www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

sončna elektrarna - prenos elektrike do soseda
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
trot
Član
Član



Pridružen-a: Čet 18 Jan 2007 20:25
Prispevkov: 1270
Aktiv.: 6.04
Kraj: glej fogl

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 29, 2024 7:06 pm    Naslov sporočila:  sončna elektrarna - prenos elektrike do soseda Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

Zanima me, ali se da elektriko iz sončne elektrarne spravit preko direktnih privatnih kablov do soseda? Se pravi, da bi on koristil moje viške brez prenosa po električnem omrežju (suncontract sistem poznam).

_________________
lp, Klemen
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5337
Aktiv.: 24.70
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 29, 2024 7:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ne sprasuj pa potegni ... Seveda rabis urediti ustrezno varovanje, pa seveda ne zdruziti obeh omrezij v smislu da pri sosedu priklopis porabnike na "svoje faze".
_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3175
Aktiv.: 14.24
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 30, 2024 8:07 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mnogo let nazaj sem za hec preizkusil kontroliran prenos do soseda v bloku. En (mehanski) števec se je vrtel naprej, drugi pa nazaj. Tako sem v živo videl kako deluje blokada vrtenja nazaj. Do četrtine obrata naredi, potem pa se ustavi.

Drugače pa je to prepovedano, saj gre za napajanje iz dveh strani. Kar se varnosti tiče, bi elektro za to moral vedeti (kot za elektrarno) in v PMO bi moralo biti nameščeno odklopno stikalo.

Pri sosedu naj bo torej preklopno stikalo, s katerim kakšen večji porabnik preklopi na tvoje omrežje. Stikalo naj preklaplja tudi ničlo.


Nazadnje urejal/a bostjang Tor Jan 30, 2024 9:21 am; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1342
Aktiv.: 11.97
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 30, 2024 8:38 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Seveda lahko sosedu preko svojih privatnih kablov ponudiš elektriko...

Izvedba, da sosedu posreduješ višek, ne bo tako enostavna, odvisno bo od načina.

Če si nameraval viške ponudit sosedu preko sistema net meteringa, je rešitev preprosta, narediš tako, kot je omenil bostjang.

Če si nameraval viške in zgolj samo viške, v realnem času posredovat sosedu, bi to šlo nekako tako, da sosedu ponudiš galvansko ločen vir napajanja, sosed pa uporabi grid-tie inverter. Ali bo višek na ta način porabljen? odvisno od porabe pri sosedu, brez hranilnika sploh ni nujno da bo energija porabljena.

Verjetno tudi sam nimaš uradne elektrarne in net-meteringa, zato pa razmišljaš v smer porabe viška pri sosedu.

Predlagam, da soseda pozabiš, prej ali slej bo prišlo do kakšnega nesporazuma, tudi če bo tehnično vse v redu. Sosed bo pričakoval cenejšo energijo... bolj se splača, da investiraš v hranilnik električne energije in to porabiš potem sam: ko je energija najdražja, lahko tudi pozno popoldne, zvečer, ponoči, ...

Moč tvoje sončne elektrarne je? Zagotovo se dogaja, da je tvoja poraba večja od zmogljivosti elektrarne, s hranilnikom pokriješ primankljaj, da iz omrežja potegneš manj. S hranilnikom lahko pokrivaš tudi konice porabe, pravkar postaja aktualna tema.


.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Fantocci
Član
Član



Pridružen-a: Pon 06 Jul 2009 10:52
Prispevkov: 331
Aktiv.: 1.84

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 30, 2024 11:02 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Dodatni problem, ki ga v prejšnjih letih ni bilo, je tvoja dogovorjena konična moč odjema po blokih, ki "ne sme" biti presežena. Oz. je lahko, vendar boš plačal penale zanjo (ti in ne sosed).

Zato bi se moral z njim dogovoriti, da to energijo troši po malem in ne v nekih sunkih z velikimi porabniki. Lahko bi mu dal 6A varovalke na kabel (kar bi bilo itak nujno - kabel varovati) in ga s tem omejil. Mu bo pač ven vrglo če bo kaj premočnega priklopil.

Ni pa to namen samooskrbne SE in je prepovedano.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1342
Aktiv.: 11.97
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 30, 2024 11:25 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj točno je prepovedano? zakon, člen, odstavek?

