www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Določanje položaja
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
gorjanc
Član
Član



Pridružen-a: Pet 16 Jan 2004 16:21
Prispevkov: 34
Aktiv.: 0.15

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 04, 2004 11:46 am    Naslov sporočila:  Določanje položaja Odgovori s citatom

Najprej en lep pozdrav vsem na forumu.

No sedaj pa k vprašnju. Rad bi naredil napravo ki bi na območju 0.5 km2 določila kje točno v tem območju se nahaja. Se pravi nekako tako kot GPS sistemi le da so ti premalo natančni. Potreboval bi natančnost vsaj 0.5 m položaj pa bi se moral osvežiti vsakih nekaj 10ms. Sam sem razmišlajl nekako tako da bi na to območje postavil 3-4 oddajnike ki bi oddajali trenutni čas. Potem pa bi iz časovne razlike med prispelimi signali izračunal pozicijo. No problem je v tem da bi moral oddajnike prestavljati zaradi spremembe lokacije. Zanima me kako bi naredili kalibracijo sistema (sprožitev ure ob istem času ter meritev razdalj med posameznimi oddajniki) . Sedaj mi pa povejte kako težko bi bilo zadevo narediti. Seveda sem odprt za predloge če ima kdo bolšo zamisel naj jo kar pove. Še to gre za popolnoma neporaščen teren vsi oddajniki bi se videli med seboj.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
infrared
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jul 2003 14:54
Prispevkov: 179
Aktiv.: 0.80

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 04, 2004 1:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bolj za šalo , kot zares : si pa velik optimist. GPS za svoje delovanje potrebuje najmanj tri satelite in zemeljsko centalo (vsaj teoretično) Vsak satelit ima najmanj eno atomsko uro , zemeljska pa dve . vse pa morajo biti vsklajene na nekaj pikosekund natančno.
s spremljanjem treh satelitov na eni frekvenci , dobimo natančnost v razredu deset metrov, ostalo je že v razredu 100 000 dolarjev in več Crying or Very sad
EM valovanje se širi s svetlobno hitrostjo in teško boš s kvarcem meril čas Confused . Ni pa za obupat.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
gorjanc
Član
Član



Pridružen-a: Pet 16 Jan 2004 16:21
Prispevkov: 34
Aktiv.: 0.15

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 04, 2004 7:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Se mi je zdel da bo težka. Kaj pa če bi meril hitrost in smer gibanja . Tukaj je problem določiti smer gibanja ali pa tudi ne. Še vedno sem odprt za predloge.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
int47
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Dec 2003 0:10
Prispevkov: 2066
Aktiv.: 9.27
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 05, 2004 2:24 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj pa DGPS ?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
gorjanc
Član
Član



Pridružen-a: Pet 16 Jan 2004 16:21
Prispevkov: 34
Aktiv.: 0.15

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 05, 2004 10:18 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

DGPS se uporablja predvsem na morju potrebno je zgradit se nekatere zemeljske oddajnike. S tem dosežejo natančnost 1-3m. Tako da mislim ,da je za mojo aplikacijo povsem neuporabna. Vseeno hvala.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
infrared
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jul 2003 14:54
Prispevkov: 179
Aktiv.: 0.80

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 05, 2004 12:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Včasih kakšno stvar lahko rešiš tudi po bližnici Laughing Zato bi lahko malo bolj natančno opisal tvoj problem , da bi lažje poizkali rešitev.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
gorjanc
Član
Član



Pridružen-a: Pet 16 Jan 2004 16:21
Prispevkov: 34
Aktiv.: 0.15

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 06, 2004 1:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Rad bi meril položaj smučarja na progi. To bi naredil za raziskovalno nalogo. Vsekakor pa bi bil vesel kakšne bližnjice.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Traflc
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Dec 2003 21:48
Prispevkov: 365
Aktiv.: 1.64
Kraj: Javornik Jesenice

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 06, 2004 2:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj pa če bi nad smučišče montiral IR kamero ,na smučarju pa bi imel vir IR svetlobe ali kaj podobnega. Vprašanje pa je koliko bi bilo to natančno.
_________________
Lp. Traflc
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
infrared
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jul 2003 14:54
Prispevkov: 179
Aktiv.: 0.80

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 06, 2004 2:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Da te "potunkam" skoči sem Cool ultrazvok" Cool predelava v radar , precej elektronike , vsaj v principu bo moralo iti Confused
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
gorjanc
Član
Član



Pridružen-a: Pet 16 Jan 2004 16:21
Prispevkov: 34
Aktiv.: 0.15

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 06, 2004 3:43 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Traflc zal se mi tvoja ideja ne zdi pretirano uporabna saj bi zadevo rad zadevo uporabljal na različnih smučiščih, poleg tega se mi zdi da sam nimam pogojev da bi naredil program za obdelavo slike.

Nasprotno pa se mi tvoj predlog infrared zdi zelo uporaben. Zadevo sem si zamislil nekako takole. Zopet 3-4 oddajniki na koncih smučišča. Smučar s seboj nosi merilec ki pošlje signal. Oddajniki signal sprejmejo ter nanj takoj odgovorijo vsak na drugi frekvenci da lahko razločimo katerega je kdo poslal. Mikrokontroler nato izmeri čas ki ga je vsak od signalov potreboval za pot in še malo računanja pa imamo kordinte.

