www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Sušilnik perila ne suši več
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
twom
Član
Član



Pridružen-a: Ned 26 Okt 2003 0:37
Prispevkov: 871
Aktiv.: 3.90
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 16, 2023 11:30 am    Naslov sporočila:  Sušilnik perila ne suši več Odgovori s citatom

Deset let plus star Beko sušilnik perila s toplotno črpalko.

Okoli vrat in na filtru pred izmenjevalcem se nabira kondenz. Perilo pa suši zelo slabo. Po čiščenju filtra smo imeli občutek, da je bilo nekaj časa bolje.

Če bi izmenjevalnik spihal s kompresorjem, ali bo to kaj pomagalo? Po sesanju s sesalcem ni bilo nič drugače.

Vprašanje je... servis ali odpad?


Nazadnje urejal/a twom Sob Dec 16, 2023 8:01 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1342
Aktiv.: 11.97
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 16, 2023 12:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Toplotna črpalka deluje? Ni dovolj da obratuje kompresor, mora tudi delovati pravilno, uparjalnik mora biti mrzel, kondenzator pa vroč. Tudi zrak mora krožiti, vroč zrak s smeri kondenzatorja gre v boben, iz bobna v uparjalnik kjer kondenzira ...

sušilec: delavec (oseba) ki rokuje s sušilnim strojem, sušilno napravo, sušilnico
sušilnik, sušilni stroj: naprava ki se uporablja za sušenje ...



.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
GUMY
trgovec



Pridružen-a: Sre 22 Sep 2010 11:03
Prispevkov: 464
Aktiv.: 2.80
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 16, 2023 2:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pri meni je bilo potrebno temeljito čiščenje. Svinjarija se je nabrala po tudi izven izmenjevalnika in ovirala pretok zraka.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Hribst
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Maj 2022 21:26
Prispevkov: 10
Aktiv.: 0.42

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 16, 2023 6:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kondenzatorja ni možno očistiti niti s sesalnikom niti izpihati s kompresorjem.
V tistih kovinskih režah se globoko v njih nakopičijo ostanki, ki se sprimejo. Potrebno je temeljito izpiranje z vodo ampak z zgornje strani kondenzatorja. Se pravi, potrebno je odstraniti boben, razdreti zgornji del ohišja kondenzatorja in od tam je edini ustrezen dostop do celotnega kondenzatorja. Temeljito izpiranje pomeni več deset minut polivanja z ozkim curkom. Vsako režo posebej z vseh smeri.

Vendar hude ''računice'' tukaj ni, saj poseg pri servisih kot sem sam, ni ugoden.
Jaz kadar delam takšen servis in, da se zamenjata še obe tesnili bobna, po potrebi jermen+napenjalec in še kakšen ležaj ipd., je to stroškovno vsaj za četrtino novega ekvivalentnega aparata, velikokrat tudi tretjino.
Poseg cenovno ni ugoden največ zaradi veliko porabljenega časa.
Res pa se po takem posegu, če je kvalitetno narejen, lahko pričakuje, da bo stroj deloval še nadaljnjih 5+ let.
Vendar to vse zavisi tako od modela aparata in stopnje pokvarljivosti drugih komponent, kot tudi od tipa stranke in njenega pristopa k rednem vzdrževanju. Poenostavljeno: ne delam tega na vseh aparatih in vseh znamkah.
Praviloma se to na nižji cenovnih znamkah ali njih modelov, res ne splača.
V lastni režiji se pa vse to splača.



00000IMG_00000_BURST20231215170209745_COVER.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  630.15 KB
 Pogledana:  14 krat

00000IMG_00000_BURST20231215170209745_COVER.jpg



00000IMG_00000_BURST20231215180649987_COVER.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  576.55 KB
 Pogledana:  11 krat

00000IMG_00000_BURST20231215180649987_COVER.jpg


Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
psevdonim
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Sep 2006 21:42
Prispevkov: 3371
Aktiv.: 15.73
Kraj: slo

