www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Krmiljenje rolet: DIY ali komercialna rešitev?
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2546
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 18, 2022 11:42 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za IoT je treba imeti povsem ločeno omrežje (guest). Torej drugačen SSID in vse ostalo.

Te zadeve načeloma delajo tudi offline, torej brez povezave v internet. Razen seveda, če so take, da ne.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Proteus
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Jun 2005 10:03
Prispevkov: 1791
Aktiv.: 8.03

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 19, 2022 2:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

v.j. je napisal/a:
Še večji problem so gesla za wifi, nihče ne ve kako točno se prenašajo naokoli ti podatki.

To velja za prav vse naprave, ki jih priključuješ na WiFi in ne samo za IoT. Prav vsaka od priključenih naprav pozna geslo in SSID.

Zakaj se ti zdi problematična samo neka IoT škatlica?

Poleg tega danes večina uporablja množico oblačnih storitev, ki so bistveno bolj problematične in zbirajo neskončno več podatkov o tebi, kot pa nek IoT.

IoT so tukaj še najmanjši problem.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2546
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 19, 2022 2:37 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

IoT naprave so problematične zaradi večih zadev.

Hitro postanejo lahko del DDoS, ker so varnostno šibke in niso posodobljene. Zelo redko se zgodi, da podpirajo s posodobitvami naprave več let. Nočem, da je naprava za 15 eur razlog, da nekdo šari po moji mreži in da se kaj neprimernega naloži na računalnike ali telefone.

IoT tudi lahko prenehajo z delovanjem, če se proizavalec odločit ukinit cloud (če so cloud based). Zato mora delati brez interneta.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
rplink3r
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Feb 2007 20:02
Prispevkov: 480
Aktiv.: 2.29
Kraj: Levec

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 19, 2022 3:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdrav,

Za rolete sem si naredil krmilje sam, ni najlepše ni najboljše ampak deluje.

Moral sem napeljati kable, kar je bilo najbolj zahtevno opravilo od vsega.

Dal sem Cat6e oklopljene kable, da je pripravljeno za potencialne nadgradnje.

Zadeva deluje na Modbus RTU protokolu z Atmega328.

Naprej je modbus RTU vmesnik na Raspberry Pi z OpenHab.

Izvedba ni enostavna.

Med odločanjem sem pa naletel še na žično CAN rešitev kateri bi rekel Delni DIY:

https://hapcan.com/


To je bilo tudi vmes aktualno, preko RS485 :


https://www.crowdsupply.com/domatic/getwired


Lahko uporabiš varianto z MQTT, katera je kompatibilna z večino platform za avtomatizacijo.

Naredi se lahko z večino plošč(Arduino,Arm....) ki ima ethernet kabel, podpira kakšne MQTT primere. Tudi ESP so plošče za priklop na mrežni kabel, če se želiš izognit WiFi-ju.

Primer:


https://www.youtube.com/watch?v=FfsKO0Q2w70

https://randomnerdtutorials.com/esp32-mqtt-publish-subscribe-arduino-ide/

_________________
"The statement below is false."
"The statement above is true."
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
twom
Član
Član



Pridružen-a: Ned 26 Okt 2003 0:37
Prispevkov: 868
Aktiv.: 3.89
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 19, 2022 6:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

v.j. je napisal/a:
Nimam nekega posebnega zaupanja v "oblačne" storitve...
...

Daj mi prosim naštej katera od teh naprav, ki jih povežeš v svoj WiFi (npr telefon, računalnik, tv, tablica, hifi stolp, itd), ne morejo poslat SSID-ja in gesla na nek strežnik v divjini.

