www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Priklop mikrokontrolerja na pogon vrat (24VAC -> DC)

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Cip
Član
Član



Pridružen-a: Ned 02 Dec 2018 23:20
Prispevkov: 46
Aktiv.: 0.70

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 04, 2019 10:46 pm    Naslov sporočila: icon_question Priklop mikrokontrolerja na pogon vrat (24VAC -> DC) Odgovori s citatom

Pozdravljeni,
pogon vrat (Beninca BULL 8) želim krmiliti z uporabo mikrokontrolerja (izpeljanka Arduina, ki se napaja z 3.6V-16V DC, poraba ~8mA). Zanima me, če bi lahko za napajanje mikrokontrolerja uporabil enega izmed napetostnih izhodov pogona vrat. Na voljo sta 24Vac/0.5A in 12V, s tem da se 24Vac izhoda uporabljata za napajanje fotocelic.

Opisi "zanimivih" izhodov:
 +12V COMMON - Common for control inputs.
 24Vac - Output, power supply of accessories, 24Vac/500mA max
 COM (+12V) - Common for limit switches.
 12-0-12 Secondary - Connection of secondary winding of 24V transformer

Shema je na 1. strani navodil, ki so na voljo TUKAJ.

Če je možno uporabiti to napajanje za mikrokontroler, me zanima še kateri pretvornik iz AC v DC predlagate (po možnosti iz conrad-ove strani, ker imajo ravno neke popuste Razz )?

Hvala!
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3353
Aktiv.: 16.97

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 05, 2019 7:38 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hja, iz tabele bi bila zanimiva in uporabna tista +12V in pripadajoči COM (minus). Samo v shemi jih nisem videl.
Tako ti v skrajni sili ostane 24Vac, ki jih lahko uporabiš. Potreboval bi pa za to Gretz, kondenzator in en napetostni regulator, npr 7812. Enako bi lahko naredil z izhodom transformatorja (priključki 12V in 0)
Ali lahko z instrumentom pomeriš, če imaš kje omenjenih 12Vdc?

Pa še nekaj.... pazljivo z vezavo izhodov / vhodov na arduino, lahko imaš različne napetostne potenciale med "svojim"usmernikom in krmiljem motorja...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1336
Aktiv.: 11.96
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 05, 2019 1:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Glede na priključno shemo sklepam, da na plošči ni transformatorja za napajanje, ta je montiran posebej. Napajanje transformatorja gre iz plošče iz priključnih sponk z oznako TRASF, sekundar transformatorja je 12-0-12 in je priključen na sponke 12, 0, 12.
Seveda iskanje https://www.google.com/search?q=cp+bull8+om to tudi potrdi...

Na plošči ne vidim oznak, po katerih bi nedvoumno lahko sklepal da gre za izhod +12V, to bi verjetno našel z meritvijo, seveda če sploh obstaja.

Pri kontrolnih ploščah take vrste je zelo pogosta praksa, da so vsa zunanja stikala vezana proti GND oziroma COM (common), seveda so tudi take, pri katerih je skupna točka +24V ali +12V, ampak so bolj redke kot najprej omenjena skupna točka COM oziroma GND.

Pri skupni točki GND je za aktivacijo vhoda lahko uporabljen NPN open collector ali še bolj univerzalni relejski kontakt, ki je primeren za vse vezave... zato so relejski kontakti še najbolj pogosti pri univerzalnih zadevah.

Ne vem kaj bi rad dosegel z dodatno elektroniko, kaj bi rad krmilil, zato bo moj odgovor univerzalen. Na napetostne nivoje je opozoril že lojzek, to je zelo pomembna zadeva, zato je treba temu posvetiti največjo pozornost, s pravim pristopom se izognemo marsikaterim motnjam, nedelovanju, okvar zaradi napačne vezave, ... Vsekakor priporočam, da na tvoji elektroniki uporabiš releje.

Pri svojem delu se srečujem z mnogimi primeri in različnimi željami strank. Zelo pogosti primeri so naročilo dodatnih daljincev ali nadomestilo starih izgubljenih ali uničenih.
Razna dvoriščna in garažna vrata imajo večinoma vhod za aktiviranje s tipko, ki je montirana nekje notri, lahko tudi zunaj, če je na ključ. Ta vhod vedno uporabim za montažo dodatne samostojne radijske enote, kateri pripada svoj nabor daljincev. Tak pristop je univerzalen in zato tudi najcenejši, cenejši od nakupa novih originalnih daljincev, še posebej če gre za nakup več kot 2 daljinca. Na isti vhod se lahko veže tudi GSM modul za aktivacijo odpiranja in še kaj, seveda obstoječe (ali še ne obstoječe) stikalo-tipka, še vedno lahko pride povezano na isti vhod... na ta vhod je lahko povezanih več stikal za aktivacijo oziroma proženje... ker imajo vsi relejski oziroma mehanski kontakt, vzporedna vezava je torej možna brez da bi prišlo do neželjenih učinkov ali okvare.

