www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Priklop kontaktorja-stikala iz 380 na 230V
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Kaiwo
Član
Član



Pridružen-a: Ned 05 Apr 2020 0:20
Prispevkov: 10
Aktiv.: 0.21

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 13, 2020 7:52 pm    Naslov sporočila:  Priklop kontaktorja-stikala iz 380 na 230V Odgovori s citatom

Živijo, zanima me kako iz priklopa trifaznega toka priklopim na enofazen tok stikalo, kontaktor za vklop šivalnega stroja. Kabel sem pustil isti...ko sem zamenjal vtičnico iz trifazne na enofazno sem pustil "žive" modro in rjavo žico, ter maso, rumenozeleno, dve črni sem odklopil, zdaj pa ne vem kako priključim modro in rjavo, na spodnjih sponkah, kjer je priključen kabel iz vtičnice in na zgornjem delu od koder gredo žice proti elektro motorju (elektro motor sem že prevezal v trikot in dodal kondenzator).
Stikalo, kontaktor je BBC model M61...
Prilagam slike...
prosim za nasvet...



BBC 4.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.44 MB
 Pogledana:  6 krat

BBC 4.jpg



BBC 1.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.54 MB
 Pogledana:  2 krat

BBC 1.jpg



BBC 3.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.52 MB
 Pogledana:  4 krat

BBC 3.jpg



BBC 2.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.4 MB
 Pogledana:  1 krat

BBC 2.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Fosn
Član
Član



Pridružen-a: Sre 05 Feb 2020 11:43
Prispevkov: 34
Aktiv.: 0.67

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 14, 2020 11:45 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

To ni kontaktor ampak motorsko zaščitno stikalo

Predvidevam, da so barve iz vtičnice ostale takole: rumenozelena gre na zemljo, modra je nevtralni vodnik (nula), rjava pa je sedaj ena faza.
Sta dve možnosti:
1.Trifazno motorsko zaščitno stikalo se priklopi na enofazni tokokrog tako, da se pozankajo vsi trije poli, da gre dovodna faza na prvo sponko od leve, iz prve odvodne sponke se pozanka na drugo dovodno sponko , iz druge odvodne sponke gre na tretjo dovodno sponko in iz tretje odvodne sponke na fazo elektromotorja.
Nevtralni vodnik moder iz vtičnice gre sedaj direktno na sponko elektromotorja (ne poznam trifaznega elektromotorja šivalnega stroja, predvidevam, da nevtralni vodnik prej ni potekal na elektromotor)
2. Ali pa se zkozi motorsko zaščitno stikalo skozi en pol spusti faza iz vtičnice do elektromotrja (rjava), skozi drugi pol nevtralni vodnik (modra) iz vtičnice do elektromotorja, tretji pol pa ostane prazen.

Preveriti morate tudi če to stikalo tokovno ustreza oziroma nastavitev. Ker ta motor bo vlekel drugače tok od trifaznega ( predvidevam, da za isto moč večji tok) in vam bo stikalo metalo ven ob vklopu oziroma obratovanju. Če pa bo tekel manjši tok, pa to stikalo ne bo varovalo elektromotrja in vam ob okvari lahko elektromotor zažge.


Pravni poduk:
Kljub upoštevanju mojega nasveta, za nastalo škodo ne odgovarjam, in če niste stokovna usposobljena oseba, vsa izvajanja, ki so posledica mojega nasveta izvajate na lastno odgovorenost ali pa poiščte strokovno usposobljeno osebo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2534
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 14, 2020 12:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Avtorju teme predlagam, da se s predelavo ne ukvarja, ker ne pozna osnov. Tudi drugim predlgam, da mu ne svetuejo ničesar, ker je to škodljivo zanj, za njegove domače, ki bodo uporabljali to in tudi za premoženje.

