www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Krmiljenje rolet: DIY ali komercialna rešitev?
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
marsovcek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 08 Jun 2012 11:27
Prispevkov: 157
Aktiv.: 1.08
Kraj: Okolica Celja

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 16, 2022 3:12 pm    Naslov sporočila:  Krmiljenje rolet: DIY ali komercialna rešitev? Odgovori s citatom

Počasi razmišljam o avtomatizaciji pogona rolet (zaenkrat je še klasika, na gurtno), zaenkrat sem še v fazi svinčnik in list papirja.

V stanovanju že teče home assistant, tako da softwarski del avtomatizacije ne bo tako problematičen. Dilema se mi pa pojavlja drugje: tržišče ponuja kontrolnike tipa Shelly, Sonoff,..., po drugi strani pa se mi v predalu valjajo ESP32, Arduino, nekaj relejev itd. Zanima me, ali bi bilo smiselno uporabiti "komercialne" kontrolnike, ali iti v samogradnjo?

Trenutno vidim stvar takole: prednosti kupljenih kontrolnikov so v zanesljivosti in certificiranosti. Če eden odpove, ostali delajo dalje. Slabost je potreba po komunikaciji z več napravami in cena.
Prednost naredi-sam variante je komunikacija z le eno napravo in cena. Seveda pa če le-ta odpove, bo v stanovanju tema. Prav tako me skrbi zanesljivost kitajskih rele modulov.

Ideje?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5337
Aktiv.: 24.71
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 16, 2022 4:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pri ceni Shelly 2.5 jest sploh ne bi razmisljal o samogradnji... Ce pa HA poznas, pa se toliko bolje!
_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
marsovcek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 08 Jun 2012 11:27
Prispevkov: 157
Aktiv.: 1.08
Kraj: Okolica Celja

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 17, 2022 10:44 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hmnja, za 6 oken bi moduli stali okrog 160€.

Še nekaj me zanima pri tem Shellyu, iz dokumentacije mi ni jasno. Namreč, ali se lahko prepreči sočasna aktivacija obeh relejev? Načrtujem namreč tipke za vsako roleto in skrbi me scenarij, ko "pamet" požene rolete gor, med dvigovanjem pa otrok stisne tipko za dol. Ne bi želel motorju pripeljati napetost na obe navitji...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1342
Aktiv.: 11.97
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 17, 2022 11:30 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Dodaš še en rele, ki tipkam vzame napajanje...

Dodatno je lahko problem tudi v primeru, ko na en krmilni modul vežeš več motorjev, tega se ne sme, enako velja da na ene tipke vežeš en motor, ne dva ali več. Vsak rele mora imeti svoje tipke in/ali svoja dva releja. V primeru vezave več motorjev, je potrebno uporabiti poseben modul za razširitev.
Če sta dva motorja vezana direktno vzporedno in eden že doseže končni položaj, se začnejo dogajati zanimive stvari.
Motorji imajo 4 žični proklop: PE, N, L1 in L2
Faza se priključi na L1 ali L2, odvisno katero smer želimo, med L1 in L2 je v motorju kondenzator, obe navitji sta enaki, eno je glavno, drigo pomožno in obratno. Z vzporedno vezavo pomožnih faz ne naredimo nič dobrega. Uporabiti je potrebno releje z več kontakti ali vgraditi posebne module, ki ločijo pomožne faze.

Pred cca 20 leti in več sem delal module za Senčila Bled, takrat na trgu še ni bilo elektronike za senčila, ki bi bila cenovno ugodna, daljincev pa sploh ni bilo, zato je bila domača maloserijska proizvodnja cenejša. Ko je bil trg preplavljen z ugodnejšimi tovarniško narejenimi moduli, je bila izbira jasna, ostale so samo še individualne butične rešitve in še te so ugasnile s pojavom pametnih inštalacij.

