www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Delovanje hladilnika
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Sentinel66
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Feb 2016 19:29
Prispevkov: 214
Aktiv.: 2.16
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 25, 2020 8:58 pm    Naslov sporočila:  Delovanje hladilnika Odgovori s citatom

Rad bi bolje razumel delovanje hladilnika in bi imel nekaj vprašanj.
Klima in hladilnik delujeta podobno. Klimatska naprava ima ponavadi na zunanji enoti velik ventilator, ki pomaga odvajati toploto. Pri hladilniku se toplota sprošča na zadnjem delu hladilnika preko reber.

Postavlja se mi naslednje vprašanje: V kolikor bi bilo hlajenje zadnjega dela (kače) boljše, ali bi to pomenilo, da bi hladilnik rabil manj ciklov, da notranjost ohladi na ustrezno temperaturo in bi posledično manj časa delal ? Da bo vprašanje lažje, predpostavljamo da dodatno hlajenje zadnjega dela ne porablja energije (npr. da je zadnji del potopljen v vodo).

Vprašanje je čisto teoretične narave, torej ali bi dodatno hlajenje imelo kakršenkoli vpliv na delovanje hladilnika.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
eldi2011
Član
Član



Pridružen-a: Pon 29 Sep 2014 15:55
Prispevkov: 256
Aktiv.: 2.21

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 25, 2020 10:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ne, ker je projektiran za sobno temperaturo. Z nižanjem temperature pade izven optimalnega delovanja. Vrsta hladiva, količina, volumni so uglašeni.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
grega09
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Okt 2014 11:17
Prispevkov: 392
Aktiv.: 3.42

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 25, 2020 10:42 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ne bi bilo neke razlike. Če bi imel na izmenjevalcu hladilnika še ventilator, bi lahko bil izmenjevalec manjši. Ker pa je zadaj dovolj prostora, pa ni potrebe še po porabnikih, ki v sistem vnašajo dodatne izgube. Vse skupaj je pa, kot že rečeno, na sobni temperaturi z nekaj možnega odstopanja. Zunanja enota klime je podvržena večjim spremebam in zunanjemu izmenjevalcu (kondenzatorju) z ventilatorjem na nek način prilagodiš območje delovanja.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Energetik-m
Član
Član



Pridružen-a: Pon 07 Dec 2009 19:16
Prispevkov: 1343
Aktiv.: 7.71
Kraj: Zagorje

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 26, 2020 2:42 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če znižaš temperaturo kondenzatorja, bo notri manjši tlak. Pretok hladiva je približno isti, padec tlaka na kapilari pa tudi. Torej bo na koncu kapilare v izparilniku nižji tlak in bo hladivo vrelo pri nižji temperaturi, bo domače bolj bo hladil in čas delovanja kompresorja bo krajši.
_________________
lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
joztom
Član
Član



Pridružen-a: Sob 11 Nov 2017 0:42
Prispevkov: 270
Aktiv.: 3.48
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 26, 2020 5:13 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sodobni hladilniki vpihavajo zrak, zahtevane temperature. Zato bluzenje o starožitnih sistemih opustite, požre znatno več elektrike.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sentinel66
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Feb 2016 19:29
Prispevkov: 214
Aktiv.: 2.16
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 26, 2020 6:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Morda sem malce preširoko nastavil parametre. Torej predpostavlja se, da temperatura reber na zadnjem delu hladilnika nikoli ne bo padla pod sobno temperaturo. Glavno vprašanje je ali se z izboljšanjem hlajenja zadnjega dela zmanjša poraba energije ali pa kot ste nekateri rekli, se s tem vrže parametre izven okvirja in ne bo hladilo kot mora.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1324
Aktiv.: 11.92
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 26, 2020 6:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Energetik-m je napisal/a:
Če znižaš temperaturo kondenzatorja, bo notri manjši tlak. Pretok hladiva je približno isti, padec tlaka na kapilari pa tudi. Torej bo na koncu kapilare v izparilniku nižji tlak in bo hladivo vrelo pri nižji temperaturi, bo domače bolj bo hladil in čas delovanja kompresorja bo krajši.

Drži, preverjeno. Če je hladilnik postavljen v hladnejšem prostoru, bo toplotnih izgub manj, torej bo še dodatno manj vklopov, poleg krajšega časa delovanja.

joztom je napisal/a:
Sodobni hladilniki vpihavajo zrak, zahtevane temperature. Zato bluzenje o starožitnih sistemih opustite, požre znatno več elektrike.

Tole mi ni znano ali pa ne razumem trditve, zato prosim za bolj podrobno razlago, v hladilstvu sem bil pred več kot 20 leti, tako da "novodobnih" zadev ne poznam.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
mrtn
Član
Član



Pridružen-a: Pet 11 Maj 2012 8:14
Prispevkov: 195
Aktiv.: 1.35
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 26, 2020 8:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

S prisilnim prepihovanjem zadnjega toplotnega izmenjevalnika s zrakom po moje ne bi bilo problema.
Če pa govorimo o hlajenju z vodo, pa mislim da bi pretiraval s temperaturami in bi znali biti problemi.
Sedaj lahko gledaš vstopne in izstopne temperature na izmenjevalniku. Npr. vstopna temperatura 50°C, izstopna pa 40°C. Moje mnenje, če bo izstopna temperatura prenizka bo hitro nastal problem z zamrzovanjem in pa posledično nepravilnem delovanju hladilnega cikla.
Pojavi se še pretirano zamrzovanje notranjosti, "pranje" kompresorja, nepravilna temperatura na kompresorju, neustrezni tlaki, ...