Se pravi, to da neka naprava deluje z oblačno storitvijo, in to da se neka naprava poveže na WiFi sta zelo različni stvari. V obeh primerih pa se lahko podatki pošiljajo na nek strežnik v divjini.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
smatjaz
Član
Član



Pridružen-a: Pon 10 Nov 2003 16:33
Prispevkov: 803
Aktiv.: 3.60

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 19, 2022 8:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Lahko pa narediš nekaj takšnega Wink GUI-O
Strežnik MQQT je v Sloveniji, lahko si postaviš svojega, lahko pa narediš tudi Bluetooth povezavo, če ne želiš povezav navzven.
Samo napajanje pripelješ do rolete, vse pa krmiliš s telefoni in npr. enim 8-bitnim kontrolerčkom.



Screenshot_20220120-214434.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  554.26 KB
 Pogledana:  6 krat

Screenshot_20220120-214434.jpg



_________________
Električni aparati delujejo na dim ... ko dim iz njih uide ... ne delujejo več!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1342
Aktiv.: 11.97
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 19, 2022 8:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Proteus je napisal/a:
v.j. je napisal/a:
Še večji problem so gesla za wifi, nihče ne ve kako točno se prenašajo naokoli ti podatki.

To velja za prav vse naprave, ki jih priključuješ na WiFi in ne samo za IoT. Prav vsaka od priključenih naprav pozna geslo in SSID.

Zakaj se ti zdi problematična samo neka IoT škatlica?

Poleg tega danes večina uporablja množico oblačnih storitev, ki so bistveno bolj problematične in zbirajo neskončno več podatkov o tebi, kot pa nek IoT.

IoT so tukaj še najmanjši problem.


Drži, vsaka naprava, ki se poveže v brezžično omrežje, mora poznati tako SSID kot geslo zanj.

Drži, večina ljudi se sploh ne zaveda, kaj vse pošiljajo v "oblak" in niti ne razmišljajo kdo vse ima dostop do teh podatkov.

IoT škatlice, sploh tiste starejše s šibkimi uC, niti niso dovolj zmogljive in ne morejo imeti primernega firmware da bi delale še kaj drugega za kar so namenjene... problem so novejše z dovolj zmogljivimi uC, ki zmorejo marsikaj...

Ne strinjam se, da bi bile IoT škatlice še najmanjši problem. Zakaj?
Firmware, ki je naložen je nam neznan, kaj točno škatlica počne, ne moremo vedeti. Torej, ja, točno zato sem mnenja da je neka IoT škatlica lahko problematična.


twom je napisal/a:
v.j. je napisal/a:
Nimam nekega posebnega zaupanja v "oblačne" storitve...
...

Daj mi prosim naštej katera od teh naprav, ki jih povežeš v svoj WiFi (npr telefon, računalnik, tv, tablica, hifi stolp, itd), ne morejo poslat SSID-ja in gesla na nek strežnik v divjini.

Se pravi, to da neka naprava deluje z oblačno storitvijo, in to da se neka naprava poveže na WiFi sta zelo različni stvari. V obeh primerih pa se lahko podatki pošiljajo na nek strežnik v divjini.


Težko naštejem nekaj kar ne obstaja. Prav vsaka naprava, ki se poveže v brezžično omrežje, lahko pošlje SSID in geslo, seveda s primernim firmware ali software naloženim v napravo. No, če je omrežje odprto, gesla ni, ampak to je potem že tako odprto omrežje...

Seveda lahko obstajajo naprave, ki ne bodo mogle poslat omenjenih podatkov nekam na en strežnik "v divjini", če bo naprava zaščitena s primernim požarnim zidom. Žal tudi to ni nujno da drži, že sam operacijski sistem je lahko en velik vohun in o tem bi lahko razpravljali do onemoglosti.

Drži, da neka naprava deluje z "oblačno storitvijo" je seveda to čisto nekaj drugega kot povezava v brezžično omrežje, jasno pa je, da "oblačna storitev" brez povezave ne deluje, in ni pomembno ali je ta brezžična ali žična. Drži, v vsakem primeru je potencialna možnost, da se podatki prenašajo nekam, ne samo podatki, ki so predmet "oblačne storitve" ampak tudi podatki, ki se ne bi smeli prenesti.

