www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Motnje pri komunikaciji

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3352
Aktiv.: 17.02

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 24, 2019 1:34 pm    Naslov sporočila:  Motnje pri komunikaciji Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

Jeseni sem imel težave s komunikacijo 1 wire in DS senzorji, kar sem v osnovi že (dokaj dobro) rešil s softversko rešitvijo. Po predlogih bom sedaj, ko kotlovnica miruje, zamenjal še kable (STP kabel)

Imam pa že od takrat (no, malo kasneje) tudi ene druge težave pri kotlovnici.
Dodal sem njegovo povezavo da interneta. Raspberryja imam na internetu in na njem Node-red stran, ki prikazuje stanje kotlovnice. Te podatke pošilja krmilnik Malini.
Ta raspberry je cca 4m stran od krmilnika - toliko je dolg STP kabel, in imata medsebojno RS232 komunikacijo. Če ne uporabljam razsvetljave, stvar deluje. Smile

Tukaj pa šele pride do izraza motnja pri vžigu/ ugasnitvi klasične fluo cevi, se pravi z dušilko in starterjem. Velikokrat se mi vse sesede.
Ali bi taki feritni "obročki" (ali kako se imenujejo) na komunikacijskem kablu pri tem pomagali? Ali pa kakšni podobni?

Izkušnje...



s-l225.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  8.57 KB
 Pogledana:  2207 krat

s-l225.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Peter123
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2009 15:34
Prispevkov: 1364
Aktiv.: 7.37
Kraj: Lj.

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 24, 2019 2:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Verjetno boš moral začeti z izrisom kako imaš povezane mase in ozemljitve med napravami. Pomebne so tudi povezave do senzorjev in ali so senzorji kako ozemljeni.
Potem so pomembni tudi stiki med GND od vezja in ozemljitvijo.

Veritni obroči lahko rešijo zadevo, če je stvar blizu meje delovanja.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
surla
Član
Član



Pridružen-a: Ned 14 Dec 2003 15:22
Prispevkov: 716
Aktiv.: 3.22
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 24, 2019 7:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ali imaš v sistemu LCD alfanumerični zaslon?
Ta zna zaradi motenj , ki si jih opisal zmrzniti in če imaš v programu kontrolo Bizi signala ti potem vse stojidokler ne resetiraš.
rešitev je neuporaba bizi signala v programu in občasna inicializacija displaya.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
California
Član
Član



Pridružen-a: Pet 26 Avg 2005 19:48
Prispevkov: 219
Aktiv.: 0.99
Kraj: Hrastnik

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 25, 2019 6:08 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če so motnje le pri vklopu-izklopu luči, zamenjaj fluorescentko z klasično žarnico ali z LED ...
_________________
California
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3352
Aktiv.: 17.02

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 25, 2019 1:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@Peter123: ozemljitve bom poizkusil čimbolje porihtat, ko bom zamenjal tudi kable do senzorjev. Te motnje pri meritvah niti niso tako moteče, sem jih s programom "popravil".

Hujše so motnje, ki se pojavijo v kablu med krmilnikom in 4m oddaljenim Raspberryjem. Te mi znajo "obesit" krmilnik, malino,... In mislim da vplivajo tudi na ostale meritve ki jih krmilnik izvaja in potem mi tudi lahko "čudno" dela regulacija, vklaplajo in izklaplajo se črpalke, ventili,.. kar pač krmilnik nadzira.

@surla: da seveda, LCD je v sistemu in ta je potem lahko prvi pokazatelj, da se je krmilnik po watchdogu resetiral (recimo zamrznil je med komunikacijo z malino ali celo kadarkoli.... Točno niti ne vem kdaj, kaj je krmilnik takrat počel..). Velikokrat je torej potem tudi na LCD prikaz "zmešan". Ne uporablja pa moja LCD knjižnica Bizi linije (95% mislim da ne).

V glavnem, ko je kabel med malino in krmilnikom priključen, se krmilniku in malini lahko zmeša. Ugotovljeno je, da je to običajno pri vklopu klasične FC luči, mislim pa da tudi ob skrinji... Če je kabel odklopljen, se krmilniku ne zmeša.

@California: iz zgoraj naštetega klasična FC ne gre ven (ni edini povzročitelj). Tudi dela že recimo 25 let, nova luč... bom komaj sproti menjal Smile

Zanima me še vedno, če bi obročki na kablih imeli učinek... Kdo od vas jih je recimo v ta namen uporabil?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 25, 2019 2:13 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Torej ti zadevo sesuje tok, ki teče preko mase v komunikacijskem kablu. Ob predpostavki, da se zadeve ne sesujejo zgolj če pride do motnje v komunikaciji.

