www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Kako je možno da pregori varovalka
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
osterklin
Član
Član



Pridružen-a: Sob 03 Jan 2009 20:00
Prispevkov: 166
Aktiv.: 0.90
Kraj: Gorenjska

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 07, 2019 7:24 pm    Naslov sporočila:  Kako je možno da pregori varovalka Odgovori s citatom

Pri meni je nastal kratek stik in je v omarici pregorela 20A varovalka
OK ampak v stari omarici (pancarke 3 x 25A) kamor gre vod ni pregorela - je pa zunaj v zunanji omarici kamor gre vod naprej, ki jo je Eletro pred meseci namestil pri nas in še na sosednjih hišah PREGORELA 25A varovalka
Ni mi jasno kako je možno, da vmesna varovalka zdrži v zunanji omarici pa iste moči pa pregori. Je možno, da bi bila škart. Seveda sem moral zaradi tega klicati elektro, da je varovalko 25A zunaj v omarici zamenjal.
Ali je možno da mi zato elektro pošlje račun
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
psevdonim
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Sep 2006 21:42
Prispevkov: 3365
Aktiv.: 15.80
Kraj: slo

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 07, 2019 7:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mogoče je 20A počasna, 25A pa hitra
_________________
___
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pajo
Član
Član



Pridružen-a: Čet 29 Jan 2004 8:50
Prispevkov: 687
Aktiv.: 3.10

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 07, 2019 8:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V tej zgodbi mi nekaj ne štima. Zakaj so pregorele varovalke sosedom? Ni logično.
Razen, če so električarji opravili šivanje za varovalkami in ne pred. Tebi pa "prodali zgodbo".
Ampak to je samo možnost. Drugače pa je problem selektivnost varovalk med omaricami.

_________________
Martin Krpan je že dobro vedel zakaj je posekal lipo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
malci
Član
Član



Pridružen-a: Sob 15 Sep 2007 21:05
Prispevkov: 792
Aktiv.: 3.94
Kraj: Polhov Gradec

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 07, 2019 10:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če je elektro menjal glavno varovalko zaradi tega, ker samo ti nisi imel elektrike, bo zagotovo prišel račun. Verjetno si tudi podpisal delovni nalog.
Če več hiš ni imel ene faze, potem je to strošek distributerja ( malo verjetno, ker omenjaš 25A).

Je pa to možno, ker je lahko bila glavna varovalka hitra, v hiši pa počasna, verjetneje pa je vzrok v tem, da je v hiši več varovalk, glavna pa je samo ena, tokovi pa se seštevajo. In če je pred stikom skozi glavno varovalko teklo že 20A, je ob stiku bila bistveno bolj preobremenjena, kot notranja, posledično je tudi hitreje pregorela.

lp
Uroš

_________________
Elektronika za hobi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3151
Aktiv.: 14.22
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Sob Jun 08, 2019 10:15 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Še moja zanimiva izkušnja na temo selektivnosti varovalk:
V DIN rail napajalniku je prišlo do napake. Njegova 2A varovalka na PCB je zdržala. Zdžrala je tudi B6 avtomatska varovalka v omarici. Izklopila je B10 varovalka v omarici, ki to omarico napaja.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
osterklin
Član
Član



Pridružen-a: Sob 03 Jan 2009 20:00
Prispevkov: 166
Aktiv.: 0.90
Kraj: Gorenjska

PrispevekObjavljeno: Sob Jun 08, 2019 11:53 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

pajo je napisal/a:
V tej zgodbi mi nekaj ne štima. Zakaj so pregorele varovalke sosedom? Ni logično.
Razen, če so električarji opravili šivanje za varovalkami in ne pred. Tebi pa "prodali zgodbo".
Ampak to je samo možnost. Drugače pa je problem selektivnost varovalk med omaricami.


Nisi dobro prebral
20A varovalka v moji omarici v hiši 25A do nedavnega glavna (3x25) na to so mi vezali iz nove omarice zunaj na hiši, ko so dali kabel v zemljo kjer so 3 x 25A
Pregorela je prva 20 druga 25 ki je bila do nedavnega glavna je zdržala (obe še stare varovalke) zunaj v omarici 25A ki je sedaj glavna je pa tudi pregorela.
Ali so te nove tako "zanič" da pregorijo prej kot so stare čeprav so iste moči
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
integrerc
Član
Član



Pridružen-a: Sob 23 Sep 2006 14:50
Prispevkov: 423
Aktiv.: 1.99
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Sob Jun 08, 2019 1:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Malo za šalo, malo zares. Morda pa med varovalko, ki je pregorela in to ki ni, še kdo "pije" štrom?
_________________
Lep pozdrav!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3151
Aktiv.: 14.22
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 09, 2019 7:07 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Morebitna relativno majhna poraba med varovalkama je zanemarljiva proti kratkostičnemu toku.

