www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Ali bi delovalo
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
frane1
Član
Član



Pridružen-a: Pon 26 Okt 2015 15:14
Prispevkov: 24
Aktiv.: 0.23
Kraj: Vodice

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 23, 2022 8:01 am    Naslov sporočila:  Ali bi delovalo Odgovori s citatom

Na tem področju [slovenščina je zame španska vas] prej "teleban" ,kot pa znalec... Dancing
V divjini nimam elektrike,imam pa vodo...pa ne reka pač pa jezero.
Tok imam 24v akumulatorje in jih je pač treba polniti.
V bučo mi je pdla ideja,da bi naštimu 200l sod,ki bi ga polnil z črpalko 24v 30W porabe in generator od vetrne turbine,ki naj bi dajal 28v max in 650W moči.(zaradi premalo vetra mi ne pride v poštev)
To bi poganjal na vodo preko Peltonove turbine in višinsko razliko v padcu...
Fizično to nardit ni problem.

Bolj me zanima vaše mnenje, če bi to sploh delovalo..kot laik pač razmišljam,če odštejem porabo črpalke, ali bi mi ostalo kej štroma za akuje?
lepo pozdravljeni
Frane
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
psevdonim
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Sep 2006 21:42
Prispevkov: 3370
Aktiv.: 15.73
Kraj: slo

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 23, 2022 9:38 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

skica ne bi škodila, a če prav razumem: z elektriko iz akumulatorjev bi gnal črpalko ki bi napolnila 200-litrski sod;
s to vodo pa bi potem gnal peltonko, ki bi polnila akumulator?
Na Youtube je videov na to temo - ni da ni. Pa vse deluje.
Cool

_________________
___
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
frane1
Član
Član



Pridružen-a: Pon 26 Okt 2015 15:14
Prispevkov: 24
Aktiv.: 0.23
Kraj: Vodice

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 23, 2022 9:49 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

O, hvala za odgovor
Niti nism še nč gledu,ker bi prvo rad vedu,če bi to šlo,ker je elektrika moja slaba stran.
Bom šel malo brskat,je pa tako,kot je rečeno.
Iz akuja pogon črpalke 1200l na uro, vetrni generator pa preko turbine in pripadajočega modula,nazaj v akuje, kar bi bilo "viška",,padec bi bil cca 4m in cev fi 50mmm iz polnega soda, brez vsakršnega zraka v njem..
Nekej [slovenščina je zame španska vas] se že igral (provizorno) in turbinco kar dobro vrti,vendar bom mogu najti ravno pravo šobo,da bo optimum pritiska...
No [slovenščina je zame švedska vas] [slovenščina je zame španska vas] si zamislu...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
int47
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Dec 2003 0:10
Prispevkov: 2068
Aktiv.: 9.27
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 23, 2022 10:23 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

psevdonim je napisal/a:
Na Youtube je videov na to temo - ni da ni. Pa vse deluje.
Cool

Pri meni takšni posnetki delujejo nadpovprečno dobro. Dobijo 3 klike:
-Ogled.
-Ni mi všeč.
-Ne priporočaj kanala.

Imaš samo eno manjšo težavo. Izkoristek v zaprtem sistemu je vedno manjši od 1.

_________________
Kdor ni skregan, ni Slovenc !
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok_S
Član
Član



Pridružen-a: Sre 13 Apr 2016 10:06
Prispevkov: 426
Aktiv.: 4.35
Kraj: Ljubljana, Trzin

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 23, 2022 10:49 am    Naslov sporočila:  Re: Ali bi delovalo Odgovori s citatom

frane1 je napisal/a:
Bolj me zanima vaše mnenje... Frane

Resno te vprašam, si ti končal osnovno šolo? Katero?
Me ima, da bi poklical tja in jih okurcal, kako lahko spustijo iz šole koga s tako poraznim znanjem osnov fizike, da jim nato na javnem forumu dela sramoto.


Nazadnje urejal/a Iztok_S Ned Okt 23, 2022 10:51 am; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SimonS
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18
Prispevkov: 4592
Aktiv.: 20.58
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 23, 2022 10:59 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Frane
Če nisi dojel zgoraj napisanega
Ne bo šlo!
Sedaj ne bom na veliko in široko pisal zakaj. Na kratko ne moreš dobiti več energije, kot si jo vložil. Če si vložil na primer 1kWh za pumpanje vode ne moreš iz tega dobiti 2kWh. Sploh pa je, ker je potrebno v to upoštevati še izgube (vrtinčni tokovi v cevi, izgube na motorju črpalke, generatorja, ....)
youtube pa ... to je bolj za ...hmm otroke Anxious

_________________
Lep dan
Simon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3175
Aktiv.: 14.24
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 23, 2022 1:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Izračunaj si potencialno energijo te tvoje vode, pa boš videl, kako se primerja s količino energije v malem akumulatorju.
Upam, da prav razumem, da želiš imeti črpalno elektrarno, napisano je zelo nejasno.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
frane1
Član
Član



Pridružen-a: Pon 26 Okt 2015 15:14
Prispevkov: 24
Aktiv.: 0.23
Kraj: Vodice

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 23, 2022 3:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Prvo odgovor @iztok
Lej,nism zato pisu,da boš ti pametoval o moji šoli,če ti ne paše pojdi svojo pot...
Za ostale pa hvala za namige in razumem tisto ,da pač ne gre iz malega na večje z malo energije...no v tem smislu,se pa nism v to poglabljal...
se opravičujem vsem vpletenim..
nekateri žal nismo izobraženi na tem področju Rolling Eyes
lp. F
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5337
Aktiv.: 24.71
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 23, 2022 4:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Voda kot akumulator ni prav efektivna - rabis veliko vode ... Imas na bangoodu mini turbinice ranga par 100 W, ampak tam so pretoki par kubikov na uro in visina 10m.

