www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Blok - vibracija v stanovanju
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Merilna tehnika in senzorji
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
neslišna vibracija
Član
Član



Pridružen-a: Pon 24 Jun 2019 12:43
Prispevkov: 11
Aktiv.: 0.19

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 26, 2019 4:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala vsem za odgovore, sem hotela že ponoči odgovoriti na vse, pa nisem mogla zaradi glavobola.

V nastavitvah seizmometra sem našla: X rdeča, Y zelena, Z cyan, interval (ms) 2.

Jaz čutim vibracijo v prsnem košu, že pri 10Hz (sem tudi poslušala tudi tisti video, ko je samo 10Hz).
Občutek, kako močno jo občutim, pa se stopnjuje z višanjem hercev. Višji Hz je, še bolj močno občutim vibracijo. To se stopnjuje do 50 Hz, potem pa neham poslušati, ker mi je preveč (poslušala sem na najvišji jakosti slušalk).
Ko sem poslušala parkrat zaporedoma, mi je to "brnenje" iz slušalk ostalo v glavi še kar nekaj časa za tem, nekako ti ostane v glavi, kot tudi občutek vibracije, ki mi jo povzroči v telesu.

Drugače imam jaz tinitus v desnem ušesu, mi piska/šumi, v levem pa slišim svoj srčni utrip.
Mogoče zaradi tega v glavi nimam občutka vibracije, v telesu pa.

Glede vibracije, ko ležim:
- ko je blaga vibracija, jo čutim od pet, po celih nogah, nekje do pasu/reber, kakor kdaj; že pri tej težko zaspim (odvisno če se izmenjuje s katero, ki je močnejša, če pa se izmenjuje, se ponoči prebujam.)
- ko je srednja, je enako kot zgoraj, samo čuti se močneje vibriranje znotraj telesa; že pri tej mi redko uspe zaspati, če pa mi uspe me izmenjave vedno prebudijo.
- ko je močna, gre še višje, čutim tresenje organov in pritisk znotraj v trupu, okoli srca, pospešen srčni utrip. Ta je najhujša, ni niti najmanjše možnosti, da zaspim. Sedim lahko na stolu in čutim vibracijo povsod vključno z rokami, ki so na mizi. Tako močno sem čutila vibracijo 3 dni skupaj, okoli novega leta, bila sem pod takšnim stresom, da ni za opisat, na vsak načini sem hotela iz stanovanja.

Pri blagi mi še nekako uspe zaspati, če pa se vmes pojavi srednja ali močna, se pa prebudim, potem pa odvisno od dneva, lahko traja celo noč, ko se izmenjujejo, vmes pa lahko tudi preneha.

Naprimer:
- Lahko je 24 ur (lahko manj) samo blaga vibracija npr. 3min brrrrrrrrrrrrrrr (občutim, ne slišim), vmes za 1-2 sekunde čisto preneha, in se tako ponavlja. Vmes se lahko (ali pa tudi ne) vibracija podaljša na npr. 7 min brrrrrrrrrrr, pa vmes za par sekund preneha. Vmes lahko tudi popolnoma preneha.
- lahko je blaga, ki se izmenjuje z srednjo (to se veliko bolj občuti), lahko se vmes za par sekund/minuto popolnoma ustavi.
Vmes se lahko tudi pojavi močna, ki se ustavlja in/izmenjuje s srednjo ali blago.
- Lahko se močna pojavi po npr. 20/22 uri in se izmenjuje s srednjo, vmes tudi preneha in to lahko traja celo noč. Lahko zjutraj močna čisto preneha in je potem blaga/srednja, potem se lahko popoldan pojavi močna, ali pa tudi ne. Kakšen dan je lahko samo blaga in/srednja, drugič je spet drugače.

Nažalost ne morem napovedati katera bo (blaga/srednja/močna) ali kako se bodo izmenjevale (če se bodo) ali za koliko časa bo vmes prenehalo.

Vem da zveni noro, meni je to čista znanstvena fantastika, če bi mi kdo to opisoval, mu ne bi verjela.

Ko stojim ali hodim po stanovanju nimam občutka vibracije.

Včeraj sem izklopila FID stikalo za okoli 10 minut, pa je bila vseeno vibracija.
Me zanima kaj bi bilo, če v celem bloku ne bi bilo elektrike.