Take stvari so nedopustne:



1.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  427.02 KB
 Pogledana:  0 krat

1.png


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
poule
Član
Član



Pridružen-a: Čet 11 Jan 2007 19:53
Prispevkov: 800
Aktiv.: 3.82
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 14, 2020 12:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

To je tudi meni padlo v oči...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Fosn
Član
Član



Pridružen-a: Sre 05 Feb 2020 11:43
Prispevkov: 34
Aktiv.: 0.67

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 14, 2020 1:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Se strinjam....se opravičujem, da sem mu svetoval, zato pa sem mu na koncu napisal pravni poduk.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Kaiwo
Član
Član



Pridružen-a: Ned 05 Apr 2020 0:20
Prispevkov: 10
Aktiv.: 0.21

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 14, 2020 5:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdravljeni, te slike sem slikal tako, kot smo stroj kupili in ga nisem jaz še nič prevezoval... to je originalno tako, jaz sem samo odvil pokrovček in poslikal ter dal slike gor....kdo je to tako vezal ne vem, ker je to industrijski stroj iz tekstilne tovarne...jaz tako sigurno ne bi pustil oziroma "po domače" naredil...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Kaiwo
Član
Član



Pridružen-a: Ned 05 Apr 2020 0:20
Prispevkov: 10
Aktiv.: 0.21

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 15, 2020 9:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Fosn je napisal/a:
To ni kontaktor ampak motorsko zaščitno stikalo

Predvidevam, da so barve iz vtičnice ostale takole: rumenozelena gre na zemljo, modra je nevtralni vodnik (nula), rjava pa je sedaj ena faza.
Sta dve možnosti:
1.Trifazno motorsko zaščitno stikalo se priklopi na enofazni tokokrog tako, da se pozankajo vsi trije poli, da gre dovodna faza na prvo sponko od leve, iz prve odvodne sponke se pozanka na drugo dovodno sponko , iz druge odvodne sponke gre na tretjo dovodno sponko in iz tretje odvodne sponke na fazo elektromotorja.
Nevtralni vodnik moder iz vtičnice gre sedaj direktno na sponko elektromotorja (ne poznam trifaznega elektromotorja šivalnega stroja, predvidevam, da nevtralni vodnik prej ni potekal na elektromotor)
2. Ali pa se zkozi motorsko zaščitno stikalo skozi en pol spusti faza iz vtičnice do elektromotrja (rjava), skozi drugi pol nevtralni vodnik (modra) iz vtičnice do elektromotorja, tretji pol pa ostane prazen.

Preveriti morate tudi če to stikalo tokovno ustreza oziroma nastavitev. Ker ta motor bo vlekel drugače tok od trifaznega ( predvidevam, da za isto moč večji tok) in vam bo stikalo metalo ven ob vklopu oziroma obratovanju. Če pa bo tekel manjši tok, pa to stikalo ne bo varovalo elektromotrja in vam ob okvari lahko elektromotor zažge.


Pravni poduk:
Kljub upoštevanju mojega nasveta, za nastalo škodo ne odgovarjam, in če niste stokovna usposobljena oseba, vsa izvajanja, ki so posledica mojega nasveta izvajate na lastno odgovorenost ali pa poiščte strokovno usposobljeno osebo.



Zahvaljujem se za izčrpne in natančne informacije... stikalo sem prevezal po varianti št. 2...
Pri preizkusu delovanja sem pustil teči motor cca 10 minut in ima lep zagon in pojemek med ustavljanjem, tudi tiho teče...

Imam pa vprašanje kako izračunam ali bo sedaj tekel večji ali manjši tok, da vem kako naj nastavim (ali pustim prejšnjo nastavitev)... motor sem prevezal v zvezdo in dodal kondenzator (40 mikroF)...za podatke motorja (proizvajalec Quick) prilagam sliko njegove tablice in sliko nastavitve...



Siv stroj motor 1.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  3.33 MB
 Pogledana:  3 krat

Siv stroj motor 1.jpg



BBC 5.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.52 MB
 Pogledana:  3 krat

BBC 5.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3352
Aktiv.: 17.02

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 16, 2020 6:14 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pri enofaznem obratovanju v motor normalno teče do 2,76 A. Za začetek bi predlagal pustiti nastavitev tako kot je, na minimum. Vsaj zdi se mi, da je tako - da ni nastavljen na max. Če se bodo pojavljale težave z izklopom tega stikala, prenastavi malo nad oznako 2,5. Bele barve.
Če bi lahko pomeril tok...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Kaiwo
Član
Član



