www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Ozemljitev prenapetostne zaščite?
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
mikey299
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Čet 07 Sep 2023 4:34
Prispevkov: 1
Aktiv.: 0.13

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 07, 2023 4:54 am    Naslov sporočila:  Ozemljitev prenapetostne zaščite? Odgovori s citatom

Pozdravljeni. Potreboval bi en nasvet in bi bil hvaležen, če bi mi nekdo lahko pomagal. Skratka, doma želim namontirati 2 POE kameri, katere bom postavil zunaj na okensko polico (okoli 6m visoko). Na vsak kabel čim bližje kameri (najboljše po moje kar na notranji strani okenske police, saj bo kabel do zunaj potekal kar skozi okno) sem nameraval priključiti protinapetostno zaščito - gledal sem ta model https://www.amazon.com/Ubiquiti-ETH-SP-G2-Surge-Suppressor-Protector/dp/B079HXKRW1 .

Baje moraš zadevo tudi ozemljiti, jaz pa nimam pojma kako to narediti. Bral sem navodila, pa mi nič ni jasno (jaz pa elektronika sva kot voda in olje 😄). V priponki prilagam screenshot navodil, pa če bi mi kdo razložil kot da sem idiot, bi bil pa še bolj vesel.


Ker ne morem dodat priponke, kar tukaj copy/pastam navodila:

Grounding Point

The ETH-SP-G2 must be grounded by one of the following methods:

Using the included Self-Tapping Screw to ground the ETH-SP-G2 directly to a grounded metal pole or structure; and using STP cable.

Using an M5 machine screw and nut (not included) to attach a drain wire that is connected to a remote grounding block or structure.

Hvala Smile
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1342
Aktiv.: 11.97
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 07, 2023 6:10 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Videti je, da je slovenščina zate res "španska vas" ker očitno nisi pisal slovensko, zato je avtomatična cenzura foruma neslovenske besede zamenjala z "slovenščina je španska vas".

Ko si se registriral na forum, si se strinjal s pravili, sicer se ne bi mogel registrirati in videti je, da pravil sploh nisi prebral, začni kar s pravilom številka 1 Exclamation
https://www.elektronik.si/phpBB2/viewtopic.php?t=249

Videti je tudi, da je zate tudi angleščina "španska vas", verjetno nisi niti poskušal besedilo prevesti v slovenski jezik, mogoče bi potem lažje razumel.

Ne vem kje si našel navodila, prvi zadetek na google je npr tale:
https://dl.ubnt.com/qsg/ETH-SP-G2/ETH-SP-G2_EN.html

In za tiste, ki ne razumejo teksta, je zraven tudi slikca, da lažje razumeš kaj je "grounding point" žico pa moraš priključit na hišno ozemljitev.
Idealno bi bilo, če bi to zaščito priključil na zbiralko hišne ozemljitve z žico primernega preseka to je 4mm2 ali 6mm2, lahko tudi več.

Kaj TOČNO v tekstu nisi razumel?

V tekstu piše, da lahko uporabiš priložen kniping vijak (included self tapping screw), no, ni nujno da je kniping, lahko je tudi metrični samorezni vijak.
Lahko uporabiš tudi nepriložen vijak M5 z matico. Opozarjajo tudi, da je treba uporabiti tudi nazobčano podložko... No, v glavnem, kontakt mora biti zanesljiv, povezava na ozemljitev (zemljo) pa tudi, sicer zaščita ne deluje, ne more delovati.

"Drain wire" nima veze s kanalizacijo ali odtokom iz umivalnika, ampak je to žica, ki jo priključiš na "grounding point" in da bo vse pravilno, uporabi rumeno-zeleno žico Exclamation


Zakaj so to žico imenovali "drain wire" ? ker bo v primeru prenapetosti, ta žica odvedla tok v zemljo, priključiti jo je potrebno, kot sem že napisal, na hišno ozemljitev, v tekstu je to zapisano "grounding block" in to je zbiralka hišne ozemljitve... po standardu zgrajena hiša bi to morala imeti, sicer pa valjanec in nadaljevanje debate v smeri hišnih ozemljitev, na forumu je tega kar precej napisanega... po prebiranju VSEGA pa vprašaš kaj točno od prebranega ne razumeš.

Mimogrede, za PoE IP kamero na okenski polici ne rabiš prenapetostne zaščite, je premalo izpostavljena, da bi lovil strele, kabel je verjetno prekratek in dovolj oddaljen od električne inštalacije in strelovoda, da bi se v njem inducirala prenapetost. Vsekakor pa zaščita ne škodi, seveda če je pravilno ozemljena, sicer je skoraj isto kot da je ni.