Dvigala v bloku ni, v kopalnici je bojler.
Na strehi ni videti nič razen dimnika. Bom še pogledala, če kaj je v pritličju pod balkonom.

Oba soseda nad mano imata klimo, ampak jaz ne slišim nobenega zvoka od klime, mogoče zaradi mojega tinitusa, ne vem.

Vse noge od postelje sem podložila s tršim modrim stiroporjem in ni popolnoma nobene razlike. Verjetno tudi ni protivibracijski. Lahko svetujete kaj naj bi kupila, da bi bila zadostna protivibracija zaščita?
Ali bi morala podložiti samo noge ali pod celotno posteljo?

Bom še naredila test s kozarcem. Lahko bi tudi izklopila hladilnik za celo noč. Ali pa ga začasno prestaviti na drugo steno.


Nazadnje urejal/a neslišna vibracija Čet Jun 27, 2019 11:40 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sebaveh
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jan 2008 13:51
Prispevkov: 1615
Aktiv.: 8.19
Kraj: Slovenska Bistrica

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 26, 2019 5:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj pa vodna postelja? Ima večjo površino za dušenje vibracij... Idea
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
neslišna vibracija
Član
Član



Pridružen-a: Pon 24 Jun 2019 12:43
Prispevkov: 11
Aktiv.: 0.19

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 26, 2019 5:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ne bi kupovala druge, tudi ne vem če bi delovalo. Moram ugotoviti vzrok, od kod sploh prihaja in kaj naj dam pod posteljo. Ravno sedim za mizo in čutim povsod vibracijo, potem spet neha,...
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lucca brassi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Feb 2004 12:46
Prispevkov: 4045
Aktiv.: 18.21
Kraj: KOČEVJE

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 26, 2019 8:43 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

stiropor ne bo blažil vibracij , je bolj podoben resonatorskemu dnu na godalih , sploh če je okoli njega zrak , zato bo hrup še ojačal (zato se pod laminat ,da penasto folijo ali že bolje plutovinaste plošče )

posteljo položiš lahko s neko ''ravno prav trdo gumo'' ; ravno prav trda pomeni da ne prenaša vibracij , ne niha z njimi ampak jih jih duši (nekaj je odvisno tudi od teže nad njo )

na tvojem mestu bi raskiral ene poceni japonke s mehkejšo gumo debelo okoli 1cm. (neopren - guma)

https://www.amazon.com/Mechanical-Vibration-Damping-Pads/b?ie=UTF8&node=16413781

ampak upal bi si iti stavit , da boš vibracije še vedno čutila ker jih bodo pač oddajale še naprej tudi stene Silenced

_________________
Moments before detonation ,....... TT
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
psevdonim
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Sep 2006 21:42
Prispevkov: 3366
Aktiv.: 15.78
Kraj: slo

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 26, 2019 9:11 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

imaš možnost prespati v avtu, in potem poročaš o dogajanju ?
_________________
___
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pajo
Član
Član



Pridružen-a: Čet 29 Jan 2004 8:50
Prispevkov: 687
Aktiv.: 3.09

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 26, 2019 9:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

neslišna vibracija je napisal/a:
Ne bi kupovala druge, tudi ne vem če bi delovalo. Moram ugotoviti vzrok, od kod sploh prihaja in kaj naj dam pod posteljo. Ravno sedim za mizo in čutim povsod vibracijo, potem spet neha,...


Malo za hec, dosti pa je mogoče tudi za res. Mogoče se bo slišalo butasto ampak voda kar dobro prenaša zvok.
Jaz bi poskušal napolniti kopalno kad in se potopiti-predvsem "ušesa". Baje se da slišat sosede v bloku, kaj se pogovarjajo.
To zgodbo mi je pred leti prodajal kolega. Butasto za moje pojme. Če to drži, ne vem. Nisem preverjal, ker nisem imel možnosti.
Ampak, če je prisotna konstantna vibracija, bi se jo skoraj moralo slišati.
Na podlagi zvoka, bi se mogoče dalo prepoznati vrsto vira. Lokacijo bolj težko.
Mogoče bi pomagal snemalnik zvoka na telefonu. Se po 24 urah sname posnetek in recimo z audacity pogleda "dogodke".
Če je zadeva slišna "pod vodo", poskusi dati telefon steklenico za vlaganje in daj steklenico v vodo. Sicer ne verjamem, da bi bilo kaj koristnega od tega, ampak večina od nas se je igrala telefona z jogurtovimi lončki in vrvico in poznamo širjenje vibracij po vrvici, ki so se ojačale v lončku.