Včasih imam za rešit problem, ko je treba neko napravo vklopiti z nekim nizom pritiskanja tipk na napravi. V takem primeru spet lahko uporabim relejske kontakte. Zaradi morebitnih motenj v takih primerih raje uporabim optocoupler, ki ne povzroča elektromagnetnih motenj in kar je večinoma še najbolj problematično, je odskok kontakta in s tem morebitno povzročenih več impulzov... Uporaba optocouplerja namesto releja ima tudi druge prednosti: manjša poraba, manjše dimenzije, ni motenj, ni neželjenih impulzov ker tu ni odskakovanja kontaktov.

Primer: Zadnji primer, ki sem ga rešil na tak način je bil vklop prenosne klima naprave, ki je v bistvu sušilnik prostora. Ob izklopu napajanja 230V se naprava izklopi. Ko se napajanje pojavi, se naprava ne vklopi sama nazaj v prejšnje stanje in v nastavitvah take možnosti tudi nima, žal... problem sem rešil tako, da sem sprogramiral niz impulzov na 3 tipke, uporabil sem 3 optocouplerje, ki sem jih fizično povezal na določene tipke. Uporabljen uC ob vklopu napajanja najprej počaka nekaj sekund, da se naprava ziher stabilizira, potem s svojimi izhodi preko optocouplerjev simulira pritiske tipk. Sedaj po več kot 6 mesecih redne uporabe v sušilnici, še ni bilo primera, da se naprava ne bi uspešno vklopila. Sušilna naprava je uporabljena v sušilnici oblek, izklopi se vedno ko so vrata sušilnice odprta in vklopi nazaj ko se vrata zaprejo. Na odprta vrata opozarja zakasnjen zvočni signal... Tako sem uredil več sušilnic, vsaka ima svojo sušilno napravo, delovanje je brez napak.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Cip
Član
Član



Pridružen-a: Ned 02 Dec 2018 23:20
Prispevkov: 46
Aktiv.: 0.70

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 05, 2019 2:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala obema za izčrpne odgovore.

V bistvu me zanima samo kako rešiti napajanje Arduina (recimo mu Arduino, čeprav gre za izvedenko tega mikrokontrolerja), vse ostalo že imam rešeno. Tipke za odpiranje vrat ne bom krmilil direktno z Arduinom, ampak preko tranzistorja (ULN2003, s katerim bom vklapljal tipko "P-P" - "COM", ki je namenjena odpiranju vrat. Zakaj ULN2003 - ker ga imam na zalogi Smile in se je dobro izkazal pri podobnem projektu.

Ali bi bili naslednji elementi ustrezni za AC-DC konverzijo:
- Regulator DC/ OKI-78SR-5/1.5-W36-C SIP-3-modul muRata:

- Kondenzator 100 µF 50 V

Mi lahko pomagate še pri izbiri diode (po možnosti na conrad.si strani)? Sem bolj "hobby elektronik" in ne vem katero izbrati Anxious

Hvala!

p.s. ob priliki pomerim tiste 12v izhode.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3353
Aktiv.: 16.97

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 05, 2019 2:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tale regulator je overkill. Pa še gretzov mostič pred njim potrebuješ. Kondenzator je OK, potrebuješ pa ga pred regulatorjem. Če boš pa direktno napajal mikrokontroler (s 5V, arduino prebavi tudi višjo napetost) pa uporabi za stabilizator LM 7805.

Kot primer, da veš kaj iskati:

https://si.farnell.com/w/c/semiconductors-discretes/diodes/bridge-rectifier-diodes/prl/results?st=rectifier

https://si.farnell.com/w/c/passive-components/capacitors/aluminium-electrolytic-capacitors/prl/results?st=100uf

https://si.farnell.com/w/search/prl/rezultati?st=LM7805CT&scope=partnumberlookahead&searchref=searchlookahead
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1336
Aktiv.: 11.96
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 05, 2019 5:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ULN2003 bi moral biti v redu (ima NPN tranzistorje notri), glede na to, da so kontakti s skupnim COM.

Pri napajanju bodi zelo pazljiv, če boš uporabil 24V AC bo to zagotovo preveč za kondenzator 35V in regulator z maksimalno vhodno napetostjo 36V DC. Transformator ima v prostem tegu več kot 24V AC, tako da lahko usmerjeno pričakuješ preko 40V DC. Če namesto gretza uporabiš dve diodi, boš prav tako dobil polnovalno usmerjeno DC napetost, bo pa 12V oziroma usmerjena in glajena cca 20V, s tem da bo tvoj GND "arduinota" priključen na 0V, oba priključka 12V pa preko diod na kondenzator:
https://www.google.com/search?q=2+diode+full+wave+rectifier

Kje je transformator nisi potrdil ali napisal?

Poglej kakšni so releji na plošči, ali so 24V ali 12V?
Poglej kateri napetostni stabilizatorji so že na plošči !?

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Cip
Član
Član



Pridružen-a: Ned 02 Dec 2018 23:20
Prispevkov: 46
Aktiv.: 0.70

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 17, 2019 11:10 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Se opravičujem za pozen odgovor.
Tudi tisti 12V izhodi so AC in so že uporabljeni, mislim da za senzorje stanja vrat (magneti...). Da ne bi kaj skuril, sem se odločil kar za uporabo pretvornika 220VAC-12VDC. Razz
Hvala za odgovore, super ste!
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 67 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group