.: 11.91
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 14, 2019 1:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tale iz conrada je samo 50VA, torej cca 50W oziroma še nekoliko manj, kar je daleč manj kot potrebnih 125W.

Za približno to ceno ti zrihtam primeren 24V transformator, ki bo dovolj močan oziroma še močnejši. Imam veliko 24V transformatorjev tja do 350W. Najde se transformatorje tudi z drugačnimi napetostmi...

Kot sem že napisal, najprej sestavi 1A napajalnik z LM317 in transformatorčkom ki ga že imaš. Ko boš uspešno sestavil, rešil odvajanje toplote iz regulatorja (pri večjih tokovih bo gretja še več), napajalnik zapakiral v ohišje... se boš lotil naslednje stopnje. Če boš brez znanja želel preskočiti osnove, boš razočaran, srečeval se boš s konkretnimi težavami in obupaval in kar je najbolj nezaželjeno, marsikaj boš skuril in to tudi nekaj stane.

Učiti se je potrebno postopno.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Prisoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
SlyCrespo
Član
Član



Pridružen-a: Sob 30 Mar 2019 22:01
Prispevkov: 171
Aktiv.: 2.81
Kraj: Ptuj

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 14, 2019 5:13 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

baresi je napisal/a:
@SlyCrespo, brez zamere ampak se boš moral naučiti Ohmovega zakona. Če si končal srednjo elektro šolo, povej učitelju da te nič ni naučil. Pa še enkrat, brez zamere.


Malo preveč sem šolo šprical Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Merlin
Član
Član



Pridružen-a: Sob 29 Dec 2007 0:47
Prispevkov: 289
Aktiv.: 1.46

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 15, 2019 9:29 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Saj imaš pri nas firme, ki ti navijejo transformator kakšen želiš.
Ena se imenuje Dolinšek, naprej pa tvoj prijatelj google.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
Stran 2 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group