www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Napetosti na telefonski liniji
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Zabavna elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3175
Aktiv.: 14.24
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 09, 2023 2:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Napisano je v nasprotju z že prej navedenim na tej isti strani v dveh postavkah.

Namig: Tudi omenjeni distributer ima dve zanimivi kategoriji transformatorjev.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
veso266
Član
Član



Pridružen-a: Pon 29 Nov 2021 12:52
Prispevkov: 31
Aktiv.: 1.06
Kraj: okolica Ljubljane

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 11, 2023 10:22 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

bostjang je napisal/a:
Napisano je v nasprotju z že prej navedenim na tej isti strani v dveh postavkah.

Namig: Tudi omenjeni distributer ima dve zanimivi kategoriji transformatorjev.


Aha, katerega pa imaš v mislih

Tam sem z navitjem 2:1:1 našel le Gate drive

Audio, Telecom pa RF transformers majo pa 2:1 navitje kar pa nebo dobr, je pa res da sem mogoč kaj narobe prebral
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jozkoc
Član
Član



Pridružen-a: Sre 16 Jun 2010 13:32
Prispevkov: 453
Aktiv.: 2.68
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 13, 2023 11:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Med vso mojo ropotijo mi je uspelo najti transformatorček ki bi bil lahko primeren.
Razmerje navitij ima neobičajno 2,5:1:1, to po mojih izračunih pomeni da bi morala biti impedanca med vilicami (hybrid transformer) in zvočno kartico približno 200 omov, kar pomeni da bi moral uporabiti drugačne vrednosti nekaterih uporov kakor je napisano v shemi, namesto 560 in 56 omskih uporov bi moral uporabiti 180 in 18 omske, potenciometer na oddaji bi moral biti 33 omov namesto 100 omov, in ravnotežni vod bi moral biti 100 omov + 6,3 uF (vzporedno 2 × 3,3 uF bi bilo dovolj dobro).

Edino napetost limiterjev z 2,7V zener diodami bi bil s tem transformatorjem postavljena previsoko. Pravilno postavljena napetostna meja bi bila potem približno pri 1,5V, do recimo 2V bi bilo še dobro, ampak bi potem potraboval 0,9V do 1,4V zener diode, takšne pa ne obstajajo. Najmanjša napetostna vrednost zener diode za katero jaz vem je 1,8V (1N4678) + 0,6V v prevodni smeri in bi potem imel limiter mejo na 2,4V.
Lahko bi dal pa 6 navadnih signalnih silicijevih diod (npr. 1N4148), 3 × zaporedno v eno smer in 3 × zaporedno v drugo smer ter bi tako dobil limiter z 1,8V napetostno mejo, vendar bi v takem primeru porabil vsega skupaj 12 diod, kar je malo huda.

Transformatorček sem primerjal z velikostjo transformatorčka v telefonskem aparatu ATA-24 in po videnem sem ugotovil da je nekoliko manjši. V tel. aparatu ima jedro mere 25mm × 25mm × 8mm, ta ki sem ga našel pa 20mm × 20mm × 6mm. Če bi bil tok enosmerne zanke na zgornji meji, recimo 50mA, bi se lahko zgodilo da bi jedro prišlo v nasičenje, zato bi bilo dobro da bi pri priključitvi na linijo pomeril tok in v primeru večjega toka povečal 220 omski upor proti liniji z večjo vrednostjo da bi tok zmanjšal na recimo zadovoljivih 20mA.

Če te transformatorček zamima mi pusti telefonsko na ZS da se dobiva, po možnosti rajši enkrat drugi teden, ker sem ta teden veliko iz doma.



20231112_193111_50p.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  174.29 KB
 Pogledana:  0 krat

20231112_193111_50p.jpg



20231112_192823_70p.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  630.54 KB
 Pogledana:  3 krat

20231112_192823_70p.jpg



_________________
Nikoli ni tako dobro da ne bi moglo biti še boljše.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3175
Aktiv.: 14.24
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 14, 2023 12:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

veso266 je napisal/a:
Aha, katerega pa imaš v mislih

Tam sem z navitjem 2:1:1 našel le Gate drive

Audio, Telecom pa RF transformers majo pa 2:1 navitje kar pa nebo dobr, je pa res da sem mogoč kaj narobe prebral


jozkoc je napisal/a:
vilicami (hybrid transformer)


Pri iskanju imej v mislih tudi ta - drugi izraz za diferencialni transformator. Mogoče tako kaj najdeš.
Pri izrazoslovju je pa sicer tako, da pogosto ime pomeni predvsem način uporabe in zato je lahko ustrezna komponenta brez takega imena, seveda s pravimi karakteristikami.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jozkoc
Član
Član



Pridružen-a: Sre 16 Jun 2010 13:32
Prispevkov: 453
Aktiv.: 2.68
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 15, 2023 11:38 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Izraz "vilice", za to vezje, je prišel iz žargona v telekomunikacijah, ali pa je prišlo iz vzhodnega dela sveta, ne vem, ugibam.