Ali bi bilo bolje da se meri samo čas ki ga je signal iz merilca potreboval do oddajnikov. In bi ga ti potem po brezžični povezavi prenesli nazaj v merilec. Ta druga zadeva se mi zdi boljša saj se smučar premakne v času ko signal potuje nazaj do merilca s tem pa se močno zmanjša natančnost. Vendar se zopet pojavijo težave s kalibracijo.

Poleg tega me zanima kakšen zvočnik in mikrofon potrebujem ter s kakšno močjo bo potrebno oddajati signal.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
infrared
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jul 2003 14:54
Prispevkov: 179
Aktiv.: 0.80

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 06, 2004 4:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Confused Če to resno misliš uporabiti , kot komercialno stvar , Confused bo zelooo težko.
Verjetno bi bilo najlažje namestiti tri oddajnike na terenu , morali bi slediti smučarju , od izmerjene razdalje , kota zasuka , pa bi lahko izračunal trenutne koordinate.
Zdaj pa težave na ultrazvok , bi šlo tja do nekaj deset metrov , potem pa se stvar konča. To bi moral biti že skoraj pravi radar , tako da bi eliminiral statične odboje. Kot sem rekel , za eksperiment , bi še šlo , kaj več pa Confused
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
gorjanc
Član
Član



Pridružen-a: Pet 16 Jan 2004 16:21
Prispevkov: 34
Aktiv.: 0.15

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 06, 2004 7:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zadeva vsekakor ni komercialna pač raziskovalna naloga za šolo. Če zadeva ne uspe nebo večjih težav. Zato sem se odločil da bom vsaj poskusil z ultrazvokm. Najprej bi naredil samo en oddajnik ter merilec tako bi ugotovil kako zadeva deluje.

Zanima me kakšne zvočnike in mikrofone naj uporabim. Bi bil za zvočnik dovolj pietzo kristal (nekje v glavi imam da se jih uporablja za nekaj podobnega). Kaj mislite na kakšni frekvenci bi morala zadeva delovati.
Hvala za odgovore.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
infrared
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jul 2003 14:54
Prispevkov: 179
Aktiv.: 0.80

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 09, 2004 10:15 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Da bo bolj zanimivo bom pripel še načrt (upam da ne koga ujezim). Odajni in sprejemni mikrofon , pa dobiš v trgovinah (pazi sta različna).
Vezje je zelo enostavno in njegova prednost je v tem , da se ti ni treba truditi z programiranjem modulacije (40Khz), tako da samo šteješ čas med odajo in sprejemom.Močno dvomim , da bi lahko s tem kaj uspel na smučišču. Je pa uporabna stvar za kaj drugega Wink .



UZ_meter.jpg
 Opis:
na pin 1 pripelješ iz MPC (2051)prožilni impulz na pinu 3 pa dobiš odbiti signal (impulz) čas deliš z 2 in dobiš razdaljo. Deluje pa le nekaj 10 metrov. Kaj več pa v debati
 Velikost datoteke:  62.53 KB
 Pogledana:  53 krat

UZ_meter.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.33
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 09, 2004 11:17 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Infrared,

Tole mi bolj "liči" na kako ultrazvočno stikalo. Vsaj po moje bo potrebno za kakršnokoli meritev vezje ZELO spremeniti. Kot prvo med sprejemnikom ter oddajnikom ni nobene "blokade" torej, če daš vse skupaj v eno ohišje bo sprejemnik "poslušal" tudi v trenutku ko oddajnik oddaja -torej kako bo vedel, da posluša "odboj". Drugo - prvi 555 generira vrjetno frekvenco 40khz ? Pri meritvi bo "vrjetno" biti potrebna znana točna dolžina poslanega paketa ? Wink

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
infrared
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jul 2003 14:54
Prispevkov: 179
Aktiv.: 0.80

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 09, 2004 12:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

No vezje je tako napravljeno , da mora biti zakasnitev med obema signaloma , seveda daš im MPC samo impulz in sprožiš interni števec (register v mikroprocesorju-ki ga lahko dodamo) ki šteje čas , ko pride na pinu 3 vrnjen signal , se štetje ustavi.
Seveda 555 je generator , v sprejemniku pa je star znanec , ki na generirano frekvenco reagira. Confused . O točnosti pa nebi ravno zgubljali besed , saj jo niti ne zahtevamo. V principu , pa če poznamo hitrost zvoka v danem Mediju , bi morala biti več kot zadovoljiva . Seveda , v primiru da imamo več odbojev , Confused so možni različni rezultati , za isto razdaljo Wink . Gre se bolj za princip, mogoče za kakšen bolj zanimiv projekt , za katerega sem prepričan , da bi zainteresiral kar precejšnje število naših članov. Recimo , da napravimo RADAR , ali kaj podobnega.Uporabnost , je bolj postranskega pomena in prepuščena drugim napravam.


Nazadnje urejal/a infrared Tor Feb 10, 2004 9:08 am; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 69 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group