www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Nadgradnja audio izhoda - zamenjava upora in kondenzatorja

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Zabavna elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
vladej
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Tor 12 Apr 2022 19:09
Prispevkov: 3
Aktiv.: 0.12
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 28, 2023 12:25 pm    Naslov sporočila:  Nadgradnja audio izhoda - zamenjava upora in kondenzatorja Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

že nekaj let imam internetni radio Imperial Dabman i400.
https://telestar.de/custom/downloads/asset_bea0447153bee923875a89c552d886b7_db_dabmani400_0417_sil_sw_en.pdf

Naprava je prikloplje na na HiFi sistem. Ker je upravljanje zelo enostavno (z gumbi na napravi oz. daljincem) ga uporablja tudi žena.

Težava je, da je glasba na izhodu skoraj brez basov. Na spletu sem našel zapis, da se to da rešit z zamenjavo kondenzatorja in upora v izhodnem filtru.

Navajam:
Below 80Hz the amplitude goes downhill. At 20Hz 80% of the signal is already missing!
A very good full-frequency signal comes out of the audio chip in question. So also 20Hz with full amplitude. Why the hardware developer then installed an unwanted high-pass filter with a capacitor that was much too small (470nF) and a subsequent load resistor. Then it goes to the cinch socket via 1.5µF and 1kOhm series resistor.
I was able to fix the problem by wiring directly from the audio IC output with 100Ohm and 22µF in series to the cinch socket. Now very good sound with a full frequency response.

Kdo bi mi znal to uredit?
Električne sheme na spletu nisem našel.

lp
Vlado
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
DusanK
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Nov 2012 23:46
Prispevkov: 1754
Aktiv.: 12.60
Kraj: Medvode - med vodami

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 28, 2023 1:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Poigraj se z equalizerjem, ki ga ima ta radio.

"How can I adjust the audio settings to enhance the sound quality?
To adjust the audio settings, press the menu button and navigate to the "Audio" option. From there, you can access various settings such as bass, treble, balance, and equalizer presets. Experiment with these settings to find the audio configuration that suits your preferences."

_________________
Največji čar - električar
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vladej
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Tor 12 Apr 2022 19:09
Prispevkov: 3
Aktiv.: 0.12
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 28, 2023 2:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem se že. Na radiju in ojačevalcu. Se ne da veliko doseči.

Verjetno se vprašaš zakaj bi rad "popravljal" 4 leta star radio, ki je stal na amazonu manj kot 100 Eur?

Večinoma poslušam jazz in rock radijske postaje. Dabman ima možnost shranjevanja zelo veliko internetnih radijskih postaj. Trenutno imam shranjenih 34. Prav tako ima možnost ročnega dodajanja radijskega streama - pač dodaš URL in s tem nisi omejen na neke podatkovne baze servisov za internetni radio.

Nekih približno kvalitetnih radijev brez zvočnikov kot je ta sploh ne proizvajajo.
Na vikendu imam podobno napravo drugega proizvajalca, ki ima veliko boljši zvok, vendar samo 10 spominskih mest in ne da se mu dodajat poljubnih postaj.

Skratka za to, kar jaz želim potrebuješ nek pravi streamer, ki pa obvezno rabi telefon za upravljanje.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5337
Aktiv.: 24.71
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 28, 2023 2:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če razstaviš, najdeš kondi in priletiš do Trzina, lahko zrihtam! Smile

LP, g

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Fantocci
Član
Član



Pridružen-a: Pon 06 Jul 2009 10:52
Prispevkov: 331
Aktiv.: 1.84

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 28, 2023 4:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tale radio pač ni v hifi rangu. Tudi po menjavi veznega kondenzatorja dvomim, da boš zadovoljen.

Moj predlog za odličen vir za malo denarja bi bil:
- nabavi Malino, lahko je model Zero W ki ga dobiš za dobrih 20€ pri nas. Naj ima na sebi že prilotan header pin, ker ga boš rabil: https://www.galagomarket.com/item/display/1817/5243_raspberry-pi_raspberry-pi_raspberry-pi-zero-wh---pre-soldered-header.jpg
- nabaviš hifi DAC nadgradnjo, ki jo postaviš na njo, recimo: https://www.hifiberry.com/shop/boards/hifiberry-dac-zero/
- na malino inštaliraš Volumio in znotraj njega boš našel vrhunske postaje vseh zvrsti, nekatere oddajajo celo v FLAC tehniki, ki je veliko boljša kot DAB
- upravljaš s telefonom.

Za 40 EUR imaš predvajalnik, ki te bo zadovoljil, garantiram. Imam 3 doma, raznih verzij malin in raznih tipov AD konverterjev, eden med njimi je preko USB. Vsi imajo vrhunski zvok, tudi zgoraj opisana najcenejša verzija.
Moraš se pa zavedati, da lahko tudi sama postaja oddaja z (pre)nizkim bitrejtom in potem je pri njih ozko grlo. Iščeš postaje z vsaj 256kbit prenosa ali še bolje take, ki oddajajo v FLAC (nekompresirani) tehniki.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
brezimenko
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Jun 2017 12:09
Prispevkov: 471
Aktiv.: 5.61

