www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Konica spajkalnika
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Oprema, stroji in orodja
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3243
Aktiv.: 33.08

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 24, 2021 8:12 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Spodaj: Loctite 425-01 RWF 37K (se ne proizvaja več)
Nad njim: kitajski fluks 223
Desno: kolofonija + aceton (kantica na sredi zgoraj)
Levo zgoraj: nek čuden, neporaben fluks (gor piše macdermid enduro flux 1547). Ne vem več, kje sem ga dobil. Naj bi bil "no clean", oz. se bi ga čistilo z vodo. Edino kar je vodnega je ta fluks, ki šprica in pri spajkanju povzroča težave (npr. leteče SMD komponente, ko voda iz fluksa pride v stik z vročo konico). V glavnem, se je za izogibat "no clean", oz. "water soluble".



fljukx.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  175.37 KB
 Pogledana:  4 krat

fljukx.jpg



_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
miharix
Član
Član



Pridružen-a: Tor 18 Dec 2012 9:59
Prispevkov: 403
Aktiv.: 2.91
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Čet Avg 26, 2021 12:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ginger je napisal/a:
Včeraj sem na FB v skupini kjer to tehniko izdelujejo opazila, da nisem osamljen primer, da se konica kruši, . In po prebranih komentarjih je očitno res, da je kriv flux. Ampak meni se je to na prvem naredilo s fluxom iste firme, kot je sam spajkalnik. To mi ne gre v račun. Saj pomoje bi moralo bit kompatibilno, kajne? Ali se motim??


Ista firma proizvaja tudi plinske gorilnike. Za tiste je ta fluks dober.

Dodatno škodo dela tudi če preveč pritiskate na konico.
Če ne topi, ugotovi kako povečat toplotni tok iz konice na obdelovanec ne pa bolj pritiskat/brusit (obrni konico,dodaj spajko, očisti konico, dodaj flux, dalje počakaj)

ginger je napisal/a:

Evo, da boste vedeli kaj in kako delam...je tu en prikazan postopek - video.
https://www.youtube.com/watch?v=rMk0nK04A

Video ne deluje.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14557
Aktiv.: 65.26
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Čet Avg 26, 2021 9:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz uporabljam stvari na fotografiji.
SK10 od Kontakt Kemie je praktično razstopljena kolofonija. Zadeve načeloma po spajklanju ni potrebno odstranjevati. Služi celo kot zaščita vezja. Sama kolofonija in medeninasti ostružki so odlični pripomoček za čiščenje konice. Welerjev flux uporabljam v kombinaciji z vročim zrakom. (posebej, če je treba kaj sneti)
Spajka - Multicore.



PS.
Mare, mislim, da je tisti flux v plastenki levo iz skupne nabave na forumu, ker ga imam tudi jaz. Gre za precej agresivno zadevo. (o tem sem nekoč pisal na forumu) Ko mi je dvakrat zaporedoma požrlo konico sem ga nehal uporabljati. Potem je bil s konicami mir, tako da sem prepričan v krivdo fluxa. Je pa uporaben, če želiš pocinit celo ploščico. V ta namen ga še uporabljam. Za cinjenje uporabljam "čopič" narejen iz pletenice, katerga nataknem na konico spajkala. Kljub temu, da je vodotopen je dobro da se ploščica dobro izpere s toplo vodo v katero se doda kako blago čistilo za posodo.
Kolegu (član foruma) je naredil kar nekaj sivih las. Zašel je namreč pod mikrokontroler. Je očitno dobro prevoden, tako da je delal stranje na AD pinih. Ugotovila sva šele, ko sva mikrokontroler zamenjala med sabo z delujočo ploščo.
Če se prav spomnim je šlo za tester transistorjev, katerega smo delali na forumu.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3243
Aktiv.: 33.08

PrispevekObjavljeno: Čet Avg 26, 2021 10:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Silvo, hvala za napotke. Celih ploščic praktično ne cinim, ker če je domača je za prototip, za zares pa dam narediti
_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ginger
Član
Član



Pridružen-a: Sob 21 Avg 2021 7:21
Prispevkov: 26
Aktiv.: 0.80
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 27, 2021 4:21 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem pa včeraj pisala še v Conrad in povprašala za nasvet. Predlagali so mi naslednje...
Spajkalnik: https://www.conrad.si/p/mikro-spajkalnik-230-v-100-w-toolcraft-588194-v-obliki-dleta-588194

Nadomestna konica (meni mogoče preširoka): https://www.conrad.si/p/spajkalna-konica-v-obliki-dleta-toolcraft-velikost-konice-8-mm-dolzina-konice-95-mm-vsebuje-1-kos-588109
Spajkalna pasta: https://www.conrad.si/p/spajkalna-pasta-stannol-165018-vsebuje-50-g-f-sw-26-588206

Kaj menite?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5337
Aktiv.: 24.71
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 27, 2021 7:35 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mare, poskusi od Erse NoClean flux, pa bos vzel besede o izogibanju nazaj Wink (zal pa bos odprl denarnico ... Sad )

Glede nakupa predlagam, da se oglasis pri Maretu s par kosi in preizkusis, ima sigurno par spajkalnikov.