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 16, 2023 7:35 pm    Naslov sporočila:  Re: Sušilec perila ne suši več Odgovori s citatom

twom je napisal/a:
Deset let plus star Beko sušilec perila s toplotno črpalko.
Okoli vrat in na filtru pred izmenjevalcem se nabira kondenz. Perilo pa suši zelo slabo. Po čiščenju filtra smo imeli občutek, da je bilo nekaj časa bolje.
na našem je toplotna črpalka odpovedala še v garanciji. Prvič je serviser tudi nekaj čistil itd, dajal navodila za pravilno sušenje, ne vem, me ni bilo doma. Seveda ni bilo nič bolje in je ob drugem obisku zamenjal toplotno črpalko.
Suši pa od samega nakupa naprej zelo slabo v primerjavi s prejšnjim, Gorenje odzračevalnim, to je tisti ki jih ne delajo več, kjer moraš prevrtat steno da piha paro na prosto. Najbrž mu je še najbolj podoben kondenzacijski? V glavnem: odzračevalni je posušil kar si hotel, od robčka do debele posteljnine. Pri tem na toplotno črpalko pa pozabi na sušenje kakšnih odej.

_________________
___
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
twom
Član
Član



Pridružen-a: Ned 26 Okt 2003 0:37
Prispevkov: 871
Aktiv.: 3.90
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 16, 2023 8:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

v.j. je napisal/a:
sušilec: delavec (oseba) ki rokuje s sušilnim strojem, sušilno napravo, sušilnico
sušilnik, sušilni stroj: naprava ki se uporablja za sušenje ...
Vzeto na znanje Very Happy
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Emerson
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Ned 10 Dec 2023 9:40
Prispevkov: 6
Aktiv.: 1.26

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 16, 2023 11:18 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hribst je napisal/a:
Kondenzatorja ni možno očistiti niti s sesalnikom niti izpihati s kompresorjem.
V tistih kovinskih režah se globoko v njih nakopičijo ostanki, ki se sprimejo. Potrebno je temeljito izpiranje z vodo ampak z zgornje strani kondenzatorja. Se pravi, potrebno je odstraniti boben, razdreti zgornji del ohišja kondenzatorja in od tam je edini ustrezen dostop do celotnega kondenzatorja. Temeljito izpiranje pomeni več deset minut polivanja z ozkim curkom. Vsako režo posebej z vseh smeri.


Hvala za odkrite besede.
Ali kaj pomaga, če redno od spredaj skozi "servisna vratca" (Siemens), pod vrati, kaj počistiš ? Sicer pridem z roko mimo "filtrov-kosmičev", a vseeno: se da kaj več naredit od spredaj ? Ter kaj vam profesionalcem pomeni "redno" Smile ?



susilni-od-spredaj.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  436.93 KB
 Pogledana:  2 krat

susilni-od-spredaj.jpg



susilni-skozi-filtre.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  376.37 KB
 Pogledana:  6 krat

susilni-skozi-filtre.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1342
Aktiv.: 11.97
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 17, 2023 1:12 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Redno čiščenje seveda pomaga, da ne pride do zamašitve bistvenih komponent. Vse, kar je možno in je na dosegu, je treba očistit po vsakem sušenju.

Imamo Gorenje kondenzacijski sušilni stroj, uporabljamo ga predvsem pozimi in v deževnem obdobju, kadar ni možno sušiti zunaj in /ali se ne posuši do konca.
Tudi pozimi v mrazu sušimo zunaj, če se ne posuši do konca, tudi če se samo na pol, je v redu, do konca se posuši v sušilnem stroju, zato je namenjen in zato ga imamo.

Ko sem kupoval sušilni stroj sem se odločal na podlagi načina uporabe in količino uporabe, če se tako izrazim. Mislim, da je bil ta sušilni stroj okoli 250eur, na toplotno črpalko pa je bil skoraj 600eur. Za razliko v ceni je to ogromno električne energije in sem takrat naračunal glede na režim uporabe, da bo to preko 15 let, da bi se cena izravnala... v tem času bi stroj na toplotno črpalko verjetno že utrpel kakšno okvaro, tako da se bilanca podre kljub 5 letni garanciji Gorenje.

Poznam ljudi, ki tudi poleti sušijo v sušilnem stroju, nikoli ne obešajo perila zunaj Shocked Rolling Eyes
razumem, če nimajo možnosti, ampak tudi v stolpnicah imajo večinoma balkone... bi rekel da je lenoba tista, ki je problem, eni pa z izgovorom, da grdo zgleda, če cunje visijo zunaj Think
Res je, nekaj dela je, da se lepo obesi cunje na štrik, lahko potrdim iz prve roke, to delam tudi sam osebno, je kar pogosta moja zadolžitev, sem doma, žena v službi Cool

Glede na informacije, ki jih dobivam in ujamem, sem sedaj lahko popolnoma prepričan, da je bila odločitev o nakupu kondenzacijskega sušilnega stroja pravilna.