No, pri večjih objektih, kjer je bilo večje število okenskih senčil vezano na iste krmilne module ali tipke, je prihajalo do težav. Kjer je bil prostor v razvodnih dozah se je vgradilo kar PR releje, potem smo to nadomestili z namensko razvitimi moduli in malimi releji https://www.relpol.pl/en/Products/Miniature-PCB-power-relays/Miniature-relays-RM84/604622-RM84-2012-35-5230

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
ule
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2004 20:32
Prispevkov: 1561
Aktiv.: 7.00
Kraj: Babno Polje

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 17, 2022 1:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Že pred nekaj časa nazaj sem delal na podobnem projektu, samo da ni narejen v verziji pametne inštalacije (z malo predelav bi ga lahko brez problema). Vsi kabli so pripeljani v eno večjo dozo, kjer so releji za krmiljenje rolet (dva releja na roleto). Vsako okno pa ima še poleg tipkalo za odprt/zaprt. Je pa bila takrat želja lastnika, da se vsako nadstropje posebej lahko centralno zapre/odpre z eno tipko. No, nazadnje je bilo vgrajeno tudi daljinsko upravljanje za centralno odpiranje/zapiranje Very Happy
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
robertos
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Avg 2004 11:31
Prispevkov: 792
Aktiv.: 3.55
Kraj: Vuhred JN76OO

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 17, 2022 2:13 pm    Naslov sporočila:  Re: Krmiljenje rolet: DIY ali komercialna rešitev? Odgovori s citatom

Moje izkušnje, tudi sam sem v začetku razmišljal o samogradnji, pa me je pozneje minilo ob mini cenah gotovih izdelkov. Ko sem vgrajeval rolete in vso potrebno krmiljenje še ni bilo drugeg na tržišču kot Sonoff, zato sem tudi uporabil le te. Cena takrat je bila cca 4€ za sonoff duo, če si kupil minimalno 10 kos., danes so cene krepko, krepko višje.
Na vseh sem zamenjal osnovni firmware s Tasmota firmware, ki pa ima že v osnovi možnost izbire različnih opcij za nešteto naprav. Izbral sem seveda opcijo rolete, (SetOption80 1), ki vsebuje tudi blokado med dvema relejema za gor in dol. V kolikor nekdo pritisne tipko (gor ali dol), ko se roleta avtomatsko spušča se roleta zgolj zaustavi, po ponovnem pritisku se pa dvigne ali spusti v odvisnosti katera tipka je bila pritisnjena. Blokada pa pomeni, da ne moreta biti nikoli vključena oba releja hkrati.
Vsak modul ima svojo spletno stran, ki jo prikličeš preko njegovega IP-ja. V tem vmesniku pa lahko nastaviš timerje za avtomatsko dviganje ali spušćanje, tudi v odvisnosti sončnega vzhoda ali zahoda. Možnost je tudi, da pošlješ ukaz drugemu modulu, ko si pritisnil na tipko za prvo roleto. Istočasno ima vgrajen vmesnik za Mqtt ukaze, ki jih lahko uporabiš za Home Assistant, kjer ti pošilja kje se roleta nahaja na koliko odstotkov je odprta itd.. Vsaka naprava deluje samostojno tudi brez povezave v mrežo v primeru izpada wlan povezave, ali odpovedi katerega modula (kar se pri meni, vgrajeno več kot 5 let, še ni zgodilo).
Seveda pa nisi napisal osnovnega podatka, ali imaš vse kable vseh rolet v eno skupno elektro omaro, ali ima vsaka roleta zgolj elektro priključek in tipke za krmiljenje. Sam imam vsako posebej ker so bile rolete že prej vgrajene in sem dodajal vsaki roleti posebej sonoff. Tam kjer je bila tipka sem dozo v zidu toliko poglobil, da sem zadaj vgradil sonoff, Shelly ima sedaj še boljšo obliko za vgradnjo.
Torej je najprej odvisno kako imaš narejeno.

_________________
Cheerio baj frm S58S Robert !
http://www.kapunar.eu
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Wrecker
Član
Član



Pridružen-a: Pet 11 Feb 2011 22:43
Prispevkov: 250
Aktiv.: 1.55

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 17, 2022 3:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Po dolgotrajnih testih vseh možnih krmilnih modulov za senčila se je največji slovenski proizvajalec senčil odločil za sprejem v svoje salone in prodajo edinega in po njegovem najboljšega krmilnika, ki je izdelek slovenskega zagonskega podjetja https://adcsistemi.si/.
Imajo res top izdelek z vrhunsko aplikacijo. Senčilo z vsemi funkcijami popolnoma v realnem času, zelo hitro sledi nastavljanju v aplikaciji in ima še cel kup resnično uporabnih funkcij. Ni pa najcenejši,...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5337
Aktiv.: 24.71
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 17, 2022 10:18 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Meni Shellyji delajo ze dobra 3 leta, s tem da so montirani v ohisju rolete (!!! kako hudica sploh dela wifi znotraj kovinskega ozemljenega ohisja mi je se vedno misterij!), seveda imajo vse potrebne zascite itd. Se en kup jih krmili vse sorte stvari po bajti in okoli bajte.

