www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

PC - ugotavljanje pokvarjene komponente

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> MS Windows razprave
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
pero386
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Sre 08 Jan 2020 18:31
Prispevkov: 1
Aktiv.: 0.02

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 08, 2020 7:22 pm    Naslov sporočila:  PC - ugotavljanje pokvarjene komponente Odgovori s citatom

Pozdravljeni vsi!
To je moj prvi prispevek na vašem forumu.

Računalnik (PC) je delal brezhibtno ko sem ga ugasnil preko windows (7) tipke in shut down.

Naslednji dan sem prižgal računalnik in se je računalnik prižgal (ventilator na procesorju se je zagnal in vse ledice tudi) a ekran ne dobi signala.
To simptoni.
Ekran dela, recimo ko ga priklopim na prenosnik preko HDMI kabla
(tudi sam računalnik je bil priklopljen na HDMI kabel).

Probal sem tudi z VGA kablom iz računalnika na ekran pa isti rezultat. Ekran je bil
priklopljen na grafično kartico z obema kabloma.
Probal sem grafično zaobit, tako da sem ga priklopil na integrirano grafično na matični a enak rezultat.
Sprva sem predvideval da mi je grafična kartica odpovedala pa sem probal tudi z drugo kartico z
istim rezultatom.

Kako preverim katera komponenta mi je odpovedala?
Vnaprej hvala za vaše odgovore in pomoč.
LP pero386
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
DusanK
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Nov 2012 23:46
Prispevkov: 1747
Aktiv.: 12.57
Kraj: Medvode - med vodami

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 08, 2020 8:11 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ventilator se zažene in katere vse ledice gorijo ? Power/zelena in katera še?

Integrirana grafika bo dala od sebe signal samo, če nimaš v slotu dodatne vga grafike. Navadno je tako.
Torej fizično odstrani iz slota grafično kartico in preizkusi, če dobiš sliko iz integrirane grafike.
Če slike ni ali da PC kak zvočni signal (kombinacija kratkih/dolgih piskov)?
Če se pojavijo piski povej kako jih slišiš, npr. 3 x kratek in en dolg pisk.

Poglej v dokumentacijo za tvojo osnovno ploščo in po navodilih naredi ClearCmosa.
Navadno poteka takole:
Izpuli 230V~ napajalni kabel iz PCja in stisni tipko za vklop, da se razelektrijo vsi kondenzatorji.
Na osnovni plati najdi kratkostičnik (jumper) z imenom ClrCms (ClearCmos ali podobno) in ga prestavi iz položaja 1-2 na 2-3 položaj, počajak minuto, dve... prestavi jumper nazaj v prvotno lego, vstavi napajalnik kabel in vklopi.
(Dodatno lahko v pavzi med prestavljanjem jumperja ClearCmos v tisti minuti/dveh iztakneš baterijo, kratkostičiš za nekaj sek. + in - kontakt ležišča beterije in baterijo ponovno pravilno vstaviš)

Če po pravilnem Clear Cmosu še ni slike in istočasno ni tudi nobenih zvočnih signalov/piskov potem ti bios načeloma sploh ne štarta in ne more preko piskov sporočiti beer error kodo, da bi, četudi ni slike, vsaj vedel v karterem stanju se je PC zaciklal.

Navadno tudi brez spomina ali grafike, če le sistem/bios štarta, to sporoči s piski.
Če piskov ni je nekaj crknilo na sami plati, lahko tudi CPU ali pa te heca že napajalnik.

Komot za test izklopiš tudi napajanje za disk, CD/DVD in izklopiš podatkovne kable za te naprave. Ravno tako izštekaj vse kar imaš v USB vtičnicah, razen tipkovnice in miške ako jih nimaš v PS/2 konektorjih.

Torej imej na osnovno ploščo priklopljeno samo eno palčko spomina (ako imaš dve ali več njih) v pravi reži in cpu z ventilatorjem, grafiko imaš integrirano. Vse ostale naprave/komponente izklopi (disk, dvd, dodatno grafiko...).

Če zdaj dobiš sliko potem postopoma dodajaj stvari in boš videl kje zadeva počepne.
Če slike kljub tem minimalnih komponentam ni, potem boš moral menjati določene komponente. Jaz bi začel z napajalnikom.
Lahko pa poveš še kaj več, npr. točen model osn.plošče, cpu, moč napajalnika itd.
Toliko na hitro.

_________________
Največji čar - električar
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Spajky
Član
Član



Pridružen-a: Ned 27 Jun 2010 0:05
Prispevkov: 1095
Aktiv.: 6.51
Kraj: Obala

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 09, 2020 12:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Komot je lahko z vsem hardware Ok, pa je problem v BiOS ali UEFI. Jest bi svetoval zagon "liveCD/DVD" verzije OS (npr.Bart_PE - WinXP, kako Live verzijo LINUX etc.). Če se postavi, je problem tam, oz če disk ni viden, je lahko kaj narobe z njim - napajanje ali stumban boot sektoor ipd.