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 28, 2023 5:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz se pa sploh ne zezam več s temi stvarmi. Enkrat ne dela DAB, drugič nimam interneta v dosegu takega ali drugačnega. Ko ga pa imam na voljo enostavno potegnem podcast v ustreznem formatu in ga naložim na SD kartico ali USB ključ ter jo vtaknem v radio, ki to podpira. Ja smo v 21. stoletju, kjer še vedno obstajajo tako zračne luknje kot tiste z signalom. Urbaniste pustimo na miru, ker baje njim vse dela, za ruralne jih pa briga samo, ko je treba dnarje pobasat. RTV pa take.
_________________
Izgubil sem račun pod imenom kobranka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ro-bi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Jan 2007 16:53
Prispevkov: 3469
Aktiv.: 16.52
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 29, 2023 8:01 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

z menjavo izhodnega kondenzatorja, boš dobil boljši zvok čez cel spekter, ne samo v basih. Vendar nikakor ne daj elektrolita, ampak PP
lp Robi

_________________
3 x 3 = 9
ena dalje
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok_S
Član
Član



Pridružen-a: Sre 13 Apr 2016 10:06
Prispevkov: 426
Aktiv.: 4.35
Kraj: Ljubljana, Trzin

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 29, 2023 9:18 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Fantocci je napisal/a:
...Moj predlog za odličen vir za malo denarja bi bil:
- nabavi Malino, ...

Fantocci, za te informacije sem ti zelo hvaležen, ker sem o čem podobnem razmišljal že od moje selitve naprej. Pokvaril se mi je Onkio ojačevalec za hišni kino. Ker popravilo ni bilo uspešno sem nameraval nekoč narediti nekaj glede moje že kar v letih HiFi opreme in se lotiti tudi konkretnega ojačevalca. Najprej so me privlačili lampaši ampak so energetsko preveč požrešni cca 150W ima porabe, ko je prižgan ampak to je že za drugo temo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3175
Aktiv.: 14.24
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 29, 2023 9:40 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tudi keramika ni najboljša izbira, zaradi napetostno odvisne kapacitivnosti (razen NP0) in s tem popačenj ter mikrofonskega efekta. Keramiko najdemo tudi na omenjenem HifiBerry-ju, žal ne vemo kakšno.

Mislim, da je ostala elektronika lahko čisto kvalitetna in bo po sanaciji radio odličen.

Sicer pa Dabman-e brez zvočnikov še vedno proizvajajo. Tudi take z WiFi, Bluetooth in digitalnim izhodom.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Fantocci
Član
Član



Pridružen-a: Pon 06 Jul 2009 10:52
Prispevkov: 331
Aktiv.: 1.84

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 29, 2023 12:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Iztok_S je napisal/a:
Fantocci je napisal/a:
...Moj predlog za odličen vir za malo denarja bi bil:
- nabavi Malino, ...

Fantocci, za te informacije sem ti zelo hvaležen, ker sem o čem podobnem razmišljal že od moje selitve naprej. Pokvaril se mi je Onkio ojačevalec za hišni kino. Ker popravilo ni bilo uspešno sem nameraval nekoč narediti nekaj glede moje že kar v letih HiFi opreme in se lotiti tudi konkretnega ojačevalca. Najprej so me privlačili lampaši ampak so energetsko preveč požrešni cca 150W ima porabe, ko je prižgan ampak to je že za drugo temo.


Iztok, saj veš, da zadeva ki sem jo predlagal ni ojačevalec ampak vir zvoka, ki še vedno rabi ojačevalec tipa tvoj Onkyo?
Povdarjam ker pišeš, da se ti je ojačevalec pokvaril. Brez njega ali česa podobnega ne bo šlo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok_S
Član
Član



Pridružen-a: Sre 13 Apr 2016 10:06
Prispevkov: 426
Aktiv.: 4.35
Kraj: Ljubljana, Trzin

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 29, 2023 2:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Povsem logično. Hotel sem samo reči, da je bila prav okvara ojačevalca, povod za raziskovanje v tej smeri. Malo brskam in spremljam te zadeve ampak na Volumio pa do sedaj še nisem naletel, zato hvala za podano informacijo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Proteus
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Jun 2005 10:03
Prispevkov: 1791
Aktiv.: 8.03

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 29, 2023 3:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Fantocci je napisal/a:
odličen vir za malo denarja

Odličen vir za malo denarja je star odslužen telefon.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lado
Član
Član



Pridružen-a: Pon 09 Feb 2004 13:22
Prispevkov: 987
Aktiv.: 4.42
Kraj: Trbovlje

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 29, 2023 10:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@Iztok-s če te morda zanima imam en ONKYO tx-SR600E viška...
_________________
In brake we trust...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
S57KSL
Član
Član



Pridružen-a: Tor 17 Apr 2012 14:52
Prispevkov: 227
Aktiv.: 1.55
Kraj: Slov. Konjice

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 30, 2023 12:16 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Proteus je napisal/a:
Fantocci je napisal/a:
odličen vir za malo denarja

Odličen vir za malo denarja je star odslužen telefon.

Še posebej LG je bil znan po dobrih DAC-ih:
https://www.androidauthority.com/lg-quad-dac-1115577/

Audiosciencereview forum ima veliko izmerjenih DAC-ov, tudi telefonskih:
https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/review-and-audio-measurement-of-lg-g7-thinq-smartphone.4468/

Drugače pa lahko uporabimo tudi zunanjo zvočno kartico, le izhodne napetosti so včasih nizke:
https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/samsung-usb-c-headphone-adapter-review.9644/
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vladej
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Tor 12 Apr 2022 19:09
Prispevkov: 3
Aktiv.: 0.12
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 05, 2023 3:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Razstavil sem Dabmana in pogledal v drobovje. Vse je SMD in nisem dovolj vešč, da bi razbral kaj je treba naredit in kake elemente nabavit za nov izhodni filter.

To je dejansko delo za izkušenega elektronika, ki ga to veseli in zanima.
Naj dela dokler pač dela tak kot je.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Zabavna elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 78 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group