www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Katero distribucijo izbrati za "navadnega" uporabn
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Linux, unix razprave
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Sokrat
Član
Član



Pridružen-a: Čet 25 Avg 2005 11:00
Prispevkov: 5584
Aktiv.: 25.04

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 07, 2007 11:49 pm    Naslov sporočila:  Katero distribucijo izbrati za "navadnega" uporabn Odgovori s citatom

Sam sem ze vec kot desetletje privrzenec Slackware-a, ki ni najbolj primeren za neuke uporabnike ravno iz razlogov, ki so meni vsec, zato moj glas odpade Sad Racunalo bo precej standardni namiznik, nobenih eksoticnih komponent, nobenega Wifija ali cesa podobnega, kar bi zahtevalo propertiary driverje. Nimam zadrzkov pred zaprtimi kodeki za stvari, kot so recimo DivXi, ce ni druge alternative, zato dolocene prevec puritanske distribucije odpadejo Rolling Eyes

Iscem distribucijo, ki naj bi:

- bila zastonj (online download, kakopak brez podpre - ne kaksna casovno ali funkcionalno omejena evaluation verzija)
- bila dovolj ucinkovita, da za delovanje ne bi potrebovala ravno 5 GB prostora na disku z ogromnim swapom in super-zmogljivo racunalo; skatla bo predvidoma PIII 850 MHz z 384 ali morda celo 512 MB RAMa
- prejsnji omejitvi navkljub izgledala vsaj priblizno podobno Windozom (torej ne kaksen twm, mwm, fvwm, pa tudi XFCE najbrz odpade); niso vazni vizualni ucinki window managerja kot so sence, prosojnost in podobno, ampak celoten izgled
- imela dober sistem za nadgrajevanje, ki bi skrbel za preverjanje soodvisnosti (dependencies), nove nadgradnje, itd., ter imel predvideno zivljensko dobo nadgradenj karseda dolgo (da ne bo potrebno vsega cez pol leta instalirati ponovno zaradi nove verzije)
- podporo za povezovanje v omrezje preko SMB (Samba)
- podporo za printanje iz spodaj omenjenih aplikacij na printer preko SMB

in ima naslednje aplikacije ze prilozene oz. enostavno namestljive:

- OpenOffice
- Firefox & Thunderbird
- nekaj za predvajanje audio CDjev, MP3jev in morda kaksnega filma (DivX; to je manj pomembno kot predvajanje MP3jev)
- igre za starejso populacijo (zlaganje kart, itd. - torej ne Quake in podobno)
- Dosemu (manj pomembno, a bi bilo prakticno zaradi parih starih DOSovskih iger)

Torej nekaj takega, kar bi nezahtevnemu uporabniku, nevajenemu Linuxa, pricaralo zastonj funkcionalni ekvivalent Oken (z nekaj manj problemi glede varnosti), kjer ne bi bilo potrebno pretirano skrbeti glede nadgradenj ker bi vse bilo point&click, brez tocnega popravljanja konfiguracijskih datotek ... Hitrejse kot je, boljse je, a dobrega sistema za namescanje, nastavitve in nadgrajevanje ne morem zrtvovati.

OpenSUSE, Freespire, Ubuntu, kaj cetrtega ? Jaz sem prevec pristranski Very Happy

_________________
Ka ti bo pa torba ce si kupu kolo ?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
uross
Član
Član



Pridružen-a: Ned 10 Dec 2006 0:33
Prispevkov: 15
Aktiv.: 0.07
Kraj: Sp. Besnica

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 08, 2007 12:30 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jest bi vzel SUSE ali pa FERIX.
FERIX ma že velik programov pa še slovenski je. Naredila ga je Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko v Mariboru. Narejena pa je bila za potrebe izobraževanja.
Za več si poglej teledva linka: http://ferix.uni-mb.si/ http://ferix.uni-mb.si/wiki/index.php/Glavna_stran

LP Uroš
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
.
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Avg 2004 16:16
Prispevkov: 16777190
Aktiv.: 75240.09