Prej omenjeno resitev sem na hitro preletel, pa nisem nasel nic posebno inovativnega napram shellyju, razen cene Wink

Lp, G

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
malci
Član
Član



Pridružen-a: Sob 15 Sep 2007 21:05
Prispevkov: 793
Aktiv.: 3.92
Kraj: Polhov Gradec

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 18, 2022 9:14 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mucek je napisal/a:

Prej omenjeno resitev sem na hitro preletel, pa nisem nasel nic posebno inovativnega napram shellyju, razen cene Wink


+1 ( predvsem cene. Se čudim, če kdo to sploh kupi)

_________________
Elektronika za hobi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
robertos
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Avg 2004 11:31
Prispevkov: 792
Aktiv.: 3.55
Kraj: Vuhred JN76OO

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 18, 2022 11:08 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Wrecker je napisal/a:
Po dolgotrajnih testih... edinega in po njegovem najboljšega krmilnika...
Imajo res top izdelek z vrhunsko aplikacijo

To meni deluje kot reklama.
Kaj bi tu naj bilo edinstvenega, glede na to, da piše, da ni galvansko ločen ima torej kondenzatorski napajalnik, za wlan komunikacijo in krmiljenje je vzet esp32, izhod pa glede na podatke je zgolj 3A, so verjetno uporabili cenen mini rele ali pa kar triak, ohišje je pa itak skopirano od shelly.
Kot bi jaz zapisal odkril sem edinstveno napravo za gretje vode, ki ne boste verjeli deluje celo na elektriko. "Ma nemoj, a res al ka"
Venomer poudarjajo glasovno upravljanje, ja seveda preko alexe in drugih podobnih zadev, ne pa direktno.
Na tej povezavi so zbrane naprave, ki uporabljajo esp32, pa verjetno to niso vse možne.
Bežno sem jih preštel preko 1000 naprav je na seznamu in vse te naprave je možno krmilit s tasmota firmware in prav tako vse naprave delujejo preko glasovnega upravljanja z alexo itd.
Res so inovativni z reklamo, samo 10 let prepozno so se pojavili.

_________________
Cheerio baj frm S58S Robert !
http://www.kapunar.eu
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
marsovcek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 08 Jun 2012 11:27
Prispevkov: 157
Aktiv.: 1.08
Kraj: Okolica Celja

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 18, 2022 8:35 pm    Naslov sporočila:  Re: Krmiljenje rolet: DIY ali komercialna rešitev? Odgovori s citatom

robertos je napisal/a:
... Seveda pa nisi napisal osnovnega podatka, ali imaš vse kable vseh rolet v eno skupno elektro omaro, ali ima vsaka roleta zgolj elektro priključek in tipke za krmiljenje...


Zaenkrat se rolete dvigujejo s trakom, ročno. Načrt je dati tipke na okenski okvir (na mesto, kjer so sedaj avtomati za trak), vse kable pa zbrati v eni točki.

Razne aplikacije in oblaki me sploh ne interesirajo in v njih ne vidim nikakšne dodatne vrednosti. Zakaj bi moral nek Kitajec ali Bolgar vedeti, kaj se dogaja pri meni? Smile
"Pamet" bo zagotavljal Home assistant, pogovor po mqtt, pogojevanje glede na čas, zunanjo temperaturo, vreme, mogoče kasneje pride še senzor osončenosti itd. Vse v lokalnem omrežju.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14557
Aktiv.: 65.25
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 18, 2022 9:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

malci je napisal/a:
mucek je napisal/a:

Prej omenjeno resitev sem na hitro preletel, pa nisem nasel nic posebno inovativnega napram shellyju, razen cene Wink


+1 ( predvsem cene. Se čudim, če kdo to sploh kupi)


Gledate skozi oči elektronika.
Kupujejo tisti:
- ki imajo denar
- hočejo luksos
- hočejo boljše kot ima sosed Wink
- nimajo skrbi z nabavo vzdrževanjem montažo, garancijo..

