www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

(Pol)pametna instalacija v novogradnji
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
crashednburnt
Član
Član



Pridružen-a: Tor 16 Nov 2010 19:45
Prispevkov: 23
Aktiv.: 0.14
Kraj: Goriška

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 25, 2023 1:31 pm    Naslov sporočila:  (Pol)pametna instalacija v novogradnji Odgovori s citatom

Za novogradnjo sem si zamislil nekakšno pametna-ready instalacijo, pa me zanima, če ima kdo s tem kakšne izkušnje oziroma nasvete. Skratka, sama instalacija bi bila v osnovi dokaj klasične narave, s to razliko, da bi namesto stikal uporabil tipkala, ki bi vklapljala releje v centralni omarici. V tem primeru se mi zdi smiselno, da bi uporabil 24V napajanje za releje, ker bodo potem nadgradnje v prihodnosti (krmiljenje) lažje. Vsekakor pa bi zadeva kot taka delovala v osnovi čisto običajno, "neumno", po potrebi pa bi v prihodnosti lahko (določene) releje v omarici krmilil s kakšnim mikrokrmilnikom. S tem bi se ubadal če bo kdaj volja in predvsem čas, znanje in izobrazbo imam. Aja, za povezavo med tipkali in releji bi uporabil kar UTP kabel, kaj menite? Hvala za nasvete.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SimonS
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18
Prispevkov: 4592
Aktiv.: 20.59
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 25, 2023 5:11 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tako sem jaz uštimal. Namesto stikal za luči sem dal tipkala. V ventralni omarici imam bistabilne releje z katerimi vklapljam luči. V vsaki sobi imam tudi puščen v posebni dozi UTP kabel. Ta zaenkrat še ni porabljen.
Sem pa tipkala že porabil za vklop luči in nekaterih porabnikov z Alexo

_________________
Lep dan
Simon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
hudamravljica
Član
Član



Pridružen-a: Tor 30 Nov 2010 23:22
Prispevkov: 822
Aktiv.: 5.04
Kraj: LUCIJA

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 25, 2023 6:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mene pa zanima kakšna je prednost pri uporabi tipal in relejev namesto navadnih stikal?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SimonS
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18
Prispevkov: 4592
Aktiv.: 20.59
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 25, 2023 10:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

hudamravljica je napisal/a:
Mene pa zanima kakšna je prednost pri uporabi tipal in relejev namesto navadnih stikal?

Načeloma nobena. Je pa dosti lažje, ko delaš avtomatizacijo.

_________________
Lep dan
Simon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kvarkel
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Maj 2012 23:21
Prispevkov: 303
Aktiv.: 2.08

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 25, 2023 10:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Se strinjam. Je pa prednost, če si kasneje želiš urediti kakšno daljinsko prižiganje luči ali kakšno avtomatizacijo glede na dnevno svetlobo, pa daljšo odsotnost zaradi vtisa, da je nekdo doma itd.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
crashednburnt
Član
Član



Pridružen-a: Tor 16 Nov 2010 19:45
Prispevkov: 23
Aktiv.: 0.14
Kraj: Goriška

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 26, 2023 2:04 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

SimonS je napisal/a:
Tako sem jaz uštimal. Namesto stikal za luči sem dal tipkala. V ventralni omarici imam bistabilne releje z katerimi vklapljam luči. V vsaki sobi imam tudi puščen v posebni dozi UTP kabel. Ta zaenkrat še ni porabljen.
Sem pa tipkala že porabil za vklop luči in nekaterih porabnikov z Alexo


Ali imaš 24V napajanje za releje mogoče? Dobra ideja, da si uporabil bistabilne releje. Poleg manjše porabe elektrike vidim prednost v tem, da v primeru izpada elektrike (tudi kratkotrajnega) se luči (oz porabniki) postavijo v enako stanje kot so bili pred izpadom ... če imaš navadne releje imaš pa "temo" po celi hiši. Kakšne so pa morebiti slabosti?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
crashednburnt
Član
Član



Pridružen-a: Tor 16 Nov 2010 19:45
Prispevkov: 23
Aktiv.: 0.14
Kraj: Goriška

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 26, 2023 2:08 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Aja slabost uporabe bistabilnega releja je najbrž v tem, da načeloma ne veš, v kakšnem stanju je ... mikrokrmilnik ne more vedeti brez informacije o stanju na izhodu releja. Pri navadnem releju je bolj enostavno - če je tuljava vključena, je tudi porabnik vključen, sicer pa ne.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SimonS
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18
Prispevkov: 4592
Aktiv.: 20.59
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 26, 2023 9:16 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vse drži.
Jaz za mojo avtomatizacijo tipam napetost na izhodu releja, da vem v kakšni poziciji je.
Ja imam 24V releje. Sem pa kasneje videl da je veliko lažje dobiti 12V. Taki so standardni za hotele.
Preveri. Vsaj 10let nazaj je bilo tako.