Lp, G

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ginger
Član
Član



Pridružen-a: Sob 21 Avg 2021 7:21
Prispevkov: 26
Aktiv.: 0.80
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 27, 2021 8:12 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@mucek, sem mu že pisala, da ko bo imel čas, da me malo poduči.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3243
Aktiv.: 33.08

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 30, 2021 9:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Takole, z Ginger sva se srečala in predal sem kopijo Branetovega Brzich-a s konico T12-KU:
https://m.aliexpress.com/i/32949466805.html

Stare konice, ki jih je požrlo kot piškav zob so videti povsem brez kakršnekoli prevleke. Kos bakra, ki oksidira in ga požre prvi fluks, ki pride mimo.

Dal sem tudi vrečko kolofonije in par dl acetona, ker imam občutek, da bo to še najboljši fluks. Za rezervo pa še brizgo rework smd fluksa....

Če se bo "brzich" obnesel, bomo enega sestavili.

_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7772
Aktiv.: 34.84
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 31, 2021 12:02 am    Naslov sporočila: icon_cool Brzich 72W Odgovori s citatom

Samo nekaj v vednost, moj spajkalnik je Brzich 72W, njegov design zaščiten in ne kar nekakšen brzich! To je velika razlika. Not talking
_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
ginger
Član
Član



Pridružen-a: Sob 21 Avg 2021 7:21
Prispevkov: 26
Aktiv.: 0.80
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Sob Sep 04, 2021 7:57 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Dobila na probo super "mašinco", vesela, kot radio, res. Čist druga pesem, kot moj obstoječi, zgrižen Rothenberger.
Tudi kolofonijo sem naredila sama (mi je Marko dal sestavine), vendar se mi malo lepi na poldrage kamenčke in je težko očistit.
Če so še različne konice za to mašinco bom pa sploh vesela.
Angel
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7772
Aktiv.: 34.84
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Sob Sep 04, 2021 8:05 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ginger je napisal/a:
...Tudi kolofonijo sem naredila sama (mi je Marko dal sestavine), vendar se mi malo lepi na poldrage kamenčke in je težko očistit.
Očisti z acetonom in pri tem pazi na lakirane nohte. Cool
ginger je napisal/a:
...Če so še različne konice za to mašinco bom pa sploh vesela.
Angel
Marko ti je dal zgoraj link na različne konice. Za vsak slučaj še en link na iskanje na Aliexpress. Whistle
_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
ginger
Član
Član



Pridružen-a: Sob 21 Avg 2021 7:21
Prispevkov: 26
Aktiv.: 0.80
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Sob Sep 04, 2021 8:30 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Saj sem potem očistila z acetonom, ampak se bojim, da določenim kamnom to ne bo pasalo. Ampak ok.
Bolj me zanima, če lahko flux med procesom menjam...ker mi prvotni od Markota lepo steče, ampak jaz delam še razne strukture, pa bunkice okol kamna, pa mislim, da mi ne naredi tega ta prvoten..
Bom pokazala kaj mislim
(slika)



P1480392.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  310.93 KB
 Pogledana:  14 krat

P1480392.JPG


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7772
Aktiv.: 34.84
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Sob Sep 04, 2021 8:36 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

To! Slika pove več kot tisoč besed. Idea
_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6555
Aktiv.: 29.39
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Sob Sep 04, 2021 8:42 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ginger je napisal/a:
... ampak jaz delam še razne strukture, pa bunkice okol kamna, pa mislim, da mi ne naredi tega ta prvoten ...

Malo eksperimentiraj s temperaturo spajkala.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
ginger
Član
Član



Pridružen-a: Sob 21 Avg 2021 7:21
Prispevkov: 26
Aktiv.: 0.80
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Sob Sep 04, 2021 8:50 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja!
Potem pravite ni tolk v fluxu, kot v temperaturi.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Oprema, stroji in orodja Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
Stran 3 od 5

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 77 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group