www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Obtočna črpalka

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
martin11
Član
Član



Pridružen-a: Ned 27 Okt 2013 16:32
Prispevkov: 49
Aktiv.: 0.39
Kraj: beltinci

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 13, 2019 10:47 am    Naslov sporočila:  Obtočna črpalka Odgovori s citatom

Lp! Vprašal bi katera je optimalna nastavitev hitrosti obtočne črpalke pri IČ on/off. Imam Grunfosovo UPM 3K25-70 za 300l bojler in IMPPUMPS NMT 25/40 za radiatorje.Hvala za odgovore!
_________________
martin
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
robert
Član
Član



Pridružen-a: Sob 29 Maj 2004 21:48
Prispevkov: 1869
Aktiv.: 8.42
Kraj: Tolmin

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 13, 2019 11:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Idealna hitrost črpalke je najmanjša, ki še porine vodo do najbolj oddaljenega radiatorja. Pri večini hišnih sistemov je to 1 Wink
_________________
LP Robert
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
hudamravljica
Član
Član



Pridružen-a: Tor 30 Nov 2010 23:22
Prispevkov: 814
Aktiv.: 5.02
Kraj: LUCIJA

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 14, 2019 1:26 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz imam v ogrevalnem sistemu eno cevni sistem in, če imam na hitrosti 1 je 3. radiator občutno hladnejši od drugega in prvega. Na hitrosti 2 je razlika dosti manj občutna.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
martin11
Član
Član



Pridružen-a: Ned 27 Okt 2013 16:32
Prispevkov: 49
Aktiv.: 0.39
Kraj: beltinci

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 14, 2019 8:35 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nekje sem prebral,da bi naj bila najvišja,ker je takrat najmanjša razlika med vstopno in povratno temperaturo in s tem manjša poraba TČ.
_________________
martin
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
robert
Član
Član



Pridružen-a: Sob 29 Maj 2004 21:48
Prispevkov: 1869
Aktiv.: 8.42
Kraj: Tolmin

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 14, 2019 9:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vložena energija za ogrevanje 1L vode bo še vedno ista
Prav tako bodo ostale enake izgube objekta.

V mojemu primeru mi sistem najlepše deluje z najmanjšo hitrostjo in sem v ta namen menjal črpalko z Grundfos Alpha, da lahko deluje še počasneje.
Samo jaz imam peč na drva in zalogovnik, zato želim čim nižjo temperaturo povratka, da je voda čimlepše razslojena.

Ker je bilo vprašanje nejasno zastavljeno z premalo podatki sem tako odgovoril.
Sistemi centralnega ogrevanja pa so skoraj v vsakemu objektu drugačni in ima vsak svoje posebnosti.

Ne vem pa zakaj pri TČ ne bi topla voda izvora lažje prehajala na hladnejšo iz ogrevalnega kroga !

_________________
LP Robert
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ro-bi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Jan 2007 16:53
Prispevkov: 3463
Aktiv.: 16.57
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 14, 2019 9:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

TČ mora delat pri najnižji možni temp. in zato je treba imet črpalko na max.
Radijatorji bodo topli po celi površini in bo lahko temp. nižja za isti efekt.
lp

_________________
3 x 3 = 9
ena dalje
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojz54
Član
Član



Pridružen-a: Čet 30 Dec 2010 15:20
Prispevkov: 145
Aktiv.: 0.90
Kraj: Portorož

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 15, 2019 10:57 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

drži da pri TČ mora biti črpalka na max.Vprašanje pa je če voda šumi po radiatorjih in je to moteče,jaz sem malo znižal.Mislim da je poraba mogoče za kakšen % višja,ali pa tudi ne
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
psevdonim
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Sep 2006 21:42
Prispevkov: 3366
Aktiv.: 15.78
Kraj: slo

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 21, 2022 8:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

(03/22)
če je kdo kupoval pri Wassermann - kakšne so izkušnje ? Nabavil bi tri pumpe "na prestave" , ki se v EU menda ne smejo več prodajati

_________________
___
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Energetik-m
Član
Član



Pridružen-a: Pon 07 Dec 2009 19:16
Prispevkov: 1343
Aktiv.: 7.71
Kraj: Zagorje

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 22, 2022 7:38 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Imel sem 3 take pumpe v sistemu, dve za obtok in ena za bojler. Skupaj z gorilnikom so porabile 3 kWh na dan. Potem sem tisti dve v obtoku zamenjal z eno grundfoss alpha v povratnem vodu. Poraba elektrike je sedaj pol manjša.
_________________
lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
mrtn
Član
Član



Pridružen-a: Pet 11 Maj 2012 8:14
Prispevkov: 195
Aktiv.: 1.35
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 24, 2022 9:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ro-bi je napisal/a:
TČ mora delat pri najnižji možni temp. in zato je treba imet črpalko na max.
Radijatorji bodo topli po celi površini in bo lahko temp. nižja za isti efekt.
lp


TČ mora delovati pri najnižji povratni temperaturi zato moraš imeti sistem obtoka narejen tako, da je temperatura povratka čim nižja. To pa storiš tako, da se voda pretaka po sistemu čim počasneje z upoštevanjem, da odvede energijo iz izvora toplote. Da dam primer.

Imam bojler 300l. Ogrevalna "kača" ima prenos toplote ob ogrevanju toplotne črpalke pri nizki hitrosti obtočne črpalke dvolj dober, da se ogreje "70%" bojlerje predno se povratek v TČ dvigne na razliko 3K med dovodom in povratkom. Ko dosežeš ta pogoj se TČ samodejno ugasne ne glede na temperaturo v bojlerju.
Če imam obtočno črpalko nastavljeno na višjo hitrost bo povratek v toplotno črpalko toplejši. Razliko 3K bo dosežena in se bo TČ izklopila čeprav bo bojler ogret šele na "50%".

Da ne omenjam, da so potem slabi izkoristki, veliko vklopov, napake vročih plinov, itd


Primer za odvod 10kW toplotne moči:
- pri dT=3K, potrebuješ 2,9m3/h pretoka vode.
- pri dT=5K, potrebuješ 1,7m3/h pretoka vode.
- pri dT=8K, potrebuješ 1,1m3/h pretoka vode.

Pretok pa se nastavi glede na upor v ceveh, ventilih, toplotnih prenosnikih, itd
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojz54
Član
Član



Pridružen-a: Čet 30 Dec 2010 15:20
Prispevkov: 145
Aktiv.: 0.90
Kraj: Portorož

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 25, 2022 2:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kakšno ogrevalno "kačo" pa imaš ?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group