www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Električna peč Vaillant Eloblock malo čudno delovanje

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
eddie
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Dec 2003 21:02
Prispevkov: 706
Aktiv.: 3.17
Kraj: Severna primorska

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 03, 2020 1:26 pm    Naslov sporočila:  Električna peč Vaillant Eloblock malo čudno delovanje Odgovori s citatom

Pozdravljeni,
v tej sezoni se ogrevamo z omenjeno pečjo in sicer izvedba do 9kW (VE 9).

Peč funkcionira, ogrevalni sistem pa je očitno čisto na meji kar se tiče potrebnega pretoka skozi peč. Gre za enocevni sistem, ki ima vzporedno vejo skozi bojler snitarne vode. In ko je ta veja popolnoma zaprta peč greje do maksimalno ~40°C.
Ne javi nobene napake ampak ne dosega nastavljene temperature. V enem od menijev se prikazuje izračunan pretok skozi peč in ob zaprti veji skozi bojler ta prikaz skače med 0,001 in cca 6l/min.
Da gre za prenizek pretok sumim ker če minimalno odprem vzporedno vejo skozi bojler sanitarne vode peč takoj preklopi na "normalno" delovanje.

Pretok skozi sistem je po moje zadosten, in ni problematičen je pa očitno čisto na neki meji. V določenem primeru bi mi ustrezalo, da imam lahko vejo do bojlerja s sanitarno vodo zaprto, zato iščem rešitve.
Prebrskal sem vso dokumentacijo a nisem nikjer zasledil, da bi bila ta meja nastavljiva. Ali kdo pozna ta tip peči in lahko to potrdi? Oziroma sploh potrdi moje predpostavke.

Možnosti ki jih vidim, če zgornje ni mogoče:

1. Vgradnja bypassa, kjer bi vračal del ogrete vode in s tem zadovoljil potrebe po pretoku skozi peč. Tole mi iz večih razlogov ni všeč. Med drugim spuščanje vode in dodelave na cevnih povezavah. Če pa je pretok res premajhen pa je morda to potrebno?

2. Predvidevam da pretok računa glede na tlak na črpalki. Ne vem kakšen tip senzorja je to, ima pa 3 povezave in sicer skupni minus, napajanje 5V in izhodni signal. Napetost izhodnega signala se v režimu ko je del skozi bojler zaprt ali pa odprt zelo malo spremeni (2,32V oziroma 2,33V) medtem ko je v izračunanem pretoku pri popolnoma odprti veji skozi bojler velika razlika (11l/min). Mogoče senzor nima napetostnega izhoda? No ideja je "popraviti" ta signal tako, da bo peč zadovoljna s tlakom in posledično pretokom.

V priponki sliki črpalke in vgrajenega senzorja. Prosim za kakršnokoli informacijo.



Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Peter123
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2009 15:34
Prispevkov: 1366
Aktiv.: 7.34
Kraj: Lj.

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 03, 2020 6:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Prvo bi bilo za preveriti ali imaš kje kakšno oviro v enocevni napeljavi.
Lahko da pumpa zazna, težji pretok in preklopi na kak varnostni način.
Ko vklopiš bypas za boljer je pretok bistveno lažji?

Seveda je možnost tudi prešvoh pumpa.
Možnosti je mnogo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sebek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 08 Feb 2012 15:38
Prispevkov: 43
Aktiv.: 0.29
Kraj: Slovenska Bistrica

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 03, 2020 7:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pri enocevni vezavi, če je kje kak ventil na radiatorju zaprt lahko hitro pride do zmanjšanega pretoka skozi sistem, sploh če so nameščeni termostatski ventili. V povezavi z pametno črpalko, katera zmanjša pretok ko se upor poveča pride do zmanjšanja pretoka skozi sistem.

Črpalko daj na konstantni pretok, ventile na radiatorjih pa odpri.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
eddie
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Dec 2003 21:02
Prispevkov: 706
Aktiv.: 3.17
Kraj: Severna primorska

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 03, 2020 9:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na enocevnem sistemu so bili zamenjani vsi radiatorji in ventili.
Vgrajeni ventili so taki:
HERZ VU 40

nastavitev nastavljivega vijaka pod pokrovčkom je taka kot je originalno - popolnoma odvit.
Na teh ventilih so elektronske termostatske glave.
Ovire menim da v sistemu ni, saj ogrevanje (ko ima voda primerno temperaturo) deluje popolnoma OK. Voda hitro zakroži. Bypass skozi bojler je potrebno samo rahlo odpreti ravno toliko, da je slišati šumenje in to že zadostuje za normalno delovanje peči.

Črpalka je nastavljena na ročno fiksno vrednost. Neglede ali je na nastavitvi 1 (15%) ali 3(100%) voda kroži - radiatorji so topli. Če je nastavljena na avtomatsko se "zaganja" in spreminja hitrost iz 15% na 75% in sicer precej na gosto recimo vsaki 2 sekundi. To se dogaja tudi pri odstranjenih termostatskih glavah torej pri čisto odprtih ventilih.