Lp, G

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
frane1
Član
Član



Pridružen-a: Pon 26 Okt 2015 15:14
Prispevkov: 24
Aktiv.: 0.23
Kraj: Vodice

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 23, 2022 5:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mucek je napisal/a:
Voda kot akumulator ni prav efektivna - rabis veliko vode ... Imas na bangoodu mini turbinice ranga par 100 W, ampak tam so pretoki par kubikov na uro in visina 10m.

Lp, G

Ja @mucek,tisto kar sem naredil kot test,samo provizorično,sem videl ,da turbinco ki je fi 170mm in 11 lopatic (mini turbinca), curek vode skozi 6mm šobo,vrti jo super,vendar je še nisem preizkusil pod obremenitvijo,ker [slovenščina je zame španska vas] nekam založil modul..
Za silo sem vzel cev fi 50mm in naredil še šobo...kako bo pa pod obremenitvijo pa še ne vem,če sploh kaj bo...Sod imam 5m višje in po sedaj videnem,bi jo morali gnat...
Sem pa sedaj v dvomih,glede zapisa,ki ga je podal @simon..
Se bom pač še malo igral..
Kot sem rekel,nisem inžinirsko izobražen na tem področju vendar mi ne da miru,kam bi šlo tistih 600w moči,če pumpica porabi le 30w,ostalo pa naredi pritisk vode. To bi kot laiku bilo smiselno...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5337
Aktiv.: 24.71
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 23, 2022 5:13 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kje si ti dobil 600 W??

Lp, G

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
frane1
Član
Član



Pridružen-a: Pon 26 Okt 2015 15:14
Prispevkov: 24
Aktiv.: 0.23
Kraj: Vodice

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 23, 2022 5:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mucek je napisal/a:
Kje si ti dobil 600 W??

Lp, G

Vetrna turbina ima moči 650w oz generator od te turbine
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
ogblaz
Član
Član



Pridružen-a: Pet 04 Mar 2016 12:08
Prispevkov: 138
Aktiv.: 1.39

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 23, 2022 7:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Frane velikokrat se zgodi, tudi meni, ker nisem izobražen elektronik niti kakšnega drugega primernega "foha" , da kdaj mislim, da se nekaj da naresti in je čisto logično zakaj nebi delalo potem napišeš na forum ali facebook in ti razložijo zakaj ne gre...
Se naučiš in greš naprej.
Kdaj se zgodi, da je kdo brez razloga nesramen. Ne ženi si k srcu. To je majhen procent odgovorov, ponavadi vsi pomagajo in ti razložijo na normalen način.

Ti le testiraj svojo turbino, delaj kar te veseli. Če ne drugega naštimaj to turbino v povezavi s sončnim panelom. Ko bo sonce in akumulator poln naj črpalka črpa vodo. Ponoči in v slabem vremenu, lahko uporabiš to za polnjenje akumulatorjev.

Koliko je to smiselno veš le sam, lahko te potolažim, da 98% hobi projektov sem naredil le za svoje lastno zadovoljstvo, nisem ne prišparal, ne pridobil... razen znanja Smile

Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
frane1
Član
Član



Pridružen-a: Pon 26 Okt 2015 15:14
Prispevkov: 24
Aktiv.: 0.23
Kraj: Vodice

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 23, 2022 7:11 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ma ja no, sej ta gospod ni drugega povedal,kot da nimam šole...ahahahahaa, ni vse v teoriji...no ja,malo se mi zdi čudno,da se ljudje kar vtikajo v druge,pa nič ne povedo..
Seveda se bom še naprej igral s to mašinco..pa tudi povedal bom rezultat..mene ni sram priznat poraza ali uspeha...
lp F
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
jozkoc
Član
Član



Pridružen-a: Sre 16 Jun 2010 13:32
Prispevkov: 453
Aktiv.: 2.68
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 24, 2022 11:01 pm    Naslov sporočila:  Re: Ali bi delovalo Odgovori s citatom

Iztok_S je napisal/a:
kako lahko spustijo iz šole koga s tako poraznim znanjem osnov fizike

Shocked Shocked Shocked


s55m je napisal/a:
Physics sucks! It always works against "great" ideas!



Tudi jaz sem nekoč davno tega želel izumiti perpetuum mobile .... Ah ja, ja, to so bili lepi časi. Whistle

_________________
Nikoli ni tako dobro da ne bi moglo biti še boljše.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 78 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group