www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Dekodiranje FSK modulacije za sprejem POCSAG pozivov
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
lamela123
Član
Član



Pridružen-a: Sob 10 Mar 2012 15:15
Prispevkov: 232
Aktiv.: 1.58
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 22, 2016 11:41 pm    Naslov sporočila:  Dekodiranje FSK modulacije za sprejem POCSAG pozivov Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

ker v vasi ravno gradimo nov gasilski dom, sem prišel do ideje, da bi malo nadgradili naš sistem tihega alarmiranja in sicer tako, da bi preko stare (praktično nove) Iskrine radijske postaje vzel zvočni signal in ga obdelal tako, da bi lahko dekodiral POCSAG sporočilo. Težavo imam sledečo...
Kot si jaz predstavljam, bi težavo lahko rešil na dva načina... Prvi je ta, da na Raspberry Pi speljem Line in preko USB zvočne kartice in naredim program za dekodiranje (nekaj takšnega kot POC 32), ali pa tako, da problem rešim deloma z FSK demodulatorjem (čipom) XR 2211. Zanima me, ali je ta druga rešitev možna?
Podatek iz XR2211 bi lahko potem speljal v raspberry pi ali atmego in ga tam obdelal, da bi prikazal sporočilo. S pomočjo XR2211 bi si prihranil kar nekaj glavobolov, saj obdelava zvoka zame ni ravno preprosta v Linuxu.

Našel sem nekaj preprostih shem - klik in me zanima, če bo stvar delovala. Kolikor sem uspel najti po spletu, deluje POCSAG preko navadne FSK modulacije, ne AFSK in ne BFSK. Ali imam prav?

_________________
Lep pozdrav!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
arksi
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Sep 2008 10:19
Prispevkov: 741
Aktiv.: 3.91
Kraj: Dolenjska

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 23, 2016 7:42 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Čipa XR 2211 ne poznam in o delovanju ne bi ti znal nič povedati. Po moje je ta tema o POCSAG signalu zelo specifična in je najboljše, da kar sam preizkusiš. Ni ravno veliko ljudi, ki se s tem ukvarja. Tisti pa, ki kaj vedo, molčijo.....

Bi pa dodal še informacijo, da bi za sprejem POCSAG sporočil lahko uporabil kar pozivnik. Npr. pozivnik Swissphone DE506 pri vsakem sprejemu POCSAG sporočila da na svojem izhodu sprejeto sporočilo (v RS232 obliko), ki ga lahko potem pripelješ na UART procesorja ali na računalnik preko COM porta (spodaj je ena sličica za priključitev na hitro narisana).

Tvoja ideja, da sam napisal program za dekodiranje POCSAG signala se mi zdi zelo zanimiva in bi marsikomu prišla prav. Predlagam, da kar "zagrižeš" v to Wink.

O dekodiranju POCSAG imaš tudi tukaj nekaj napisano(http://www.discriminator.nl/), tudi vmesnik lahko naročiš (http://www.discriminator.nl/usb/index.html).



PAGER_DE506 sprejem sporočila na računalnik.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  92.48 KB
 Pogledana:  49 krat

PAGER_DE506 sprejem sporočila na računalnik.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lamela123
Član
Član



Pridružen-a: Sob 10 Mar 2012 15:15
Prispevkov: 232
Aktiv.: 1.58
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 23, 2016 9:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

arksi hvala za odgovor, za ta način, ki si ga predstavil sem že slišal, moram preveriti kje bi lahko dobil takšen pozivnik, vendar bom vseeno najprej preizkusil tisto vezje, ki sem ga prilepil zgoraj, da vidim če rata Razz

Sem slišal, da so cene za kaj takšnega komercialnega grozno zasoljene, našel sem diplomsko nalogo v knjižnici na to temo, kjer je verjetno študent podrobneje opisal kako je dobil sporočilo in ga posredoval v GSM omrežje.

Hvala zaenkrat

_________________
Lep pozdrav!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
arksi
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Sep 2008 10:19
Prispevkov: 741
Aktiv.: 3.91
Kraj: Dolenjska

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 24, 2016 7:46 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

lamela123 je napisal/a:
arksi hvala za odgovor, za ta način, ki si ga predstavil sem že slišal, moram preveriti kje bi lahko dobil takšen pozivnik, ..............


Lahko uporabiš tudi novejši pozivnik npr. DE900. Na spletu se dobi tudi program za programiranje pozivnika, da si sam potem lahko nastaviš RIC-e.

lamela123 je napisal/a:
.............., vendar bom vseeno najprej preizkusil tisto vezje, ki sem ga prilepil zgoraj, da vidim če rata Razz ..........