Trenutno delovanje je izračunano na sobno temperaturo. Če si že kdaj opazil, so hladilniki označeni za različne tropske pogoje (različne temperature ozračja).
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SolarPlazma
Član
Član



Pridružen-a: Sre 07 Mar 2012 10:47
Prispevkov: 175
Aktiv.: 1.19
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 26, 2020 9:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz sem pred nekaj leti naredil poskus s staro okensko klimo, kjer sem na kondenzator pršil vodno meglo. Električni tok kompresorja se je znižal za 17%, kar si razlagam tako, da ker se je znižala temperatura kondenzacije, je padel tlak in za kompresor je ostalo manj posla. Istočasno je temperatura izstopnega hladnega zraka (na uparjalniku) padla za 25%.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1324
Aktiv.: 11.92
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 27, 2020 9:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Starejši sistemi preverjeno delajo z boljšim izkoristkom, ko se zniža kondenzacija in tlak, za "sodobne" bo pa joztom razložil kako in kaj, jaz se že veselim, da se bom nekaj novega naučil.
_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Energetik-m
Član
Član



Pridružen-a: Pon 07 Dec 2009 19:16
Prispevkov: 1343
Aktiv.: 7.71
Kraj: Zagorje

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 27, 2020 11:57 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Joztom, tudi mene zanima, kaj je s temi sodobnimi sistemi in kaj mi tu bluzimo? Lahko daš kakšen opis ali link?
_________________
lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Sentinel66
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Feb 2016 19:29
Prispevkov: 214
Aktiv.: 2.16
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 28, 2020 8:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Malce razmišljam, da bi za namene eksperimenta poskusil izboljšati hlajenje zadnjega dela in zabeležil porabo prej/potem. Lahko bi npr. en del "kače" potopil v vodo pri sobni temperaturi, ali pa uporabil toplotne cevke in rebra, tega imam ogromno doma in samo čaka na kakšen dober projekt. Gre pa drugače za hladilnik star sigurno 15 let
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pobesneli
Član
Član



Pridružen-a: Sre 02 Jan 2008 1:24
Prispevkov: 1070
Aktiv.: 5.41
Kraj: Ajdovščina

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 28, 2020 10:43 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mene matra podobna zadeva. Namreč hladilnik gre brez problema na nekje 6stopinj, ampak jaz bi rad noter imel 2-4.za kar se hladilnik precej muči. (Dodal sem termostat za hladilnice)A je možno z dodatnim hlajenjem reber pridobiti 2 stopinji?
Ali je boljše da dobim zamrzovalno omaro in njo spravim na 2 stopinji namesto -25.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom
Član
Član



Pridružen-a: Sob 11 Nov 2017 0:42
Prispevkov: 270
Aktiv.: 3.48
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 29, 2020 3:07 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Preberi si tekste o principu NoFrost, kjer se v bistvu špara z gretjem vrat in preprečevanjem zamrzovanja hladilnih elementov. Starejše izvedbe pa so vpihavale hladen zrak iz zmrzovalnika v gornji prostor, seveda samo ob zaprtih vratih.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1324
Aktiv.: 11.92
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 29, 2020 8:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@joztom
Ne mešaj sistema NoFrost z delovanjem hladilnega sistema, ki je v bistvu mini toplotna črpalka... še vedno je prisoten kompresor in izparilnik (uparjevalnik), tudi kondenzator ne manjka, ta je pogosto skrit nekje v stranici ali hrbtu hladilnika in nisem se poglabljal zakaj je to dobro, saj se hladi slabše.

Pričakoval sem razlago o načinu delovanja neke čudežne novodobne tehnologije hlajenja... pa da vidimo, kaj imaš za napisat, če si že omenil in načel to področje.
V tej temi ni govora kako kroži zrak v notranjosti in na kakšen način se hlad iz uparjalnika prenaša v notranjost, pač pa o izkoristku hladilnega sistema: kompresor, uparjalnik in kondenzator, to so trije ključni deli toplotne črpalke.

Pa ja ne, da si mislil tole:
https://www.instalater.si/prispevek/603/hladilniki-nove-generacije
ali tole
https://www.phononic.com/




@Sentinel66
15 let star hladilnik, če je večino časa deloval, je že rahlo "zmatran" tako da je že pridobil nekaj slabega izkoristka, zato ne deluje več tako varčno kot je deloval nov.
Za take teste, ki si si jih zamislil, bi moral narediti pravi primerjalni test pod enakimi pogoji. Na delovanje in porabo vpliva vsebina in količina te vsebine, temperatura, odpiranje vrat, temperatura okolice, ... toliko dejavnikov je, da boš primerjalni test težko naredil pod enakimi pogoji. Hladilnik je dokaj majhen porabnik, tako da nekaj % prihranka energije že težko izmeriš in če sfališ pri zgoraj omenjenih okoliščinah, ne boš dokazal nič.
Kot sem že zgoraj napisal, je najmanj izgub takrat, če je hladilnik postavljen na hladnem mestu, ker bo razlika temperature okolice in notranjosti manjša, se bo notranjost počasneje segrevala iz okolice, vklopov kompresorja bo manj, tudi čas delovanja bo malenkost krajši.
Probaš pa lahko, škodit ne more, če uspeš pošteno hladiti topel kondenzator, bo vsaj med delovanjem pogoj podoben, kot če bi bil hladilnik postavljen nekje na zelo hladnem mestu... izgube skozi stene hladilnika bodo še vedno enake.

@Pobesneli
Hja, če hladilnik ni narejen za hlajenje pod 6°C potem bo najbrž težka ali pa je tudi tako "zmatran" da ne gre na tako nizko temperaturo, lahko je kompresor obrabljen ali pa manjka plina... nič nisi napisal za kakšen hladilnik gre, tehnični podatki in koliko delovnih ur ima, oziroma koliko je star...


.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group