Pri zaporedni vezavi bo pregorela tista varovalka, ki ima manjši I2t. Torej, katera je to oz. kakšna sta tipa varovalk?

osterklin, sporočili si napisal tako čudno, da ju je zelo težko (pravilno) razumeti, kar se je tudi pokazalo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
osterklin
Član
Član



Pridružen-a: Sob 03 Jan 2009 20:00
Prispevkov: 166
Aktiv.: 0.90
Kraj: Gorenjska

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 09, 2019 2:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

bostjang je napisal/a:
Morebitna relativno majhna poraba med varovalkama je zanemarljiva proti kratkostičnemu toku.

Pri zaporedni vezavi bo pregorela tista varovalka, ki ima manjši I2t. Torej, katera je to oz. kakšna sta tipa varovalk?

osterklin, sporočili si napisal tako čudno, da ju je zelo težko (pravilno) razumeti, kar se je tudi pokazalo.


Ne vem kaj je čudno
V moji omarici v hiši kjer so varovalke (še stare klasične) je pregorela 20A
od tu gre vod v omarico kjer so 3 x 25A ( do pred meseci glavne kjer je bil dovod v hišo
Pred meseci so dali kable v zemljo in na zunanji steni namontirali omarico kamor so prestavili tudi ŠTEVEC in tu so nameščena tudi 3x25A (nove) varovalke povezali pa so mi na stare 25A kjer je bil prej glavni dovod v hišo
Ena od teh v zunanji novi omarici je pregorela sedaj vmesna 25A (stara) je zdržala 20A v moji omarici v hiši pa je tudi pregorela (kar je razumljivo ker je bil kratek stik)
Ni mi pa razumljivo zakaj je ta stara (sedaj vmesna ) obstala

malo sem na hitro nakracal v priponki


Nazadnje urejal/a osterklin Pet Jun 14, 2019 10:18 am; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Merlin
Član
Član



Pridružen-a: Sob 29 Dec 2007 0:47
Prispevkov: 289
Aktiv.: 1.46

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 09, 2019 2:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Teh varovalk potemtakem sploh ne rabiš?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pajo
Član
Član



Pridružen-a: Čet 29 Jan 2004 8:50
Prispevkov: 687
Aktiv.: 3.10

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 09, 2019 2:57 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Osterklin, prebiram tvoje prispevke in mi je vedno manj jasno. Ker ni vejic, pik,...
_________________
Martin Krpan je že dobro vedel zakaj je posekal lipo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
DusanK
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Nov 2012 23:46
Prispevkov: 1735
Aktiv.: 12.58
Kraj: Medvode - med vodami

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 09, 2019 3:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Po vsej verjetnosti so varovalke, ki so "pod streho-star priključek 3x25A" prebrikane. No, ne ravno varovalke, samo inštalater je enostavno povezal priključke pred in za varovalko na eno mesto, tako je varovalka v luftu. Notri jih je pustil samo zato, da kaj ne zaide v prazno mesto in posledično ne naredi kakega stika.
_________________
Največji čar - električar
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
osterklin
Član
Član



Pridružen-a: Sob 03 Jan 2009 20:00
Prispevkov: 166
Aktiv.: 0.90
Kraj: Gorenjska

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 09, 2019 4:37 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

DusanK je napisal/a:
Po vsej verjetnosti so varovalke, ki so "pod streho-star priključek 3x25A" prebrikane. No, ne ravno varovalke, samo inštalater je enostavno povezal priključke pred in za varovalko na eno mesto, tako je varovalka v luftu. Notri jih je pustil samo zato, da kaj ne zaide v prazno mesto in posledično ne naredi kakega stika.


Ne niso prebrikane, bil sem zraven ko je priključil in sva se zmenila da ostanejo in če bo karkoli bo možno ta pregorela prej kot zunaj - so vse original ampak starejše
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
malci
Član
Član



Pridružen-a: Sob 15 Sep 2007 21:05
Prispevkov: 792
Aktiv.: 3.94
Kraj: Polhov Gradec

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 09, 2019 7:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

In te stare, "nepotrebne", so tipa DII (patronček), zunaj nove pa so tipa NH ( npr NV250/25A)?

Potemtakem je res odvisno samo od karakteristike I2t. Čeprav bi tako po občutku rekel, da ima DII manjšo maso kot NH zunaj, potemtakem imajo tudi manjšo možnost akumulacijo toplote in bi moral hitreje pregoreti kot tip NH, čeprav, če to velja tudi pri kratkih stikih pa nisem prepričan.

lp
Uroš

_________________
Elektronika za hobi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
eldi2011
Član
Član



Pridružen-a: Pon 29 Sep 2014 15:55
Prispevkov: 256
Aktiv.: 2.22

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 10, 2019 6:05 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Že 20A za 25A nima ustrezne selektivnosti ( faktor 1,6 ).
Imeti zaporedno vezane enake vrednosti varovalk je pa povsem nepotrebno in nepraktično. Zelo verjetno, da je bila stara glavna varovalka že "popravljena" z bakreno žico, pa ni pregorela.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 38 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group