Jaz razumem tako.

Vilice = diferencialni transformator + ravnotežni vod

Hybrid transformer = differential transformer + balance network

_________________
Nikoli ni tako dobro da ne bi moglo biti še boljše.


Nazadnje urejal/a jozkoc Pet Nov 17, 2023 10:50 am; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3175
Aktiv.: 14.24
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 15, 2023 4:42 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zahteve za transformator so nižje, če skozi navitja ni enosmerne komponente toka. Da se ne izumlja tople vode, prilagam shemo linijskega dela modema. Princip je uporabljen v vseh modemih s transformatorjem, ki sem jih do sedaj videl.
Tranzistor in okoliški elementi poskrbijo za DC tok, skozi transformator gre zgolj AC komponenta. Ločilni kondenzator je elektrolitski bipolarni, da je manjši.

Med neuspešnim iskanjem take sheme pa sem naletel na tale telefonski vmesnik. V navodilih je tudi shema z elektronskimi vilicami, ki sem jih tudi že omenjal. Te pa seveda potrebujejo napajanje.
https://locus-engineering.com/product-portfolio/engineering-development/e2210-telephone-line-daa-interface/



20231114_202004.jpg
 Opis:
Linijski del telefonskega modema
 Velikost datoteke:  46.09 KB
 Pogledana:  14 krat

20231114_202004.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jozkoc
Član
Član



Pridružen-a: Sre 16 Jun 2010 13:32
Prispevkov: 453
Aktiv.: 2.68
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 19, 2023 10:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

bostjang je napisal/a:
... . Tranzistor in okoliški elementi poskrbijo za DC tok, ....

Tisti okoliški elementi so tudi štiri dušilke ki imajo induktivnost vsaj 1H, in zato imajo verjetno tudi jedro iz nekakšnega feromagnetnega materiala, ki v primeru premajhnega jedra glede na tok lahko pridejo v nasičenje. Po vsej verjetnosti vse skupaj zasede še več prostora kot en transformator.
Sploh pa ne vem kako si lahko @veso266 s to shemo karkoli pomaga.

bostjang je napisal/a:
... . V navodilih je tudi shema z elektronskimi vilicami, ki sem jih tudi že omenjal. Te pa seveda potrebujejo napajanje.
https://locus-engineering.com/product-portfolio/engineering-development/e2210-telephone-line-daa-interface/

Elektronske vilice ne obstajajo, Shame on you za nizke frekvence so samo transformatorske in uporovne, ki so v bistvu Wheatstone-ov mostič v AC okolju. V električni shemi pdf dokumenta, na katerega si naredil povezavo, so notri uporovne vilice, samo potrebno je znati prebrati shemo. Transformator se pa uporablja za zaključitev enosmerne zanke, galvansko ločitev od linije in pretvorbo iz nesimetrične povezave v simetrično.
Ker imajo uporovne vilice nekoliko večje slabljenje od transformatorskih se to rešuje z dvemi operacijskimi ojačevalniki, ki pa seveda potrebujeta napajanje.

Toliko o tisti topli vodi ki si jo omenjal. Whistle



Izrez iz električne sheme Telephone Line Interface E2210, Locus Engineering Inc.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  44.26 KB
 Pogledana:  1 krat

Izrez iz električne sheme Telephone Line Interface E2210, Locus Engineering Inc.png



20231119_194929_30p.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  60.64 KB
 Pogledana:  2 krat

20231119_194929_30p.jpg



_________________
Nikoli ni tako dobro da ne bi moglo biti še boljše.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3175
Aktiv.: 14.24
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 20, 2023 10:33 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

jozkoc je napisal/a:
Tisti okoliški elementi so tudi štiri dušilke ki imajo induktivnost vsaj 1H, in zato imajo verjetno tudi jedro iz nekakšnega feromagnetnega materiala, ki v primeru premajhnega jedra glede na tok lahko pridejo v nasičenje. Po vsej verjetnosti vse skupaj zasede še več prostora kot en transformator.

