www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Iskra Planica SSN 2060 - Popravilo

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Stari radijski sprejemniki
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
MikeTG
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Sob 16 Jan 2016 19:59
Prispevkov: 5
Aktiv.: 0.05
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 02, 2020 8:28 pm    Naslov sporočila:  Iskra Planica SSN 2060 - Popravilo Odgovori s citatom

Pozdravljeni vsi skupaj.

Sem nov na forumu, prebral sem pravila. Very Happy


Zanima me, ali mi lahko kdo pomaga najti težavo na Planici, katero sem kupil v okvari, v upanju, da jo lahko popravim, da bo igrala tako kot nekoč. Vsak dan. Smile


Podobno težavo je imel uporabnik dsernek

https://www.elektronik.si/phpBB2/viewtopic.php?t=22776&postdays=0&postorder=asc&highlight=planica&start=105

Gospod od katerega sem radio dobil je dejal, da je vse delovalo ok, dokler se ni spravil zamenjati zvočnika pri prižganem radiu. Žički za zvočnik sta prišli v stik. Takrat bi naj skurilo varovalko (ko sem odprl radio sem videl da jo je nadomestil kar z alu folijo.... Applause ) Od takrat naprej radio ne igra.

Katerikoli gumb na radiu pritisnem, slišim samo brum skozi zvočnik. Multimeter pokaže 100Hz na zvočniku. preveril sem obe diodi pri transformatorju in oba kondenzatorja, sta ok. Dalje nimam pojma kako bi se zadeve lotil. Modre kondenzatorje sem premeril, so ok.
Imam osnovno znanje elektronike, znam kaj pomerit, kaj zalotat Smile

V kolikor bi mi kdo znal svetovati oziroma pomagati, bi lepo lepo prosil, saj mi je radia škoda, in bi rad da spet igra.

LP, Miha

Še slike:



Planica 22.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.03 MB
 Pogledana:  16 krat

Planica 22.jpg



Planica11.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  1000.76 KB
 Pogledana:  17 krat

Planica11.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
DusanK
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Nov 2012 23:46
Prispevkov: 1746
Aktiv.: 12.57
Kraj: Medvode - med vodami

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 02, 2020 11:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kakšna je napetost na skupni katodi obeh diod D206/D207 ?
V načrtu so označene posamezne merilne točke z napetostmi. Piše, da naj bi bilo tam cca. 15,5V, vendar je to mišljeno pri 220V~ napajalni napetosti. Zdaj je 230V~ in temu ustrezna višja sekundarna napetost.

Če je bil kratek stik na izhodu kjer je priklopljen zvočnik potem preizkusi vse štiri tranzistorje T205/T206/T207/T208, da ni kateri prebit ali prekinjen.

Preveri kaj je s kondenzatorjem C222. Izgleda, kot da ga nekaj manjka.

Vir načrta SN120



Sn120_C222_T205_206_207_208.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  216.47 KB
 Pogledana:  21 krat

Sn120_C222_T205_206_207_208.jpg



_________________
Največji čar - električar
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MikeTG
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Sob 16 Jan 2016 19:59
Prispevkov: 5
Aktiv.: 0.05
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 03, 2020 9:49 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

DusanK Hvala, bom preveril zvečer ko pridem domov in poročam.

Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MikeTG
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Sob 16 Jan 2016 19:59
Prispevkov: 5
Aktiv.: 0.05
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 04, 2020 8:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ok, danes sem imel čas in zadevo premeril.


Tranzistorji:
T205,206,208 - ok

T207 je prebit

Napetost na skupni katodi D206/D207 pred odstranitvijo T207 je bila 8,21V
Po odstranitvi je 13,37V

Napetost iz trafota pred Diodama: 15,33V


C222 je res poškodovan.


Če prav razumem situacijo, bi moral zamenjati obe diodi, T207 ter C222. Razmišljam pravilno?


Na internetu vidim, da bom težko našel AC187K (T207). Obstaja kakšna alternativa?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
iskra
Član
Član



Pridružen-a: Tor 14 Okt 2003 10:13
Prispevkov: 791
Aktiv.: 3.55
Kraj: Lokev ,Boa , KOPER

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 05, 2020 12:18 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Menjati moraš oba tranzistorja saj sta v paru (enako ojačanje)187 -8 . če jih ne dobiš kje bližje jih sigurno ima Darko Volk (sosednji forum).
_________________
L.P. iskra
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.41
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 05, 2020 12:59 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če ti ne bo uspelo najti izhodnih tranzistorjev, mi napiši ZS in bom ob priliki pogledal v škatlo z odpadnimi vezji, mislim, da imam notri eno celo šasijo Planice ali Savice.