Kaj in kako se prenaša je, kot sem že napisal, odvisno od "mehkega" dela naprave, torej software oziroma firmware. Komu bomo zaupali je resno vprašanje. Z napravo in nameščenim programskim delom lahko ni nič narobe, lahko pa nekoč postane narobe, še posebej če ima naprava možnost programske nadgradnje in se to lahko zgodi tudi samodejno.

Pogoj, da bo IoT škatlica v našem omrežju delala nezaželjene stvari je, dovolj zmogljiv uC. Nepoznane naprave so vedno lahko potencialna nevarnost.

Kaj pa računalnik? ja, ta je lahko še najhujši, ker je verjetno najbolj zmogljiv, možnosti so pravzaprav neskončne. Ali je računalnik manj nevaren? Je, pod pogojem, da so gor nameščeni samo preverjeni programi in operacijski sistem.

Igranje s podatki, pomembno je, da imamo varnostne kopije fizično doma na lastnih diskih, ne samo "v oblaku", vendar tja ne spadajo pomembni zaupni podatki...

Pomisleke sem želel deliti z vami samo v razmislek ... dvomi namreč niso daleč od resnice, se sploh ne zavedamo, da pametnih mobilnih naprav sploh ne omenjam.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Proteus
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Jun 2005 10:03
Prispevkov: 1791
Aktiv.: 8.03

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 20, 2022 12:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

v.j. je napisal/a:
Ne strinjam se, da bi bile IoT škatlice še najmanjši problem. Zakaj?
Firmware, ki je naložen je nam neznan, kaj točno škatlica počne, ne moremo vedeti. Torej, ja, točno zato sem mnenja da je neka IoT škatlica lahko problematična.

To velja za vse ostale naprave vsaj toliko ali še več.
A imaš n.pr. pod nadzorom svoj telefon?
O tebi lahko razkrije 100000...x več informacij, kot vsaka IoT naprav. Že senzorika na telefonu je impresivna ...


Sicer pa, za mene je IoT zanimiv samo, če je dostopen preko neta.
Zadeva zaprta v lokalni mreži nima nikakršnega smisla, kajti če sem doma potem z očmi vidim rolete. Prav tako ni nobene razlike ali jih doma odpiram z gumbom na zidu ali preko kakšnega panela.
V bistvu panela nočem niti videti, ker je to samo dodatna parazitska naprava, ki pokuri kakšnih dodatnih 10W. Odvisno od izvedbe lahko tudi več ali manj.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ule
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2004 20:32
Prispevkov: 1561
Aktiv.: 7.00
Kraj: Babno Polje

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 20, 2022 1:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Meni so recimo pametne inštalacije precej zanimive, vendar samo takrat ko delajo. Ko se začnejo problemi, so skrajno nezanimive. Za luč prižgat/ugasnit sam prisegam na navadna stikala, pravtako ostalo ele. inštalacijo. Pri pogonu rolet na elektriko, bi si pa prvo zamislil rezervo: mehansko zasilno odprianje, agregat, ups,.... Sicer pa tisti ki imate ele. rolete: kako je z vdržljivostjo motorjev, reduktorjev, nadomestnimi deli,...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
marsovcek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 08 Jun 2012 11:27
Prispevkov: 157
Aktiv.: 1.08
Kraj: Okolica Celja

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 26, 2022 8:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Uf, tema je zašla v kibernetsko varnost Neutral . Mene pa še vedno daje, ali naj nabavim Shelly-je (ali kaj podobnega) ali naj raje porabim robo iz predalov.