Tiste štiri dušilke so čisto majhne, mislim da 1206. Torej take, kot L1 in L2 na sliki, ki jo je pripel veso266. Verjetno so tam tudi v isti funkciji. Induktivnost je zelo verjetno v uH ali morda mH. 2x 1H zaporedno z linijo bi znatno dušilo signal. Po mojem mnenju so namenjene dušenju RF motenj, ki bi jih PC pošiljal v linijo. Take dušilke se najde v marsikateri elektronski napravi za dosego EM združljivosti.
Koliko prostora vse to vzame se vidi na isti sliki. Če to naredi transformator lažje dobavljiv, potem so ti dodatni elementi lahko upravičeni. In to naj bi tudi bila korist te sheme za avtorja teme.

jozkoc je napisal/a:
Elektronske vilice ne obstajajo

Opravičujem se za napačno izrazoslovje. S tem se mislil del vezja ali algoritem, ki loči med vhodnim in izhodnim signalom, o čemer gre ta zadnja polovica te teme.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
veso266
Član
Član



Pridružen-a: Pon 29 Nov 2021 12:52
Prispevkov: 31
Aktiv.: 1.06
Kraj: okolica Ljubljane

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 01, 2023 11:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

jozkoc je napisal/a:
Med vso mojo ropotijo mi je uspelo najti transformatorček ki bi bil lahko primeren.
Razmerje navitij ima neobičajno 2,5:1:1, to po mojih izračunih pomeni da bi morala biti impedanca med vilicami (hybrid transformer) in zvočno kartico približno 200 omov, kar pomeni da bi moral uporabiti drugačne vrednosti nekaterih uporov kakor je napisano v shemi, namesto 560 in 56 omskih uporov bi moral uporabiti 180 in 18 omske, potenciometer na oddaji bi moral biti 33 omov namesto 100 omov, in ravnotežni vod bi moral biti 100 omov + 6,3 uF (vzporedno 2 × 3,3 uF bi bilo dovolj dobro).

Edino napetost limiterjev z 2,7V zener diodami bi bil s tem transformatorjem postavljena previsoko. Pravilno postavljena napetostna meja bi bila potem približno pri 1,5V, do recimo 2V bi bilo še dobro, ampak bi potem potraboval 0,9V do 1,4V zener diode, takšne pa ne obstajajo. Najmanjša napetostna vrednost zener diode za katero jaz vem je 1,8V (1N4678) + 0,6V v prevodni smeri in bi potem imel limiter mejo na 2,4V.
Lahko bi dal pa 6 navadnih signalnih silicijevih diod (npr. 1N4148), 3 × zaporedno v eno smer in 3 × zaporedno v drugo smer ter bi tako dobil limiter z 1,8V napetostno mejo, vendar bi v takem primeru porabil vsega skupaj 12 diod, kar je malo huda.

Transformatorček sem primerjal z velikostjo transformatorčka v telefonskem aparatu ATA-24 in po videnem sem ugotovil da je nekoliko manjši. V tel. aparatu ima jedro mere 25mm × 25mm × 8mm, ta ki sem ga našel pa 20mm × 20mm × 6mm. Če bi bil tok enosmerne zanke na zgornji meji, recimo 50mA, bi se lahko zgodilo da bi jedro prišlo v nasičenje, zato bi bilo dobro da bi pri priključitvi na linijo pomeril tok in v primeru večjega toka povečal 220 omski upor proti liniji z večjo vrednostjo da bi tok zmanjšal na recimo zadovoljivih 20mA.

Če te transformatorček zamima mi pusti telefonsko na ZS da se dobiva, po možnosti rajši enkrat drugi teden, ker sem ta teden veliko iz doma.


Hojla, ful hvala za traflc
Končno se našlo nekaj časa in sem popravil shemo glede na popravke ki ste mi jih napisali, traflca v shemo nisem znal narisati, ampak če prav razumem gre ravnotežni vod tam kjer je bela žica na sredni pin (označeno na sliki)

PS: 33 omskega potenciometra nisem usepl najti, naljbližje je 25 omski: https://si.farnell.com/citec-te-connectivity/tw1250ka/potentiometer-wirewound-25r-1w/dp/1502914

Ali bo ta vredu? (a bi bilo bolje da bi bil 47R (omov): https://si.farnell.com/te-connectivity/404802692045/potentiometer-47r/dp/1174098 ?

PPS: Sheme nisem preriseval v Altium designer ker nisem našel simbolov za varistor in tale transformator, in po 3 urah neuspeha sem obupal in šel shemo popravljat po starem načinu (če je bil včasih dober, bo pa tudi še danes Smile )



vezje_pravo.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  209.47 KB
 Pogledana:  7 krat

vezje_pravo.jpg



trafo_poceckan.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  2.25 MB
 Pogledana:  4 krat

trafo_poceckan.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jozkoc
Član
Član



Pridružen-a: Sre 16 Jun 2010 13:32
Prispevkov: 453
Aktiv.: 2.68
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 02, 2023 12:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Da, na belo žico ki spaja skupaj obe levi navitji pride ravnotežni vod.

