www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Električni pastir
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
ljubo93
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Tor 19 Nov 2013 11:46
Prispevkov: 3
Aktiv.: 0.02
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 22, 2013 9:36 pm    Naslov sporočila:  Električni pastir Odgovori s citatom

Pozdravljeni,
potreboval bi shemo za električni pastir, ker bom kupil par konj in bi rad naredil nekaj, kar bi jih čuvalo namesto mene, ko jih imam na paši. Želim narediti pastirja, ki bi se napajal z 12V akumlatorja in bi pokrival parcelo cca. 750m^2 in z dovoljšnjo močjo, da moji bodoči konji ob prvem stiku z njim nebojo več niti pomislili o beženju. Smile Smile Sem študent elektrotehnike in mi nobeno vezje ne predstavlja težavo za realizacijo.

ps. vem da obstaja veliko tem katere se ukvarjajo z to tematiko, vendar pišem ravno zato, ker nisem siguren ali je katero vztreza mojim potrebam.

V naprej se vam zahvaljujem! Very Happy
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
carli
Član
Član



Pridružen-a: Pon 14 Nov 2011 19:02
Prispevkov: 758
Aktiv.: 5.03
Kraj: Haloze

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 22, 2013 9:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mogoče kaj takšnega. Za konja ni potrebna tako velika moč kot za ovco.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ljubo93
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Tor 19 Nov 2013 11:46
Prispevkov: 3
Aktiv.: 0.02
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 23, 2013 5:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

tale zgleda uredu... hvala Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
flomaster
Član
Član



Pridružen-a: Pet 31 Maj 2013 19:49
Prispevkov: 141
Aktiv.: 1.07

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 23, 2013 7:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Moj bivši sošolec je za zaključno nalogo izdelal pastir po načrtu iz revije Elektor. Ne vem v kateri številki je bil objavljen, je pa uporabljena vžigalna tuljava od avtomobila in se napaja iz 12V akumulatorja. Pri praksi smo potem to malo testirali in ti povem, da kar dobro useka, se čuti električni sunek od glave do riti in še dlje Laughing
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
carli
Član
Član



Pridružen-a: Pon 14 Nov 2011 19:02
Prispevkov: 758
Aktiv.: 5.03
Kraj: Haloze

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 23, 2013 10:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ta iz Elektrorja je tudi tu na forumu samo ga sedaj nisem našel, bom pa še enkrat naložil.
VN tuljava je visokoomska in pri kakem slabem izolatorju (travi) izgubi hitro na moči. Zato ga v prvem postu nisem predlagal, pa ker dober trafo za 5J dobiš za 15€



El.pastir_elektor.PDF
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  El.pastir_elektor.PDF
 Velikost datoteke:  393.21 KB
 Downloadano:  301 krat

Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ljubo93
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Tor 19 Nov 2013 11:46
Prispevkov: 3
Aktiv.: 0.02
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 30, 2013 5:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

razmišljam v tej smeri, da bi kupil trafo, ker hočem da to dobro dela mi ni problem v projekt par evrov več vložit... rad bi pa naredil verzijo z potenciometrom da bi lahko nastavljal frekvenco izhodnih impulzov Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Darki
Član
Član



Pridružen-a: Ned 17 Jan 2010 20:05
Prispevkov: 118
Aktiv.: 0.68
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 10, 2013 3:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ojla!

Mi pomagate pri snovanju el. pastirja - rabim za divje prašiče - zadeva mora biti močna 10-20J minimum zaradi dolge žice (10-20km celotno polje) in zaradi dlake divjih prašičev, saj deluje kot izolator za el. pastirje!!! Zadeva bo sestavljena v sloveniji ter uporabljena na hrvaškem - namreč to polje njiv je od okolice oddaljeno tako, da ni človeškega kontakta saj so v bližini tudi zapuščine pretekle vojne - protipehotne ter protitankovske MINE Shocked !!!!! NIHČE NE HODI po teh njivah razen tistih, ki vemo kam hoditi!!!! - rabim samo izkušene, ki se s pastirji ukvarjajo tako hoby kot profesionalno. Sem vešč programiranja AVRjev - rad bi poustvaril nekaj kar je Silvo sprogramiral s PICem, toda močneje!!! VN trafotov še nikoli nisem navijal - zato Vas rabim!!!!

p.s - aja, zadeva naj bi delovala na traktorskem akumulatorju 110Ah 12V z možnostjo solarne polnitve - problem je odročnost polja!!!!!!

_________________
What's the difference between BAD and VERY GOOD electrical engineer?
Ofcourse, their HAIR!!! Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tegav
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Tor 03 Dec 2013 22:06
Prispevkov: 1
Aktiv.: 0.01

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 12, 2013 11:52 am    Naslov sporočila:  zašto NE mogu preuzeti shemu sa opcije prenos? Odgovori s citatom

zašto ne mogu preuzeti shemu sa opcije prenos?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Darki
Član
Član



Pridružen-a: Ned 17 Jan 2010 20:05
Prispevkov: 118
Aktiv.: 0.68
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 12, 2013 11:58 am    Naslov sporočila:  Re: zašto NE mogu preuzeti shemu sa opcije prenos? Odgovori s citatom

tegav je napisal/a:
zašto ne mogu preuzeti shemu sa opcije prenos?



zato što nisi aktivni član -- barem jedna poruka mjesečno!!! al nisam ni ja siguran koliko poruka da te sistem odblokira?