Berem, da menda Shelly 2.5 v nadpovprečnem odstotku odpovejo - odnese kondenzator na napajlnem delu. Ima kdo kaj izkušenj?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5337
Aktiv.: 24.71
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 26, 2022 9:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jap, ce so na toplem. Sodelavec jih je ze par menjal, jaz se ne, so pa moji zunaj, kar v skatlah rolet, on pa jih ima noter v dozah. Delala in nabavljala sva jih hkrati, kmalu bo 4 leta. Imam pa za vsak primer vedno par shellyjev v predalu Very Happy

Lp, G

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tretjic
Član
Član



Pridružen-a: Čet 24 Sep 2009 1:19
Prispevkov: 394
Aktiv.: 2.22
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 27, 2022 1:44 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ule je napisal/a:
Sicer pa tisti ki imate ele. rolete: kako je z vdržljivostjo motorjev, reduktorjev, nadomestnimi deli,...

Sem sicer slaba referenca - imam jih komaj 7 let, pa še to samo 3. V povprečju se dvignejo/spustijo malo več kot 1x na dan. Seveda še nič crknilo. Zdaj nabavljam naslednje 4, še vedno je vse enako dobavljivo, kot pred 7 leti.

Pravzaprav če pogledam klasične rolete pri mojih starših, ki imajo zdaj 45 let. Tudi tam je vsakih ~15 let potrebno popravilo - skoraj vsakič se utrže trak. Seveda pri tistih redkih, ki so sploh v uporabi, saj se nikomur ne da na roke vsak dan dvigati/spuščati vseh 18. Bolj 2x letno, ko je vročinski val Laughing

In če pogledam tiste stare 45 let in zdajšnje električne - sploh ni bistvene razlike. Pri starih je samo treba zamenjati notranjo leseno gred za votlo kovinsko in noter vstaviti motor. +zaflikati luknje od traka Smile

Tako da če crkne motor (je skupaj z reduktorjem), je to ~40 eur stroška + menjava (ki vzame toliko časa, kot če menjaš trak). Ostalo je itak isto, kot pri klasičnih roletah.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tilz0R
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Maj 2012 15:39
Prispevkov: 898
Aktiv.: 6.19
Kraj: Črnomelj

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 06, 2023 6:43 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če lahko v času DIY zaslužiš več kot je komercialna rešitev, se DIY ne izplača.
_________________
Knowledge sharing is caring.
majerle.eu | stm32f4-discovery.net
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
tretjic
Član
Član



Pridružen-a: Čet 24 Sep 2009 1:19
Prispevkov: 394
Aktiv.: 2.22
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 07, 2023 2:09 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

tilzOR, verjetno nas ima večina drugačna merila, kdaj se nam DIY "izplača".
Npr. nekaj mojih
- mogoče bo delo z DIY bolj zabavno, kot takrat ko služim,
- mogoče se bom s tem kaj novega naučil (kar je nemogoče finančno ovrednotit),
- mogoče bo DIY rešitev boljša (bolj funkcionalna, bolj estetska, z daljšo življensko dobo, bolj razširljiva.....)
- mogoče računam da bo DIY čez XX let, ko bo potreba, lažje popraviti/nadgraditi/prilagoditi novim razmeram,
- DIY bo delala točno tako, kot sem si zamislil, kar za komercialo ni nujno oz. ugotovimo da to ni to komaj ko smo že kupili in testirali in je prepozno,
- mogoče bom ob DIY delu v bolj prijetnem okolju (in s prijetnejšimi ljudmi), kot takrat ko služim,
- DIY mi nudi dodatno veselje, ki ga delo za denar nikoli ne more,
.
.
.


Če bi gledali samo zaslužek, potem bi verjetno sami naredili zelo malo stvari, če sploh kakšno.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tilz0R
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Maj 2012 15:39
Prispevkov: 898
Aktiv.: 6.19
Kraj: Črnomelj

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 07, 2023 10:30 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Potem je neumno po forumih spraševat ali DIY ja ali ne.
_________________
Knowledge sharing is caring.
majerle.eu | stm32f4-discovery.net
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
Stran 2 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 79 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group