Dobro bi bilo določiti tudi časovne intervale, ko je vibracija prisotna (vedno ob isti uri, naključno, ker so višje temperature-vklopljena klima, ...)

_________________
Martin Krpan je že dobro vedel zakaj je posekal lipo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
neslišna vibracija
Član
Član



Pridružen-a: Pon 24 Jun 2019 12:43
Prispevkov: 11
Aktiv.: 0.19

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 26, 2019 11:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

lucca brassi: če bi dala japonke pod vsako nogo od postelje, bi se verjetno sprešale že od same teže lesene postelje, jogija sta pa tudi težka. No, pa midva skupaj tudi nisva ravno v lahki kategoriji.
Guma ali trda pena? Kaj pa podloga za jogo?
Ali bi bilo vsaj malo več možnosti za ublažitev vibracije, če bi kupila debelejšo protivibracijsko podlogo, ki se lahko reže?
In kje je rešitev, če vibracijo oddajajo stene?

igo: se pravi, da lahko ta zvok prihaja od sosedov, ki so lahko kjerkoli v bloku, ne glede na to v katerem nadstropju so?
Lahko pa prihaja tudi iz npr. sosednje hiše?
Na vrhu, na STRANI 2 sem pisala, da sem čutila vibracijo že pri 10 Hz in da se je moč vibracije stopnjevala z višanjem hercev, ki sem jo poslušala samo do 50 Hz.

psevdonim: bom probala čez vikend eno noč prespati drugje.

pajo: verjetno bi bil isti učinek, če bi glavo potopila v posodo polno vode?
Kar se tiče mobitela in snemanja pod vodo, pa ne morem reskirati, da ga zalije voda in mi crkne.

O intervalih vibracije sem pa pisala v prispevku, ki je na STRANI 2, čisto na vrhu.



wp_ss_20190626_0009.png
 Opis:
Najin izdelek. Stiropor sem dala v vrečke, ker nisem vedela če bo zdržal težo ali pa se bo takoj razletel.
 Velikost datoteke:  2.15 MB
 Pogledana:  7 krat

wp_ss_20190626_0009.png


Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
stane
Član
Član



Pridružen-a: Tor 17 Apr 2007 21:19
Prispevkov: 1271
Aktiv.: 6.16
Kraj: Rače

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 26, 2019 11:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V takšne lesene noge postelje se da enostavno vgradit gumijaste blažilce. Very Happy
Ta link je samo primer, lahko izbereš druge dimenzije.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
psevdonim
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Sep 2006 21:42
Prispevkov: 3366
Aktiv.: 15.78
Kraj: slo

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 27, 2019 7:39 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

psevdonim je napisal/a:
mogoče dobiš še tukaj kakšno idejo.
zgleda da so delali neke močne predelave in link ni deloval. Tukaj je novi naslov.
_________________
___
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
psevdonim
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Sep 2006 21:42
Prispevkov: 3366
Aktiv.: 15.78
Kraj: slo

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 27, 2019 9:27 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

če je možno na telefon priklopiti tudi zunanji mikrofon za merjenje nekih zvokov, pa bi za opisane vibracije poskusil namesto mikrofona uporabiti nizkotonski zvočnik
_________________
___
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vpeter
Član
Član



Pridružen-a: Pon 11 Jun 2012 16:05
Prispevkov: 337
Aktiv.: 2.35
Kraj: Maribor okolica

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 27, 2019 10:24 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Morda bi bilo potrebno izvesti malce bolj profesionalne meritve. Recimo ti to počnejo: https://www.epi-spektrum.si/sl/varstvo-okolja/varstvo-okolja-pred-hrupom/splosno-o-ocenjevanju-hrupa-z-meritvami-2/
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
igo
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Okt 2006 19:11
Prispevkov: 3638
Aktiv.: 17.11

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 27, 2019 11:10 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Iz sosednje hiše ni, ker v takem primeru tam ne bi mogel nihče živeti.