Primer: narediš otočni solarni sistem, pridelane energije ne porabiš sam, povežeš se s sosedom...
Kje, kateri zakon tu regulira otočne sisteme? kot npr pogosto v vikend hišicah.

Prepovedano je kvečjemu z vidika, da svojo lastno pridelano elektriko prodajaš sosedu, ker je to prodaja na črno. Če elektriko podariš (recimo), ni prepovedano.

Če je kakor koli povezano z javnim elektroenergetskim sistemom, tu pa že od nekdaj veljajo znana pravila.

Ponovno hipotetičen primer: do soseda potegneš "podaljšek" na katerega sosed priključi nek porabnik... kje je tu problem? kaj bi v tem primeru lahko bilo prepovedano?

Nikjer ni bilo omenjeno kje se nahaja sosed, je to v isti hiši, je to hiša dvojček, je to sosednja hiša oddaljena 5m, 10m, 50m, 100m, 1km, ...

Zagotovo je najbolj ziher vse v lastni režiji, v smeri hranilnika.
Okoliščin ne poznamo, še moč sončne elektrarne je neznana.

.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3175
Aktiv.: 14.24
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 30, 2024 12:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

v.j. je napisal/a:
Če si nameraval viške in zgolj samo viške, v realnem času posredovat sosedu, bi to šlo nekako tako, da sosedu ponudiš galvansko ločen vir napajanja, sosed pa uporabi grid-tie inverter.

Ja. Elektrarna bi lahko imela hibridni razsmernik z majhno baterijo (za stabilnost). Na isto baterijo bi priključil še sosedov razsmernik. Vsaj eden od obeh bi moral biti galvansko ločen. Razsmernika bi krmilil tako, da bi imela v baterijo nasprotno enako moč. Energijo pa bi lahko pretakal v poljubno smer, seveda, če bi sosed imel grid-tie razsmernik. Uradno bi sosed to lahko rešil kot priklop hranilnika.
Bonus baterije je tudi UPS delovanje (za oba) in rezanje konic.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Fantocci
Član
Član



Pridružen-a: Pon 06 Jul 2009 10:52
Prispevkov: 331
Aktiv.: 1.84

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 30, 2024 12:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kolikor ga jaz razumem, hoče sosedu enostavno pošiljati 230V (ali 3x230V), zato ne vem, zakaj omenjate neke razsmernike in hranilnike. Predvidevam, da hoče porabiti svoje viške na koncu leta (morda še kaj zaslužiti ob tem), zato je popolnoma vseeno, kako močno SE ima.

Kot sem rekel: če že hoče iti v to (jaz ne bi šel, pa sem imel 4.6MWh viška) naj mu potegne kabel, po želji da en števček in ga omeji z varovalko. Seveda direktne povezave s sosedovo instalacijo ne sme biti.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
trot
Član
Član



Pridružen-a: Čet 18 Jan 2007 20:25
Prispevkov: 1270
Aktiv.: 6.04
Kraj: glej fogl

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 30, 2024 3:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Seveda mora biti izpolnjen pogoj, da sosed porabi viške samo takrat, ko so na razpolago, sicer pa gredo v električno omrežje pri meni, ne pri njemu. Ravno tako se ne sme zgodit, da se sosed napaja preko mene iz omrežja (kadar pri meni ni viškov).

Mislim, da bi se to splačalo meni in njemu, ker on bi plačeval samo energijo, brez omrežnine. Jaz pa bi dobil plačane viške.

Ali se splača investirat v baterijo - kolikor vem ni računice?

_________________
lp, Klemen
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3175
Aktiv.: 14.24
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 30, 2024 4:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ali nimaš neto obračuna? V tem primeru, tudi če sosed porablja več kot višek, to zate ne bi bil problem. Važno, da v obračunskem obdobju porabi največ viške energije. Dogovorjena moč je seveda izjema. Za trenutne viške bi moral zvezno nastavljati prenešeno moč, kar pomeni zvezno krmiljen porabnik (npr. TČ, bojler) ali pa združevanje dveh virov za isti porabnik, npr. s prečnim transformatorjem ali z razsmerniki.

Baterije so se že precej pocenile in izboljšale (več 1.000 ciklov).


