www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Stikala v enosmerni napetosti 150-250v .
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1344
Aktiv.: 11.95
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 01, 2024 9:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bolj pomembno kot kondenzatorji in razne tralala rešitve je to, da uporabiš primerne HV DC stikala oziroma releje, tudi HV DC SSR bi bil dober.

Ker je na SSR vedno nekaj padca napetosti, lahko več kot 0,5V ali tja do 1V, je pri toku recimo 8A (izgube 4-8W) že smiselno uporabiti rele, katerega tuljava žre 5-6W ali vsaj pol manj, če se uporabi PWM krmiljenje tuljave ali z znižano napetostjo.


.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3188
Aktiv.: 14.27
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 02, 2024 10:13 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če je breme prilagojeno, potem je I .= Isc, U .= 0.8 Uoc.
Pri zaporedni vezavi kontakti občutijo I .= Isc in U = Uoc.
Pri vzporedni vezavi pa kontakti občutijo I = Isc in U = 0.8 Uoc, torej le 20 % manjšo obremenitev. Poleg tega je najbrž 80 % Uoc več kot dovolj za poganjanje obloka, pa še takrat je napetost manjša in tok skozi uporovno breme manjši, torej še vedno veliko toka za oblok.

.= približno enako

MPPT, ki bi bil optimalno v sistemu že ima tranzistorje in odklop ni problem. MPPT je tudi na voljo že izdelan. Gotovo je bil omenjen v navedeni temi. Za varovanje pa obstajajo namenske varovalke - gPV.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3188
Aktiv.: 14.27
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 08, 2024 5:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj pa RCD razbremenilno vezje (snubber) vzporedno s stikalom, podobno kot pri tranzistorjih? Kondenzator (v uF) bi pri izklopu stikala (preko diode) prevzel bremenski tok, ki bi sicer šel v oblok. Upor bi ob vklopu stikala omejil praznilni tok kondenzatorja. Zgolj RC vezje ima pri višjih tokovih lahko precej omejene zmožnosti (link).

Lahko pa si omisliš izdelan razbremenilnik od zgornjega podjeta. Kako točno deluje, ne vem.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
prel1
Član
Član



Pridružen-a: Pon 29 Nov 2021 20:16
Prispevkov: 157
Aktiv.: 5.28
Kraj: Koper

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 08, 2024 9:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Lahko pa tudi kombinacija vsega omenjenega. Pri uporabi magnetov pravokotno na kontakte ti morajo biti tudi pravilno orientirani, če je možna dograditev/vgradnja.
_________________
Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1344
Aktiv.: 11.95
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 08, 2024 10:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Odkrivate toplo vodo ... najbolj ziher je uporabiti namenski rele.

Danes sem prejel DC SSR https://vi.aliexpress.com/item/1005004661662451.html
Naročil sem 40A verzijo ... torej, SSR-40 DD

Ker ni bil kaj prida zalepljen, sem snel plastično ohišje, da vidim kaj je noter Shocked

Še pred odpiranjem sem preveril delovanje in ugotovil, da je "kontakt" polariziran, kar pomeni da je notri MOS FET, ker v eno smer stalno prevaja preko parazitne diode v tranzistorju. Pomerim še Rdson in namerim cca 40mV pri 3A toka, kar pomeni 13-14mohm.

Po odprtju škatlice najdem notri tranzistor z oznako 60NF06
OK, to je STP60NF06 ki je 60A, 60V in 0,014ohm=14mohm

Vse v redu, razen napisa na škatlici da je 12-220VDC Shame on you Liar d'oh! Pray Think Not talking Whistle

Khm, khm, to pa ne bo v redu, 60V je max Exclamation

Uporabno le za 48V (ali manj) sistem, recimo za 16 celično LFP (LiFePO4) baterijo, če je max napetost po celici 3,65V bi to zneslo 58,4V
No, LFP celice se običajno ne polni tako visoko, to je res maksimum za občasno balansiranje.