.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
sebastjan.kamensek
Član
Član



Pridružen-a: Sob 26 Jul 2008 11:04
Prispevkov: 1021
Aktiv.: 5.32
Kraj: Škofja Loka

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 07, 2023 10:01 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Evo opcijo imaš tudi tole : klik

Ozemljitev je kar preko DIN letve.

lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Proteus
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Jun 2005 10:03
Prispevkov: 1791
Aktiv.: 8.03

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 07, 2023 10:30 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

sebastjan.kamensek je napisal/a:
Ozemljitev je kar preko DIN letve.

... ki pri običajnih hišnih instalacijah ni ozemljena.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
psevdonim
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Sep 2006 21:42
Prispevkov: 3371
Aktiv.: 15.73
Kraj: slo

PrispevekObjavljeno: Pet Sep 08, 2023 9:37 am    Naslov sporočila:  Re: Ozemljitev prenapetostne zaščite? Odgovori s citatom

mikey299 je napisal/a:
želim namontirati 2 POE kameri
saj ne da se kaj spoznam, ampak "Power over Ethernet" mora priti iz nekega napajalnika, ki je vklopljen v enofazno, 230-voltno vtičnico, a ne? Kaj pa če zaščitiš kar ta napajalnik z zaščito, ki se dobi v vsaki elektro trgovini,
link

_________________
___
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lucca brassi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Feb 2004 12:46
Prispevkov: 4055
Aktiv.: 18.18
Kraj: KOČEVJE

PrispevekObjavljeno: Pet Sep 08, 2023 10:39 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

zaradi dolgih povezav mora biti STP ovoj /mrežica ozemljena za primer bližnjega posrednega udara ( prenapetostna zaščita nima veze)
_________________
Moments before detonation ,....... TT
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Proteus
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Jun 2005 10:03
Prispevkov: 1791
Aktiv.: 8.03

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 14, 2023 12:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če hočeš, da bo od prenapetostne zaščite kakšna korist, potem mora "strela" po najkrajši poti v zemljo, zaželeno še pred vstopom v hišo.
Če prenapetostno zaščito priključiš na PE zaščitni vodnik bo šla direktno v hišno razdelilno omarico.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kvarkel
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Maj 2012 23:21
Prispevkov: 304
Aktiv.: 2.09

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 14, 2023 3:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Treba je ločiti pred zunanjo in notranjo zaščito pred učinki strele. Zunanja zaščita je zagotovljena s strelovodom, notranja pa s prenapetostnimi odvodniki. Prenapetostni odvodniki ne odvajajo direktnega toka strele.
Je pa notranja zaščita najbolj učinkovita s koordinacijo, tako da se v el. razdelilnik vgradi prenapetostni odvodnik ratreda 1 ali kombiniranega razreda 1-2 (ali celo razreda 2, če je v priključno merilni omarici blizu objekta, že prenapetostna zaščita razreda 1), pri posameznih porabnikih pa razreda 3.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Proteus
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Jun 2005 10:03
Prispevkov: 1791
Aktiv.: 8.03

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 19, 2023 3:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

kvarkel je napisal/a:
Zunanja zaščita je zagotovljena s strelovodom, notranja pa s prenapetostnimi odvodniki.

Nimajo vsi strelovoda.
Sicer pa mikey299 meni, da obstaja nevarnost udara strele v njegovo kamero. Seveda ni nujno, da gre za direktni udar, lahko gre za posredne učinke. Sosedu n.p. je zgorela avtomatika za odpiranje garažnih vrat, udar strele pa je bil v sosednji objekt, ki ima strelovod.

Vedno ko pelješ kabel ven iz objekta v izpostavljeno območje ga moraš na izhodu/vhodu v objekt ščiti s 1. stopnjo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s53al
Član
Član



Pridružen-a: Pon 18 Okt 2010 19:44
Prispevkov: 916
Aktiv.: 5.56
Kraj: Bela krajina

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 19, 2023 5:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Da malo obudim, kaj se je meni zgodilo pred 12. leti. Mislim, da je bilo 6 povratnih udarov z max močjo 11 in še nekaj KA. En odcep je šel v žleb, meter pod menoj. Mislim, da tu nebi pomagala nobena zaščita (strelovoda ni).
( v 34. sec.) https://www.youtube.com/watch?v=XDlCT4cnFF0

_________________
http://www.zimazakon.si/forum
Vremenska postaja Doblička gora https://www.ecowitt.net/home/share?authorize=KPEUHQ IN https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IRNOME16
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
ule
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2004 20:32
Prispevkov: 1561
Aktiv.: 7.00
Kraj: Babno Polje