Peč očitno res deluje v nekem zasilnem režimu ampak se tudi po daljšem času nič ne pritoži in ne javi nobene napake.
Prej sem pozabil še na tole, morda je pomembno:
Ob startu če so prostori hladni in je potreba po toploti večja in je na povratku precej hladnejša voda do tega ne prihaja. Peč deluje z maksimalno dovoljeno močjo in obtočna črpalka deluje konstantno tudi če je v avtomatskem režimu. To lahko traja tudi eno uro. Ko pa se prostori ogrejejo do neke mere pa se pričnejo opisane težave.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
eldi2011
Član
Član



Pridružen-a: Pon 29 Sep 2014 15:55
Prispevkov: 257
Aktiv.: 2.21

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 03, 2020 11:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kako pa je izvedena regulacija temperature v prostoru ?
Lahko gre za okvaro elektronskega termostata (problem histereze), če je seveda vezan na vklop obtočne črpalke ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
eddie
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Dec 2003 21:02
Prispevkov: 706
Aktiv.: 3.17
Kraj: Severna primorska

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 04, 2020 9:23 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Peč ima dve možnosti in sicer termostat na ebusu, ki lahko nastavlja tudi želeno temperaturo peči ali pa termostat s prosto potencialnim kontaktom. V mojem primeru je uporabljen zadnji, ki deluje normalno.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Peter123
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2009 15:34
Prispevkov: 1366
Aktiv.: 7.34
Kraj: Lj.

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 04, 2020 10:33 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Po opisu delovanja bi rekel da sta med drugim možnosti:
-slab stik na kakem senzorju.
-napačen parameter v regulaciji, no obstaja tudi možnost šlampastega SW.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
eddie
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Dec 2003 21:02
Prispevkov: 706
Aktiv.: 3.17
Kraj: Severna primorska

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 04, 2020 7:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja, pametne izgovore zakaj stvar ne deluje sem jaz že porabil vse kar sem se jih lahko spomnil. Dejstvo je, da z malenkost večjim pretokom ko je priprt ventil skozi bojler peč deluje čisto normalno. Druga resnica je, da deluje čisto normalno tudi ko greje iz popolnoma ohlajenega stanja.
Iz tega sem nekako sklepal, da s pečjo ali pa samo inštalacijo ni nič narobe in da je to neka meja, ki jo doseže, ko se na povratku začne vračati topla voda.
Nikjer pa nisem zasledil, da bi bila ta meja nastavljiva. Je pa res, da vsi parametri niso v dokumentaciji in da sem uganil 2 kodi za vstop v meni za nastavitve. Kodi sta številka 17 oziroma številka 19, v meni, kjer vpraša za kodo se pride pa z istočasnim pritiskom obeh tipk.
Med njima nisem opazil kakšne razlike, da bi s katero lahko nastavljal več stvari kot z drugo. Morda obstaja še kakšna, ki odklepa dodatne parametre in je tam to dosegljivo. Sem upal da kdo od forumašev bolj podrobno pozna ta tip peči.
No, ker sem že obupal da bom to lahko nastavil in ker mi ne diši da bi ponovno predeloval cevovod mi je prišlo na misel, da poskusim elektroniko preslepiti in bo zadovoljna tudi s takim pretokom.
Sklepam, da za izračun pretoka uporablja samo tlačni senzor črpalke. Verjetno, da upošteva tudi trenutno hitrost črpalke.
Torej bo potrebno ugotovitikakšen tip senzorja to je. Po internetu sicer najdem nadomestne senzorje, nikjer pa nisem zasledil kakšnega tipa je njihov izhod.
Bom poskusil še malo premeriti in javim rezultate.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sebek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 08 Feb 2012 15:38
Prispevkov: 43
Aktiv.: 0.29
Kraj: Slovenska Bistrica

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 04, 2020 8:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

In v čem točno je problem? Iz napisanega nisem znal izluščit.

Praviš, da peč, kadar so prostori podhlajeni normalno segreje vse prostore. Ko so prostori segreti na željeno temperaturo začne peč manj greti. Ker prostori ne rabijo več ogrevanja, elektronika začne izklapljati grelce in ko je tudi najmanjši grelec premočan za ogrevanje vode, pač še tega izklopi.
Sicer nisi napisal če imaš vremensko regulacijo, če je vgrajena bi znala le-ta zmanjšati pretok skozi ogrevalni sistem.

Nariši še hidravlično shemo kako imaš povezane zadeve.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
eddie
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Dec 2003 21:02
Prispevkov: 706
Aktiv.: 3.17
Kraj: Severna primorska

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 04, 2020 9:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Enostavna skica ogrevanja:


Problem:
če je ročni ventil v bojler popolnoma zaprt (kar je v določenem obdobju tudi želja) potem peč deluje v režimu kjer obratuje z omejeno močjo in ne dosega nastavljene temperature.
Ni vgrajene vremenske regulacije, samo sobni termostat, ki sklene kontakt ko je ogrevanje potrebno.

Senzor tlaka na črpalki po mojih meritvah nima napetostnega izhoda, saj se napetost praktično ne spreminja ob različnih režimih delovanja črpalke. Lahko je tokovni(dvomim ker bi prav tako pričakoval vsaj nekaj spremembe v napetosti ) bolj verjetno frekvenca/pwm? Poskusim priklopit osciloskop.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
int47
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Dec 2003 0:10
Prispevkov: 2066
Aktiv.: 9.27
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 06, 2020 12:32 pm    Naslov sporočila:  Re: Električna peč Vaillant Eloblock malo čudno delovanje Odgovori s citatom

eddie je napisal/a:
Napetost izhodnega signala se v režimu ko je del skozi bojler zaprt ali pa odprt zelo malo spremeni (2,32V oziroma 2,33V) medtem ko


2,3V je blizu polovice napajalne napetosti.
Pomeri frekvenco.

Prepričaj se, da instrument lahko meri signal z DC offsetom.
V nasprotnem primeru v merilni tokokrog zaporedno veži kondenzator.

_________________
Kdor ni skregan, ni Slovenc !
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 75 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group