www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

(Pol)pametna instalacija v novogradnji
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Igor01
Član
Član



Pridružen-a: Pon 29 Nov 2004 12:09
Prispevkov: 582
Aktiv.: 2.61
Kraj: KK

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 30, 2023 9:22 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Seveda so kontakti večpolnega releja galvansko ločeni, zakaj bi sicer bili releji večpolni.

Arduino Mega ima dovolj portov še za kaj večjega, sicer pa lahko uporabiš I2C BUS razširitvene module. Pri meni teče Mega v omari, kjer so releji, oddaljene lokacije povežem z Mego preko 433MHz povezave ali posameznih ESP Wifi modulov, kjer je možnost kabla pa seveda preko f*p ali SFTP kabla.

_________________
Lp Igor
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Proteus
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Jun 2005 10:03
Prispevkov: 1787
Aktiv.: 8.01

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 30, 2023 10:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sistemi z releji se uporabljajo v hotelih, predvsem tistih, kjer dobiš kartico s katero odklepaš vrata in z njo aktiviraš električno instalacijo. Tam je matematika preprosta, saj ima hotelska soba kar nekaj žarnic najmanj pa. v predsobi, spalnici, levi in desni strani postelje ter kopalnici. Ker so bile to pred leti še običajne žarnice to že pri 40/60W znese kakšnih 250 W. Če to ostane prižgano nekaj ur po odhodu gosta, dokler ne vstopi čistilka, to že znese kakšen kWh na dan, pri 10 sobah pa 10 kWh, kar pa je že dnevna poraba manjšega gospodinjstva.

Za domačo pametno hišo, pri sedanjem stanju tehnike, pa je to Kremenčkova tehnologija.

Enostavno s tem ne moreš narediti razsvetljave skladne s sodobni trendi, kjer se ne osvetljuje prostor, temveč delavna mesta s t.i. ambientalno razsvetljavo. Žarnica mora poleg vklopa/izklopa omogočati še nastavitev svetlosti in toplote barve, da ostalih funkcij niti ne omenjam.

Spodaj podatki iz ene moje žarnice za katero na minuto točno vem, kdaj je bila prižgana/ugasnjena, koliko porabi n.pr. moja zadnji mesec 1,75 kWh, kakšna je njena moč 6,07W, itd..., nadalje daljinsko n.pr. iz lertališča, lahko nastavim, kdaj se prižge ugasne in kako močno naj takrat sveti, itd...

In kar je najlepše deluje tudi na +50 let starih inšatalacijah brez predelave, s tem, da vsa obstoječa funkcionalnost ostane ista.



zarnica.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  146.03 KB
 Pogledana:  22 krat

zarnica.jpg


Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Igor K
Član
Član



Pridružen-a: Sob 05 Feb 2022 10:37
Prispevkov: 78
Aktiv.: 2.88

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 01, 2024 1:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Saj to je vse lepo in prav, samo ne vem koga sploh zanima, ali je ta žarnica potrošila 0,2€ ali 0,3€ na mesec?
Še manj jih zanima moč, ker itak ne vedo kaj si naj s tem pomagajo.

Pa zakaj bi jo sploh vklapljal iz letališča?

To je za tiste, ki uživajo, da imajo na voljo vse te možnosti. Uporabljajo jih pa itak nikoli. No, razen takrat ko se pohvalijo, kaj vse lahko počnejo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sandix
Član
Član



Pridružen-a: Pon 01 Jan 2024 14:32
Prispevkov: 12
Aktiv.: 3.08

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 01, 2024 3:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Igor K je napisal/a:
Saj to je vse lepo in prav, samo ne vem koga sploh zanima, ali je ta žarnica potrošila 0,2€ ali 0,3€ na mesec?


Pa zakaj bi jo sploh vklapljal iz letališča?

To je za tiste, ki uživajo, da imajo na voljo vse te možnosti. Uporabljajo jih pa itak nikoli. No, razen takrat ko se pohvalijo, kaj vse lahko počnejo.


Firmware pisati za neke arduinote ali kaj podobnega je zelo okorno in zastarelo. Naprave imajo lahko danes veliko atributov, ki jih lahko uporabiš kjerkoli v pametni hiši ali kombiniraš s podatki iz interneta.

Koliko porabi žarnica ne, koristno pa je opazovati porabo večjih porabnikov, ker šele s časom dobiš občutek, kako se ti porabniki preko sezone obnašajo. Npr. sončni kolektorji za sanitarno vodo porabijo 1/10 energije kot toplotna črpalka za sanitarno vodo, le ta pa spet bistveno manj kot če bi za isti namen kuril olje.

Moje ogrevanje je s sistemom pametne hiše programirano, da nad 5 stopinj Celzija ogreva klimatska naprava, če je pod 5, preklopi na kurilno olje. Obe ogrevanji se začasno izklopita, če je odprto okno ali balkon. Zunanja temperatura se upošteva iz interneta in vse je na timer. In ja, če je potrebno parametre prilagodim z letališča. Zakaj bi kuril dva meseca 5x dražje olje, če mi lahko stanovanj eogreva cenejša klima. In kako naj na primer Unotom spreminjam parametre klime?

Pametni WC deluje brezkontakno s pomočjo senzorja prisotnosti (ne gibanja), dimmerja in interneta. Svetlost se prilagaja glede na uro dneva in zjutraj glede na čas sončnega vzhoda. Kaj sem pridobil? Mir. Prej so me motili otroci, ki stikala niso pritisnili, ampak ga udarili. Premočna svetloba zaradi nadsvetlobe nad vrati me ponoči moti več. Nisem zaslepljen, ko ga ponoči obiščem.

Kadar je zrak v prostoru presuh ali roža žejna, dobim obvestilo na TV. Kadar pozimi okno pozabljeno odprto zaradi zračenja, me o tem obvesti google voice na AVR-ju.

Veliko naprav je na istih varovalkah. Ne predstavljam si elektro omarice, če bi za vsak porabnik napeljal svoje ožičenje.

Če bi danes delal novo stanovanje ali hišo, bi predvsem
- v vsak prostor in do vsakega večjega porabnika pripeljal UTP kabel
- do vsakega stikala zanjo še ničlo oziroma možnost dvopolnega preklopa
- uporabil globoke doze za lažje vgrajevanje modulov.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3
Stran 3 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 77 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group