Hvala Hribst za podrobno in natančno opisan postopek, tega sranja pri kondenzacijskih ni Twisted Evil



.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
ogblaz
Član
Član



Pridružen-a: Pet 04 Mar 2016 12:08
Prispevkov: 138
Aktiv.: 1.39

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 17, 2023 10:01 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če bi bil jaz na tvojem mestu bi ga odprl in očistil, kar bi prišel zraven. Če ti to ne gre bi ga kar takoj zamenjal. Servis bo predrag glede na cene novih strojev.

Čistimo ga spodaj zelo neredno, mogoče enkrat na 14 dni...

Tudi mi smo eni takih kateri več ne sušimo zunaj. Ko je prišel dojenček kateri bo čez teden star 3 leta sem kupil sušilni stroj, ker nismo sfolgali sušit Smile
Sedaj vse sušimo v sušilcu, ker so oblačila mehka in brez prahu.
Prej sem 33let okrog hodil v trdih in razbarvanih majicah naj bo malo luksuza Smile

Lp, Blaž
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Emerson
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Ned 10 Dec 2023 9:40
Prispevkov: 6
Aktiv.: 1.26

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 17, 2023 10:34 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Točno tako Oblaz, trde cote Smile ! pa še likat jih ni treba, če hitro zložiš, ko neha sušit.

Meni je pa prednost teh s toplotno črpalko, da ne segrejejo toliko kopalnice,
kot kondenzacijski (pa še obleke se mi zdi, da manj skrčijo).
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1342
Aktiv.: 11.97
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 17, 2023 12:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ogblaz je napisal/a:
Čistimo ga spodaj zelo neredno, mogoče enkrat na 14 dni...

Pri kondenzacijskem sušilnim strojem je izmenjevalnik kondenzator odstranljiv, se ga vzame ven in ga lahko preprosto operem nekajkrat letno. Redno se očisti filtra pri vratih.
ogblaz je napisal/a:
Tudi mi smo eni takih kateri več ne sušimo zunaj. Ko je prišel dojenček kateri bo čez teden star 3 leta sem kupil sušilni stroj, ker nismo sfolgali sušit Smile
Ko so bili moji majhni, še nismo imeli sušilnega stroja, pa smo brez težav sfolgal, nismo uporabljali pralnih plenic ampak Pampers.

ogblaz je napisal/a:
Sedaj vse sušimo v sušilcu, ker so oblačila mehka in brez prahu.
Oblačila so res mehka, pogosto jih po sušenju zunaj damo noter za nekaj minut. Likamo sploh ne, tudi prej nismo, trde majice me ne motijo, brisače pa še raje vidim če so trde, no, saj niso, samo malce bolj grobe so.

Prah? k sreči nismo ob makedamski cesti, tako da s tem ni težav zunaj na štriku. Največ prahu pridela prav sušilni stroj, kaj mislite od kod je ves tisti prah in kosmiči? Cunje so obrušene in oguljene prej, zato če je le možno, sušimo zunaj, sušilni stroj pa je za backup in sušenje do konca.


ogblaz je napisal/a:
Prej sem 33let okrog hodil v trdih in razbarvanih majicah naj bo malo luksuza Smile
Razbarvane majice? če cel dan visijo na soncu in če so cunje nekvalitetne, potem ja, sicer s tem ni težav. Poleti je na soncu zelo hitro suho, treba takoj pobrat ali obesiti v senco.

Emerson je napisal/a:

Meni je pa prednost teh s toplotno črpalko, da ne segrejejo toliko kopalnice,
kot kondenzacijski (pa še obleke se mi zdi, da manj skrčijo).