Če med vrsticami sprašuješ ali se ti izplača nabaviti obročke, poizkusi s kakšnim drugim feritom, npr. iz starega napajalnika. Feritni obročki so namenjeni dušenju, zato imajo velike izgube. Če imaš zgolj močnostni ferit, lahko izgubnega simuliraš z dodatnim ovojem in uporom.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
California
Član
Član



Pridružen-a: Pet 26 Avg 2005 19:48
Prispevkov: 219
Aktiv.: 0.99
Kraj: Hrastnik

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 25, 2019 6:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kako si pa vezal DS senzorje? Jaz jih imam 6 komadov vezanih v serijo, med skrajnima senzorjema je pa približno 30m razdalje. Imajo parazitno napajanje, na krmilniku če se prav spomnim je iz data linije vezan upor 1kOhm na +5V. Zadeva deluje že kakšnih petnajst let.
_________________
California
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
brezimenko
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Jun 2017 12:09
Prispevkov: 471
Aktiv.: 5.68

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 25, 2019 6:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Samo razmišljam, ker detajlov ne poznam. Pa je Malna dobro zaščitena pred svetlobo, namrč nekaj modelov je bilo obžutljivih na bliskanje, fluo pa tudi pri vklopu lahko pakrat bliskne. Z naslednjimi serijami so to menda popravili, krivec je pa bil nek čip občutljiv na tako dogajanje.
_________________
Izgubil sem račun pod imenom kobranka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3352
Aktiv.: 17.02

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 04, 2019 7:50 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdrav,

Prišel sem do epiloga. Jeseni, ko sem se s tem začel igrati, mi je uspelo uničiti dva Zero-ta in nekaj SD kartic oz vsaj inštalacij na njih. Skoraj gotovo so bile vzrok za to motnje po komunikacijskem kablu.

Kot sem tokrat spraševal, feritni obročki niso nič pomagali, prav tako ne ozemljitev minus pola in oklopljen komunikacijski kabel.
Velikokrat je pri prižigu FC cevi zmedlo DS senzorje- ne nujno vse- tako, da so se resetirali in namerili 85 stopinj. Kot bi za kratek čas izgubili napajanje. Najverjetneje je ta motnja vplivala tudi na Malino in se po TX RX linijah ali kjerkoliže prenesla tudi vanjo in delala sra**e.

Vzrok je bil na koncu čisto logičen.
Ker je bil napajalnik v krmilniku malo prešibak, sem za Zero-ta uporabil še enega pri njem.
Ko sta krmilnik in Zero delala ločeno, je bilo vse OK. Ko pa sem že samo na eni strani vključil komunikacijski kabel, so se tam pojavile motnje.

Sedaj pa sem ugotovil, da je bil problem nekje pri 220V za Zeto-ta. To napajanje sem vzel iz dovoda za FC luč, kabel pa je bil v dolžini cca 30-40cm položen poleg oklopljenega komunikacijskega kabla. Ko sem samo izključil 220V, so motnje povsem izginile. Dancing

Tako da imam že naročen močnejši napajalnik.

Samo še Zero-ta moram nazaj usposobit. To pot so motnje pokvarile Chromium brovserja ali pa node-red inštalacijo.. Sad
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3352
Aktiv.: 17.02

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 06, 2019 11:27 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Prekletstvo se nadaljuje... Brick wall

Potem, ko je cel sistem (skoraj) pol dneva deloval tako kot je treba, se je pojavil nek proces, ki je okupiral Pi Zero in ta je bila potem vedno 100% aktivna.
Node-red stran je sicer bila v delovanju (sicer zeloo počasi), ampak po nekaj urah švicanja pa je nekaj spustilo dušo. Spet se je inštalacija na SD kartici pokvarila. In sedaj pred zagonom v GUI zahteva geslo. Če ga odtipkaš, se ne zgodi nič oz. čez nekaj sekund ponovno zahteva geslo... Brick wall

Ker pa vrag kaka na velik kup, pa mi je odpovedala tudi druga, hitrejša Malina (PI B+) - noče se zbootat in pred vstopom v GUI ostane ekran črn... in tako je šla v veter Whistle tudi druga kopija celotne funkcionalne node-red strani. Vajo ponovi od začetka... Ta dogodek sicer ni povezan z odpovedjo Pi Zero... Ali pač, če ga Node - Red svira Think

Prehitro vse odpove, tako da niti ne morem ugotoviti, kaj je tisto, kar mi Pi-je prisili v odpoved. Ali je to Node-Red ali pa kaj drugega, to pot sta imeli aktiven Node-red za skupno točko....

Počasi bom postal vraževeren. Nekdo noče, da to avtomatiziram... Speak to the hand
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group