Ja, previdno pri teh kitajskih SSR, bolje narediti svojega s tranzistorjem, oziroma tranzistorji, po lastni izbiri glede na napetost. Za višje napetosti se vzame IGBT, krmiljenje je enako, ampak za višje napetosti imajo manj padca kot HV MOS FET.
Pri večjih tokovih je lahko izgub precej več kot je krmiljenje releja, o tem sem že pisal v enem od predhodnih odgovorov v tej temi.

Kar se tiče obloka v releju, lahko se igrate, ampak zavedajte se, da enosmerna napetost ni hec, to ni igrača, da ne boste v črni kroniki.

Samo magneti okrog kontaktov niso dovolj Shame on you
Pravi DC kontaktorji oziroma releji za visoke napetosti in velike tokove, so lahko:
- s keramično zatesnjeno komoro, ki je polnjena z vodikom
- z epoksijem zatesnjeno komoro, ki je polnjena z dušikom
Oboje je polnjeno s plinom za bolj uspešno gašenje obločnega plamena. Komora zatesnjena z epoksijem ne zatesni dobro vodika, zato je uporabljen dušik.

Navadni releji z dodanimi magneti še vedno ne zadoščajo, ker niso zatesnjeni in polnjeni s plinom, hkrati pa konstrukcijsko niso ustrezno narejeni, da bi bila razdalja med kontakti dovolj velika.

DIY verzijo releja lahko kvalitetno naredimo le SSR, mehanskega releja za namen HV DC sami ne moremo izdelati. Tudi za SSR je treba vedeti kdaj uporabiti MOS FET in kdaj IGBT.



.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
SimonS
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18
Prispevkov: 4602
Aktiv.: 20.60
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 09, 2024 6:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

.... ali v vakumu.
Te uporabljamo na firmi za napetosti 30kV, samo niso ravno denarnici prijazni.
Primer: https://www.surplussales.com/relays/REVacRel-1.html

_________________
Lep dan
Simon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tretjic
Član
Član



Pridružen-a: Čet 24 Sep 2009 1:19
Prispevkov: 395
Aktiv.: 2.22
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 09, 2024 8:43 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

v.j. je napisal/a:
Danes sem prejel DC SSR https://vi.aliexpress.com/item/1005004661662451.html
Naročil sem 40A verzijo ... torej, SSR-40 DD

Jaz sem naročil že toliko kitajskih SSRjev, da sem naredil že pravo raziskavo kitajskega trga. Laughing
Pa da še drugi ne odkrivate tople vode - za najbolj uporabne (in hkrati so tudi najcenejši) so se izkazali zgoraj omenjeni EARU, s tem da kupujem SSR-100DD 220V. Notri je tranzistor z oznako ixgq240n30pb, kar naj bi bil IGBT z nazivnimi 300V, in 75/240A. V praksi (z velikim pasivnim hladilnikom) je max trajni tok ~14A (uporovno breme - klasični grelec). Pri večini ostalih, ki so tudi specificirani za enak tok, je max nekje pol manjši...
Se pa povsem identični (razen nalepke na ohišju) prodajajo tudi za 2 ali 3 kratnik cene.

Kakorkoli že, najbolj so mi všeč, ker niso zaliti z nekakšno plastiko/lepilom, kot večina ostalih in lahko tranzistor zelo enostavno zamenjamo. Imam nekaj okvarjenih inverterjev, kjer sem kanibaliziral tranzistorje in zdaj zadeva končno dela. Je pa res, da ti tranzistorji stanejo 2-3x več, kot prej celoten SSR...
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s55m
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Jan 2007 17:07
Prispevkov: 2638
Aktiv.: 12.50
Kraj: Sofia-Bolgarija

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 10, 2024 7:47 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

+1 za releje z vakumom, ce zelis biti "zihr"
Tudi ti sicer "lepijo" ampak redko.
Niso poceni, ampak so releji Smile
Tudi mi preklapljamo 70A DC toka na polno s takimi... in so narejeni za kV.

_________________
Physics sucks! It always works against "great" ideas! Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
Stran 2 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 89 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group