_________________
Lep dan
Simon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
crashednburnt
Član
Član



Pridružen-a: Tor 16 Nov 2010 19:45
Prispevkov: 23
Aktiv.: 0.14
Kraj: Goriška

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 26, 2023 7:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zanimivo, kolikor sem sam na hitro pogledal, je standard bolj 24V kot 12V, lahko se pa motim, bom preveril.

S čim pa imaš izvedeno avtomatizacijo, če smem vprašati? Pa kako imaš urejeno branje napetosti na izhodu releja, glede na to, da gre za high-voltage? No, saj tudi 24V ni ravno TTL, na kakšen način pa releje dejansko prožiš?

Aja, pa vidim, da imajo nekateri releji tudi vhode Set/Reset ... take bi lahko potem načeloma uporabljal tudi brez branja trenutnega stanja, je pa res, da v tem primeru porabiš 2x več izhodov za krmiljenje. (primer: https://knxshoponline.co.uk/content/Zamel/PBM-02-24V/PBM-02_24_instr_GB.pdf )

Še eno vprašanje - kako glasni pa so ti releji? Včasih se spomnim da je kar grdo na glas štrknilo. Hvala.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SimonS
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18
Prispevkov: 4592
Aktiv.: 20.59
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 27, 2023 12:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mislim, da slika pove več kot 100 besed.
Ja releji so slišni, ampak tako glasi zopet niso. Imam pa omarico v kurilnici.



7kanal.pdf
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  7kanal.pdf
 Velikost datoteke:  80.95 KB
 Downloadano:  39 krat


_________________
Lep dan
Simon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Peter123
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2009 15:34
Prispevkov: 1366
Aktiv.: 7.34
Kraj: Lj.

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 28, 2023 9:48 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bistabilnih pulznih relejev načeloma ne rabiš "merit".
Vedno ko ga želiš postavit v neko stanje mu pošlješ signal za želeno stanje.

Npr.: pošlješ mu signal za izklop ne glede na to v katerem stanju je. Na koncu bo izklopljen.

24V se uporablja kot posledica, da je večino opreme na začetku bilo iz avtomatike, kjer je prevladovalo 24V napajanje.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SimonS
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18
Prispevkov: 4592
Aktiv.: 20.59
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 28, 2023 3:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ne bo držalo
Bistabilni (pulzni) rele ima en vhod. En pulz vklopi drug izklopi. Nikoli ne moreš vedeti v kateri poziciji je. Verjetno obstajajo tudi releji z set reset vhodi samo jaz jih nimam.

_________________
Lep dan
Simon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Peter123
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2009 15:34
Prispevkov: 1366
Aktiv.: 7.34
Kraj: Lj.

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 28, 2023 6:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hmmm:
https://eu.mouser.com/datasheet/2/418/5/ENG_DS_RT1_bistable_0819-729136.pdf
torej obstajajo tudi taki kot jih jaz poznam, z dvema tuljavama.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SimonS
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18
Prispevkov: 4592
Aktiv.: 20.59
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 28, 2023 7:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz imam take releje ki gredo direkt na DIN letev in lepo pašajo v elektro omarico
https://eshop.se.com/id/acti-9-itl-impulse-relay-1p-1no-16a-coil-110-vdc-230-240-vac-50-60hz-a9c30811.html

_________________
Lep dan
Simon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Peter123
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2009 15:34
Prispevkov: 1366
Aktiv.: 7.34
Kraj: Lj.

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 28, 2023 7:37 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja pri pulznih/impulznih relejih ne veš v kakem stanju je in ob vsakem pulzu preklopi iz trenutnega na "drugega".
Pri bistabilnem z dvema tuljavama pa enostavno lahko vedno znova pošlješ en in isti pulz za vklop ali izklop. Ne rabiš merit izhoda, če želiš imeti rele izklopljen enostavno samo pošlješ pulz za izklop N krat.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
Stran 1 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 78 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group