No, me veseli, da imaš "ekspiremntalno" žilico. Ti kar preizkusi. Seveda bi bil vesel, če bi potem sporočil, če bo delovalo....

lamela123 je napisal/a:
.............Sem slišal, da so cene za kaj takšnega komercialnega grozno zasoljene, našel sem diplomsko nalogo v knjižnici na to temo, kjer je verjetno študent podrobneje opisal kako je dobil sporočilo in ga posredoval v GSM omrežje.
Hvala zaenkrat


Ja, imaš prav. Cene za take sisteme so "enormno" zasoljene. Sploh za uporabo pri gasilcih cene kar poskočijo.

A lahko podaš link do diplomske na to temo?

Samo za info: jaz sem si izdelal en tak sistem za posredovanje sporočil. Za sprejemnik sem uporabil (kupil pri Kron Telekom) pocsag sprejemnik TMR1P (http://www.daviscomms.com.sg/oem.html). Za obdelavo sporočila sem uporabil Arduino Mega2560, ter za pošiljanje sporočil na gsm telefone sem uporabil GSM modem Falcom.
Imam sicer še nekaj težav s programiranjem in "picanjenjem" krmilnega programa, ampak, upam, da mi bo počasi uspelo.

Pa veliko uspeha želim Wink.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
arksi
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Sep 2008 10:19
Prispevkov: 741
Aktiv.: 3.91
Kraj: Dolenjska

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 25, 2016 7:19 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bi dodal še to, če se boš spustil v dekodiranje POCSAG, pa da ne boš čakal pozivov ali klical na 112, si lahko kar sam sestaviš en mini oddajnik pocsag signala z Arduino Nano.

Tule je HEX in navodila kako sestaviš Arduino pocsag encoder, ki ga krmiliš kar preko terminal okna.
Tule pa lahko nabaviš miniaturi oddajnik......
Jaz imam tole izdelano in mi deluje.

LP
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Dorijan
Član
Član



Pridružen-a: Ned 22 Jun 2008 10:48
Prispevkov: 2481
Aktiv.: 12.93
Kraj: južnoprimorska

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 28, 2016 10:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

http://www.rtl-sdr.com/rtl-sdr-tutorial-pocsag-pager-decoding/

Poglej si še to kombinacijo RaspberryPI in TV tuner

_________________
Če nekaj deluje, razstavi in ugotovi zakaj.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
djbeat
Član
Član



Pridružen-a: Sob 10 Avg 2019 13:13
Prispevkov: 11
Aktiv.: 0.19
Kraj: Tržič

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 12, 2019 6:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Obujam staro temo...

Imam na voljo pozivnike swissphone 506. Imam tudi RS-232. Je dovolj, da samo povežem izhode pozivnika (tiste spodaj pri vibri) z vmesnikom in odprem program "Terminal" (https://sites.google.com/site/terminalbpp/)?
Tja naj bi namreč prihajali vsi pozivi, neglede na RIC. Vsaj tako sem razumel po prebranem na različnih forumih.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
arksi
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Sep 2008 10:19
Prispevkov: 741
Aktiv.: 3.91
Kraj: Dolenjska

PrispevekObjavljeno: Pet Sep 13, 2019 7:05 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

djbeat je napisal/a:
Obujam staro temo...

Imam na voljo pozivnike swissphone 506. Imam tudi RS-232. Je dovolj, da samo povežem izhode pozivnika (tiste spodaj pri vibri) z vmesnikom in odprem program "Terminal" (https://sites.google.com/site/terminalbpp/)?
Tja naj bi namreč prihajali vsi pozivi, neglede na RIC. Vsaj tako sem razumel po prebranem na različnih forumih.


Ja, naj bi bilo dovoj, da s pozivnika povežeš na računalnik in odpreš termial program z nastavitvami: 9600.8.N.1. Izbrati moraš še pravi COM port.

Naj dodam še informacijo, da pri meni pretvornik TTL/USB ni deloval. Pozivnik sem moral priključiti preko pretvornika na "prava" COM vrata - TTL(pozivnik)/RS232(računalnik), šele potem je delovalo.

djbeat je napisal/a:
.....Tja naj bi namreč prihajali vsi pozivi, neglede na RIC. Vsaj tako sem razumel po prebranem na različnih forumih.



Izhod RS232 iz pozivnika deluje tako, da vsakič, ko prispe novo sporočilo le-tega pozivnik posreduje na izhod. Če pozivnik izklopiš, bo pozivnik ob izklopu vsa sporočila posredoval na izhod.
Na izhod pozivnika bodo prišla samo sporočila, ki se na našajo na tvoje RIC-e, ne pa vsi pozivi. Pri DE506 lahko sprogramiraš štiri različne ric-e.