_________________
What's the difference between BAD and VERY GOOD electrical engineer?
Ofcourse, their HAIR!!! Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
arksi
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Sep 2008 10:19
Prispevkov: 741
Aktiv.: 3.91
Kraj: Dolenjska

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 13, 2013 8:02 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Darki je napisal/a:
Ojla!

Mi pomagate pri snovanju el. pastirja - rabim za divje prašiče - zadeva mora biti močna 10-20J minimum .........


Darki, da ti bo kdo "serviral" komplet shemo za tvoje želje se mi zdi, da tako ne bo nič.
Začni pastirja snovati sam in ti bodo potem ostali člani še kaj dodali. Mogoče bi za osnovo vzel kar Silvotovega pastirja, ki bi ga predelal v močnejšega. Za več Joul-ov bi bilo potrbno povečati napetost s katero polnimo kondenzator, ter uporabiti kondenzator z večjo kapacitivnostjo. VN transformator daš naviti po naročilu z ustreznim prestavnim razmerjem. Zelo dobre VN transformatorje izdeluje en gospod z gorenjske. Mislim, da se piše Dolinšek.
Za začetek si še preberi tole stran http://www.elektronik.si/phpBB2/viewtopic.php?t=4509&highlight=pastir kjer je podanih kar nekaj smernic za snovanje pastirja.
Takole na kratko, sedaj pa pljuni v roke.........

LP
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Darki
Član
Član



Pridružen-a: Ned 17 Jan 2010 20:05
Prispevkov: 118
Aktiv.: 0.68
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 13, 2013 1:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

arksi je napisal/a:


Darki, da ti bo kdo "serviral" komplet shemo za tvoje želje se mi zdi, da tako ne bo nič.


Ojla!

Oh, vidim da ste zelo dosledni glede izrazoslovja na temle forumu -- sej v mislih imam, da bi pastirja izdeloval samostojno, seveda . Se opravičujem če sem koga užalil. Enega od načrtov sem našel na avstralski strani!!! Zadeva je narajena z DC-DC pretvornikom, 7uF kondijem, prožilnim vezjem in VN izhodno stopnjo - VN trafo s prestavnim razmerjem 1:10!!! Vprašanje pa je: dizajniran je za moči 1.4J -- jest rabim minimum 10J. Torej razen kondija, ki mora biti večji, kaj bi bilo še potrebno spremeniti? Je potrebno povečati število ovojev trafota DC-DC pretvornika, da je sekundarna napetost malce višja ali uporabit množilnik napetosti? Glede močnostnega polprevodnika me tudi zanima (tiristorja ali triaca) - katere nazivne napetosti naj bo, da prenese napetostne udarce? V omenjenem pastirju je 600V-tni triac!!! Izhodni imuplz je nihajni-oscilatorni --- ni kot pri tiristorju? Je tu kak problem?

Hvala za kontaktno osebo Dolinšek, Gorenjska - ga bom poklical glede impulznih trafotov!!! Ima kdo od gospoda Dolinška morda mobi ali e-mail? Googlam pa ga ne najdem!!!

LP

_________________
What's the difference between BAD and VERY GOOD electrical engineer?
Ofcourse, their HAIR!!! Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
KlavdijC
Član
Član



Pridružen-a: Sob 15 Avg 2009 16:26
Prispevkov: 1519
Aktiv.: 8.54
Kraj: Tolmin

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 13, 2013 1:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Časi med impulzi el. pastirjev so namenjeni predvsem glede varnosti..Čas med enim ter drugim v primiru da kdo prime žico pastirja ne zagrabi krč. Ni iz rok spustiti žice bo hudo zanj. Mora biti čas mirovanja da odmakne se od šoka proč od ograje. Da ga naključnega človeka ne ubije na ograji. Krč v prste ne spusti žice ..impuz za impulzom oziroma sinusoida.. Enako nevarno za živali.
Pastir v vsakem primiru mora biti kolikor toliko nenevaren za slučajni dotik. Zato so močni impulzi velikokrat časovno zamaknjeni. Zato svetujem pulzne s časovnimi zamiki.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
milan62
Član
Član



Pridružen-a: Ned 04 Jan 2004 23:19
Prispevkov: 2379
Aktiv.: 10.71
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 13, 2013 1:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Darki je napisal/a:
Ima kdo od gospoda Dolinška morda mobi ali e-mail? Googlam pa ga ne najdem!!!

LP


g. Dolinšek je upokojenec. Posel pelje dalje njegova hči Dolinšek Dvojmoč Sonja

LP

_________________
Wasting time online since 1999
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Darki
Član
Član



Pridružen-a: Ned 17 Jan 2010 20:05
Prispevkov: 118
Aktiv.: 0.68
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 17, 2013 9:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Citiram:
g. Dolinšek je upokojenec. Posel pelje dalje njegova hči Dolinšek Dvojmoč Sonja


No edino njo je google najdu, S sedežem podjetja v Kranju!!!No naj se saga začne!!! Very Happy Bom sporočal o napredku!!!

LP

_________________
What's the difference between BAD and VERY GOOD electrical engineer?
Ofcourse, their HAIR!!! Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
elval
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Tor 14 Feb 2006 23:17
Prispevkov: 5
Aktiv.: 0.02

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 22, 2013 11:53 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

shema el. pastira [/img]


pastir.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  57 KB
 Pogledana:  162 krat

pastir.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Naslednja
Stran 1 od 8

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 47 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group