Res je, kondenzacijski suši na višji temperaturi, zato se vseh materialov ne suši notri, krčenje je zaznavno. Kopalnica se segreje, efekt sušenja pade, zato je treba odpreti okno in prižgati ventilator. Ja s tem gre nekaj energije v nič, ampak kot sem že v prejšnjem odgovoru napisal, je matematika pokazala smer izbire. V izračunu je bilo upoštevano, da se pretežno suši zunaj, stroj je le dodatek. Tudi preprostost stroja ima pomembno vlogo, manj okvar, daljša življenska doba.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5337
Aktiv.: 24.70
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 17, 2023 12:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pri meni je bila odlocitev za susilca s TC vlaga, ki jo kondenzacijski generira. V kopalnici v bloku je bilo po susenju kot v turski savni, plesen se je delala vsepovsod in menjava susilca je zadevo spremenila kot noc in dan. Zdaj v bajti, ko je izolacija dobra, bi si pa se zelel prejsnjega susilca, ker je vlaga prenizka Very Happy

Lp, G

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Hribst
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Maj 2022 21:26
Prispevkov: 10
Aktiv.: 0.42

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 17, 2023 6:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Emerson je napisal/a:

Hvala za odkrite besede.
Ali kaj pomaga, če redno od spredaj skozi "servisna vratca" (Siemens), pod vrati, kaj počistiš ? Sicer pridem z roko mimo "filtrov-kosmičev", a vseeno: se da kaj več naredit od spredaj ? Ter kaj vam profesionalcem pomeni "redno" Smile ?


Malenkost.
To je dobro, da so že gor servisna vratca, vsekakor olajšajo možnost naprednejšega vzdrževanja z občasnim čišenjem prednjega dela kondenzatorja.
Res je pa s temi vratci tako kot beseda pravi - servisna... Omogočajo serviserju izpiranje kondenzatorja in odtekanje vode na prednji strani.
Glede samega vzdrževanja bom odgovoril po drugi plati, kar sem spoznal v vseh teh letih. Vsa navodila so napisana za uporabnika tako zelo dobronamerno, da, če bi mi kot uporabniki vse to dosledno upoštevali, bi preprečili veliko prezgodnjih odpovedi ali sploh težav z aparati. Verjamem pa, da v takšnem tempu življenja kot ga imamo zagotovo vsi, je nemogoče vsem tem napotkom slediti in jih izvajati, saj je tega preveč. Že samo aparatov v stanovanju, kje so še vozila, električno/bencinsko orodje, klimatske naprave, toplotne črpalke ipd. Preveč. Kdor hoče v današnjem času biti doma dober gospodar in imeti vso tovrstno tehniko pravilno vzdrževano, mu ni lahko.
Skratka, da se vrnem k temi. Dovolj je, da se po vsakokratnem sušenju izprazni voda iz kondenzacijske posode, izprazni filter s kosmi sušenja oziroma oba (kot ima npr. Siemens) in očisti tesnilo na katerem leži filter (če to tesnilo ima). Če se že samo to stori, je veliko. Potem vsakih nekaj sušenj (do 10 npr.) je dobro preveriti in očistiti tesnilo na vratih in pregledati notranjost med filtrom in kondenzatorjem ter tisto očistiti. Ni potrebno sesanje ali bogve kakšne hude priprave... Dovolj je poloviti z roko, daljšo ščetko ali pa poloviti z vlažno krpo.
In to je to. Poudarek je na rednem čiščenju. Če se to izvaja, lahko stroj deluje 7-10 let brez kakršnih koli težav.
Vendar, ker se iz nekih razlogov ne, imamo servisi s čiščenjem in menjavo tesnil ter jermenov, stalno veliko dela, kar tudi ni slabo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Emerson
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Ned 10 Dec 2023 9:40
Prispevkov: 6
Aktiv.: 1.26

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 17, 2023 10:11 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

hehehe.. hvala

nam zaupaš še, kaj pa se pri pralnem stroju še kaj drugega da "prepihat" kot
tale ventilator spodaj (kjer velikokrat najdem kovance, bucike, ipd.)



pralni.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  81.18 KB
 Pogledana:  4 krat

pralni.JPG


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ZoranB
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Okt 2012 14:23
Prispevkov: 102
Aktiv.: 0.73
Kraj: Domžale

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 18, 2023 8:15 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Moja izkušnja s sušilci s toplotno črpalko.
V prvem primeru (AEG) ko se je kondenz pojavljal na vratih je bil defekten kondenzator motorja ventilatorja, zato je bilo prezračevanje bobna samo termično.
V drugem primeru (Electrolux) isti simptomi, napaka pa v strganem jermenu (642 J2 EL) med motorjem za pogon bobna in vetrnico ventilatorja.

L.P.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 81 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group