Pridružen-a: Ned 05 Apr 2020 0:20
Prispevkov: 10
Aktiv.: 0.21

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 16, 2020 9:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

lojzek je napisal/a:
Pri enofaznem obratovanju v motor normalno teče do 2,76 A. Za začetek bi predlagal pustiti nastavitev tako kot je, na minimum. Vsaj zdi se mi, da je tako - da ni nastavljen na max. Če se bodo pojavljale težave z izklopom tega stikala, prenastavi malo nad oznako 2,5. Bele barve.
Če bi lahko pomeril tok...

hvala za odgovor Applause ... ko sem preizkušal cca 10 minut je lepo tekel... bo pa žena te dni poizkušala šivat, pa bom videl kako bo... bom javil... morda pa res izmerim tudi tok... Think
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Energetik-m
Član
Član



Pridružen-a: Pon 07 Dec 2009 19:16
Prispevkov: 1343
Aktiv.: 7.71
Kraj: Zagorje

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 17, 2020 9:31 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kako pa reguliraš hitrost šivanja? A ves čas šiva na polno?
_________________
lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3352
Aktiv.: 17.02

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 17, 2020 1:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem že videl takega in preklopil na 220V. Hitrost šivanja se ne regulira z motorjem, ta se vrti stalno na polno. Nisem sicer raziskoval čisto nič več kot je bilo nujno, ampak regulacija je rešena nekako (elektro) mehansko (sklopka ,,,?) Think
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ikar
Član
Član



Pridružen-a: Pon 31 Dec 2007 12:32
Prispevkov: 164
Aktiv.: 0.83
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 17, 2020 5:26 pm    Naslov sporočila:  Priklop kontaktorja-stikala iz 380 na 230V Odgovori s citatom

Regulacija hitrosti je izvedena preko mehanske sklopke. Ta motor ima tudi sistem za pozicioniranje igle , ki je potreben za odrez niti.
_________________
Slavko
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Kaiwo
Član
Član



Pridružen-a: Ned 05 Apr 2020 0:20
Prispevkov: 10
Aktiv.: 0.21

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 17, 2020 8:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Energetik-m je napisal/a:
Kako pa reguliraš hitrost šivanja? A ves čas šiva na polno?

motor se ves čas šivanja vrti s polno hitrostjo, ko pa šivilja z nogo pritisne stopalko se pa začne gibati igla in normalno vleče material naprej, z ročko (ročno ali nožno) pa spreminja smer gibanja materiala in lahko šiva ali premika material tudi nazaj...vsaj tako mi je razložila, sam še nisem nikoli poizkusil šivati Shame on you ...(so pa ti industrijski stroji zanimivi in masivni - težki )Sick...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Kaiwo
Član
Član



Pridružen-a: Ned 05 Apr 2020 0:20
Prispevkov: 10
Aktiv.: 0.21

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 17, 2020 8:48 pm    Naslov sporočila:  Re: Priklop kontaktorja-stikala iz 380 na 230V Odgovori s citatom

ikar je napisal/a:
Regulacija hitrosti je izvedena preko mehanske sklopke. Ta motor ima tudi sistem za pozicioniranje igle , ki je potreben za odrez niti.

odlična razlaga Applause...se pa spoznaš na te stroje...mi je moja res govorila o odrezu niti... Angel
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Kaiwo
Član
Član



Pridružen-a: Ned 05 Apr 2020 0:20
Prispevkov: 10
Aktiv.: 0.21

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 20, 2020 9:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

pozdravljeni Speak to the hand...imam še eno vprašanje Question ...na enofazen tok bom preuredil še en šivalni stroj - overlok (tako pravi žena)...tu pa je vgrajeno stikalo TICINO A26 (glej sliko) ki ga moram prevezat, pa me zanima kaj svetujete katere varovalke naj vstavim namesto teh originalnih, ki najbrž niso primerne za 220 V... Rolling Eyes
(pa ne me spet kritizirat Silenced okoli povezav, ker vse slikam tako, kot je že sedaj in nisem še ničesar "šraufal" po svoje)...



TICINO A26 1.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.87 MB
 Pogledana:  2 krat

TICINO A26 1.jpg



TICINO A26 2.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.57 MB
 Pogledana:  4 krat

TICINO A26 2.jpg



TICINO A26 3.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.62 MB
 Pogledana:  0 krat

TICINO A26 3.jpg



TICINO A26 4.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.56 MB
 Pogledana:  0 krat

TICINO A26 4.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group