Nekje sem bral, da je možno pozivnik dati v servisni način delovanja. To storimo tako, da damo ven baterijo. Potem pritisnemo vse tri gumbe hkrati, ter vstavimo baterijo. Pozivnik naj bi nato sprejemal vsa sporočila mimo RIC-ev. Ko sem jaz to poizkušal mi ni delovalo. Lahko pa poizkušš ti in nam sporočiš.

Tukaj in tukaj je še dokumentacija pozivnika, če ti bo kaj prav prišla.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
djbeat
Član
Član



Pridružen-a: Sob 10 Avg 2019 13:13
Prispevkov: 11
Aktiv.: 0.19
Kraj: Tržič

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 16, 2019 9:58 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

arksi je napisal/a:
djbeat je napisal/a:
Obujam staro temo...

Imam na voljo pozivnike swissphone 506. Imam tudi RS-232. Je dovolj, da samo povežem izhode pozivnika (tiste spodaj pri vibri) z vmesnikom in odprem program "Terminal" (https://sites.google.com/site/terminalbpp/)?
Tja naj bi namreč prihajali vsi pozivi, neglede na RIC. Vsaj tako sem razumel po prebranem na različnih forumih.


Ja, naj bi bilo dovoj, da s pozivnika povežeš na računalnik in odpreš termial program z nastavitvami: 9600.8.N.1. Izbrati moraš še pravi COM port.

Naj dodam še informacijo, da pri meni pretvornik TTL/USB ni deloval. Pozivnik sem moral priključiti preko pretvornika na "prava" COM vrata - TTL(pozivnik)/RS232(računalnik), šele potem je delovalo.

djbeat je napisal/a:
.....Tja naj bi namreč prihajali vsi pozivi, neglede na RIC. Vsaj tako sem razumel po prebranem na različnih forumih.



Izhod RS232 iz pozivnika deluje tako, da vsakič, ko prispe novo sporočilo le-tega pozivnik posreduje na izhod. Če pozivnik izklopiš, bo pozivnik ob izklopu vsa sporočila posredoval na izhod.
Na izhod pozivnika bodo prišla samo sporočila, ki se na našajo na tvoje RIC-e, ne pa vsi pozivi. Pri DE506 lahko sprogramiraš štiri različne ric-e.

Nekje sem bral, da je možno pozivnik dati v servisni način delovanja. To storimo tako, da damo ven baterijo. Potem pritisnemo vse tri gumbe hkrati, ter vstavimo baterijo. Pozivnik naj bi nato sprejemal vsa sporočila mimo RIC-ev. Ko sem jaz to poizkušal mi ni delovalo. Lahko pa poizkušš ti in nam sporočiš.

Tukaj in tukaj je še dokumentacija pozivnika, če ti bo kaj prav prišla.


Tole mi je uspelo povezati, pozivnik sem imel prižgan, ampak "drugih" pozivov ni bilo. Prišel je samo poziv za naš RIC (v Terminal). Poskusil sem še v servisnem načinu (to sem poskusil tudi že pred povezavo na računalnik), ampak ne prejmem ničesar. Očitno so pozivnike različno programirali.

Ga je možno kakorkoli doma preprogramirati?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
arksi
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Sep 2008 10:19
Prispevkov: 741
Aktiv.: 3.91
Kraj: Dolenjska

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 16, 2019 10:15 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

arksi je napisal/a:
......Na izhod pozivnika bodo prišla samo sporočila, ki se na našajo na tvoje RIC-e, ne pa vsi pozivi. Pri DE506 lahko sprogramiraš štiri različne ric-e......


djbeat je napisal/a:
........ampak "drugih" pozivov ni bilo. Prišel je samo poziv za naš RIC (v Terminal).......

A si prebral kaj sem napisal. Na RS232 dobiš samo sporočila, ki so namenjena za tvoj RIC. V pozivnik DE506 lahko programiraš 4-RIC-e.

djbeat je napisal/a:
.....Poskusil sem še v servisnem načinu.....


Meni tudi ni delovalo, ne vem zakaj in okrog tega ne vem svetovati kaj storiti. Mogoče se da tudi kaj sprogramirati....?

Prilagam še program za programiranje pozivnika DE506 pa se malo poigraj z nastavitvami v pozivniku. S programom je mogoče programirati RIC-e in ostale funkcije v pozivniku. Program deluje v DOS okolju.

Tule pa si lahko sestaviš mini oddajnik za oddajanje sporočil na pozivnik.