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 19, 2023 5:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tole si pa zelo mirno prenesel Shocked
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
kvarkel
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Maj 2012 23:21
Prispevkov: 304
Aktiv.: 2.09

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 19, 2023 3:13 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

s53al je napisal/a:
Da malo obudim, kaj se je meni zgodilo pred 12. leti. Mislim, da je bilo 6 povratnih udarov z max močjo 11 in še nekaj KA. En odcep je šel v žleb, meter pod menoj. Mislim, da tu nebi pomagala nobena zaščita (strelovoda ni).
( v 34. sec.) https://www.youtube.com/watch?v=XDlCT4cnFF0

V bistvu niti ne vem, kaj je poanta tvojega posta. Vsekakor bi pomagal učinkovit strelovod in notranja prenapetostna zaščita.
Nisi pa nič napisal, ali je nastala kakšna škoda.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s53al
Član
Član



Pridružen-a: Pon 18 Okt 2010 19:44
Prispevkov: 916
Aktiv.: 5.56
Kraj: Bela krajina

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 19, 2023 4:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

kvarkel je napisal/a:
s53al je napisal/a:
Da malo obudim, kaj se je meni zgodilo pred 12. leti. Mislim, da je bilo 6 povratnih udarov z max močjo 11 in še nekaj KA. En odcep je šel v žleb, meter pod menoj. Mislim, da tu nebi pomagala nobena zaščita (strelovoda ni).
( v 34. sec.) https://www.youtube.com/watch?v=XDlCT4cnFF0

V bistvu niti ne vem, kaj je poanta tvojega posta. Vsekakor bi pomagal učinkovit strelovod in notranja prenapetostna zaščita.
Nisi pa nič napisal, ali je nastala kakšna škoda.


O tem sem pisal že na drugem forumu, pa bo še tu,
Glavni udar se šel v štor od češnje, nato v našo jablano, v naš žleb izpod mene, en del je šel v moje antene, v sosedovo brino...
Pri meni škode ni bilo, ker je bilo vse izklopljeno. Te sreče pa niso imeli sosedi (Računalniki, TV-ji so odšli....) Nobeden pa nima strelovoda, če so imeli pa kakšno zaščito pa nevem več iz glave.

_________________
http://www.zimazakon.si/forum
Vremenska postaja Doblička gora https://www.ecowitt.net/home/share?authorize=KPEUHQ IN https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IRNOME16
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
brezimenko
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Jun 2017 12:09
Prispevkov: 471
Aktiv.: 5.61

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 20, 2023 8:14 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če strelovoda ni ga je pač potrebno narediti, druge ni. Z lopato, krampom ali pa z kopačem. Je tudi pri nas fejst pokalo iz vtičnic dokler se ni naredilo dobre ozemljitve in strelovoda. Strelovod s katodniki se je naredilo na dveh drogovih do hiše in še v hiši v omarici se nahajajo pa vgradni z veliko ozamljila naprej od hiše. Zaenkrat deluje in že dolgo ni nič presmodilo razen pred leti nek Siolov modem pa se to se mi zdi, da je prišlo kar po telefonu. Nekajkrat nam je tudi katodnike v omarici odprlo, tako velike kot majhne v vseh teh letih.

Na objektih samih pa nimamo strelovoda, ker se nekako ne čutimo ogoženega, ker je veliko drevja v okolici in običajno vseka v njih. Se ga pa običajno izvede tako, da ta pobira že statično elektriko tako, da do udara nebi smelo priti, če pa že more priti mora pa tudi to silo zdržati in odvesti v zemljo.

Aja pozabil. Po vtičnicah imam precej dobre filtre, ki še dodatno ščitijo elektroniko. Se pozna, da so res dobro narejene, žal pa nevem kje jih še kupiti nekaj kosov. Znotraj ima dve velike dušilke in 3 termistorje ali nekaj takega za povrh ima še dve tllivki, da ti pokaže, če si pri priklopu prav obrnil to zaščito

_________________
Izgubil sem račun pod imenom kobranka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s53al
Član
Član



Pridružen-a: Pon 18 Okt 2010 19:44
Prispevkov: 916
Aktiv.: 5.56
Kraj: Bela krajina

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 20, 2023 12:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

brezimenko je napisal/a:
Če strelovoda ni ga je pač potrebno narediti, druge ni. Z lopato, krampom ali pa z kopačem.


Mogoče najdem slike izpred osmih let, ko so mimo nas "kopali" za vodovod, da vidite kakšen teren je prinas. Ponekod brez miniranja ni šlo.

_________________
http://www.zimazakon.si/forum
Vremenska postaja Doblička gora https://www.ecowitt.net/home/share?authorize=KPEUHQ IN https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IRNOME16
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 79 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group