www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Colpittsov oscilator

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Arduino sekcija
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
elekter
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pon 03 Jan 2022 9:30
Prispevkov: 4
Aktiv.: 0.14

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 03, 2022 10:14 am    Naslov sporočila:  Colpittsov oscilator Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

znotraj svojega projekta moram načrtati Colpittsov oscilator, ki bi deloval v območju frekvenčnega pasu FM radia, se pravi 88-108MHz. O oscilatorjih nimam izkušenj, zato sem v zadnjih dneh brskal po raznih artiklih o tej temi na internetu, da sem lahko nekaj sestavil v simulatorju Multisim (v spodnjem linku).
https://ibb.co/fMQqpWD
Zanima me, zakaj je amplituda izhodnega signala tako nestabilna in kako bi to odpravil (na spodnjem linku).
https://ibb.co/mTzHJXV
Včeraj sem se malo igral z negativno povratno zanko in poskušal več vrednosti upora R10, a izhod ni bil nič kaj bolj stabilen.
Prebral sem tudi, da so simulacije oscilatorjev v teh SPICE simulatorjih precej slabe in nerealne. Sam sem dobil na izhodu samo enosmerno napetost dokler nisem spremenil začetnih pogojev (initial conditions) na 0. Je torej res, da se na ta rezultat simulatorja ne morem zanašati?

Zanima me tudi, ali je res boljša rešitev, da bi oscilator napravil v usmerjenosti tranzistorja s skupno bazo (Common Base), saj bi tako lažje predvidel vrednost izhodne amplitude, kar je pri skupnem emitorju bojda zelo težko. Izhod oscilatorja nameravam nato priključil na mikser, s katerim bi zmanjšal frekvenco vhodnega (antenskega) signala na medfrekvenco, ki bo verjetno znašala nekaj 100 kHz.

Hvala za odgovore in lep pozdrav.



osc.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  15.39 KB
 Pogledana:  3 krat

osc.png



osc1.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  17.42 KB
 Pogledana:  0 krat

osc1.png


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s56al
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Sep 2005 12:03
Prispevkov: 740
Aktiv.: 3.32
Kraj: JN66SI & JN76TM

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 03, 2022 10:33 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Prevejeno delujoč primer v vezavi s skupno bazo:

http://lea.hamradio.si/~s53mv/ukvradio/ukvradio.html
.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
elekter
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pon 03 Jan 2022 9:30
Prispevkov: 4
Aktiv.: 0.14

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 03, 2022 12:42 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala za link, bom doma poskusil simulirati.

Kljub temu me zanima moj dizajn, ki je sicer namenjen nižji frekvenci. Verjamem, da nima najboljši izkoristek, a me zanima, če bi se v resničnem življenju obnesel kaj bolje kot v simulatorju. Vem, da mora imeti ojačevalnik (tranzistor) dovolj veliko napetostno ojačenje, da zaniha, kar je v mojem vezju v redu. Je še kak faktor, ki bi ga moral upoštevati?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s56al
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Sep 2005 12:03
Prispevkov: 740
Aktiv.: 3.32
Kraj: JN66SI & JN76TM

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 03, 2022 12:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nisem več prepričan, da še popolnoma razumem vprašanje:

elekter je napisal/a:
Pozdravljeni,
znotraj svojega projekta moram načrtati Colpittsov oscilator, ki bi deloval v območju frekvenčnega pasu FM radia, se pravi 88-108MHz...

Oscilator v zgoraj pripetem PDF deluje natančno v UKV FM radiodifuznem področju.

elekter je napisal/a:
Kljub temu me zanima moj dizajn, ki je sicer namenjen nižji frekvenci...

Za katero frekvenco moraš v resnici načrtati oscilator? FM BC ali nižje?

elekter je napisal/a:
Hvala za link, bom doma poskusil simulirati.

Cena materiala za oscilator na gornjem linku je smešna. Najlažje zaciniti teh par elementov skupaj, lahko kar "v zraku" ali na "proto" tiskanem vezju, in potem pomeriti, kako deluje. Iz lastnih izkušenj lahko povem, da dobro... Mimogrede, da ne bo nepotrebnega razočaranja, klasičnim "protoboardom", kjer elemente vtikaš v navpično / vzdolžno povezane luknjice na plastični nosilni plošči, se za ta namen raje izogni.


Nazadnje urejal/a s56al Pon Jan 03, 2022 1:08 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3175
Aktiv.: 14.24
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 03, 2022 1:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Forum ponuja možnost nalaganja slik. Tukaj bodo slike vsaj dlje ostale. (Storjeno by moderator!)

Druga slika še ni dokaz za nestabilnost amplitude. Vprašanje je, na kakšen način je dobljena.
Za hec sem posimuliral isto vezje z LTspice in amplituda je konstantna - 3.3 V.

Na visokih frekvencah se vezja dela drugače. Kolektorski upor, npr. pomeni nepotrebne izgube. Raje damo tuljavo oz. nihajni krog (glej shemo iz prejšnjega prispevka). Kapacitivnosti v vezju so tolikšne, da z njimi v praksi raje ne bi imel opravka - elektrolitski kondenzatorji. In še poenostavitev: dovolj je vezni kondenzator le na eni strani nihajnega kroga.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
elekter
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pon 03 Jan 2022 9:30
Prispevkov: 4
Aktiv.: 0.14

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 03, 2022 4:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala, bom probal doma priključiti
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Arduino sekcija Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 78 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group