Seveda prej DL-aj in zapeci na drugem kompu tak prenosni medij. Pa palčko nasloni na HD in uho, da čuješ, če ta sploh zalaufa, če nimaš SSD ... NE nič pisat iz Live medija na delujoč disk, če ta vidi stvari na njem !!!!

... Vse Naj v Novem Letu 2020 vsem skupaj ! ... Angel
---------------------------------------------------------------
" ... The Truth Is Out There ..." Rolling Eyes
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
DusanK
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Nov 2012 23:46
Prispevkov: 1747
Aktiv.: 12.57
Kraj: Medvode - med vodami

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 09, 2020 3:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mogoče si spregledal, @pero386 nima niti slike na ekranu... zato mu livecd v tej fazi še ne pomaga dosti.
_________________
Največji čar - električar
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Spajky
Član
Član



Pridružen-a: Ned 27 Jun 2010 0:05
Prispevkov: 1095
Aktiv.: 6.51
Kraj: Obala

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 09, 2020 7:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če je boot BIOS-a corrupt, ne detektira ničesar in tudi piskov ni in niti ne more UEFI del naložit ! Ekran kaže npr. No Signal ali nič sploh. Ker to ni zgleda ravno nova mašina, bi jest po odklopljeni elektriki in čez čas bios čip (če ni zalotan gor), vzel ven iz ležišča in dal nazaj notri. Lahko je samo slab stik v ležišču, pol pa šel naprej s testi.

Pravtako bi malo pomrdal vse konektorje na matični. Naj pove, točno katera plata marka/model je. Bomo lažje pomagali dalje ... Bo treba kišto odpret! ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
DusanK
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Nov 2012 23:46
Prispevkov: 1747
Aktiv.: 12.57
Kraj: Medvode - med vodami

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 09, 2020 8:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Odgovori naj na vsa moja vprašanja in naredi pravilen ClearCmosa. Za te stvari ne rabiš doktorata. Preveč je neznank, da bi v enem šusu ugotovil kaj je dejansko narobe.
Step by step pa bo.

_________________
Največji čar - električar
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lucca brassi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Feb 2004 12:46
Prispevkov: 4049
Aktiv.: 18.18
Kraj: KOČEVJE

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 10, 2020 9:23 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če nimaš komponent je to najbolje naredit na servisu ; pač ker imajo zamenjave in lahko zamenjuješ kos po kosu , pa naredite ustrezno kompenzacijo

Če je kakšna napajalna veja slaba se ti lahko ventilator vseeno vrti ampak ti plošča ne bo startala in s tem tudi vse drugo ostalo ne , tako da se praktično ob črnem ekranu vedno prične testirat z drugim potrjeno OK napajalnikom

PS: pa imej beeper za kode priklopljen ( nekatere novejše plošče tega sploh nimajo več

_________________
Moments before detonation ,....... TT
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pajo
Član
Član



Pridružen-a: Čet 29 Jan 2004 8:50
Prispevkov: 687
Aktiv.: 3.08

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 10, 2020 1:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mrtvemu zaslonu je lahko vzrok tudi prazna BIOS baterija.
_________________
Martin Krpan je že dobro vedel zakaj je posekal lipo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lucca brassi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Feb 2004 12:46
Prispevkov: 4049
Aktiv.: 18.18
Kraj: KOČEVJE

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 10, 2020 7:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

BIOS baterija je samo za ohranjanje ure in nastavitev , kamot lahko zaženeš računalnik brez baterije , parametri in ura pa boodo ne default
_________________
Moments before detonation ,....... TT
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pajo
Član
Član



Pridružen-a: Čet 29 Jan 2004 8:50
Prispevkov: 687
Aktiv.: 3.08

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 10, 2020 8:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

lucca brassi je napisal/a:
BIOS baterija je samo za ohranjanje ure in nastavitev , kamot lahko zaženeš računalnik brez baterije , parametri in ura pa boodo ne default


Načeloma imaš prav, ampak kar nekaj matičnih plošč, se mi ni zbudilo iz tega razloga. Nazadnje mesec dni nazaj, isti simptomi, dokaj stara zadeva, še vedno delujoč win 7. In če sem dobro razumel, gre za win 7 mašino.

_________________
Martin Krpan je že dobro vedel zakaj je posekal lipo.


Nazadnje urejal/a pajo Pet Jan 10, 2020 8:19 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3173
Aktiv.: 14.25
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 10, 2020 8:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Odstrani vse kartice in ponovno poizkusi.
Če ne dela, odstrani še RAM in bi moralo piskati (če imaš piskač).
Če še vedno ne deluje, je verjetno v okvari osnovna plošča (če niso pomagali predlogi drugih). Potrditi je težko drugače, kot z menjavanjem komponent, razen napajalnika, ki bi ga lažje izmeril.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom
Član
Član



Pridružen-a: Sob 11 Nov 2017 0:42
Prispevkov: 272
Aktiv.: 3.47
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 11, 2020 11:10 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Baterija lahko dela kratek stik. Za test jo vzemi ven za zagon.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> MS Windows razprave Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 69 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group