Nazadnje urejal/a bostjang Tor Jan 30, 2024 8:59 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1342
Aktiv.: 11.97
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 30, 2024 5:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ne vem če nisem nekje že prebral da ima trot nekaj panelov tako malo zase za hobi, ampak v tej temi je to očitno velika skrivnost kako ima tole narejeno.

Zagotovo se bolj splača razmišljat v hranilnik, verjetno viški niso tako veliki. Hranilnik utegne biti cenejši kot pravilno izveden sistem z razsmerniki, predvsem pa je bolj uporaben.

Če bi imel net metering bi se splačalo samo, če ne plačuješ omrežnine za svojo prejeto energijo.

Pa dajmo drugače, malo postrezi s številkami, koliko viškov pridelaš in kakšna je tvoja poraba, Če viške lahko vsak dan sproti porabiš sam potem ko sonca ni več, potem je zadeva jasna, tudi če kdaj pa kdaj nekaj energije ne pokoristiš.


.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3175
Aktiv.: 14.24
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 30, 2024 8:58 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

v.j. je napisal/a:
Če bi imel net metering bi se splačalo samo, če ne plačuješ omrežnine za svojo prejeto energijo.

Po novem (od 1. 7. 2024) bo omrežnina na energijo okrog 2 centa/kWh, kar je znatno manj od trenutnih cen energije tako, da razlika ni tako velika. Večjo razliko prinaša sprememba, da obračunsko obdobje ni več 1 leto. PS: Ali pozna kdo kakšno ponudbo po novem?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Ler
Član
Član



Pridružen-a: Tor 04 Maj 2010 20:53
Prispevkov: 198
Aktiv.: 1.16
Kraj: NM

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 31, 2024 3:11 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz ima že tri leta rešeno med mojo in hišo staršev. Pri starših sem vgradil stikalo mreža-0-agregat, potegnil dodatni kabel iz mojega razdelilca na njihovi strani preklopil na agragatski del in oba objekta napajam preko mojega števca. Ker imam viška proizvedene energije mi ni potrebno skozi leto preklaplati na njihovi strani nazaj na mrežo. Tako bo tudi ostalo v prihodnje.
Razmlišljam samo, da bi začasno ukinil njihov priključek ker po dveh letih lahko priklopijo števec nazaj zastonj, v nasprotnem primeru je potrebno proces priklopa na novo. S tem se bi izognili še plačevanju tistih osnovnih prispevkov.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3175
Aktiv.: 14.24
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 31, 2024 3:43 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mogoče bi bilo najbolj ekonomično in do okolja prijazno (baterije) oz. kot prvi ukrep viške čim bolj zmanjšati. Torej (avtomatično) vklapljati porabnike (pralni, pomivalni stroj, TČ, bojler,...) takrat, ko je elektrike na pretek. Slednjim dvem navedenim porabnikom se (teoretično) da tudi zvezno nastavljati moč.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1342
Aktiv.: 11.97
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 31, 2024 6:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ler je napisal/a:
Jaz ima že tri leta rešeno med mojo in hišo staršev...

Pri nas živimo v isti hiši, starši so v nadstropju, imamo en priklop, za razdelitev stroškov pa je za 1. nadstropje notri števec, za mojo delavnico pa tudi, tako vsi vemo koliko je kdo porabil. Lahko bi imeli vsak svoj priklop, ampak to bi bilo butasto, saj se znamo zmenit in razdelit stroške. Za nov način obračunavanja so nam določili dogovorjeno priključno moč 4,6kW, tako da nimamo nobenih težav z veliko konično porabo. Ker imam svojo SE in hranilnik, oboje bom letos še povečal, konic ne bo, viške pa bomo porabili sami, če jih ne bomo, jih pač ne bomo. Namen je tudi, da se bo EV polnil direktno iz SE, baterijo iz EV bom koristil tudi kot hranilnik, ko vozilo ne bo v uporabi.


Ler je napisal/a:
Razmlišljam samo, da bi začasno ukinil njihov priključek ker po dveh letih lahko priklopijo števec nazaj zastonj...

Ta doba je 3 leta, plača se odklop 7eur in priklop 7eur če gre za daljinski odklop iz omrežja, če ne je po cca 40eur, če mora nekdo odklopit ročno v PMO. Ja, vsekakor se splača tako, sploh če s konicami nimate težav.


.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 79 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group