Tiste minute in vmesne prekinitve za par sekund precej dobro opisujejo našo domačo sušilno ropotuljo. Imajo kje v bloku male otroke, da pogosto perejo in sušijo perilo? Po možnosti ob poceni tarifi, torej ponoči.
Čeprav statistično gledano pri 20 stanovanjih vedno nekdo nekaj počne.
V gospodinjstvu sem pozabil še na pomivalni stroj.

Ko se pojavijo vibracije, skoči iz postelje in se ... neopazno (morda z vrečko smeti v roki, če koga srečaš) ... sprehodi od vrat do vrat po celem bloku, če se kje sliši delovanje kake naprave. Vibracije se po poteh različne dolžine širijo od vira in se lahko potem pri nekih frekvencah seštejejo skupaj na čisto drugem delu stavbe (pojavu se reče interferenca). Zvok (hrup) te naprave pa je v osnovi najmočnejši pri izvoru in ga pač poišči s poslušanjem.

Če bi našla samo ena vrata, bi bilo super. Potem bi šla nazaj v posteljo, tvoj partner pa bi šel prosit tiste sosede, če lahko za minuto ugasnejo zadevo. Idealno bi bilo, da takrat ne bi več zaznavala vibracij.
Potem se najprej temeljito podloži in utiša ropotuljo ... v upanju, da ni vgradni hladilnik ali pomivalni stroj, ki trese celoten kuhinjski pult ... saj je to fizikalno najučinkovitejši ukrep.
6 zelenih ali rdečih valjev načeloma ne ublaži vibracij neposredno, običajno pa pripomore k ugodni rešitvi.

Če stanovanje ni novo, bi bilo zanimivo izvedeti tudi za razlog, zakaj so se tisti pred vama izselili.

_________________
Teoretično je praksa posledica teorije, praktično je pa ravno obratno. (igo 2001)
LP, Igor
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
neslišna vibracija
Član
Član



Pridružen-a: Pon 24 Jun 2019 12:43
Prispevkov: 11
Aktiv.: 0.19

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 28, 2019 9:11 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Po bloku sem že hodila, pa nisem nič odkrila.
Že dva dni ne spim zaradi vibriranja. Vibracija je, kot bi bil pod mano vklopljen kompresor. Ali pa kot da bi stroj z enako močjo centrifugiral dva dni in noči skupaj, 5-15 minut (nisem merila) enakomerna cenrifuga na polno, vmes pa za 1-2 sekundi pavze, že 2 dni skupaj brez prestanka!

Resno dvomim, da je to zaradi pralnih strojev, ker imajo cikle pranja, pa tudi traja nekaj časa preden centrifuga doseže določeno število obratov, pa tudi vibracija ima že 2 dni isto moč Sad

V linku opisuje moteč zvok brnenja, ne pa vibracij. Moram še do konca prebrati.

Bom vprašala, če merijo tudi vibracije ali samo hrup.
Nizkotonski zvočnik se da priklopit na vsak mobitel?

Je vseeno možno, da to povzroča kakšna naprava, ki oddaja niskofrekvenčni hrup?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vpeter
Član
Član



Pridružen-a: Pon 11 Jun 2012 16:05
Prispevkov: 337
Aktiv.: 2.35
Kraj: Maribor okolica

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 28, 2019 10:54 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ta firma je izvedla meritve (verjetno vibracij) znanki. Žal so jih samo potrdili ni pa ideje od kje prihajajo. Šlo je pa za samostojno hišo v naselju. Možno je ne tako bližnje kopališče, kakšen obrtnik, ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
psevdonim
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Sep 2006 21:42
Prispevkov: 3366
Aktiv.: 15.78
Kraj: slo

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 28, 2019 10:55 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

neslišna vibracija je napisal/a:

Nizkotonski zvočnik se da priklopit na vsak mobitel?
v praksi tega nisem preizkušal, teoretično pa bi naredil tako kot na priloženi skici: na mobi, ki ga ni škoda, bi naložil "InfraSound Detector" ali nekaj podobnega, ter namesto zunanjega mikrofona priklopil ali slušalke z odlično reprodukcijo nizkih tonov, ali nizkotonski zvočnik (vsak zvočnik deluje v obe smeri: kot zvočnik ali kot mikrofon).
[/u][/i]



Scan_20190628_104630.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  213.49 KB
 Pogledana:  0 krat

Scan_20190628_104630.jpg



_________________
___
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Merilna tehnika in senzorji Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4  Naslednja
Stran 2 od 4

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 49 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group