- o elektroniki pa nimajo pojma
( verjamite teh je veliko )

Žal hobijaši gledamo samo surovo ceno brez vkalkuliranega našega dela, časa ...neprespanih noči ... d'oh!

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tretjic
Član
Član



Pridružen-a: Čet 24 Sep 2009 1:19
Prispevkov: 394
Aktiv.: 2.22
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 18, 2022 10:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

robertos je napisal/a:

To meni deluje kot reklama.

Res je, zveni kot reklama. Ampak ali prejšnji post za Shelly zveni kako drugače? Pa ni tega nobeden posebej poudaril. Poleg tega za ta ADC berem na forumu prvič, za Shelly pa je bila ponovljena reklama vsaj 50x...
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2546
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 18, 2022 10:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz priporočam vgradnjo takega sistema rolet ali senčil, da v primeru izpada napajanja lahko še vedno ročno dvignete vse skupaj.

Ni prijetno 1 mesec v žledu ne imeti dnevne svetlobe. Izkušnje bivšega sodelavca.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1342
Aktiv.: 11.97
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 18, 2022 10:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nimam nekega posebnega zaupanja v "oblačne" storitve...

Ni problem, da kitajc lahko spremlja stanje naprav, veliko večji problem je, da bi jih lahko upravljal... ko so v sistem povezane občutljive stvari, si nihče ne želi da kar naenkrat vse skupaj dela kar nekaj po svoje, ne nazadnje lahko tudi preneha delovat vse po vrsti, še posebej ko internet pade dol.

Še večji problem so gesla za wifi, nihče ne ve kako točno se prenašajo naokoli ti podatki.
Pred kakšnim tednom sem v roke dobil eno smart power socket wifi sonoff S20
Konfiguracija preko wifi, najprej se s telefonom povežeš na wifi modula, da se ga lahko skonfigurira, ker bluetooth povezave nima. Kaj vse gre potem skozi mrežo najbrž ne ve nihče.

OK, recimo da beležijo gesla, seveda je poleg gesel še SSID, lokacija je znana po IP, sicer pa ima google tako ali tako preko streets zabeležene vse SSID ki jih najde na svoji poti, ko snemajo okolico.
Kdo ve, kdaj se bodo vsi zbrani podatki prodajali nekje na črnem trgu.

A ni fajn, če imaš zemljevid na katerem so zbrane vse lokacije wifi omrežij in za vsak SSID zraven še geslo. Vdor v domače omrežje je preprost, saj sploh ni vdor, ker imajo geslo. Ko so v lokalni mreži, je pri večini uporabnikov zadeva naprej zelo preprosta, omejitev kaj se potem da počet praktično ni. Že sam modul bi teoretično lahko uporabili kot stranska vrata za vstop v omrežje.

Mnogi imajo generalno geslo, tako geslo kot ga imajo za wifi, ga ima marsikdo še za kaj pomembnega, potem ti probajo vdret še v banko, v telefon, ...

Dovolj paranoje, ampak ja, potencialna nevarnost obstaja.

Povsem upravičeno sem lahko goreč zagovornik naprav iz lastnega razvoja, lastne izdelave.
Dodatno je takorekoč nujno, da naprave delujejo brez interneta, če je wifi, je jasno da lokalno omrežje mora delovati, ampak to ni problem, lahko deluje brez zunanjega interneta, povezljivost omrežja naprav s telefonom ali tablico, če je implementirano, mora delovati na lokalni ravni, brez interneta seveda.

Ali te naprave delujejo brez zunanjega interneta še nisem probal, pred kratkim sem kupil še dve vtičnici ki sta hkrati še energy meter, ena ima samo timerje, druga še tipalo za temperaturo...
Saj ne bi kupil ampak sin je kratkoročno v stanovanju kjer nismo urejali posebne kurjave in sobo greje direktno z elektriko. No, te vtičnice lahko kontrolira in vidi stanje kjer koli se nahaja preko aplikacije.

Če se že igramo s temi mrežnimi zadevami, imejmo gesla za wifi popolnoma drugačna kot za druge zadeve, enako za router Wink nikoli ne veš kakšni podatki uhajajo nekam v "oblak".

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
Stran 1 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 79 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group