DE506.ZIP
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  DE506.ZIP
 Velikost datoteke:  141.42 KB
 Downloadano:  34 krat

Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
djbeat
Član
Član



Pridružen-a: Sob 10 Avg 2019 13:13
Prispevkov: 11
Aktiv.: 0.19
Kraj: Tržič

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 16, 2019 10:24 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

arksi je napisal/a:
arksi je napisal/a:
......Na izhod pozivnika bodo prišla samo sporočila, ki se na našajo na tvoje RIC-e, ne pa vsi pozivi. Pri DE506 lahko sprogramiraš štiri različne ric-e......


djbeat je napisal/a:
........ampak "drugih" pozivov ni bilo. Prišel je samo poziv za naš RIC (v Terminal).......

A si prebral kaj sem napisal. Na RS232 dobiš samo sporočila, ki so namenjena za tvoj RIC. V pozivnik DE506 lahko programiraš 4-RIC-e.

djbeat je napisal/a:
.....Poskusil sem še v servisnem načinu.....


Meni tudi ni delovalo, ne vem zakaj in okrog tega ne vem svetovati kaj storiti. Mogoče se da tudi kaj sprogramirati....?

Prilagam še program za programiranje pozivnika DE506 pa se malo poigraj z nastavitvami v pozivniku. S programom je mogoče programirati RIC-e in ostale funkcije v pozivniku. Program deluje v DOS okolju.

Tule pa si lahko sestaviš mini oddajnik za oddajanje sporočil na pozivnik, da ne boš čakal na pozive iz ReCo.


Seveda sem prebral, ampak vse to sem poskušal za vikend, torej pred tvojim sporočilom Smile

Sicer je na forumih tudi informacija, da naj bi na spodnjih prejemal vse pozive, ne glede na RIC, zato sem tudi zastavil to vprašanje.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
arksi
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Sep 2008 10:19
Prispevkov: 741
Aktiv.: 3.91
Kraj: Dolenjska

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 16, 2019 12:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

djbeat je napisal/a:

Seveda sem prebral, ampak vse to sem poskušal za vikend, torej pred tvojim sporočilom

Sicer je na forumih tudi informacija, da naj bi na spodnjih prejemal vse pozive, ne glede na RIC, zato sem tudi zastavil to vprašanje.


No, kar korajžno naprej. Če prideš do kakšne nove ugotovitve, nam sporoči Wink.

Kar se tiče programiranja smo še ta informacija. Meni je delovalo programiranje zgolj na prava COM vrata na računalniku. Kakršni koli USB pretvorniki ali adapterji se niso obnesli. Enostavno ni delovalo in še do danes ne vam zakaj.?

Na katerih forumih si prebral informacijo o sprejemanju vseh pozivov? Kakšen link?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7768
Aktiv.: 34.98
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 16, 2019 12:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

arksi je napisal/a:
...Kar se tiče programiranja smo še ta informacija. Meni je delovalo programiranje zgolj na prava COM vrata na računalniku. Kakršni koli USB pretvorniki ali adapterji se niso obnesli. Enostavno ni delovalo in še do danes ne vam zakaj.?
...

Zaradi različnih nivojev (glej priponko!)



RS232_TTL_nivoji.gif
 Opis:
 Velikost datoteke:  4.41 KB
 Pogledana:  5208 krat

RS232_TTL_nivoji.gif



_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
arksi
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Sep 2008 10:19
Prispevkov: 741
Aktiv.: 3.91
Kraj: Dolenjska

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 16, 2019 1:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Branez je napisal/a:
Zaradi različnih nivojev (glej priponko!)


Ne Branko, niso krivi napetostni nivoji. Pozivnik ima TTL napetostne nivoje. Jaz sem uporabil na računalniku "pravi" com port (+12/-12V) z uporabo takega kabla oz pretvornika. Namreč omenjen kabel/pretvornik ima v sebi pretvornik/čip, ki pretvori RS232(+12V/-12V) v TTL nivoje. In samo s tem je delovalo.....

Pozivnik, kolikor sem gledal, na svojem portu nekako zazna, če je priključen na "pravi" COM port in potem je pripravljen sodelovati. Ne vem pa kako to stori.

Kar koli sem uporabil od USB/TTL ni dlovalo. Niti eden USB/TTL pretvornik, pa jih imam kar nekaj. Tudi s tem ni šlo https://trgovina.svet-el.si/product/5elu0342/ Wink.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7768
Aktiv.: 34.98
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 16, 2019 9:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Čitaj kakšni so napetostni nivoji na RS232. To ni TTL nivol.
_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group