Sicer mogoče preveriš kakšen lokalni kosovni odpad, presenetljivo in hkrati žalostno, se (vsaj po mojih izkušnjah) najde veliko teh radiev (Savica, Planica, itd.) v smeteh.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
baresi
Član
Član



Pridružen-a: Tor 28 Jun 2005 19:14
Prispevkov: 667
Aktiv.: 3.00
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 05, 2020 1:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če ti ni predrago, dobiš jih tukaj:
https://www.ebay.com/itm/AC187K-AC188K-Paar-Germanium-Transistor-TUNGSRAM/312024653988?epid=1456334943&hash=item48a61e60a4:g:f7gAAOSw5dNWrIc5&shqty=1&isGTR=1#shId

_________________
lp
baresi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
sebaveh
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jan 2008 13:51
Prispevkov: 1615
Aktiv.: 8.17
Kraj: Slovenska Bistrica

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 05, 2020 10:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Imam enega AC187K, če ti kaj pomaga. Nimam pa komplementarnega nasprotnika.
Nisem mogel izmeriti hfe parametra, ker imam instrument v okvari (lahko ga v ponedeljek), sem pa lahko izmeril padce napetosti v režimu preverjanja diod z drugim instrumentom:
- Vbe = 0,145 V
- Vce = 1,791 V in narašča s časom
- Vbc = 0,150 V

Če ga prideš iskat v Slov. Bistrico, trenutno nimam poti v MB, ti ga šenkam.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ferdo
Član
Član



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:10
Prispevkov: 340
Aktiv.: 1.53
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Sob Jun 06, 2020 4:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mislim, da bi se tudi pri meni našel en par AC187/188...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
MikeTG
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Sob 16 Jan 2016 19:59
Prispevkov: 5
Aktiv.: 0.05
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 09, 2020 6:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ok, stanje je tako.

Sebaveh hvala za tranzistor, vendar se očitno ne ujema z mojim.

Mi je kolega posodil svojo planico, sva prelotala njegova tranzistorja za test v mojo, zadeva deluje bp, ampak sem jih... pač... moral vrniti.... Very Happy

zaenkrat imam zmenjeno z ferdotom.

ko sem vzel zvočnik iz ohišja, me je čakalo novo presenečenje. Malo je bil natrgan. sem ga rešil z mekolom in papirnato brisačo. Dela kot nov.

Zadnja stranica je bila močno zvita na večih mestih. Najverjetneje od vlage. Sem jo navlažil, zlikal in obtežil za en dan, sedaj je popolnoma ravna. Very Happy

Žarnice sem dobil po naročilu v Conradu.

Malo me pa bega ta shema ki je pripeta v tej temi za planico oz. savico, saj bi kljub temu, da so izpravni, preventivno zamenjal kondenzatorje. Elektronika bi naj bila kolikor razumem ista. Pa vendar piše na shemi za C222, ki je pri meni poškodovan, da je 100u , dejansko je pa 1,5pF.

Enako opažam recimo pri C249 ( v radiu: 1000uF 16v , na shemi: 0,1u), in C252 (v radiu 1000uF 25v, na shemi: 5u)

Mi lahko kdo pove ali se moje vezje (enako od kolega) ne ujema s tole shemo ali jaz narobe berem?


Na potenciometru za glasnost je zlomljena os. Kolikor gledam po internetu, ni nikjer za dobiti 500k logaritemskega z četrtim pinom za loudness. Se da kako zaobiti ta pin z upori, ali mogoče izdelati izhod na navadnem?

pa še pobožna želja... se komu kje slučajno valjajo kakšni gumbi "viška" za savico/planico?

Slike obnove še pridejo.

Lp, Miha
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MikeTG
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Sob 16 Jan 2016 19:59
Prispevkov: 5
Aktiv.: 0.05
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 11, 2020 6:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Spet se javljam.

Ferdo hvala za tranzistorje, radio špila.

Potencimeter za glasnost sem popravil tako, da sem kupil podobnega novega, ga razstavil, in zamenjal dele ki so bili v okvari na mojem z novimi.

Še vedno se iščejo gumbi (tipke in kapice za potenciometre) če pozna kdo koga.

Gledam sicer na ebayu in aliju, tam sem našel ene za Marantz. Saj se fajn svetijo, ampak ni pol original Very Happy ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ferdo
Član
Član



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:10
Prispevkov: 340
Aktiv.: 1.53
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 12, 2020 6:05 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

MikeTG je napisal/a:
Spet se javljam.

... radio špila.

Potencimeter za glasnost sem popravil tako, da sem kupil podobnega novega, ga razstavil, in zamenjal dele ki so bili v okvari na mojem z novimi.

Še vedno se iščejo gumbi (tipke in kapice za potenciometre) če pozna kdo koga.

Gledam sicer na ebayu in aliju, tam sem našel ene za Marantz. Saj se fajn svetijo, ampak ni pol original Very Happy ...


Dancing
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Stari radijski sprejemniki Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 66 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group