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 08, 2007 12:40 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Brisana vsebina odstranjenega uporabnika.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mujo
Član
Član



Pridružen-a: Ned 02 Jan 2005 19:24
Prispevkov: 722
Aktiv.: 3.24
Kraj: MB

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 08, 2007 1:01 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sam predlagam ubunto.
Ima hitro in enostavno instalacijo, ter je preprost za uporabo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Djurodrljaca
Član
Član



Pridružen-a: Pet 19 Dec 2003 16:31
Prispevkov: 393
Aktiv.: 1.76
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 08, 2007 1:02 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Glasujem za openSUSE 10.2. Sem enkrat inštaliral Ubuntu, ker pa nisem našel kakš[slovenščina je zame španska vas] programa za nastavitve (podobno kot YAST), sem ga v roku 1 ure zbrisal.

Edini problem pri uporabi openSUSE bi lahko bil procesor, ampak mislim da bi moral v redu delati, pač probaj. Ima pa vse kar si napisal, je tudi par tednov star, tako da bojo update-i še nekaj časa (npr. za 10.0 je še dosti repositorijev).
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
sundancer
Član
Član



Pridružen-a: Ned 08 Avg 2004 22:30
Prispevkov: 374
Aktiv.: 1.68
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 08, 2007 1:23 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tezko je svetovat katero distribucijo, ker bo vsak svojo hvalil. Tukaj je mojih 5 centov...

uporabljam fedora + fluxbox na taksni masini kot si opisal (512 mb ram in 20gb disk)
Zakaj fedora?
je derivat redhata, ta pa je komercialno zelo podprt, ker je eden izmed prvih na trgu To je pomembno, ce bos slucajno iskal kaksne third-party gonilnike npr za nvidiino graficno kartico.

je zastonj

nepotrebno navlako si prilagodis s chkconfig --list (za bootup programje) in rpm -e (odstranis npr bluetooth podporo ce jo ne rabis)

za windowmanager uporabis fluxbox (yum install fluxbox) .. je tocno to kar isces

Naceloma se da z vecino popularnih distribucij dosezt to kar isces.. Jaz sem pac navajen v produkcijskem okolju uporabljat redhat, za development pa fedoro

Lahko pa poskusis tudi CentOS, ki je derivat fedore. Z njim sicer se nisem delal sem pa bral, da ima daljso zivljenjsko dobo kot fedorin update sistem.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Highlag
Član
Član



Pridružen-a: Pet 23 Jan 2004 20:42
Prispevkov: 4034
Aktiv.: 18.09
Kraj: Črnuče

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 08, 2007 9:15 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem tudi pristaš Ubuntuja.

Samo podporo za MP3, DIVX in podobne formate boš moral namestiti ročno, ker so izdani pod drugačnimi licenčnimi pogoji in jih distribucija ne vsebuje. Imajo pa zelo dobro podporo in FAQ/Howto.

_________________
If at first you don't succeed, destroy all evidence that you tried.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Umnik
Član
Član



Pridružen-a: Čet 16 Sep 2004 17:52
Prispevkov: 958
Aktiv.: 4.30
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 08, 2007 11:07 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

MarE69 je napisal/a:
Hm, kaj pa fedora z enim ne preveč požrešnim namizjem?

Dancing

Z 850MHz in 512Mb rama bo tudi kakšno požrešnejše namizje povsem spodobno delalo.

Fedora dobi moj glas Wink
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sokrat
Član
Član



Pridružen-a: Čet 25 Avg 2005 11:00
Prispevkov: 5584
Aktiv.: 25.04

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 08, 2007 1:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Se dve omejitvi:

- command prompt odpade - ce se ne da vsega postoriti v graficnem okolju, potem bo prekomplicirano.

- slovenscina je pomembna toliko, da so zapisi datumov, mesecev, fontov s kvakami in podobnega v OpenOffice in Thunderbirdu pravilni. Vse ostalo (torej programi, uporabniski vmesnik) mora biti v anglescini.