Kondenzatorja 3,3uF v ravnotežnem vodu morata biti vezana vzporedno (paralelno), da dobiš 6,6uF, in ne zaporedno kakor je sedaj popravljeno v shemi. Torej zaporedje vezave ravnotežnega voda je 100ohm-(3,3uF//3,3uF).

Boljši bo 47 omski potenciometer, ker sem se že jaz obotavljal ali naj dam 33 ali 47 omskega. Na prilepljeni internetni bližnjici vidim da ima ta spremenljivi potenciometer kar visoko ceno, in za izogib nepotrebnim stroškom je za delovanje vezja lahko tudi nastavljivi potenciometer za na tiskano vezje (TIV), ki je cenejši, ker po mojem mnenju se ga to enkrat nastavi na pravo vrednost in potem pusti pri miru.

PS: Ne poznam Altium designer, ampak nekoč sem uporabljal program v katerem si lahko sam risal svoje elektrotehnične simbole in jih shranjeval v bazo med ostale.

_________________
Nikoli ni tako dobro da ne bi moglo biti še boljše.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7773
Aktiv.: 34.85
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 02, 2023 6:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

jozkoc je napisal/a:
...
PS: Ne poznam Altium designer, ampak nekoč sem uporabljal program v katerem si lahko sam risal svoje elektrotehnične simbole in jih shranjeval v bazo med ostale.
Točno! Zato sem mu jaz narisal, da si bo lažje iztiskal, s čisto preprostim programom.
veso266 je napisal/a:
PPS: Sheme nisem preriseval v Altium designer ker nisem našel simbolov za varistor in tale transformator, in po 3 urah neuspeha sem obupal in šel shemo popravljat po starem načinu (če je bil včasih dober, bo pa tudi še danes Smile )
Kot sem že nekajkrat rekel: Altium je za nas hobiste isto, kot da bi si kupil avtobus in se vozil v službo kak kilometer daleč po kolesarski stezi.


Telefon-PC.pdf
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  Telefon-PC.pdf
 Velikost datoteke:  19.19 KB
 Downloadano:  3 krat


_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein


Nazadnje urejal/a Branez Čet Dec 21, 2023 8:59 am; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3175
Aktiv.: 14.24
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 03, 2023 12:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Branez je napisal/a:
Zato sem mu jaz narisal, da si bo lažje iztiskal, s čisto preprostim programom.

Izgleda lepo. V katerem programu pa?

Osebno sem sheme risal tudi v Micrografx Designerju, seveda ne z namenom risanja in izdelave tiskanega vezja.

V Altium Designerju se seveda lahko hitro nariše svoj simbol in footprint. Nima smisla izgubljati ne vem koliko časa z iskanjem simbola. Res pa, da simbol za varistor ne bi smel biti problem. Transformatorjev pa je seveda več različnih.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7773
Aktiv.: 34.85
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 03, 2023 12:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

bostjang je napisal/a:
...
Izgleda lepo. V katerem programu pa?
...
Sprint Layout. Tole je sicer za risanje tiskanih vezij, vendar sem si s časom ustvaril knjižnico tudi z elementi za risanje načrtov.


sprint.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  176.65 KB
 Pogledana:  2 krat

sprint.jpg



_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein


Nazadnje urejal/a Branez Čet Dec 21, 2023 9:13 am; skupaj popravljeno 2 krat
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
mateik
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Avg 2022 18:31
Prispevkov: 148
Aktiv.: 7.05
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 04, 2023 9:31 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sprint Layout smo pa mi uporabljali v šoli Very Happy
Sem že pozabil da obstaja, je pa res da sem že takrat nekako raje uporabljal Eagle..

Je bil pa res enostaven za uporabo Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jozkoc
Član
Član



Pridružen-a: Sre 16 Jun 2010 13:32
Prispevkov: 453
Aktiv.: 2.68
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 21, 2023 4:33 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Evo, našel programček ki sem ga nekoč uporabljal.
https://www.expresspcb.com/

Pa še inštalacijsko datoteko od takrat (2007) sem našel na mojem zunanjem hard disku.



ExpressPCBSetup.zip
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  ExpressPCBSetup.zip
 Velikost datoteke:  8.95 MB
 Downloadano:  4 krat


_________________
Nikoli ni tako dobro da ne bi moglo biti še boljše.


Nazadnje urejal/a jozkoc Čet Dec 21, 2023 5:13 am; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Zabavna elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
Stran 4 od 5

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 78 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group