_________________
Ka ti bo pa torba ce si kupu kolo ?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
gaborp
Član
Član



Pridružen-a: Sob 16 Jul 2005 9:54
Prispevkov: 63
Aktiv.: 0.28
Kraj: Škofja Loka / Tržič

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 08, 2007 1:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Highlag je napisal/a:
Sem tudi pristaš Ubuntuja.

Samo podporo za MP3, DIVX in podobne formate boš moral namestiti ročno, ker so izdani pod drugačnimi licenčnimi pogoji in jih distribucija ne vsebuje. Imajo pa zelo dobro podporo in FAQ/Howto.


Jaz bi ti pravtako predlagal Ubuntu.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
[g0ran24]
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Avg 2005 11:27
Prispevkov: 503
Aktiv.: 2.26
Kraj: Brežice

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 08, 2007 4:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Fedora
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
Sokrat
Član
Član



Pridružen-a: Čet 25 Avg 2005 11:00
Prispevkov: 5584
Aktiv.: 25.04

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 08, 2007 4:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Fantje, predlagate mi stvari, ki ne ustrezajo omejitvam - kaj naj jaz recem 55-letni zenski: "tole bos pa morala namestiti kar rocno, ker je distribucija GPL-only in tega ne vsebuje" ? Resno, nasteta krama mora biti zraven sicer bo se ena dusa ostala kar pri M$. Razume anglesko, ni pa racunalniski ekspert; ce se ne da poklikati vsega, potem ni dovolj dobro Wink

OpenSUSE za zdaj zveni najboljsa izbira. Je ze kdo preizkusil Freespire ?

_________________
Ka ti bo pa torba ce si kupu kolo ?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Highlag
Član
Član



Pridružen-a: Pet 23 Jan 2004 20:42
Prispevkov: 4034
Aktiv.: 18.09
Kraj: Črnuče

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 08, 2007 6:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

OpenSuse ima enake probleme kot Ubuntu. Vsaj kar se kodekov tiče. Kodeki vsaj komercialni imajo drugačne licence in zato niso priloženi.
Opensuse

Razlika je v tem, ker je distribucija, "open-source" kodeki so pa avtorsko zaščiteni. Verjetno je to enako tudi pri drugih distribucijah. Mislim, da jih dobiš, le pri plačljivih verzijah Linuxa, ne pa pri zastonjskih variantah.

Ubuntu ima med drugim tudi "autoupdate", ki ga pogrešam pri OpenSuse projektu. Popravki so pa tudi kar ažurni. Very Happy

_________________
If at first you don't succeed, destroy all evidence that you tried.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6555
Aktiv.: 29.40
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 08, 2007 6:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sicer tudi moj glas glede na skoraj desetletno privrženost distribuciji ne bo ravno najbolj nepristranski vendar vseeno: Po napisanih zahtevah sodeč se zdi openSuSE kar primerna izbira. Yast lepo poskrbi za to, da namestitve in konfiguracija teče gladko, zahtevane aplikacije so vključene že kar v privzeti namestitvi, z M$ okoljem pa tudi dobro sodeluje. Nastavitev samodejnega posodabljanja je trivialna, tako da s teh plati ni pričakovati težav.

Skrbi me življenjski ciklus, ker se verzije po izdaji desetke vrstijo kar malce prepogosto. Verzijo 9 pa počasi že kar umikajo iz strežnikov. V vsakem primeru bi se sam izogibal mrežne instalacije, ker bi to v bodoče lahko vodilo v težave.

Drugo vprašanje pa je sam HW. OpenOffice je požrešen, KDE (moja izbira namizja) pa ravno tako. Trenutno mi teče na enem PIII 1000MHz in s 512MB spomina kar spodobno dela. Omenjena konfiguracija bi morala lepo peljat povprečnega uporabnika, ob tem, da izkušenj z gladanjem filmov nimam nobenih.

Lp, Frenki
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
zvitko
Član
Član



Pridružen-a: Sob 02 Dec 2006 18:15
Prispevkov: 29
Aktiv.: 0.14
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 23, 2007 4:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

kateri linux bi pa dorbo delal na mašini 900mhz pa 128mb rama
hvala za odgovore:)
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Linux, unix razprave Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 75 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group